1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Geamuri electrice A3 8P - functionare, probleme si rezolvari

Discuție în 'Audi A3 8P (2003 - 2013)' creată de bobeica, 19 Mai 2009.

  1. dasefx1980 3rd Gear Member

    Înscris:
    14 Dec 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A3 8p, 2.0 TDI BMM, 2007
    Salutare,
    Pe oempc, consola butoanelor pentru actionarea geamurilor de pe partea soferului - 4f0959851h (cu insertii cromate) - apare ca fiind compatibila pentru Audi A3 8P 2010 - 2013.
    Stie cineva daca se potriveste si pe faceliftul 2005 - 2007?
    As schimba ce am acum, ca s-au cam cojit butoanele.
    Multumesc
     
  2. iNFAMOUS 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Oct 2017
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A3, 2.0 TDI BMM, 2008
    Salut,

    Astazi am observat ca geamurile nu se mai inchid/deschid din cheia masinii, precizez ca din interior totul merge perfect normal. A mai intampinat cineva aceasta problema ? Sa fie oare din cauza bateriei care este pe duca ? Multumesc
     
  3. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Si de ce nu faci diagnoza inainte sa scrii sau sa mergi la un bun electrician auto care in Bucuresti chiar exista ? Crezi ca pe ghicite stie cineva ?
     
  4. marian_ariciuc 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Dec 2017
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    honda
    Am nevoie de ajutor la un audi A3 8P din 2010,
    Problema e ca nu functioneaza calculatorul din usa stanga pasager; nici incuiere-descuiere, nici geam.
    Pe un tester universal, s-a identificat problema la calculatorul de confort (care nu stiu cum arata si nici unde e pozitionat) si la comunicarea dintre calculatorul confort si calculatorul din usa.

    Catre utilizatorii de ELSA/ETKA de aici, va rog sa ma ajutati cu cateva imagini, mufe cu specificatia pinilor, traseu de fire (de pe partea stanga), pozitionare in masina a calculatorului central, mufa acestuia cu pinii respectivi, orice detaliu ajuta
    Vreau sa verific filar integritatea instalatiei, fara sa o desfac manuchiul de fire care aparent nu ar avea probleme.

    Sunt depasit de situatie desi sunt electrican, nu mai am timpul si energia necesara sa instalez elsa-etka ca sa aflu informatii despre partea electrica, pentru o singura masina...

    VIN-ul masinii il trimit in privat,

    Daca sunt electricieni specializati pe VAG, sunt deschis la viitoare colaborari.

    Merci.
     
  5. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Pana la urma care usa este ? Usa stanga pasager este usa stanga spate ? Daca vrei un raspuns corect de ce nu scrii asa cum trebuie ?
     
    marian_ariciuc apreciază asta.
  6. marian_ariciuc 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Dec 2017
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    honda
    stanga spate!
    merci de mutare.
     
  7. Crap 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Aug 2015
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A3 8p/vW MK5
    Buna dimineata,

    Geamul din spate stanga nu mai urca si nu coboara motorasul se aude.

    Trebuie sa cumpar kit reparatie ? cablurile cu acele capete de plastic ?
     
  8. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Eu iti recomand macara cu totul nu doar acel kit. Iti spun asta din mai multe motive. De exemplu inclusiv melcul ala de plastic pe care se infasoara sarma otelita a macaralei se toceste / distruge. O macara noua destul de buna, costa in jur de 250-450 lei AM iar cea OE care este de obicei Valeo costa in jur de 900 lei.
     
  9. Crap 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Aug 2015
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A3 8p/vW MK5
    Am reusit sa o schimb vineri, mare atentie cand bagati jumatatea de usa la loc, de preferat sa demontati boxa sa impingeti cele 3 clipsuri de la nuca unde intra motorasul.

    P.s. firma a fost Metzl sau ceva de genul si a costat 160 lei. (tinand cont ca e pe spate si nu este folosit geamul, daca ma tine 3 ani e bine).

    Multumesc pt ajutor.
     
  10. DoruB

    DoruB 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Noi 2018
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A3, 2.0 Tdi, 2012, 103 kw motor CFFB
    Salutare,
    Am un A3 8P 2.0 tdi 16v 103 kw din 2012 si azi am vazut ca geamul de la sofer nu mai coboara/urca la o singura apasare. Cat tin apasat butonul coboara/urca. Am scanat masina si mi-a iesit eroarea din atasament. Ce credeti ca are ? Merci.

    C0F93ADB-2053-48BF-A866-6EBD0D0DE0D9.jpeg
     
  11. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Nu este clar ca trebuie schimbat motorasul dupa ce faci niste verificari la cablajul ? De ce folositi VCDS daca nu va pricepeti sa interpretati si sa va folositi de VCDS adica sa stiti exact in urma diagnozei ce aveti de facut ? Demontezi fata de usa scoti si verifici si blocul de butoane in afara de motoras si firele care intra in mufele de la comanda geam si mufa din motoras.
     
  12. Cypher 3rd Gear Member

    Înscris:
    8 Aug 2017
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A3 8PA 1.4TFSI CAXC 2008
    Am cautat pe topic dar nu prea am gasit aceasi problema pe care o am eu:

    Geamul soferului nu raspunde la comenzi (interior/exterior) brusc. De ex,acu' o ora era ok,dupa nu.
    Singurul zgomot care se aude este acel tzac de la comanda butoanelor,ca si cum ar ajunge la capatul curse macaraua si doar se aude electric acel 'tzac'.
    Nu functioneaza nici din telecomanda nici prin cheia fizic introdusa in butuc.

    O sa pun un VCDS in caz ca are eroare. Daca nu,este posibil sa fie motorasul si nu macaraua?
     
  13. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    De obicei asa face cand blocul de butoane "a decedat". Verifici in blocurile de masura functionalitatea butoanelor.
     
  14. Cypher 3rd Gear Member

    Înscris:
    8 Aug 2017
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A3 8PA 1.4TFSI CAXC 2008
    Ar trebui sa am lumina la ele? Sau pur si simplu nu mai functioneaza si atat?
     
  15. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Depinde cum se manifesta defectul. Pot fi luminate dar ele sa nu comande deschiderea/inchiderea si invers. Sunt colegi profesionisti pe partea de electrica in Bucuresti care te pot ajuta. Bafta.
     
  16. Fallen

    Fallen Silver Member

    Înscris:
    6 Iul 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A3 SB Ambition 2006 / 2.0 TDI BMM 170hp @ 410nm PowerTech Stage1+
    Am si eu o intrebare.

    Sa zicem ca este o zi ploioasa si geamurile sunt ude.
    Cand lasati geamul jos, dupa care il ridicati, ar trebui sa fie curat?

    Eu am impresia ca la mine s-a cam dus/tocit puful/buretelul care trebuia sa curete geamul, pentru ca la mine arata mai rau.
    In cazul asta, trebuie sa schimb chederul respectiv?
     
  17. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Raspunsul la intrebari este da.
     
  18. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Tot buretele ala este si responsabil de zgarieturile facute pe geamuri.
    Din cauza varstei se coace/contracta/taseaza lasand loc prafului si pietricelelor.
     
  19. Fallen

    Fallen Silver Member

    Înscris:
    6 Iul 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A3 SB Ambition 2006 / 2.0 TDI BMM 170hp @ 410nm PowerTech Stage1+
    Am mai analizat astazi situatia si am inteles ca nu se vinde separat, ci cu tot ansamblul de geam.
    De asemenea, nici la dezmembrari nu am vazut. Trebuie sa cumpar cu totul? :))
     
  20. Yoromica

    Yoromica Silver Member

    Înscris:
    16 Mai 2018
    Locație:
    Castelnuovo Scrivia-Italia
    Masina:
    A6 C7 3.0 tdi CDUC s-tronic Golf 6 1.4 tsi CAVD DQ200 Polo 9N BBY
    Eu zic ca se vand si separat nu scrie ca ar fi incluse în alte ansamble. Dar ca sa fi sigur cere cod de piesa în topicul dedicat.
     

Distribuie pagina asta