1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Geamuri electrice si macarale geamuri la A4 B6 - functionare, probleme si rezolvari

Discuție în 'Audi A4 B6 (2001 – 2005)' creată de audifanatik, 30 Oct 2007.

  1. Neamtzu_ 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Oct 2014
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4 1.8t 2003
    HELP ! Geamuri electrice-problema.

    Salutare baieti,am un A4 1.8t din 2002 cu ceva probleme la geamuri.
    Mai exact nici unul dintre geamuri nu se deschide/inchide de la butonul sau,de pe usa respectiva. Toate insa se deschid/inchid de la butoanele soferului,mai putin al soferului...
    Mentionez ca nici din telecomanda nu se inchid/deschid nici unul dintre geamuri si ca modulul cu butoane de pe usa soferului este nou original
    As avea nevoie urgenta de ajutor,pana acum am fost la 3 service-uri si toti mi-au spus sa schimb modulul de pe usa soferului.Zis si facut,doar ca acelasi lucru se intampla si cu cel vechi si cu cel nou...
    Niste sugestii ceva si/sau eventual un service/meserias bun in Bucuresti sa rezolv odata problema asta.
    Multumesc...
     
  2. Mr.Yadge

    Mr.Yadge Bronze Member

    Înscris:
    25 Dec 2014
    Locație:
    Dâmbovița
    Masina:
    Audi A4 B6 Avant 1.9 AVF 130 2005
    Bună tuturor. Am și eu o mica problema la masina mea audi a4 B6 2005 cu geamurile. Deci are doar geamuri fata, și sa le luam pe rind sa fie înțeleasă problema. Geamurile merg sus jos fără nici un zgomot merg perfect. Butonul de pe ușa de la șofer pentru geamul de la șofer în sus merge doar poziția a doua, în jos nu merge automat merge doar poziția prima nu merge automat în jos deși se simt toate cele 4 poziții. Butonul de pe ușa de la șofer pentru geamul de la pasager merge doar cite un pic nu merge pe pozițiile automat și tot se simt pozitiile toate patru, acum de pe butonul de pe ușa de la pasager merge trei poziții în jos merg ambele poziții automat și cite un pic iar în sus merge doar cite un pic. Și am observat ca dacăil chinui un pic geamul de la pasager și îl dau în jos, ramine jos, și nu îl mai pot folosi doar peste câteva minute, am încercat cu învățarea modulului și nimic. Mulțumesc frumos și aștept un răspuns. Am citit tot topicul și nu am mai găsit ceva asemanator. Cer scuze de text scriu de pe telefon,cred ca am fost explicit.
     
    Ultima editare: 25 Dec 2014
  3. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Diagnoza ai facut la masina pe centrala electrica si modulul de confort ?
     
  4. Mr.Yadge

    Mr.Yadge Bronze Member

    Înscris:
    25 Dec 2014
    Locație:
    Dâmbovița
    Masina:
    Audi A4 B6 Avant 1.9 AVF 130 2005
    Nu nu am făcut din păcate, pentru ca circul cu mașina mereu spre Republica Moldova și nu prea am avut timp ma gândeam ca sunt oxidate contactele la butoane pentru ca înainte îmi mergea geamul pasager doar în sus automat acum merge doar în jos automat și doar de la butonul de la pasager. Merci mult.
     
  5. Mr.Yadge

    Mr.Yadge Bronze Member

    Înscris:
    25 Dec 2014
    Locație:
    Dâmbovița
    Masina:
    Audi A4 B6 Avant 1.9 AVF 130 2005
    Am rezolvat problema...am dat cu niște spray de contacte la butoane și sa rezolvat merg ambele geamuri de la ambele butoane și uși pe toate 4 poziții. Mulțumesc.
     
  6. sergiu_bossu14 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Noi 2014
    Locație:
    bihor
    Masina:
    Audi a4 b6, 1.9 awx, 2002
    ce fel de spray ai folosit? ne poti spune si noua cum l-ai dat direct peste butoane fara sa desfaci sau ai desfacut butoanele?
     
  7. lord1

    lord1 5th Gear Member

    Înscris:
    10 Oct 2010
    Locație:
    Fetești
    Masina:
    A4 avant 1.9 TDI AVF
    Revin la acest subiect pentru ca din nou s-a stricat macaraua geamului dupa ce a fost reconditionata cu un kit de pe internet(nu recomand)

    Acum vreau sa cumpar macaraua cu totul dar am nevoie de niste pareri deoarece am gasit pe internet o macara si nu stiu daca e originala sau daca merita investitia ,vreau ceva de calitate...

    ce parere aveti?
    http://www.bestautovest.ro/macara-geam-fata-audi-a4-b6-b7-00-08-electrica-stanga-8e0837461b.html


    recomand WD-40 si nu direct pe butoane ,demonteaza-le.
     
    Ultima editare: 20 Mar 2015
  8. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    ady_bn84_audi apreciază asta.
  9. uscatu83

    uscatu83 6th Gear Member

    Înscris:
    2 Sep 2013
    Locație:
    Popesti Leordeni
    Masina:
    Audi A4, B6, 2002, 1,9 TDI (AWX) 131CP.
    Sau cumpara macara second in stare buna.
     
  10. arazvan2002

    arazvan2002 Audi Expert

    Înscris:
    1 Iul 2010
    Locație:
    București/Fieni
    Masina:
    A4 B8 allroad 2.0TDI CAHA
    Octav, acum cred ca am rezolvat misterul cu butoanele. Merg puse cele de B6/7 dupa 2003 cu 4 pini daca schimbi mufa cu cea corespunzatoare cu 4 pini.
    Iti trebuie mufa :8K0-973-754-A
    firele trebuie puse asa:
    1) blue/brown
    2) brown
    3) brown/green
    4) empty

    Probabil ai rezolvat deja dar eu abia acum m-am lovit cu adevarat de problema. :)

    A folosit cineva butoane aftermarket pentru geamuri ? Am vazut ca sunt destule pe net acum.
     
    Ultima editare: 29 Mar 2015
    Caracal apreciază asta.
  11. smailly_razvan

    smailly_razvan 5th Gear Member

    Înscris:
    11 Sep 2012
    Locație:
    Hunedoara
    Masina:
    AUDI A4 B6 2.0i 131 CP
    Am geamuri automate spate dar cand apas acel buton de pe usa din fata nu se muta lumina pe semnul de geamuri fara x ramane doar aprins cel cu x si nu merg geamurile de pe spate din butonele usilor din spate , merg doar daca tin apasat butonu din fata , din fata se deschid iar de pe usile din spate doar daca tin apasat butonul acela, pe scanarea cu vag com nu apare nimic, de la ce poate fi?
     
  12. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Butonul ala cu X este butonul de blocare-deblocare geamuri spate. Daca acel buton nu functioneaza (adica este apasat si lumin aprinsa) nu se pot deschide geamurile atunci cand se apasa butoanele de deschidere geamuri din spate. Trebuie sa vezi in blocurile de masura cu VCDS-ul cum lucreaza acel buton adica starea lui. Iti apare starea lui in blocurile de masura.

    Vad ca deja ai mai multe probleme pe partea electrica. De ce nu mergi la un electrician auto bun care sa-ti rezolve toate problemele pe partea electrica ? In ce judet / oras stai ? Modifica localitatea de resedinta din profil.
     
  13. bogstegol

    bogstegol 2nd Gear Member

    Înscris:
    24 Feb 2013
    Locație:
    iasi
    Masina:
    a4,19tdi,2002
    instalare geamuri electrice spate

    Aş dori să ştiu cât este de greu să îmi pun geamuri electrice pe spate..care ssunt paşii de urmat.mulţumesc
     
  14. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    In primul rand ti-am mutat mesajul in topicul dedicat si unde trebuia sa scrii. Citeste acest topic integral. S-a mai scris despre ce vrei tu sa faci.
     
  15. bogstegol

    bogstegol 2nd Gear Member

    Înscris:
    24 Feb 2013
    Locație:
    iasi
    Masina:
    a4,19tdi,2002
    Eu am citit cam tot şi nu văd ceva clar.doar presupuneri.a rreuşit careva...nu am nevoie să mmeargă consola şi de la şofer..doar cei dîn spate să se bucure
     
  16. Mr.Yadge

    Mr.Yadge Bronze Member

    Înscris:
    25 Dec 2014
    Locație:
    Dâmbovița
    Masina:
    Audi A4 B6 Avant 1.9 AVF 130 2005
    Bună băieți,
    Am desfăcut butoanele de pe ușa șoferului sa le curat și sunt cu butoanele în mână și nu-mi dau seama cum ajung la schema electrica cum sa le desfac.
    Atașez niște poze ca sa vedeți cum am butoanele. Am băgat și o surubelnita mica pe acele 4 gauri și nimic parca e sudata acolo.
    Merci
    Stima.
     
    Ultima editare de un moderator: 13 Aug 2015
  17. AndreiJrr 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Aug 2015
    Locație:
    Bistrita
    Masina:
    Audi A4 b6, 1.9 TDI, an fabricatie 2003
    Problema geam electric

    Buna ziua tuturor,
    De cateva zile am observat ca nu imi functioneaza un buton de la geamul soferului si anume cel care inchide geamul. Pot actiona butonul in 2 ''trepte'' la inchis si 2 la deschis. Aici ma refer la inchiderea automata care butonul se trage in sus iar geamul se inchide singur pana sus fara a fi nevoit sa tin tras in sus butonul si cel care il inchide atata timp cat tin eu butonul. Acest buton de inchidere pe care sunt nevoit sa-l mentin in sus pana ce geamul se inchide nu imi functioneaza si sunt tare curios ce ar trebui sa fac sa il pot repara. Sa fie oare o siguranta sau problema e de la butonul in sine ? Sper ca explicatiile mele vor putea fi intelese. Multumesc anticipat tuturor!
     
    Ultima editare de un moderator: 25 Aug 2015
  18. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Problema ta este de la buton, nu mai functioneaza corect.
     
  19. AndreiJrr 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Aug 2015
    Locație:
    Bistrita
    Masina:
    Audi A4 b6, 1.9 TDI, an fabricatie 2003
    Idei

    Aveti vreo idee cum as putea rezolva aceasta problema? Cam cat de greu este sa demontez tot pana ajung la buton?
     
  20. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Se demonteaza fata de usa, manerul de pe fata de usa, ornamentul de plastic de pe maner si ai acces la buton.Butonul fie se inlocuieste, fie se repara.
    Alta varianta fara demontare nu prea exista!
     

Distribuie pagina asta