1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Geamuri electrice si Macara geamuri la A4 B7 - probleme diverse - cauze si rezolvari

Discuție în 'Audi A4 B7 (2005 – 2008)' creată de george, 18 Mai 2008.

  1. remix

    remix Silver Member

    Înscris:
    2 Iul 2013
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B7 1.9 TDI (BKE), 2005
    Salut tuturor,

    Am patit si acum 4 ani la geamul soferului care nu mai urca, dupa sunete ca niste caraituri. La acel moment am gasit o piesa de ghidaj de plastic (nu rola, mai degraba un tub) care s-a fisurat, si a fost inlocuita cu una confectionata la strung din textolit.

    Acelasi lucru l-am patit la geamul pasagerului. Ma poate ajuta cineva cu confectionarea unei astfel de piese, din textolit sau alama (cum am mai citit aici)?
    Vineri seara am urcat geamul actionandu-l cate putin, daca incercam dintr-o miscare simtea rezistenta si coboara. Dupa simptomele similare de acum, cumpararea unei macarale noi OEM nu mi-ar garanta aceeasi rezistenta, si nici nu as avea nevoie de intregul ansamblu (nu cred ca am si cablul ciufulit, e a doua oara cand insist cu ridicarea) ...

    Orice recomandare sau gand sunt foarte apreciate.
    Multumesc anticipat!
     
  2. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Daca este vorba de ghidajul din poza, cumperi unul de plastic de pe Aliexpress la 2€ si ti-l confectionezi din ce material vrei tu pe CNC.
     
  3. remix

    remix Silver Member

    Înscris:
    2 Iul 2013
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B7 1.9 TDI (BKE), 2005
    Daca imi amintesc bine, era vorba de o piesa ca in poza atasata (piesa incercuita de culoare alba).

    Insa inteleg ca pot fi si alte cauze pentru carait, iar cel mai bine este probabil sa desfac fata de usa sa ma uit.

    Cunoasteti pe cineva care are asemenea kituri pe stoc (de pe aliexpress vin greu) si are posibilitatea sa efectueze componente din kit la strung, pe langa montaj?

    Multumesc.
     
    Ultima editare: 4 Feb 2019
  4. audibv Bronze Member

    Înscris:
    31 Mai 2013
    Locație:
    Brasov
    Masina:
    A4 B7 2.0 Tfsi Quattro BPG & A3 8V 1.6 Tdi CRKB
    remix și TalosCosmin apreciază asta.
  5. TalosCosmin

    TalosCosmin Platinum Member

    Înscris:
    12 Feb 2013
    Locație:
    Sălaj
    Masina:
    A4 B5 Avant Facelift, AJM , fab. 2000
    Da jos fata de usa , fa o constatare de la ce scartaie si inlocuieste piesa respectiva si te va tine cativa ani buni de acum incolo.
     
    remix apreciază asta.
  6. AdrianTitu

    AdrianTitu 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Sep 2017
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi a4 b7 2005 2.0 blb
    Salut,
    Am un A4 B7 si de 4-5 luni imi tot fac probleme geamurile. Au perioade cand le pot deschide dar perioade mai lungi cand nu pot face nimic, nu primesc comenzi. Am pus testerul nu da nici o erroare, am verificat sigurantele, releele de sub bord, din stalp, mufele din usa sofer, am verificat daca sunt fire rupte la mufa dintre usa si masina si totul arata ok.
    Am masurat fiecare releu si siguranta, toate sunt bune, am verificat si modulul de confort, l-am incalzit cu lampa intr un service pentru ca imi zisese cineva ca ar putea sa fie ceva acolo dar fara nici un raspuns. Isi revin o perioada dupa care iar nu mai functioneaza. Mentionez ca nu functioneaza nici din comenzile de pe nici o usa, nici din yala sau cheie. Poate a mai intalnit cineva problema asta si ma poate ajuta. Multumesc frumos.
     
  7. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Cum ai verificat confort-ul ? L-ai scos din carcasa sau doar la mufe, vizual ?
     
  8. AdrianTitu

    AdrianTitu 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Sep 2017
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi a4 b7 2005 2.0 blb
    L-am scos din carcasa , am verificat pinii mufelor , l-am desfacut la propriu si mi la incalzit cineva cu o lampa la 300-400 grade la un service , cica se curata de impuritati , dar fara efect
     
  9. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Trebuie inspectat la lupa, dupa contacte reci. Cel mai bine noteaza codarea de pe al tau, si fa proba cu altul.
     
  10. AdrianTitu

    AdrianTitu 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Sep 2017
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi a4 b7 2005 2.0 blb
    Am pus aseara testerul pe masina si a aparut pe tester o eroare ceva cum ca modulul de confort nu poate fi accesat. Nu am apucat sa citesc tot pentru ca a sters eroarea prietenul cu testerul. Cred ca trebuie schimbat modulul pentru ca nu e cel original al masinii.
     
  11. Tuicu Andrei

    Tuicu Andrei 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Iul 2016
    Locație:
    Valcea
    Masina:
    Audi A4 B7 1.9 Tdi BKE 2005
    Salutare. Masina in cauza audi a4 b7 1.9 tdi cod motor BKE, geamuri electrice doar fata.
    Nu functioneaza geamurile electrice(ambele)
    Am mers la electrician, iar din verificarile efectuate de acesta mi-a spus sa incerc sa schimb motorasul de la usa soferului de actioneaza geamul.
    Intrebarile mele sunt:
    Se potriveste motoras si de pe a4 b6?
    Este posibil ca din cauza celui de la sofer sa nu functioneze nici cel de la pasager?
    Multumesc.
     
  12. K3nT Platinum Member

    Înscris:
    1 Oct 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4B6 1.9TDI AVF 2003 Berlina 155HP 1BV ; A6C7 Avant Quattro 2,0 TDI -DDDA-2018
    Electricianul ala sau tu ati facut diagnoza ?
    Raspunsul este da la ambele intrebari si mai ales trebuie sa nu montezi motoras care provine de pe o masina de Anglia sub nicio forma.
     
    Tuicu Andrei apreciază asta.
  13. AlexPTB

    AlexPTB Platinum Member

    Înscris:
    14 Iul 2017
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B6 2oo4 1.9 AVF
    Si poti monta orice motoras, atata timp cat e pentru partea stanga (8E1 959 801, indiferent de litera de la final/ca e fara litera; iar cel de pe partea dreapta e 802) iar de spate codul incepe cu 8E2.
     
    Tuicu Andrei apreciază asta.
  14. Tuicu Andrei

    Tuicu Andrei 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Iul 2016
    Locație:
    Valcea
    Masina:
    Audi A4 B7 1.9 Tdi BKE 2005
    Problema rezolvata. Calcultorul de confort inlocuit. Acum functioneaza perfect.
     
    Ultima editare: 18 Mai 2021

Distribuie pagina asta