1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Geamuri electrice si/sau macara geam la A6 C6

Discuție în 'Audi A6 C6 (2004 - 2011)' creată de starbucks, 26 Iun 2009.

  1. mariusel86 4th Gear Member

    Înscris:
    8 Feb 2008
    Locație:
    tg-jiu
    Masina:
    audi a6 2.0tdi 2005
    cum fac sa mi se inchida geamul(geamurile) atunci cand opresc masina si plec.... mentionez ca la cineva am vazut ca dupa ce oprea motorul si pleca se inchideau geamurile fara sa le inchida din telecomanda.... ..!?:anbet:
     
  2. cristi_61

    cristi_61 3rd Gear Member

    Înscris:
    5 Iul 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4 Avant, 131hp, 6 gang,bose sound
    dar daca ai trapa? se poate rezolva eventual din VAG?

    adica atunci cand ai geamurile/trapa deschisa .. cand pleci si inchizi masina sa nu stai .. cu degetu pe inchis pana se inchid toate...
    sa inchizi masina si sa pleci , si geamurile/trapa sa se inchida singure automat.

    multumesc anticipat
     
  3. rac

    rac Silver Member

    Înscris:
    13 Sep 2008
    Locație:
    braila
    Masina:
    audi a4 b8
    sa nu fie vreo optiune de la vreo alarma
     
  4. cristi_61

    cristi_61 3rd Gear Member

    Înscris:
    5 Iul 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4 Avant, 131hp, 6 gang,bose sound
    exclus alarma, nu vreau sa ma complic.
     
    Ultima editare de un moderator: 27 Aug 2011
  5. hro

    hro 5th Gear Member

    Înscris:
    1 Dec 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 2.7 quattro, 120 kw model 2006
    cei la care ai vazut ca se intampla asta au sigur alarma
     
  6. guguionut

    guguionut 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Feb 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    1.Audi A6, 3.0 TDI quattro, 2005 2.Audi A6, 2.0 TDI 170HP, 2011
    Si eu am avut o problema asemanatoare la masina din semnatura in sensul ca mergeau toate geamurile lasate/ridicate printr-o apasare scurta a butoanelor mai putin putin geamul soferului.
    Problema am rezolvat-o coborand / lasand toate cele 4 geamuri in acelasi timp folosind butoanele de pe usa soferului, dupa care aceeasi miscare cu coborat / ridicat separat doar cu cele 2 geamuri de pe spate si apoi cu cele 2 geamuri de pe fata.
    Dupa aceste miscari au mers toate la apasari scurte ale butoanelor cat si lasare / ridicare din telecomanda prin apasare prelungita a butonului de deschidere/inchidere masina.
    Bafta multa
     
  7. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Geamuri Electrice Audi A6 C6

    Am o problema cu geamul de la sofer, numai actioneaza in nici un fel, macaraua nu se mai aude, ma joc cu butonul degeaba. Ma gandesc ca daca ar fi siguranta arsa nu ar mai merge niciunul, sau au sigurante separate? Mentionez ca geamul de pe partea pasagerului si geamurile din spate functioneaza normal. O solutie, indrumare? Masina este un Audi A6 C6 2007
     
  8. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Intai fa o diagnoza in blocurile de masura pentru butonul de geamuri cu VCDS-ul. Asa vezi starea butonului pentru deschis geamurile si daca functioneza sau nu. Completeaza-ti la profil sau in semnatura si actuala masina care o detii acum. Era sa-ti mut mesajul conform masinii din profil.

    Data viitoare te rog foloseste functia Cauta a forumului si scrie mesajele in topicurile potrivite si deja existente, fara sa mai deschizi topicuri noi. Mesajul a fost mutat in topicul potrivit. Bafta
     
  9. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Sorry. :) (i have both c5&c6). Unde sunt acum nu stiu pe nimeni cu VCDS (Austria). M-am gandit ca este o problema minora gen siguranta/releu/contact imperfect si poate a mai avut cineva problema asta si a rezolvat-o intr-un mod relativ usor, daca nu ii dau de cap asa singura varianta ramane Audi, si pretul pe masura. Mersi si scuze ptr. thread.
     
    Ultima editare: 9 Iun 2013
  10. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Pentru o diagnoza nu cred ca este un capat de tara chiar daca mergi la Audi sau orice reprezentanta din gama VAG.
    Le spui ce simptome/probleme ai si ii rogi sa te ajute cu o diagnoza. Mai mult de 80 Euro nu ai cum sa dai. Macar asa afli de unde provine problema.
    Sau, varianta astepti pana vii in tara si in Bucuresti se rezolva destul de repede fara sa mai mergi la nici o reprezentanta Audi. Bafta
     
  11. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Mersi pentru raspuns. Am incercat sa caut siguranta pentru geamurile electrice, m.am gandit ca sunt 2 , una ptr. geamurile fata, alta ptr. geamurile spate, dar am abandonat ideea cand am vazut cate sigurante are ca nu as vrea sa le iau pe fiecare in parte ca resetez absolut tot.(dupa sticker-ul panoului neintelegand nimic fiind scris in nemteste). Oricum voi da o fuga pana la Audi sa vad ce si cum.
     
  12. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
  13. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    M-am uitat , am vazut ca sunt .doc si am renuntat ca nu am Word instalat si sunt pe un WiFi foarte slab.
     
    Ultima editare: 9 Iun 2013
  14. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Am fost la reprezentanta, raspuns ... Macara defecta, motorasul a zis ca este bun, pret 195€ macaraua si 60€ manopera. Intrebarea mea este ce se poate strica la macara, din moment ce eu actionez butonul si nu se mai aude acel clink ca si cum ar trimite impuls motorasului. Constatarea a fost facuta fara a demonta fata usii.
     
  15. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Revin cu o intrebare la postul de mai sus, poate a mai avut cineva problema mea. Daca iau un kit de reparatie macara pot rezolva problema ? Am desfacut usa si nu am vizibilitate spre cleme si sufa deci nu stiu cu siguranta ce e defect. Mentionez ca motorasul nu se aude cand actionez butonul. Multumesc
     
  16. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Problema mea este la usa soferului. Deci motorasul meu nu reactioneaza in niciun fel, am facut urmatoarele:
    Demontat usa fata(cu problema) + usa spate, am luat motorasul de la usa din spate si lam pus pe cea din fata, tot nu actioneaza. Am probat si motorasul usii soferului cu problema pe usa din spate, acesta mergand fara probleme. Deci la usa soferului motorasul este bun dar nu primeste curent si nu pot sa imi dau seama unde este problema, am verificat sigurantele toate sunt bune. Ceva sfaturi ?
     
  17. cata181

    cata181 Audi Expert

    Înscris:
    24 Sep 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A8 D4 3.0 TDI Quattro 190 kW (254 PS)
    Trebuie verificat cablajul.
     
  18. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Din nou repr. Audi a dat-o in bara.
    +1 cata181, fir rupt in burduful acela dintre usa si masina. :P
     
  19. miuman 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Apr 2015
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 4F - 2.0 TDI ( BLB ) 140 CP - 2005
    Salut,
    Am si eu o problema cu un Audi A6 din 2005. Daca deschid geamul din fata dreapta din butoanele de la sofer, acesta se deschide la prima atingere pana jos (nu il pot opri pe parcurs). Dupa ce a ajuns jos nu se mai ridica din butonul de la sofer. Daca il actionez de la butonul de pe usa din dreapta functioneaza perfect. Se ridica, se lasa, se opreste unde vreau eu...
    A mai patit cineva asa ceva? Cum ati rezolvat? Sa fie problema din butonul de sofer?
    Multumesc
     
  20. cata181

    cata181 Audi Expert

    Înscris:
    24 Sep 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A8 D4 3.0 TDI Quattro 190 kW (254 PS)
    Da, schimba butonul.
     

Distribuie pagina asta