1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Inchidere/Deschidere portbagaj sau Yala portbagaj la Audi A6 C6

Discuție în 'Audi A6 C6 (2004 - 2011)' creată de jacobson, 4 Mar 2008.

  1. jacobson

    jacobson 4th Gear Member

    Înscris:
    23 Dec 2007
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 3.0 quatro
    sal...

    stie cienva daca se paote monta pe un A6 asa ceva? macar deschidere din telecomanda.. am vazut ca astia au montat pe loganuri...nu cred ca ar fi asa greu.......nu de alta dar e foarte util cand vii cu bratele incarcate de la piata sau de la cumparaturi sa arunci directin protbagaj nu sa mai lasi jos sa ridici protbagajul
     
  2. cristi231077

    cristi231077 Audi Expert

    Înscris:
    5 Sep 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    <<<<===
    Eu chiar am vazut asa ceva la un A4 din 2005, deci se poate dar cred ca asa a venit din fabrica.
     
    Ultima editare de un moderator: 4 Mar 2014
  3. bogn80

    bogn80 3rd Gear Member

    Înscris:
    21 Feb 2008
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A4
    Deschiderea portbagajului o avem pe telecomanda, cat despre ridicare lui de la sine (fara impuls):) trebuie sa fie o chestie mecanica - un arc care face asta. incerc sa ma uit la un amic sa vad sistemul si revin daca e plauzibil.
     
  4. V8TDI

    V8TDI Gold Member

    Înscris:
    21 Noi 2007
    Locație:
    la casa
    Masina:
    Q7 4.2 TDI. De la Abt.
    Exista, eu am asa ceva pe A6 al meu dar costa extra. In 2005 cand am luat eu masina se oferea numai in legatura cu un buton de deschis portbagajul din interior, buton care se afla pe usa soferului in partea de jos. Dar si daca deschid din telecomanda sau cu mana sare capacul de la portbagaj. La modelul nou de A4 exista in echiparea serie.
     
  5. IS55PRO

    IS55PRO 6th Gear Member

    Înscris:
    24 Mai 2008
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A6 4F 2.0 TDI 175CP
    Salut,
    Am un audi a6 model 2005 si de ieri am o problema:

    Portbagajul pur si simplu nu se mai inchide. L-am trantit de cateva ori mai tare si pana la urma s-a inchis, dar in bord tot afiseaza ca e deschis, plus ca nu se mai deschide de la butonul din interior si nici de la butonul de pe portbagaj... Dar daca tin apasat butonul la telecomanda se deschide. Dar iar nu se mai inchide....
     
  6. IS55PRO

    IS55PRO 6th Gear Member

    Înscris:
    24 Mai 2008
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A6 4F 2.0 TDI 175CP
    Am invartit cheia de vreo 2 ori in incuietoarea de la portbagaj si s-a rezolvat...

    Sper sa nu mai apara problema
     
  7. blizzard

    blizzard Bronze Member

    Înscris:
    3 Feb 2008
    Locație:
    Alba Iulia
    Masina:
    Audi A6, 2003, 1,9 TDI 131 CP
    Salut,
    Dupa ce am citit ce ai scris mai sus stau si ma gandesc: oare sa fi avut ceva mizerie pe acolo ?? Daca da oare pe unde suparare o fi intrat ?? Ca alta explicatie nu-mi dau; doar mizerie ...
    Multa bafta !:icon_thumright:
     
  8. tid 2nd Gear Member

    Înscris:
    7 Sep 2008
    Locație:
    ploiesti
    Masina:
    AUDI A6
    problema asta am avut-o si eu ,este de la motorasul electric care actioneaza o tija de plastic si care are un arc .aceasta tija filetata nu se mai trage si atunci mecanismul ramane deschis .eu am intins arcul si acum functioneaza. AI GRIJA CUM DESFACI MECANISMUL.
     
  9. IS55PRO

    IS55PRO 6th Gear Member

    Înscris:
    24 Mai 2008
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A6 4F 2.0 TDI 175CP
    am rezolvat

    Am dat cu un spray degresant (WD 40) si apoi cu spray lobrifiant ( Griffon )
    si s-a rezolvat.

    Dupa vreo luna iar a inceput sa faca figuri... Aparea in bord ca e deschis portbagajul cu toate ca el s-a inchis... Am plecat cu masina si la primul hop s-a deschis. Dupa mai multe izbituri s-a inchis si de atunci nu a mai facut figuri.

    Recent am observat ca se poate scoate protectia de plastic de pe mecanism, deci cand o sa am un pic de timp o sa ma uit sa vad daca nu e mizerie pe acolo.

    Ms pt sfaturi
     
  10. bogdan.garleanu 2nd Gear Member

    Înscris:
    21 Ian 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6, 2.0 TDI 140CP,model 2005
    Inchidere portbagaj sau Yala portbagaj la A6 C6 - probleme si rezolvari

    Salut

    De cand s-a racorit afara am probleme cu inchiderea portbagajului.
    Dupa ce il deschid trebuie sa asptept cateva minute bune pe langa masina pana sa se inchida. Dau cu el de ma gasesc dracii si nu merge. Si cand merge, adica se inchide fizic, in bord inca imi arata ca ar fi deschis! Reiau toata opreatiunea cu pazitul masinii, cu datul cu portbagajul si intr-un final se inchide si fizic si senzorul imi arata ca portbagajul e inchis).
    Deja ma calca pe nervi cehstia asta!
    Azi dimineata am reusit sa il inchid dar ma grabeam la serviciu si nu am mai stat sa reiau totul ca sa imi arate si in bord ca e inchis, asa ca am plecat la serviciu!
    Pe drum...surpriza...mi s-a deschis portbagajul in mers!

    Mai are cineva problema asta? E ceva stricat sau doar vremea rece e de vina?
    Nu se pune problema ca a inghetat, ca inca nu e ger afara.
    Daca e totusi de la vremea rece, ce pot face sa "il ajut" sa se inchida mai repede?

    Thanks
     
    Ultima editare: 14 Noi 2008
  11. alex.petrariu

    alex.petrariu Gold Member

    Înscris:
    17 Noi 2007
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    Audi A8 4.2 quattro 2004 / Audi A4 2.0i 2001
    Ciudat fenomenul ! Normal iarna e mai greu sa-l deschizi nu invers !
     
  12. bogdan.garleanu 2nd Gear Member

    Înscris:
    21 Ian 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6, 2.0 TDI 140CP,model 2005
    La un moment dat cineva zicea ca trebuie sa astept sa se retraga nu stiu ce rahat si apoi merge!
    Teoretic are logica. dupa o perioada de asteptare merge inchis portbagajul.
    Daca e o chestie mecanica ce se retrage probabil din cauza temperaturii scazute, miscarea acelui rahat e mai grea.

    La gandeam sa iau un spray din ala anti inghet poate are efecte pozitive, dar nu as vrea sa stric altceva (vreun senzor care indica daca portbagajul e inchis).
     
  13. FantomA

    FantomA 3rd Gear Member

    Înscris:
    29 Oct 2008
    Locație:
    Târgoviște
    Masina:
    AUDI A6 C7 , 2.0 TDI, 190 CP, 2018
    De la broasca pare sa fie .... incerca sa dai cu faimosul WD40 bun la toate.
     
  14. bogdan.garleanu 2nd Gear Member

    Înscris:
    21 Ian 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6, 2.0 TDI 140CP,model 2005
  15. teg

    teg Moderator Staff Member

    Înscris:
    6 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6
    Exact acelasi lucru il patesc si eu de o saptamana: portbagajul nu se mai inchide din prima, ci numai trantit de cateva ori, dar asta numai prima oara cand incerc ( de ex. dimineata). Daca dupa un timp il deschid si il inchid iar, nu mai face nici o problema. Inainte sa imi bag nasul pe la mecanismul ala, cred ca incerc si eu cu sprayul degresant....
     
  16. posesor_masina 4th Gear Member

    Înscris:
    26 Iul 2008
    Locație:
    europa
    Masina:
    o masina masina
    o intrebare

    tot legat de partbagaj am si eu o nelamurire,la un b6 2004,am pe cheie butonul de deschis porbagajul,il apas ,mi se deschide dar acum nu stiu cum trebuie sa faca mai departe:trebuie sa se ridice singur?ca la mine faca clak ,se deschide ,dar nu se ridica ,trebuie sa il ridic eu si apoi se duce capota singura impisa de cele 2 pistoane.deci cum e normal sa functioneze?
     
  17. 4AUDI Silver Member

    Înscris:
    26 Aug 2007
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 Avant, 2003, 1.9TDI, 131CP
    eu am probleme la deschidere, nu la inchidere. mai exact, cand e mai cald(deci invers) nu il pot deschide decat cu cheia. daca incerc sa-l deschid normal se aude doar un zgomot ca de motoras dar nu se dechide. cand e mai frig nu am probleme. am impresia ca e un contact si n-am surubelnita potrivita sa-l pot desface.
     
  18. posesor_masina 4th Gear Member

    Înscris:
    26 Iul 2008
    Locație:
    europa
    Masina:
    o masina masina
    eu sincer sa fiu nu l-am deschis niciodata cu cheia(adica sa introduc cheia in butuc,de fapt nici nu stiu daca are butuc:rolleyes:)numai cu mana din clapa,sau apas pe cheie si paoi cu mana.cum trebuie sa se deschida cand apas butonul?pana sus sa se ridice singur?
     
  19. teg

    teg Moderator Staff Member

    Înscris:
    6 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6
    eu_sc79 - butonul de pe cheie doar iti blocheaza sau deblocheaza inchiderea portbagajului. Nu trebuie sa se ridice singur sus.
     
  20. leo

    leo 6th Gear Member

    Înscris:
    4 Noi 2007
    Locație:
    Galați
    Masina:
    Audi A4 B7 2005 2.0TDI 140CP BLB Multitronic GYJ
    Se ridica singur doar daca ai modelul S-line. Este diferit fata de modelul obisnuit existand niste parghii la baza pistonaselor.
     

Distribuie pagina asta