1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Geamuri electrice la A4 B8 - probleme diverse si rezolvari

Discuție în 'Audi A4 B8 (2008 - 2015)' creată de SB69WZW, 4 Iul 2012.

  1. SB69WZW

    SB69WZW 2nd Gear Member

    Înscris:
    8 Noi 2011
    Locație:
    Otopeni
    Masina:
    Audi Q7 2016, 3L , 272 cp
    Salutare,
    Stie careva daca exista vreo setare sau daca pot face ca geamurile spate sa coboare total ca pe fata?
     
  2. ... Guest

    Nu se poate. Asta este cursa maxima. Mai jos de atat nu pot cobori, deoarece nu mai este spatiu in partea din spate a portierei.
     
  3. manzzotty 6th Gear Member

    Înscris:
    1 Feb 2013
    Locație:
    Predeal
    Masina:
    A4 B9 - 2016 - Blue
    Va salut ! Am o mica problema ... Pana acum 1 saptamana puteam sa deschid toate geamurile tinand apasat pe butonul de la cheie .... Acum nu mai merge ... Ce pot sa fac ??? Exista o solutie ??? Daca folosesc cheia direct in incuietoare coboara si urca geamurile ... din buton nu ... Am schimbat si bateria la cheie dar tot nu merge ! Va salut !
     
  4. golddiger

    golddiger 5th Gear Member

    Înscris:
    8 Apr 2012
    Locație:
    Timișoara / Franţa
    Masina:
    AUDI A4 2.0TDI 143HP 2009
    manzzotty vezi ca din mmi poti seta sa ti se deschida sau nu din buton toate geamurile.Apesi car sau car si apoi setup nu mai stiu sigur,si iti apare acel meniu cu rosu unde iti arata si vehicle ID number(VIN) si daca te duci mai in jos vezi ca ai windows,dai pe el,apoi dai convenience open si apoi iti apare Front doors si Rear doors,trebuie sa fie amandoua ON ca sa-ti coboare jos cand apesi pe butonul din telecomanda masinii.Merita sa te uiti,poate la tine s-au resetat cumva si acuma sunt pe OFF.
     
    Vlad tugui apreciază asta.
  5. manzzotty 6th Gear Member

    Înscris:
    1 Feb 2013
    Locație:
    Predeal
    Masina:
    A4 B9 - 2016 - Blue
    Multumesc goddiger , am cautat si in mmi ... am gasit aceasta setare , dar sunt pe on ... !!!
     
  6. GunX

    GunX Gold Member

    Înscris:
    14 Mar 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 Allroad, 3.0 V6 biturbo 320 hp, 2015
    cred ca trebuie re-sincronizata cheia cu geamurile, am patit si eu odata cand s-a umblat la baterie, este o procedura simpla dar nu o mai stiu, poate te ajuta cine o cunoaste, mie mi-au facut-o pe loc la service
     
    Adelin D. apreciază asta.
  7. golddiger

    golddiger 5th Gear Member

    Înscris:
    8 Apr 2012
    Locație:
    Timișoara / Franţa
    Masina:
    AUDI A4 2.0TDI 143HP 2009
    GunX ai dreptate acuma mi-am amintit si eu de acea procedura dar nu mai stiu cum mi-au facuto. Tot asa mi-au umblat si mie pe la motor ceva si au scos si bateria afara si apoi m-am intors ca nu se mai ridica geamul singur din butonul de pe portiera, trebuia sa-l tin apasat sa urce. Si mi-au facut o chestie foarte simpla si a mers. Maine dimineata daca am timp trec pe la acel service si intreb cum au facut si o sa rescriu procedura aici. :)


    L.E.:

    Am mai gasit ceva aici, vezi daca merge si pe la tine:) este despre sincronizarea cheii,poate ca dupa ce urmezi pasii de aici iti vor merge si geamurile http://forums.audiworld.com/showthread.php?t=1954050

    sau am mai gasit ceva si aici :) http://www.vwaudiforum.co.uk/forum/...nc-Elec-windows-to-work-one-touch-up-amp-down
     
    Ultima editare de un moderator: 9 Iul 2014
  8. solver 6th Gear Member

    Înscris:
    3 Mar 2008
    Locație:
    DE
    Masina:
    A6 2.0 TDI 2015
    Fiecare geam trebuie ridicat pana sus la maxim si apoi se mai tine apasat butonul tot pe ridicare cca 2-3 secunde. Ideea e ca toate geamurile sa se ridice la "impuls" (dupa aceasta procedura) si atunci se vor putea actiona si din cheie.
     
  9. manzzotty 6th Gear Member

    Înscris:
    1 Feb 2013
    Locație:
    Predeal
    Masina:
    A4 B9 - 2016 - Blue
    Deci...La mine 3 geamuri merg la "impuls" 1 din spate dreapta nu merge la inpuls ... poate sa fie din cauza ca am pus protectia pt copii ???
     
  10. celo

    celo Silver Member

    Înscris:
    1 Iul 2013
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0 TDI CAGA 2010 @ 180HP/400NM
    @manzzotty Avand in vedere ca protectia pentru copii vizeaza ambele geamuri din spate, ar fi trebuit sa ai acelasi comportament pe ambele daca asta asta era cauza.O diagnoza ai facut?
     
  11. manzzotty 6th Gear Member

    Înscris:
    1 Feb 2013
    Locație:
    Predeal
    Masina:
    A4 B9 - 2016 - Blue
    Celo m-am exprimat gresit , defapt nu am specificat ce fel de protectie am pus :D . Am incuiat usa cu cheia sa nu poate sa fie deschisa din interior :D !!! Asa ma gandesc sa nu fie o problema ! O sa incerc maine totusi sa deschid masina cu cheia si apoi sa vad daca merg geamurile !
     
    Adelin D. apreciază asta.
  12. manzzotty 6th Gear Member

    Înscris:
    1 Feb 2013
    Locație:
    Predeal
    Masina:
    A4 B9 - 2016 - Blue
    Va salut ! Problema s-a rezolvat ... Am descuiat portiera din spate dreapta cu cheia ... apoi am sincronizat geamul si gata merge acum ! Multumesc pt sfaturi !
     
  13. solver 6th Gear Member

    Înscris:
    3 Mar 2008
    Locație:
    DE
    Masina:
    A6 2.0 TDI 2015
    Deci sa inteleg ca nu merge sincronizarea geamului daca usa e blocata pentru copiii? Ca e bine de stiut.
     
  14. manzzotty 6th Gear Member

    Înscris:
    1 Feb 2013
    Locație:
    Predeal
    Masina:
    A4 B9 - 2016 - Blue
    La mine nu a mers ... !!! Acum totul este ok !!!
     
  15. ionutzstan 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Sep 2014
    Locație:
    sighetu marmatiei
    Masina:
    A4, 2.0 tdi, multitronic, 2011, CAGA, DPF
    de curand am cumparat masina din semnatura iar dupa ce am cumparat-o am observat ca se aude un sunet ciudat la geamul fata dreapta atunci cand e lasat jos, parca ar freca in ceva, sunet care nu se mai aude atunci cand il ridic. ce poate sa fie?
     
  16. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Pot fi multe cauze (culisanta macara, cablu rupt, s-a miscat geamul de pe pozitia de fixare) pentru zgomot. Trebuie sa desfaci si sa verifici de unde provine zgomotul. Bafta.
     
  17. nicusor1980 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Mar 2015
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A4;1,9TDI;2008
    Salutare,
    Am si eu o problema:cum pot demonta comenzile de pe usa soferului?Am o problema cu butonul ce blocheaza/deblocheaza geamurile spate.
    Multumesc anticipat!
     
  18. alecs.ro

    alecs.ro Bronze Member

    Înscris:
    11 Mai 2014
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4,B8 2011 CAGA 2.0TDI 143hp Multitronic LLA
  19. D@ny

    D@ny 6th Gear Member

    Înscris:
    9 Iul 2012
    Locație:
    Arad / Timișoara
    Masina:
    A4 B8 2009, CAHA
    Salut, am întâmpinat si eu de curand o problema dupa ce am ramas fara baterie, si anume: geamurile se închideau/deschideau la impuls (pe fata, pe asta am rezolvat-o imediat dupa, a postat un coleg mai sus cum se face), închiderea centralizată mergea din cheie, dar nu puteam deschide geamurile si trapa din cheie.
    Dupa ce am tot cautat pe net si n-am gasit nicio rezolvare, am încercat următoarea smecherie:
    1. Am pus contactul
    2. Am tinut lung apasat pe DESCHIS la șofer si dupa ce s-a deschis de tot, am mai tinut cateva secunde. Am dat drumul si am mai apasat cateva secunde tot pe deschis (ultima parte nu cred ca era necesară, dar nu mai tineam minte exact procedura pentru a invata geamul sa acționeze la impuls).
    3. Am tinut lung apasat pe INCHIS pana s-a inchis de tot geamul, dupa am dat drumul si am apasat iar pentru cateva secunde.
    4. Am facut la fel si la geamul stanga spate (pe astea nu le învățasem acționarea la impuls).
    5. Am scos cheia din contact, dupa care am încuiat masina din cheie si cand am descuiat-o am tinut apasat lung pe deschis.
    S-au deschis toate geamurile din cheie, dar nu si trapa.
    Am continuat:
    1. Pus contactul
    2. Tinut lung apasat pe deschis (am mai tinut cateva secunde si dupa ce s-a deschis complet trapa), dat drumul, tinut inca cateva secunde, apoi am repetat procedura pentru închidere.
    3. Scos cheia din contact, încuiat masina din cheie.
    Am apasat lung pe butonul de descuiat masina si s-au deschis atat geamurile, cât si trapa.
     
  20. ct93mly 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Dec 2012
    Locație:
    Constanta
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0TDI 2009
    Probleme geamuri electrice A4 8k/B8

    Am o problema de azi dimineata cu geamurile electrice de pe partea dreapta. Nu mi se deschid.. Nu am gasit nici siguranta/sigurantele pt ele. Va rog,putin ajutor !!!
     

Distribuie pagina asta