1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Functia Lane Assist la Audi A6 C7 - montare ulterioara

Discuție în 'Audi A6 C7 (2011 - 2018)' creată de Lvt, 12 Mar 2016.

  1. PopaRadu96 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Mai 2018
    Locație:
    Techirghiol
    Masina:
    Audi A6 C7 ,3.0 TDI (204hp),2012
    Odata cu zapada apar si asa zisele probleme , minore , dar sunt . Aveti idee daca e normal sa fie aburit putin , mare cam cat varful unui deget , pe interiror unde este camera de la Lane Assist ?
    Ma gandesc ca na , e frig afara in masina se incalzeste destul de repede poate ca s-a condensat . Dar intreb in orice caz .
     
  2. Nicolcea

    Nicolcea 3rd Gear Member

    Înscris:
    18 Dec 2010
    Locație:
    Targu Jiu
    Masina:
    Audi A8 D4 (CTBA) 3.0 diesel , 2015
    Azi am schimbat si eu manetele deoarece am facut acest retrofit pentru ca am citit aici despre faptul ca daca am ACC si sign recognition este foarte simplu si nu trebuie decat schimbarea manetelor lucru pe care l-am si facut iar cand sa fac codarile am vazut ca lipseste modul 10
    Asta este codarea folosita de mine

    10-Park/Steer Assist>07Coding>Long Coding Helper>Enable Byte 1 Bit 5 "Lane Maintenance Assist(PR-7Y4/7Y5)installed"


    Si am citit urmatoarea chestie pe audiworld:
    VCDS.

    Perform a scan of the vehicle and make sure modules 10, 16, 17, 44, 85 and 8E are present. 85 will not need to be coded but it does need to be present”
    Poate totusi ma ajuta cineva adica trebuie codat si pe modulul 10, modul care mie nu imi apare ?
     
  3. Yoromica

    Yoromica Silver Member

    Înscris:
    16 Mai 2018
    Locație:
    Castelnuovo Scrivia-Italia
    Masina:
    A6 C7 3.0 tdi CDUC s-tronic Golf 6 1.4 tsi CAVD DQ200 Polo 9N BBY
    Nu cred ca au legatura. Dacă codezi toate modulele în afara de 10, care nu il ai, nu functioneaza Lane Assist ?
     
  4. Nicolcea

    Nicolcea 3rd Gear Member

    Înscris:
    18 Dec 2010
    Locație:
    Targu Jiu
    Masina:
    Audi A8 D4 (CTBA) 3.0 diesel , 2015
    Nu am incercat sa mai codez, daca prima codare era asta in topic (am zis sa intreb aici). O sa incerc maine fara codarea pe modulul 10. Curios este ca lipseste si trebuie adaugat din modulul 19 din CAN. Dar nu prea vad cu ce ar putea ajuta codarea respectiva din modulul 10 la functia de Lane Assist.
     
    Marcel0511 apreciază asta.
  5. Nicolcea

    Nicolcea 3rd Gear Member

    Înscris:
    18 Dec 2010
    Locație:
    Targu Jiu
    Masina:
    Audi A8 D4 (CTBA) 3.0 diesel , 2015
    am facut codarile , merge si fata modulul 10 :)
     
    Yoromica apreciază asta.
  6. Dan-Adrian Cif

    Dan-Adrian Cif 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Aug 2018
    Locație:
    Mureș
    Masina:
    Audi A6 4G, 2.0 TDI (CNHA), 140kw, 2014, S-Line, Manual
    Vă salut. Reînviem topicul puțin cu o întrebare. Nu știu dacă este neaparat corect unde postez, dar urmează să achiziționez un A6 C7 din 2014. Ideea este că în parbriz mașina are atât camera pentru asistență la faza lungă precum și camera de lane assist, însă pe maneta de semnalizare nu are butonul prin care se activează funcția. De asemenea, în decodarea VIN mașina apare ca neavând această funcție. Este posibil așa ceva? Sau a fost schimbat parbrizul și s-a pus unul care are și locașul pentru camera de lane assist? Menționez că nu am văzut mașina personal, ci doar în pozele din anunț.
     
  7. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Eu cred ca tu vezi in parbriz alta camera nu cea de Line assist. Daca in decodarea VIN nu are functia si optiunea asta nu ai nici camera pentru asa ceva. Puneti intrebari care nu isi au sensul. Nu mai cumperi masina daca nu are Lane Assist de altfel o functie absolut idioata si inutila ? In plus ai citit integral acest topic unde se mentioneza faptul ca poti activa ulterior aceasta optiune ? In loc sa cititi si sa va documentati puneti intrebari aiurea si inutile.
     
    CORNEL21 apreciază asta.
  8. Dan-Adrian Cif

    Dan-Adrian Cif 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Aug 2018
    Locație:
    Mureș
    Masina:
    Audi A6 4G, 2.0 TDI (CNHA), 140kw, 2014, S-Line, Manual
    Nu e primul audi pe care îl văd, stai liniștit. Îți atașez pozele ca sa vezi despre ce e vorba, ca poate sunt eu necunoscător. Mersi pentru răspuns.
     
  9. D@ni3l

    D@ni3l 4th Gear Member

    Înscris:
    22 Iun 2018
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 C7.5 2016 Avant 2.0 Ultra 190 CP
    Acea camera nu este folosita exclusiv de Lane Assist. Sunt multe alte sisteme care folosesc acea camera. Nu ai Lane Assist daca nu apare in decodarea PDF. Asa cum spune si Cristi poti monta si activa ulterior functia Lane Assist.
     
    Dan-Adrian Cif apreciază asta.
  10. Nicolcea

    Nicolcea 3rd Gear Member

    Înscris:
    18 Dec 2010
    Locație:
    Targu Jiu
    Masina:
    Audi A8 D4 (CTBA) 3.0 diesel , 2015
    Ma poate ajuta si pe mine cineva cu un raspuns la cele 2 erori atasate ?
    Precizez ca nu am nicio eroare in bord , lane assist ul functioneaza , high beam ul functioneaza si acc functioneaza... posibil acel fir din prima poza sa nu faca vreun contact si sa isi ia eroare camera? Cineva imi spunea ca se intrerupe circuitul de degivrare a camerei la lane assist si ar trebui schimbat parbrizul daca problema persista.
    Multumesc.
     
  11. flavius89

    flavius89 6th Gear Member

    Înscris:
    12 Mai 2009
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    Audi A6 C7 Avant 2.0d Cglc Multitronic - Stage1
    Stie cineva daca se poate marii intervalul acela de 12 secunde de mentinere a benzii de undeva prin VCDS?
     
  12. Daser

    Daser 3rd Gear Member

    Înscris:
    24 Mar 2015
    Locație:
    e.u.
    Masina:
    Audi A6
    flavius89 Se poate, sunt 3 nivele, low, mid, high. Nu am testat, dar cred ca e diferenta de 5 secunde de la una la alta.
    Eu mai mult mi-am batut capul sa-i schimb viteza de activare, de fabrica 'intra in actiune' de la 60km'h in sus.
     
  13. flavius89

    flavius89 6th Gear Member

    Înscris:
    12 Mai 2009
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    Audi A6 C7 Avant 2.0d Cglc Multitronic - Stage1
    Daser, unde trebuie întrat pentru modificarea celor 3 parametrii?
     
  14. bx3m

    bx3m Gold Member

    Înscris:
    5 Mai 2016
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0 (CGQB), 2013
    Salutare, am o nedumerire, referitoare la Lane Assist - in cazul in care ai nevoie sa tragi de volan pentru a evita un obstacol, cum reactioneaza masina?
     
  15. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Te lasa sa tragi de volan dar vei simti o rezistenta minima in volan si vei fi avertizat sonor. Este o mizeria aceasta "facilitate" ca si multe alte sisteme de asistenta. Bine ca se poate dezactiva.
     
    bx3m apreciază asta.
  16. bx3m

    bx3m Gold Member

    Înscris:
    5 Mai 2016
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0 (CGQB), 2013
    Daca te lasa totusi sa tragi de volan, nu stiu, daca as avea-o, daca as dezactiva-o. Am vazut mai multe posturi de-ale tale in care iti exprimi dezacordul fata de optiunile astea, dar nu stiu de ce esti asa de suparat pe ele :)
     
  17. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Pentru ca masina face ce vrea ea, nu face ce vrea soferul si in plus multi prosti se bazeaza pe aceste asa zise sisteme de asistenta si nu mai sunt in stare sa conduca cum trebuie. Dar eu, fiind o fosila, si conducand de peste 30 ani am alta viziune fata de hipsterii astia ecologisti care ne duc la faliment = dezastru prin gandirea lor si metodele pe care le adopta inclusiv la constructia masinilor. Cand esti la volan esti la volan si atat, nu mananci, nu te scarpini in nas si nu te uiti ca popa prostul intre picioare bazandu-te pe niste tampenii inventate de toti idiotii. Daca nu iti ajung explicatiile pot dezvolta dar iti spun sa nu ma provoci. :)
     
    Caprita Emanuel, borsy și bx3m apreciază asta.
  18. bx3m

    bx3m Gold Member

    Înscris:
    5 Mai 2016
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0 (CGQB), 2013
    Sunt perfect de acord cu tine :applaus: Cand conduci, conduci. Punct.
    Si fara a fi anti-tech, punem la socoteala si probabilitatea crescuta de defectare a unor subansamble electronice, care nu sunt deloc ieftine.
     
  19. borsy

    borsy Audi Expert

    Înscris:
    4 Noi 2013
    Locație:
    România
    Masina:
    Audi A6 C7 avant/S-tronic/2.0 TDI ultra-140kw CNHA
    Lane assist nu prea o folosesc, în schimb ACC-ul + side assist își merită banii cu vârf și îndesat.
     
    Ionut Stancu, Aurel G și Caprita Emanuel apreciază asta.
  20. Ionut Stancu Bronze Member

    Înscris:
    5 Dec 2018
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C7 FL, 3.0BiTDI, CVUA, 2016
    Absolut de acord cu borsy. Nu cred ca mi-as mai lua vreo masina fara ACC, il folosesc aproape tot timpul la orice drum extraurban, este foarte util.
    Lane Assist-ul in schimb nici eu nu prea l-am folosit, nu mi se pare ca ajuta cu ceva, ba chiar uneori 'pierde' benzile, not cool.
     

Distribuie pagina asta