1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Geamurile electrice si macarale geam la A8 D2 - diverse probleme si rezolvari

Discuție în 'Audi A8 D2 (1994 - 2002)' creată de demirhan33, 8 Apr 2011.

  1. demirhan33

    demirhan33 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Feb 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A8 D2 4.2 Quattro
    Masina: A8 D2 1998 4.2 , cam acum 1 luna a inceput sa faca figuri ba mergeau ba nu geamurile si sunroof'ul, iar incepand cu 2 aprilie nu mai merge nicun geam si nici sunroof'ul...a mai avut cineva problema asta?
     
  2. alistar

    alistar 3rd Gear Member

    Înscris:
    29 Sep 2008
    Locație:
    Campina
    Masina:
    ex A4 1.9 tdi 131HP AVF 2003 new Bmw X3 2005
    Salut.Aceiasi problema o am eu la un b6. am fost atat la service-uri autorizate cat si la electricieni particulari. acum 2 luni am facut prostia si am cumparat calculatorul de confort,1250 ron. au mers ok 3 zile si apoi s-au oprit. nu stiu ce sa ii mai fac. O sa plec peste o luna in italia si voi incerca acolo sa remediez problema
     
  3. demirhan33

    demirhan33 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Feb 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A8 D2 4.2 Quattro
    Salut, sper sa iti rezolvi problema, ca sa ne luminezi si noua o cale de rezolvare cu aceasta problema foarte stresanta! :D

    PS: oricum in italia service"urile sunt probabil oneste nu"mai"oneste, pt ca in romania nu sunt oneste :))
     
  4. demirhan33

    demirhan33 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Feb 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A8 D2 4.2 Quattro
    Astazi am incercat ca in orice dimineata butoanele de la geamuri si au mers pentru 30 secunde, cu aceasta ocazie am reusit sa inchid gemul din spate care ramasese deschis, deci nu cred ca are vreo legatura cu vreun fir rupt, dar poate sa-mi cineva sa-mi, daca comanda de la sofer este cea care face prbleme, poate sa opreasca functionarea si celorlale comenzi da la usi?
     
  5. sorinbibi

    sorinbibi 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Noi 2008
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    audi a8 2500tdi
    In portbagaj in stanga sub navigatie este centrala pentru geamuri, sub mocheta, poate ai vre-o mufa oxidata, am avut si eu problema asta.
     
    Ultima editare de un moderator: 23 Iun 2011
  6. demirhan33

    demirhan33 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Feb 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A8 D2 4.2 Quattro
    in spate la portbagaj in stanga eu am magazia de cd, dar oricum am sa ma uit astazi cand ajung acasa, mersi pentru ajutor sper sa gasesc ceva ! :D
     
  7. sorinbibi

    sorinbibi 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Noi 2008
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    audi a8 2500tdi
    ai rezolvat?
     
  8. demirhan33

    demirhan33 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Feb 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A8 D2 4.2 Quattro
    din pacate nu... am sunat pe unu care dezmembra un A8 si l-am intrebat daca mai are modulul de confort a zis ca la dat, am intebat daca imi spune si mie unde se afla acest modul, a zis ca numi spune :))))) am dat jos tot in fata la sofer sub scaun nu este nici in portbagaj in afara de pompa de inchidere centralizata care are foarte multe fire nu mai este altceva...
     
  9. sorinbibi

    sorinbibi 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Noi 2008
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    audi a8 2500tdi
    Pe inchiderea centralizata este si modulul de confort.
     
    Ultima editare de un moderator: 16 Iul 2011
  10. iuliashtefania 1st Gear Member

    Înscris:
    31 Iul 2014
    Locație:
    oradea
    Masina:
    a8,2.5 tdi,2002
    geamuri zgaraiate

    daca stie cineva geamurile laterale fata la a8 d2 se zgaraie la fiecare cobarare-ridicare si arata rau ,o problema din fabrica aduna acolo particule de nisip ,se pot lustrui ?
     
  11. undertakerbro 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Iun 2013
    Locație:
    Campulung
    Masina:
    Audi A8 D2 din 96 Motor 2.8 V6 benzina (174CP)
    Geamuri Electrice care se agata

    Buna ziua,
    Am un Audi A8 D2 din 96 2.8 non-quattro. O am de cca 3 ani.
    Geamurile din fata in timp ce coboara trosnesc. In sensul ca, atunci cand le cobor si trec de un anume punct se aud poc, ca si cum s-ar agata de ceva si dupaia trec. Atunci cand am luat masina doar geamul soferului facea asta, 2 luni mai tarziu si cel de la pasager.
    Mentionez ca se intampla doar in coborare si la ambele geamuri este pe la acelasi nivel. Cele din spate nu au absolut nimic.
    Poate s-a mai intalnit cineva cu asaceva. Nu as dori sa desfac usa sa aflu ca problema se afla pe altundeva. (ma indoiesc ca e ceva electric..mai repede mecanic)

    Cu stima,
    Alex
     
  12. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Daca nu desfaci fata de usa, nu vei vedea ce ai defect. Posibil sirme rupte din cablul care actioneaza ridicarea-coborarea geamului. Va trebui sa vezi daca se pot schimba doar cablurile (pentru alte modele exista un chit de reparatie) sau trebuie sa schimbi tot ansamblul macara.
     

Distribuie pagina asta