1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Geamuri electrice si/sau macara geam la A6 C6

Discuție în 'Audi A6 C6 (2004 - 2011)' creată de starbucks, 26 Iun 2009.

  1. starbucks

    starbucks 4th Gear Member

    Înscris:
    17 Aug 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A5 2.0 TDI (CGLC) 177 CP 2014
    De ieri nu mai reusesc sa inchid sau sa deschid geamurile din telecomanda si nu am idee de ce? Inca o chestie ciudata, la o apasare scurta de la butonul din interior geamurile nu mai coboara/urca total ci in trepte. Mi s-a mai intamplat odata asa si nu stiu cum si-a revenit. Are cineva vreo idee?

    Multumesc frumos pentru orice sugestie.
     
  2. nykul

    nykul 5th Gear Member

    Înscris:
    11 Ian 2008
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    audi a6 2.5 tdi 180cp quatro
    tine ridicat de butoanele de geamuri mai mult de 4 secunde
     
  3. LevY

    LevY Gold Member

    Înscris:
    26 Dec 2008
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A6 C5 Avant , 1.9 TDi , AVF , 131 Hp , CV 6+1
    Pai cand vrei sa deschizi sau sa inchizi geamurile din telecomanda ... ti apasat pe buton ?!?!
     
  4. nykul

    nykul 5th Gear Member

    Înscris:
    11 Ian 2008
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    audi a6 2.5 tdi 180cp quatro
    trebue sa tii mai mult ridicat de butoanele de geam de pe usa pt a a reconfigura calculatoru de pe fiecare geam dupa care trebe sa se ridice geamu automat la o singura apasare de buton
    dupa asta incearca sa vezi daca iti mai mege din telecomanda
    incearca sa vezi daca se ridica geamuirile cand tii rasucite cheea in usa si incearca si la telecomanda sa tii mai mult apasat.
     
  5. Kata-A4 2nd Gear Member

    Înscris:
    30 Ian 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A3 Sportback, 8P, 2.0TDI,2009
    Tine apasat pana se lasa pana jos de tot si apoi pana sus.La mine asa s-a rezolvat.
     
  6. starbucks

    starbucks 4th Gear Member

    Înscris:
    17 Aug 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A5 2.0 TDI (CGLC) 177 CP 2014
    Da, se pare ca asta a fost solutia :salute:. Multumesc frumos tuturor pentru ajutor.
     
    Ultima editare de un moderator: 27 Aug 2011
  7. tipoval 4th Gear Member

    Înscris:
    3 Aug 2008
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    Audi a6 3.0 TDI
    inainte de a pleca in concediu, acum vreo 2 saptamani, am mers la birou am parcat masina dimineata la ora 8, afara ploua cu galeata, inchid masina totul ok. La vreo 5 min cobor la masina (spre norocul meu), vad un geam lasat de tot, ma uit mai bine inca unu, cand de fapt erau toate lasate de tot si in masina ploua. Am curatat imediat cu laveta usile insa imi era frica sa nu mi mai faca figura asta si eu sa nu fiu in preajma masinii.
    Am inteles ca din telecomanda se deschid geamuirile? daca da pe ce butoane?
     
  8. flo_tiesto

    flo_tiesto 5th Gear Member

    Înscris:
    4 Aug 2008
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A3 , 1.9 TDI
    nu stiu cum e la A6 dar la A3 apas tasta cu "lacatul deschis " si se deschid geamurile .. la inchidere invers :) apesi tasta "lacat inchis" si se inchid .. trebuie butonat putin pana prinzi smecheria:)
     
  9. LevY

    LevY Gold Member

    Înscris:
    26 Dec 2008
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A6 C5 Avant , 1.9 TDi , AVF , 131 Hp , CV 6+1
    La orice masina este asa .... cand da`i sa deschizi si ti luuuuuuuuuung apasat ... atat cat ti apasat ... atat se lasa geamul ... cand inchizi masina .... la fel .. ti luuuuuuuuuuuung si geamurile urca atata timp cat ti tu apasat ...

    eu nu cred ca ai apasat din greseala pe deschidere si sa ti si luuuuuung ....

    masina era deschisa ?! daca nu era deschisa nu este de la telecomanda .. e posibil sa fie de la calculatorul de confort ... fa un autotest cu vagcomu !
     
  10. flo_tiesto

    flo_tiesto 5th Gear Member

    Înscris:
    4 Aug 2008
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A3 , 1.9 TDI
    cum spunea Levy , e posibil sa fie de la calculatorul de confort ..asa de capul lor , geamurile nu coboara jos sau urca :)
    Un test cu vag-com cred ca ar spune mai multe , ar fii pacat ca peste noapte sa traga o ploaie zdravana si geamurile sa fie deschise :( din cate stiu calculatorul de confort e undeva sub scaunul soferului nu?
     
  11. LevY

    LevY Gold Member

    Înscris:
    26 Dec 2008
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A6 C5 Avant , 1.9 TDi , AVF , 131 Hp , CV 6+1
    Da. SCoti pragul ca e prins in cleme .. apoi ridici captuseala si e o cutie neagra acolo ... :)
    nu e 1oo% sa ai calculator de confort ...

    Dar oricum .. ceva nu e in regula .. :P
     
  12. gavriliugabi 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Mai 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A6 2.7 TDI - 180 cp
    Sal. Am schimbat bateria si nu mi se mai ridica/coboara geamurile din telecomanda. Setarile in MMI sunt pe On pt coborare/ridicare. Am incercat faza cu tinut apasat pe butonul geamului pana coboara si apoi pana urca , dar degeaba. Are cineva o idee cum se poate rezolva ?
     
  13. xaby69

    xaby69 Gold Member

    Înscris:
    16 Oct 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A4 2.0i
    eu am montat BC + maneta de CC si am avut bornele date jos si abia dupa 2 zile si-au revenit geamurile, in sensul ca dupa ce am pus bornele inapoi nu mai coborau automat si nici din cheie nu mai puteam deschide geamurile... asteapta si tu vreo 2 zile si se invata singure!
     
  14. LevY

    LevY Gold Member

    Înscris:
    26 Dec 2008
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A6 C5 Avant , 1.9 TDi , AVF , 131 Hp , CV 6+1
    Incearca sa le cobori pana jos si sa le urci pana sus actionand butoanele de la sofer ! Si apoi mai incearca odata !
     
  15. gavriliugabi 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Mai 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A6 2.7 TDI - 180 cp
    Am incercat , dar degeaba. Am sa astept cateva zile sa vad ce se intampla
     
  16. gavriliugabi 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Mai 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A6 2.7 TDI - 180 cp
    Am rezolvat. Trebuie coborate si urcate toate cele 4 GEAMURI odata , actionate de la sofer. Eu incercam pe rand.
     
  17. LevY

    LevY Gold Member

    Înscris:
    26 Dec 2008
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A6 C5 Avant , 1.9 TDi , AVF , 131 Hp , CV 6+1
    Bine ca ai rezolvat`o ! :) Trebuiau sincronizate ... :)
     
  18. serjjj

    serjjj 2nd Gear Member

    Înscris:
    15 Iun 2008
    Locație:
    roman-neamt
    Masina:
    Audi A4
    Eu nu mai inteleh nimik....Cand apas pe telecomanda sa deschid geamurile nu se intampla nimik.......Pun contactul,dau geamurile jos,asa cum s-a spus pe aici ,pt sincronizare, apoi le ridic din butoane...Bun...Iau contactul si le dau jos tot din butoane si functioneaza.....Apoi apasa pe telecomanda continuuu si se dau in jos numai pana la jumatate si apoi nu mai ia nici o comanda din telecomanda....Ce este de facut ca m-a disperat ,ieri , si ciar nu mai stiu ce e de facut.......Merge dar nu merge....A patit cineva asa ceva?Sa coboare geamurile doar pe jumatate si apoi sa nu mai ia nici o comanda din butoanele de la cheie?
     
  19. Stefan

    Stefan Audi Expert

    Înscris:
    9 Oct 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4 B5 Avant, 2001, PD, AJM, 116+ CP by arazvan2002
    sunt convins ca daca pui vag com-ul si dai o scanare pe modulul 46 iti da eroare la macar o macara electrica.
    aceeasi problema o avea si un coleg care a venit la o intalnire in zona.
    rezolvarea nu o stiu, clar e ca intra in protectie din cauza erorii
    sa postezi te rog eroarea ca eu nu o mai am si sa mai caut care ar fi cauza
     
  20. Alm1

    Alm1 2nd Gear Member

    Înscris:
    8 Iun 2010
    Locație:
    Pitesti
    Masina:
    Audi A6 2.0 tdi 2007
    ai lasat vreodata geamul de la sofer deschis? cand ploua afara? acolo unde sunt butoanele de deschidere a geamurilor este si comanda pt telecomanda de cobarare. Eu asa am patit am lasat putin crapat si mi-a plouat pe butoanele acelea si nu mai puteam sa le deschid din telecomanda si nici printr-o singura apasare. daca asta e problema rezolvarea e simpla ori astepti sa se usuce de la sine, ori folosesti un spray pt contacte , oricum mult succes in continuare
     

Distribuie pagina asta