1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Frane - discuri - lichid - martori aprinsi in bord Frane - modificare sistem de franare la A4 B9

Discuție în 'Audi A4 B9 (2015 - prezent)' creată de NELUALECSA, 25 Noi 2018.

  1. porto91

    porto91 4th Gear Member

    Înscris:
    15 Apr 2015
    Locație:
    Galati
    Masina:
    Audi A4 B9 2016 2.0 TDI DEUA
    Am pus față&spate ATE, 840 lei plăcuțele, 160 manopera. Poate interesează și pe alții.
     
  2. marcelush

    marcelush Banned

    Înscris:
    22 Feb 2016
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4, B9, (DETA), S-tronic, 2.0 tdi, 190cp, quattro
    De unde ai luat ATE? Am cautat dar nu am gasit ATE - doar TRW, Delphi si ... "originale"
     
  3. porto91

    porto91 4th Gear Member

    Înscris:
    15 Apr 2015
    Locație:
    Galati
    Masina:
    Audi A4 B9 2016 2.0 TDI DEUA
    Mi le-au comandat cei de la service, dar înainte m-am uitat și eu după prețuri și găsești pe epiesa ATE față și spate.
     
  4. tox

    tox 5th Gear Member

    Înscris:
    16 Mai 2011
    Locație:
    Pipera, Voluntari
    Masina:
    A6 C7, A4 B9, A4 B6
    Am schimbat plăcuțele față-spate cu unele trw, preț piese 646 lei, manopera 150 lei. Motor 3.0 tdi. S-au 'așezat' după vreo 100km, frânare excelentă, nu scârțâie.

    Atenție la senzori, inițial am comandat ATE și cel pe față nu s-a potrivit. Am comandat ulterior față-spate de la un producător generic și au fost ok.
     
  5. marcelush

    marcelush Banned

    Înscris:
    22 Feb 2016
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4, B9, (DETA), S-tronic, 2.0 tdi, 190cp, quattro
    Am schimbat și eu cu delphi pe fata și trw pe spate ( sau invers...nu conteaza). Am păstrat senzorii originali si am pus aceste placutze aftermarket.
    La fel, frânare excelenta
     
  6. djxme200

    djxme200 Silver Member

    Înscris:
    31 Ian 2011
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B9 avant, 2.0tdi, quattro, 2016 Ex A8, 3.0TDI, 2006, B&O
    Salut, ma poate ajuta si pe mine cineva cu un cod de placute spate pentru masina mea? Vreau sa compar preturile si cu cele de pe ebay si nu sunt sigur 100% de codul de pe masina mea. Multumesc.
    WAUZZZF45GA036201
     
  7. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Disc fata actual e cu terminatia AA, placute de frana fata cu terminatia AQ, discuri frana spate terminatie H si placute spate terminatie Q.
    Poti gasi cu ambele terminatii, si cele din poza si cele ce le-am scris. Ambele sunt ok.
     
    djxme200 apreciază asta.
  8. mirceaB8

    mirceaB8 6th Gear Member

    Înscris:
    10 Noi 2012
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4, B9, 2.0 TDI S-Tronic, 2016
    Salutare. 2 intrebari am si eu legat de acest subiect. La ultima revizie facuta la Porsche Timisoara (acum 3 saptamani) mi-au spus ca placutele fata + spate sunt cam uzate si ar trebui sa le schimb cat de curand. Mai ales in perioada asta masina e folosita foarte putin si atunci as mai amana o perioada schimbul placutelor.
    1. Daca voi merge pana se va aprinde senzorul de uzura, risc sa stric si discurile? Clar dupa ce se va aprinde senzorul nu voi mai folosi masina, doar eventual sa o duc la schimb. Ca idee, masina a fost luata din Germania in 10.2019 la 64.000 Km iar acum are 73.000 Km. Nu stiu daca pana acum au fost schimbate sau nu placutele, dar tind sa cred ca nu.
    2. In cazul in care as face schimbul inainte de a fi atinsa limita de uzura, si implicit inainte sa fie afectat senzorul de uzura, se schimba si senzorii in momentul in care se schimba placutele? Stiu ca sunt 2 senzori, unul pe puntea fata si unul pe puntea spate.
    Masina este quattro si are motorul 2.0 TDI, 190 CP.
    Multumesc.
     
  9. marcelush

    marcelush Banned

    Înscris:
    22 Feb 2016
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4, B9, (DETA), S-tronic, 2.0 tdi, 190cp, quattro
    Senzorii sunt mai scumpi decât plăcuțele... sau tot pe acolo ca preț
    Nu e un capăt de tara, dacă se activează se aprinde un bec în bord si sții ca atunci trebuie schimbate. Dar nu e ca și cum instantaneu nu mai franeza,
    Cam la 2, maxim 3 schimburi de plăcuțe se schimba și discurile pentru ca ajung sa se ovalizeze (se decalesc)

    Apropo, ca uitasem, senzorii pot fi folosiți în continuare, dacă nu au fost activați
     
    mirceaB8 apreciază asta.
  10. djxme200

    djxme200 Silver Member

    Înscris:
    31 Ian 2011
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B9 avant, 2.0tdi, quattro, 2016 Ex A8, 3.0TDI, 2006, B&O
    Salut. Ce eroare ai avut mai exact? Azi dimineata am avut si eu eroare pe frana de mana, nu se mai cupleaza/decupleaza din buton si butonul palpaie. Daca opresc motorul pe D/R se cupleaza frana automat si cand plec de pe loc apas usor pe acceleratie si se decupleaza frana, de aici deduc ca functioneaza sistemul in sine. Nu am autohold.

    La o scanare pe OBD am eroarea: Electro-mechanical parking brake button - Electrical error

    Fault code: C100C01


    In plus am eroare si pe ACC: Databus error value received

    Fault code: U112300

    La o simpla cautare pe internet am gasit un TSB pentru A6/7 care face referire la cablajul de sub buton, insa pentru A4 n-am gasit nimic specific. Sa imi comand butonul si sa il schimb? Ma puteti ajuta cu un cod de piesa? Multumesc.

    WAUZZZF45GA036201
     
    tox apreciază asta.
  11. djxme200

    djxme200 Silver Member

    Înscris:
    31 Ian 2011
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B9 avant, 2.0tdi, quattro, 2016 Ex A8, 3.0TDI, 2006, B&O
    Am comandat butonul, 4M1927225A - se pare ca e comun si cu A5/Q7 generatiile mai noi. Frana merge pe mod "automat" pana rezolv.
     
    Oudi și tox apreciază asta.
  12. djxme200

    djxme200 Silver Member

    Înscris:
    31 Ian 2011
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B9 avant, 2.0tdi, quattro, 2016 Ex A8, 3.0TDI, 2006, B&O
    Am schimbat butonul si functioneaza perfect. Pentru demontare consola am folosit un tutorial in engleza care explica destul de bine.
    Am pierdut o clema de metal pe undeva pe acolo si n-am mai pus-o, sper sa nu apara greieri in viitor.
    Butonul l-am cumparat de pe ebay din Polonia, 100 lei cu tot cu curier pana la usa.
     
    moroenius și bobalex18 apreciază asta.
  13. dapman

    dapman 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Feb 2019
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A4 B9 quttro SLine, DETA 140 kW, 2016
    Salutare,

    Am 110000 km cu masina si as vrea sa schimb placutele fata+ spate. Placutele vechi sunt TRW (multumit), au fost schimbate la 65000 km, nu am inca martor de uzura aprins.
    Nu stiu daca ar trebui sa schimb si discurile, nu cred au fost schimbate pana acum (am masina de la 65000 km).
    Voi ce recomandati, merita schimbate acum sau sa astept urmatorul schimb de placute? Cam de la cati mm de uzura ar trebui schimbate discurile?
    Ce marca de discuri ati pus pe masina si ce diametru fata/spate?

    Multumesc
     
  14. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Asta vezi cu orice program care iti returneza piesele pe baza seriei de sasiu. Inclusiv marile magazine on-line existente pe internet iti spun dimensiunile minime al discurilor (in general uzura minima acceptata este de 23 mm) dar masurarea unui disc direct pe masina implica sa detii un subler special pentru masurat discurile (ti-am atasat o poza luata la intamplare de pe internet). Mergi la un service unde iti intretii masina si acolo au ei tot ce trebuie ca si scule si in plus ca si recomandari pentru piese tot ei iti spun din experienta ce sa montezi pe masina.
    Iar la intrebarea asta raspunsul este pe forum in zeci de topicuri din toate ariile. Ce scrie acolo, ca si marci folosite, te poti ghida si tu. Nu are rost sa ne repetam cu raspunsurile odata ce ele exista deja scrise si mentionate
     
  15. dapman

    dapman 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Feb 2019
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A4 B9 quttro SLine, DETA 140 kW, 2016
    M-am uitat pe programele de achizitii online inainte sa pun intrebarea - sunt discuri de fata, de ex. pentru aceeasi masina, cu diametru de la 314 la 349 mm.
    Iar referitor la discutii despre discuri de frana pentru A4 B9 nu am gasit nicio postare. Eu intrebam punctual posesorii de A4 B9 daca din experienta lor au recomandari pentru o marca anume si un anumit diametru.
    Multumesc
     
  16. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Diametrul il pui obligatoriu in functie de codul PR al discurilor actuale, nu este “la alegere”.

    Pune 2 poze cu “bordura” creata din cauza uzurii, prezenta pe marginea discurilor actuale si vei fi indrumat.
     
  17. dapman

    dapman 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Feb 2019
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A4 B9 quttro SLine, DETA 140 kW, 2016
    Atasat pozele, sper sa-ti faci o idee despre gradul de uzura.
    Plec in concediu in scurt timp, de-aia as vrea sa le duc tot din prima ca nu ma mai incadrez cu inca o reprogramare.
    serie sasiu: WAUZZZF41GA017323

    Multumesc mult
     
  18. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Nici nu trebuie. Nu ai o masina diferita la sistemul de franare fata de una de acum 30 ani. Sunt aceleasi sisteme constructive si functionale si aceleasi componente in proportie de 90%. Discurile si placutele sunt la fel. Nu s-a schimbat nimic pe partea asta.
    Referitor la pozele pe care le-ai atasat schimba doar placute frana fata si spate. Atat deocamdata. Data viitoare schimbi discuri si placute pachet complet.
    Dar asta trebuia sa iti spuna deja un bun mecanic NU noi pe forum. Nu intrebi pe forumuri despre ce faci la masina ci doar citesti (daca exista mesaje scrise) niste recomandari de la cineva care (poate) NU are o experienta asa de covarsitoare ca si un mecanic care face asta de peste 40-50 ani de exemplu.
    Asa ca du-te la profesionisti care fac doar ceea ce trebuie sa faca, adica in speta mecanicii buni cunoscatori ai masinilor din grupul VAG.
    Revii si spui cum si ce ai inlocuit si cu ce anume pentru ca altii sa nu intrebe si pentru ca mesajul tau sa ramana vizibil, altfel va fi sters daca nu revii si nu mentionezi cum ai rezolvat despre ce ai intrebat. Forumurile auto NU mai sunt despre intrebari ci despre cum am rezolvat problemele masinilor pe care le avem.
     
  19. Hilderink 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Noi 2022
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 1.4 TFSI 2016
    Hi all,
    I have a question and would like some advice suggestions. I need to change all the discs and pads on my Audi A4 2016 B9 and I would like to know
    what are some good middle range options for me. People recommended to me to go with ATE and from my own research I want ceramic padds.
    But even narrowed down like that there are still many options. For example why is there the difference in Latime, Inaltime and Grosime?
    There can be a difference up to 40-50mm in Latime sometimes. Even after I filtered for padds specifically for my car.
    I really tried to read about it (affects of the size differences) but it doesn't really provide me much clarity.
    I want good brakes because I value my safety and the safety of others but I don't need brakes suitable for a 400CP car as mine is an 1.4 xD.
    Any advice/suggestions is appreciated.
    Thanks!
     
  20. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    There are differences because you need to buy the brakes accordingly to the PR Code of your actual brakes.
    Forget about ATE discs, buy Zimmermann discs (good and cheap) with ceramic pads (if you don't want dust on your rims), ATE or what you can find.
    Also good and cheap discs are TRW.
     

Distribuie pagina asta