1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Fum negru la acceleratie - A4 B7 - 2.0 TDI

Discuție în 'Audi A4 B7 (2005 – 2008)' creată de darkvidar, 10 Mai 2010.

  1. darkvidar

    darkvidar 1st Gear Member

    Înscris:
    31 Ian 2010
    Locație:
    BACAU
    Masina:
    AUDI A4 B7,2.0tdi,2005
    Salutare tuturor,:sos:

    am incercat sa caut un raspuns la problema mea,dar nu am gasit prin ,,search-ul'' forumului.In caz ca mi-a scapat, va rog sa ma redirectionati unde trebuie.

    La accelerare la motorul din subiect,iese fum negru destul de consistent.Care ar fi posibile cauze?

    Multumesc!:respekt:
     
    Ultima editare: 10 Mai 2010
  2. tucudean87

    tucudean87 Platinum Member

    Înscris:
    3 Mai 2009
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A6, C7 avant, 2012, 3.0 tdi quattro 245 cp+++ CDUC
    .

    Primul lucru care ar putea fi, ii filtru de aer foarte murdar. Ar trebui sa ii faci un test cu vag-com in mers ca sa poti verifica debitmetrul si turbina.
     
  3. Stefan

    Stefan Audi Expert

    Înscris:
    9 Oct 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4 B5 Avant, 2001, PD, AJM, 116+ CP by arazvan2002
    asa cum a zis si colegul trebuie facut un log in mers cu vag com-ul
    cauzele pot fi multiple, dar in mare datorate aceluiasi lucru: amestec aer-motorina incorect
    masina trage ca inainte? daca fassie e posibil sa fie sarit un furtun la intercooler
     
  4. darkvidar

    darkvidar 1st Gear Member

    Înscris:
    31 Ian 2010
    Locație:
    BACAU
    Masina:
    AUDI A4 B7,2.0tdi,2005
    Filtrul de aer a fost inlocuit in decembrie.Cu turbina am avut ceva probleme(intra in limp mode) am trimis-o la reconditionat si de atunci nu am mai avut probleme cu ea.De tras mi se pare ca trage la fel.....
     
    Marius b7 apreciază asta.
  5. tucudean87

    tucudean87 Platinum Member

    Înscris:
    3 Mai 2009
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A6, C7 avant, 2012, 3.0 tdi quattro 245 cp+++ CDUC
    .

    Un test in mers cu vag-com va elucida misterul. :)
     
  6. flavius89

    flavius89 6th Gear Member

    Înscris:
    12 Mai 2009
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    Audi A6 C7 Avant 2.0d Cglc Multitronic - Stage1
    Problema asta o am si eu....e ca si cum as avea motorul foarte uzat ...am acelasi motor (blb)...in realitate nu am decat 110-115cp...iar de la 3000 de ture in sus imi scoate si mie fum exagerat, in plus se plafoneaza motorul de la 3000+.

    Revizia o are facuta recent. Are 107.000km in prezent, distributie schimbata. Pe tester masina este curata, 0 erori vag-com, pare sa fie in parametrii. Nici reprezentanta nu are idee ce are masina...vor sa o las la ei sa imi desfaca motorul.

    Motorul are si un zgomot uratel...se aude o dupaiala ( un fel de batai infundata) daca deschid tubul acela pe unde intra aer-ul la motor ( inainte de filtru) + vibratii neconstante ale motorului.
     
    Ultima editare: 24 Mai 2010
  7. Zuzg7 5th Gear Member

    Înscris:
    19 Oct 2009
    Locație:
    Tămași
    Masina:
    A5 Cabrio 3.0 Tdi MB R350 Cdi
    Dupa ce ai demontat/montat turbina pe masina - a fost reglat actuatorul turbinei ?
     
  8. tucudean87

    tucudean87 Platinum Member

    Înscris:
    3 Mai 2009
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A6, C7 avant, 2012, 3.0 tdi quattro 245 cp+++ CDUC
    .

    Pentru ,,flavius89,,:

    Fai un log in mers, degeaba nu ai erori stocate pt ca turbina, debitmetrul nu le vezi decat daca iti faci un log in mers.
     
  9. darkvidar

    darkvidar 1st Gear Member

    Înscris:
    31 Ian 2010
    Locație:
    BACAU
    Masina:
    AUDI A4 B7,2.0tdi,2005
    Eu am avut probleme cu turbina- nu mai tragea dupa 3000rpm si se aprindea martorul de evacuare-dupa reconditionare s-a rezolvat problema asta.In schimba la problema cu fumul,unii zic ca ar putea fi sonda lambda:keule:,altii ca asa scot fum motoarele diesel, si ca nu ar fi motiv de ingrijorare.:readit:


    :search::search::search::search:
     
    Ultima editare: 7 Iun 2010
  10. darkvidar

    darkvidar 1st Gear Member

    Înscris:
    31 Ian 2010
    Locație:
    BACAU
    Masina:
    AUDI A4 B7,2.0tdi,2005
    Demontarea si montarea s-a facut la reprezentanta Audi,banuiesc ca au facut-o.
     
  11. alx77 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Aug 2008
    Locație:
    bistrita
    Masina:
    audi a4 2005
    fum negru la accelerare

    salut!!!
    am si eu o problema
    masina este un audi a4 din 2005 ,cind accelerez citeodata imi da senzatia ca nu se accelereaza cum ar trebui are o intrerupere de citeva secunde dupa care scoate mult fum si incepe sa traga normal
    in rest masina trage normal nu are probleme in turatii mai mari
     
  12. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    alx77 citeste tot acest topic de la inceput unde am mutat topicul tau deschis fara sa folosesti functia Cauta.

    Poate ai o problema la turbina. Fa o scanare cu VAG-ul a masini si vezi ce coduri de eroare ai. Fa si un Log in mers pentru a vedea parametri turbinei, actuatorului, MAF, si ai altor senzori ai motorului.

    Te rog ca pe viitor sa nu mai deschizi un topic nou fara sa folosesti functia Cauta pentru ca topicul o sa fie sters fara explicatii. Adreseaza intrebarile sau opiniile tale in topicuri deja deschise. Multumesc de intelegere.
     
    Ultima editare: 6 Oct 2011
  13. croy 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Oct 2011
    Locație:
    Medgidia
    Masina:
    a4, 1.9 tdi, 2006
    Ar putea fi si traseul de aer, sa nu fie ceva foarte imbacsit cu funingine si ulei, asa am patit si eu la un renault, tot ce se afla dupa EGR era foarte murdar, stratul de mazga era cat jumate din diametrul tevii.
     
  14. ionel7 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Apr 2012
    Locație:
    arad
    Masina:
    a4, 2.0tdi, 2007
    buna ziua!
    se pare ca multa lume are fum alb. si la mine apare (a4 2.0tdi 2007), dupa ce rulez un timp. motoru trage, nu se aprinde nici un martor la bord, nici un zgomot anormal. ce-o fi?
     
  15. alex8810 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Ian 2013
    Locație:
    alexandria
    Masina:
    audi a4 2.0 tdi.2006
    probleme turbo

    Salut,
    Am un audi a4 2.0 tdi 140 de cai si tot vad ca am probleme cu turbina. Este a 4-a oara cand am probleme cu ea. Imi pierde ulei pe evacuare, cand stau la semafor la relati imi da un fum alb in spate parca a luat foc. Cand plec tot asa fum la greu (masina trage normal).
    Am momtat turbina echilibrata si tot aceiasi problema fum la greu. Mecanicul spune ca nu e echilibrata bine se pierde ulei pe la turbina si il duce pe evacuare.
    Firma de reconditionat turbine spune in felul urmator: ca masina are probleme, cand au scos joja de la ulei a dat cu presiune si cu fum ''cica ar fi in motor un segment spart s-au lipit''. Nu pot sa ii mai dau de cap.
    Va rog frumos sa ma ajutati daca ati mai avut asemenea probleme. Astept un raspuns. O seara buna
     
    Ultima editare de un moderator: 9 Ian 2013
  16. Razzz_rzw 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Feb 2013
    Locație:
    Buzău
    Masina:
    Audi A4 B7, 2.0 Tdi 140 Cp, 2005
    Salut....aceeasi problema o am si eu. Pe tester ju mi-a dat nici o eroare... Tu ai rezolvat problema? Care a fost cauza la tine
     
  17. alx77 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Aug 2008
    Locație:
    bistrita
    Masina:
    audi a4 2005
    Razzz_rzw am rezolvat problema. Daca nu ai reusit da un mesaj.
     
    Ultima editare de un moderator: 11 Iun 2013
  18. attila 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Iun 2013
    Locație:
    BISTRITA
    Masina:
    A4, 2.0 BLB, 2005
    cum ai rezolvat problema?
     
  19. cristiano240688

    cristiano240688 2nd Gear Member

    Înscris:
    12 Iun 2008
    Locație:
    Gorj
    Masina:
    Audi A4 B7
    salut

    Aceeasi problema o am si eu la un a4 b7 din 2005 cod motor BLB: a inceput din ce in ce mai des sa imi intrerupa in mers iar in timp ce imi intrerupe in acceleratie, imi scoate fum negru in cateva secunde isi revine si tot asa. Mi-a facut de cam multe ori in 3 zile. Daca ati rezolvat problema spuneti-mi si mie va rog frumos. Multumesc, stima
     
    Ultima editare de un moderator: 16 Iun 2013
  20. adai 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Iul 2009
    Locație:
    Caracal
    Masina:
    audi a4, 1.9 tdi, 2003
    furtun de aer dupa turbo SPART ... fum negru la demaraj si merge ca dracu' ... chiar iti scoate tubo din functiune
    respect
     
    Dan PS 112 apreciază asta.

Distribuie pagina asta