1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Geamuri electrice si Macara geamuri la A4 B7 - probleme diverse - cauze si rezolvari

Discuție în 'Audi A4 B7 (2005 – 2008)' creată de george, 18 Mai 2008.

  1. george

    george Gold Member

    Înscris:
    21 Feb 2008
    Locație:
    Iași
    Masina:
    [quattro] - A4 B8.5 2013 & Q5 8R 2017
    Salutare! am observat ca de cateva zile nu mai pot deschide/inchide geamurile din telecomanda masinii:( si nu stiu care este cauza pentru ca am verificat lucru asta cand am luat-o si mergea. Stie cineva cum se poate rezolva?:think:
    ps: m-am jucat odata la cheie in timp ce era in contact si am apasat pe butonul de deschidere a portbagajului, dar de atunci nu am mai incercat sa vad si geamurile... oare din cauza asta nu mai merge ?:crying:
     
  2. Stefan

    Stefan Audi Expert

    Înscris:
    9 Oct 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4 B5 Avant, 2001, PD, AJM, 116+ CP by arazvan2002
    nici la mine nu merge tot timpul, dar eu dau vina pe baterii...sunt destul de proaste. din octombrie pana acum le-am schimbat de 2 ori, dar dupa o saptamana deja sunt aproape gata. aveam pretentii de la varta
    acum se deschid inchid cateodata si sacadat, cateodata trebuie sa tin mai mult decat normal apasat...
     
  3. george

    george Gold Member

    Înscris:
    21 Feb 2008
    Locație:
    Iași
    Masina:
    [quattro] - A4 B8.5 2013 & Q5 8R 2017
    pe vremea cand mergea sa le inchid/deschid nu trebuia sa apas prea mult pe buton..in 2 secunde era gata treaba.. acum tin apasat pe buton pana nu mai pot si nu obtin nici un rezultat plus ca se aprinde beculetul care arata ca bateria e buna:(
     
  4. Stefan

    Stefan Audi Expert

    Înscris:
    9 Oct 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4 B5 Avant, 2001, PD, AJM, 116+ CP by arazvan2002
    butoanele cum sunt? la mine sunt si un pic tocite... stiu ca dupa ce le-am scos odata si le-am lai curatat au functionat mai bine
    pun si niste poze in caz ca nu stii sa scoti butoanela, desi ma indoiesc:)
     
  5. george

    george Gold Member

    Înscris:
    21 Feb 2008
    Locație:
    Iași
    Masina:
    [quattro] - A4 B8.5 2013 & Q5 8R 2017
    merci pt sfat dar nu e asta:( .. o sa schimb si bateria sa vad poate e de la ea daca nu chiar nu stiu ce sa fac:crying:
     
  6. opreanuy_19

    opreanuy_19 4th Gear Member

    Înscris:
    30 Noi 2007
    Locație:
    Villarreal ,Castellon ,Espana
    Masina:
    Audi A4 1.9 TDI 96 Kw/131 CP
    parerea mea e k sunt p duk bateriile si d aceea nu s my deschid.schimbale si dupa aceea putem vb d alta cauza...
     
  7. Cece 1st Gear Member

    Înscris:
    21 Mai 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 1.8T, 2002
    inchis/deschis geamuri din telecomanda

    Salut. Sunt mai nou pe aici. Dar pot sa-ti dau un sfat. Pt. adeschide geamurile din telecomanda e suficient sa faci cateva miscari simple. Daca ai deconectat bateria, automat ai facut si un reset la aceasta optiune.
    E suficient sa cobori geamurile pana la capat si apoi sa le ridici la loc din butoanele din masina, tinand apasat pe ele pana la inchidere completa plus inca 2-3sec.. Le lasi liber si dupa inca odata apesi pe acele butoane, daca o sa fii atent o sa auzi un click si cu asta basta. Butonul de pe telecomanda este din nou in functiune. E o doar o chestie de reprogramare.
    :idea:
     
    Viv Hacca și cristi-kyd apreciază asta.
  8. blizzard

    blizzard Bronze Member

    Înscris:
    3 Feb 2008
    Locație:
    Alba Iulia
    Masina:
    Audi A6, 2003, 1,9 TDI 131 CP
    No ca p'asta n-o stiam !! :)
    Am mai invatat ceva. Merci pentru informatii. :icon_thumright:
     
  9. george

    george Gold Member

    Înscris:
    21 Feb 2008
    Locație:
    Iași
    Masina:
    [quattro] - A4 B8.5 2013 & Q5 8R 2017
    multumesc pentru informatii baieti!
    problema vad ca s-a rezolvat singura:think:..am verificat iar si acu merge, probabil ca e un semn ca bateria e pe duca:wacko:
     
  10. yulian

    yulian 4th Gear Member

    Înscris:
    23 Dec 2007
    Locație:
    Deva
    Masina:
    Utilitara japoneza cu triunghi in mijloc...
    Dupa ce am citit thread-ul asta mi-am schimbat si eu bateria ca nu mi se deschideau decat de aproape...Acum bate de la vreo 10m. Nu mi s-a resetat nicio cheie dupa cum am citit pe aici,nimic....am scos bateria,m-am uiat sa vad de care tip e..dupa aia am inchis asamblul la loc. Evident am avut rezerva tot timpul langa mine sa nu raman prin oras. N-am gasit decat de-aia moka la 2lei,dar merge bine(adevarul e ca nici nu am cautat..rpimul magazin care mi-a iesit in cale :)).
     
  11. 97LIR

    97LIR Bronze Member

    Înscris:
    17 Noi 2007
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A8 3.0TDI, Golf 6 2011,
    deci asta e optiune doar daca ai si alarma? alarma face aceasta chestie? Sau merge la orice audi...?
     
  12. george

    george Gold Member

    Înscris:
    21 Feb 2008
    Locație:
    Iași
    Masina:
    [quattro] - A4 B8.5 2013 & Q5 8R 2017
    treaba cu inchisul/deschisul geamurilor o fac din butoanele de pe cheie care apartin de inchiderea centralizata .. eu neavand si modul de alarma instalat pe masina ..
    pur si simplu tii apasat putin pe butonul de deschis/inchis masina si ai sa vezi ca poti actiona si geamurile :icon_thumright:
     
  13. Stefan

    Stefan Audi Expert

    Înscris:
    9 Oct 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4 B5 Avant, 2001, PD, AJM, 116+ CP by arazvan2002
    nu iti trebuie alarma, este o optiune pe toate modelele vag. tii apasat pe butonul de descuiere sau rotesti cheia in broasca si o tii cateva secunde.
    astfel se deschid toate geamurile si eventuala trapa(asa am vazut la un golf)
     
  14. 97LIR

    97LIR Bronze Member

    Înscris:
    17 Noi 2007
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A8 3.0TDI, Golf 6 2011,
    corect. este versiunea de pe telecomanda a functiei confort (tii cheia in broasca inca 2 sec cand deschizi sau inchizi si comanda si inchiderea sau deschiderea geamurilor}
     
  15. audi A4

    audi A4 2nd Gear Member

    Înscris:
    3 Oct 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 , 1.9 TDI PD, S Line
    salut

    Cind nu imi raspunde la comenzi cum trebuie ..telecomanda...eu pun contactul ,tinind apasat pe butonul de incuiat ...tin apasat incontinuu citeva secunde cu contactul pus....dupa care ii dau drumul la buton...si ii iau contactul....In felul asta se sincronizeaza cheia cu masina si la mine functioneaza cum trebuie dupa asta...Se disincronizeaza de la socuri ...si trebuie sa ii faci o sincronizare cind vezi ca nu mai mere cum trebuie......Vezi ca este pe forum pe aici o discutie despre chei cu sincronizarea...Succes.
     
  16. george

    george Gold Member

    Înscris:
    21 Feb 2008
    Locație:
    Iași
    Masina:
    [quattro] - A4 B8.5 2013 & Q5 8R 2017
    audi A4 merci pentru sfat dar acum merg fara problema geamurile si in sus si in jos :p
     
  17. aba19 4th Gear Member

    Înscris:
    15 Aug 2007
    Locație:
    Torino - Italia / Iași - România
    Masina:
    A4 Avant,nov.2011,2.7 TDI V6-190 cp
    ciao

    acu am inteles si eu de ce
    o data se deschide o data nu , la fel cu portbagajul cand se deschide cand nu ,am sa schimb si eu bateria de la o cheie la alta pana gasesc o alta baterie sa pun din nou la cheia de rezerva:meeting:
    bafta si numai bine :friends:
     
  18. xaby69

    xaby69 Gold Member

    Înscris:
    16 Oct 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A4 2.0i
    pai de ce nu folosesti atunci cheia de rezerva??? ce rost are sa mai schimbi bateriile???
     
  19. aba19 4th Gear Member

    Înscris:
    15 Aug 2007
    Locație:
    Torino - Italia / Iași - România
    Masina:
    A4 Avant,nov.2011,2.7 TDI V6-190 cp
    pai una e uzata si una e noua nu are rost sa le stric pe amandoua :icon_thumright:
    :meeting:apropo se gaseste cumva plasticul ala de pe cheie unde sunt butoanele de inchis deschis si portbagaj? :anbet:
     
  20. xaby69

    xaby69 Gold Member

    Înscris:
    16 Oct 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A4 2.0i
    parerea mea este ca pe cea noua mai bine o folosesti pana faci rost de alta baterie decat sa o tot desfaci... in plus, daca scoti bateria din cheie... se desincronizeaza... dar asta ramane la decizia ta...

    despre acel plastic.. e defapt un cauciuc mai dur. mie mi-a adus cineva din Germania ( cost 2.4 euro) si mi-am schimbat la cheia de rezerva... fara sa desfac cheia... pur si simplu am bagat o surubelnita mai ingusta sub cauciucul respectiv si a iesit! iar piesa noua cu o simpla apasare sa asezat la locul ei...
     

Distribuie pagina asta