1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Geamuri electrice si macarale geamuri la A4 B6 - functionare, probleme si rezolvari

Discuție în 'Audi A4 B6 (2001 – 2005)' creată de audifanatik, 30 Oct 2007.

  1. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Vezi sa nu ti se fi rupt vreun fir din manunchiul dintre usa si caroserie.
     
    ady_bn84_audi apreciază asta.
  2. Sebi1605

    Sebi1605 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Feb 2017
    Locație:
    Brasov
    Masina:
    Audi A4 2004 2.0Benzina
    audi66 O sa verific, mulțumesc.
     
  3. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Atata timp cat geamul ala merge de pe comanda soferului este mai mult decat evident ca motorasul este bun si ca firele din burduf sunt bune (in burduf sunt importante : masa, alimentare, can H/L).In cazul asta, pot fi probleme de cablaj intre buton si calculatorul de usa (mai rar) sau butonul defect/murdar in interior.
    Sfatul meu este sa desfaci butonul si sa-l cureti/inlocuiesti.
    No offence pentru colegii de mai sus!

    Sent from my SM-A510F using Tapatalk
     
  4. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    No offence taken. :)
     
  5. Alin Cîndea 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Iul 2016
    Locație:
    Oradea, Bihor
    Masina:
    Audi A4, benzina 1.6, 2001
    Salut! Azi când am vrut sa plec cu mașina am întâmpinat o problemă. Geamurile electrice de pe față nu mai funcționează, Am mai întâmpinat problema asta iarna trecută, dar după câteva ore totul a revenit la normal. Care ar putea sa fie problema? *Am un Audi A4 2002 1.6*
     
  6. MrYtip 2nd Gear Member

    Înscris:
    1 Noi 2016
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B6, 2004 berlina, 2,5 V6 TDI , 2496 cc, 120kw, Euro 4 (BDG)
    Salut. De 3-4 luni geamul dreapta fata nu mai mergea din butonul pasagerului. Recent nici cel de la sofer nu mai mergea decat jos, in sus doar din inchiderea pe cheie, iar cel dreapta fata cam deloc de la panoul soferului. Cum plec in concediu in 1 saptamana, am ales varianta simpla dar riscanta. Cumparat un spray wd40 mic si cu tubul subtire am bagat lichid atat la panoul soferului tinand butoanele ridicate cat si la pasager care era blocat de tot. Dupa 8 ore am incercat butoanele si merg perfect toate.
    Aceasta metoda este pe riscul vostru, chiar daca pare sa functioneze pe moment..
     
    Ultima editare: 17 Aug 2017
  7. GLS

    GLS 5th Gear Member

    Înscris:
    14 Mai 2013
    Locație:
    Oxford & London
    Masina:
    Audi A4 B6 Cabrio 1.8T 2003 Ex Audi A6 2.5 TDI 2003
    Exista undeva o schema, un tutorial, sau un filmulet care explica reglarea macaralelor la A4 B6 8H Cabrio? Oricat m-am chinuit la schimbarea macaralelor la usi, cea din stanga am nimerit sa fie la fix cea din dreapta insa orice fac cu ea, ori se suprapune cu geamul mic din spate ori se ridica mult prea sus de cat ar fi nevoie cand e plafonul jos si forteaza gata sa se sparga geamul cand e plafonul sus.
     
  8. Paula19

    Paula19 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Mar 2018
    Locație:
    Vaslui
    Masina:
    Audi a4, 1.9tdi 2004
    Salut! Detin un audi a4 (1.9tdi 2003) si cand l am cumparat ddin Belgia am cerut sa fie schimbate butoanele care actioneaza geamurile(toate electrice) problema e ca acum, cele din partea soferului nu functioneaza. De ex: cele din spate merg, iar cele care actioneaza geamurile din fata nu, sa fie de la panoul de siguranta?
     
  9. dtz10 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Noi 2015
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    A4 B6 1.9 TDI AWX
    Salutare, a montat cineva geamuri electrice pe spate? Am motorasele, macarelele, si cablaju din portierele de pe spate si cea din fata de la sofer cu 4 butoane(le am de pe o masina din uk nu cred ca ar fi vreo problema)
     
  10. Wass

    Wass 2nd Gear Member

    Înscris:
    9 Iun 2018
    Locație:
    Belgia
    Masina:
    Audi A4 B9 190 cp
    Am schimbat si eu in weekend macaraua la geam fata pasager. Făcea zgomot pe la jumătatea cursei, era plasticul care intra in motorasul uzat. Cu 50 euro am luat o rama cu sistem si geam in el, l-am montat in 30 minute

    image.jpeg
    image.jpeg
    image.jpeg
     
  11. Adi27

    Adi27 2nd Gear Member

    Înscris:
    22 Noi 2012
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0 TDI CAHA
    Salut, as dori o parere daca cineva s-a mai confruntat cu asta: geamul de la sofer merge perfect doar daca il las maxim de jos apoi cand sa se ridice din usa se loveste de ceva si nu se mai ridica, am desfacut fata de usa si l-am ghidat cu mana sa iasa din usa si merge perfect, dar daca intra in usa cand e maxim de jos se loveste de ceva si nu mai urca decat ghidat. Sa fi sarit din suport sau sa se fi rupt ceva la ghidaj?
     
  12. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Trebuie demontat = scos complet cu tot cu macara si atunci vezi exact ce ai de facut si reparat.
     
    Adi27 apreciază asta.
  13. Buhus 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Iul 2018
    Locație:
    Brasov
    Masina:
    A4 B6 1.8T 2001
    Buna baieti.
    Am tot incercat sa gasesc ceva similar si diferite rezolvari in subiectele de pe forum dar fara rezultat, pentru verificari fire in stalp si altele m-am inspirat dar nu s-a rezolvat problema asa ca scriu aici.
    Acum ceva vreme a inceput in timpul mersului sa imi apara mesaj de usa deschisa, cu aprindere becuri etc tot tacâmul, pana sa apuc sa desfac fata de usa, au picat si comenzile de pe usa soferului, respectiv: nu se mai aprin becurile de pe usa (butoanele de la geamuri, cele de inchidere deschidere, cel rosu de semnalizare usa deschisa), nu merg comenzile la geamuri, si nici la oglizi. Singurul lucru care mai merge pe usi sunt boxele si închiderea centralizata.
    Colac peste pupaza mi-a omorat si bateria (care e noua) schimbata acum 3 luni tot de la o problema similara la usa spate stg (fire intrerupte, dadea si ceva la masa) dar alea dupa remediere nu am mai dat de altele, si nici cu bateria nu a mai avut probleme, pana acum

    am facut o diagnoza si iaca mesajele:

    Address 46: Central Conv. Labels: 8E0-959-433-MIN.lbl
    Part No: 8E0 959 433 AD
    Component: Komfortgerát T85 0315
    Coding: 00576
    Shop #: WSC 63351
    VCID: 73E539474140F386991-4A3A
    Subsystem 1 - Part No: 8E1959801B
    Component: Tőrsteuer.FS BRM 4.11
    Subsystem 2 - Part No: 8E1959802B
    Component: Tőrsteuer.BF BRM 4.11
    6 Faults Found:
    01331 - Door Control Module; Driver Side (J386)
    49-00 - No Communications
    01561 - Rear Left Door
    59-10 - Can't Unlock - Intermittent
    01561 - Rear Left Door
    61-10 - Won't De-Safe - Intermittent
    01705 - Selection Switch for Mirror-Adjust (E48)
    27-00 - Implausible Signal
    01559 - Drivers Door

    de data asta nimic cu short to +
    asa ca m-am apucat sa desfac fetele de usa sa verifi firele, am dat jos cablajul si erau ceva fire intrerupte ici colo pe care le-am remediat
    le-am sunat pe toate
    pus la loc tot, si aceeasi problema. usile se inchid si se deschid din telecomanda dar comenzile de pe usi moarte (geamuri, oglinzi, blocare) si martorii rosi stinsi
    tensiune imi vine pana la module dar cam atat. Inainte de interventie mergea deschiderea geamurilor din cheie, iar acum nu mai merge. momentan nu ma lasa vremea sa ies cu laptop la masina sa vad daca nu cumva problema de bateria sa imi fi pierdut setarile pt deschidere geamuri din telecomanda
    sigurantele sunt toate bune
    daca s-a mai lovit cineva de ceva similar rog ajutor

    Multumesc anticipat
     
    Ultima editare: 23 Iul 2018
  14. Buhus 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Iul 2018
    Locație:
    Brasov
    Masina:
    A4 B6 1.8T 2001
    Buna din nou
    Am apucat sa mai fac o scanare si inca aceste mesaje:

    Monday,23,July,2018,19:32:33:62939
    VCDS Version: Release 12.12.0 (x64)
    Address 46: Central Conv. Labels: 8E0-959-433-MIN.lbl
    Control Module Part Number: 8E0 959 433 AD
    Component and/or Version: Komfortgerát T85 0315
    Software Coding: 00576
    Work Shop Code: WSC 63351
    Additional Info: 8E1959801B Tőrsteuer.FS BRM 4.11
    Additional Info: 8E1959802B Tőrsteuer.BF BRM 4.11
    VCID: 73E539474140F386991-4A9C
    3 Faults Found:
    01559 - Drivers Door
    61-00 - Won't De-Safe
    01705 - Selection Switch for Mirror-Adjust (E48)
    27-00 - Implausible Signal
    01560 - Passenger Door
    61-00 - Won't De-Safe

    partea de geamuri cu deschidere din telecomanda functioneaza dupa retrimiterea codului, dar comenzile de pe usi nu (si restul)
    deci chiar am ramas fara idei

    seara faina
     
  15. Ebetiuc Alex

    Ebetiuc Alex 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Mar 2018
    Locație:
    Drobeta-Turnu Severin
    Masina:
    Audi a4, 1.9, 2002
    Salutare,
    Am montat pe al meu A4 b6, butoane si geamuri electrice (înainte de astea, având unele simple, geamuri cu macara manuala). Am pus și macaraua electrică, dar nu știu ce fire trebuie trase ca sa le pot face funcționale. M-ați putea ajuta, va rog ?
     
  16. ovimatrix

    ovimatrix 6th Gear Member

    Înscris:
    7 Ian 2011
    Locație:
    Celalalt capat al lumii, HD
    Masina:
    Audi A4 B6, 1.9TDI, 2003, AVF
    Hah, au trecut 7ani jumate de la postul meu anterior #233 cand mi s-a stricat macaraua de la geam pe dreapta. Acuma vad ca mi s-a stricat iara insa spre norocul meu desi cineva preconiza ca cea aftermarket o sa ma tina 6-7 luni se pare ca m-a tinut 7 ani jumate :), ce o mai trecut timpul. De data asta o sa merg pe firma Magneti care sper sa ma tina cel putin atata :).
     
    Ĺuciank apreciază asta.
  17. Francisc98

    Francisc98 3rd Gear Member

    Înscris:
    3 Aug 2018
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A4 B6 2002 1.9 AWX
    Pentru retrofit la geamuri electrice pe spate din manuale exista ceva informatii ?
     
  18. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    @Francisc98 Ai in PDF-ul atasat tot ce te intereseaza ca si schema electrica.

    Convenience electrics

    Electrically adjustable and heated exterior mirrors
    Door handle illumination
    Anti-theft alarm system
    Entry lights
    Electric windows
    Interior lights
    Luggage compartment lights
    Door warning lamps
    Central locking
     
  19. Mihai_dmg

    Mihai_dmg Silver Member

    Înscris:
    16 Oct 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4 ,1.9 TDI AWX, 2002
    Salutare,
    Nu am avut timp sa citesc tot topicul ( Cristi) , maine trebuie sa schimb iara macaraua la geam pe partea de sofer. Problema care o am este ca cineva a schimbat macarua originala pe partea de sofer si dupa aia orice macara as pune face un scartait si se rupe la 3 luni, exista cumva prin ELSA un indice pentru parametrii la care sa se prinda greamul ? Am incercat si eu manual sa il fac sa se inchida oke , dar m-a tinut vreo 4 luni si dupa aia s-a rupt iara. Cel care a schimbat atunci dupa originala nu a luat semne sa stie unde sa monteze suruburile. Ma gandeam sa iau macaraua cu geam din dezmembrari doar ca sa vad unde trebuie montat geamul.
    Ma poate ajuta cineva cu dimensiunile ?
    Am schimbat vreo 5 macarale geam pana acum, este electrica.
    B6, AWX masina, geamuri electrice doar fata
    Multumesc!
     
  20. gruvnoise

    gruvnoise 2nd Gear Member

    Înscris:
    9 Mai 2014
    Locație:
    Matera - Italia / Pașcani - Romania
    Masina:
    Audi a4 avant 1,9 tdi 2002 awx 131 hp
    Salutare,
    Acuma câteva zile am cerut un cod pe forum 8Z0959851B 5PR pentru bloc comenzi geamuri electrice stânga fata la masina din profil un Audi A4 B6 an 2002.
    Am fost la un magazin piese auto si mi-a zis ca aceste butoane au ieșit din producție din 2021 si nu le are niciun furnizor. Din ce am citit mufa la Audi A4 B6 fabricat pana în 2002 are 10 pini. Se potrivesc de la Audi A4 B7 ? Multumesc.
     

Distribuie pagina asta