1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Inchidere/Deschidere portbagaj sau Yala portbagaj la Audi A6 C6

Discuție în 'Audi A6 C6 (2004 - 2011)' creată de jacobson, 4 Mar 2008.

  1. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Asteapta soarele, mie la -15 grade imi cadea capota motorului in cap, numai tinea deloc. De cand sunt gradele pe plus si-a revenit. :)
     
  2. Copakbana

    Copakbana 6th Gear Member

    Înscris:
    20 Mar 2013
    Locație:
    Neamt - Romania
    Masina:
    A6 C6 4F - 3.0 TDI - Quattro - 232 HP - ASB - Tiptronic - 2008
    M-am gandit eu ca asta ar fi problema, dar punand telescoape noi am crezut ca se rezolva. Din contra, acum se ridica si mai putin. Plus, ca aici nu e asa frig. Temperatura sta undeva intre 2 si 8 grade cu plus.
     
  3. G@bryel

    G@bryel Audi Expert

    Înscris:
    18 Oct 2010
    Locație:
    Romania
    Masina:
    Audi A6, 3.0 TDI Quattro, BMK, DPF, 2005.
    Nu s-a vorbit pe aici de niste telescoape mai puternice ? Cand era vorba de avea acea deschidere totala, numai din cheie.

    Eu sincer, nu vreau sa mai am capac care sa se deschida singur, in felul in care daca nu esti atent, sa-ti zboare dintii din gura. Ok, oricum ar fi, nu e cazul lui C6.
    Am momente cand vreau sa stea mai intredeschis, pana imi mai pregatesc bagajul. Nu vreau sa se vada de la o posta ce am in portbagaj.
    Plus ca tin si antena CB pe capac, asta ar mai lipsi, sa se deschida total de sine putere. :)
     
    Ultima editare: 29 Ian 2016
    andreibuz apreciază asta.
  4. Copakbana

    Copakbana 6th Gear Member

    Înscris:
    20 Mar 2013
    Locație:
    Neamt - Romania
    Masina:
    A6 C6 4F - 3.0 TDI - Quattro - 232 HP - ASB - Tiptronic - 2008
    De aia am butonul si optiunea. Il deschid de la distanta, pana ajung nu ii pericol sa imi scoata dintii :) Plus ca nu e tocmai placut se se dechida doar 15 cm. Atat se deschide acum la mine! Tre sa mai pun inca o data mana pe el. :) Atunci la ce imi mai foloseste optiunea, butonul de pe cheie?
     
  5. G@bryel

    G@bryel Audi Expert

    Înscris:
    18 Oct 2010
    Locație:
    Romania
    Masina:
    Audi A6, 3.0 TDI Quattro, BMK, DPF, 2005.
    Ca sa deschizi portbagajul. Simplu. :)
    Eu am avut si nu mai vreau. Si mai simplu. :) Este optiunea mea.
    E atat de grav daca iti atingi masina ?
    Pana mai ieri cam toti le atingeam.
    Dar la inchidere cum faci ?
    Ce metoda folosesti ? Ca sistem electric de inchidere, nu ai…
    Tu poti sa maresti puterea telescoapelor. Era si codul trecut pe aici. Cu arcul mai greu. Plus ca daca ai vazut cum sunt masinile mai noi, sistemul este cu totul altfel. Sistemul asta de pe C6, chiar si vara, este anemic rau fata de cum se deschide portbagajul la Passat sau BMW.
    Eu am pe capac o "talpa" de antena Sirio, de 160mm, care sta acolo de vreo 4 ani. Nemiscata. E aproape imposibil sa o mai dezlipesti. Chiar si cu antena pusa, risti sa ramai cu "sarma" in mana. Deci, daca am antena pusa, imi face praf plafonul. Daca vreau sa deschid portbagajul ca sa pun/iau ceva si am antena pusa, cum fac ? Imi mai trebuie o persoana sa tina de capac ? Sau sa tin cu o mana de capac si cu una sa manevrez pe acolo ? La mine se deschidea in prima faza, dar am zis "merci" cand s-a inmuiat treaba. Am mai pus si un eleron, gol pe dinauntru, usor, dar am sperat sa influenteze si el. :)
    Asta e alta discutie, oricum. Tu o poti folosi, sper sa o faci sa mearga.
     
    Ultima editare: 29 Ian 2016
  6. Copakbana

    Copakbana 6th Gear Member

    Înscris:
    20 Mar 2013
    Locație:
    Neamt - Romania
    Masina:
    A6 C6 4F - 3.0 TDI - Quattro - 232 HP - ASB - Tiptronic - 2008
    G@bryel, eu nu incercam sa te conving. Iti inteleg parerea si o respect. Nu am nici o treaba. Pur si simplu tu ai venit cu argumente contra iar eu pro. Ideea e ca imi place aceasta optiune si daca o am as vrea sa functioneze asa cum trebuie ea. E o chestie practica.

    Masina e incuiata, vii cu plasuta de cumparaturi, vrei sa o lasi si sa pleci sa cumperi un bilet la Lotto de ex :) Trebuie descuiate toate portierele ca sa deschizi portbagaj-ul cu mana. De ce sa descui 4 portiere pt o plasuta. Apesi pe buton, se deschide portbagaj-ul, pentru ca acolo ai treaba, inchizi si ai plecat. Simplu, nu?
     
  7. G@bryel

    G@bryel Audi Expert

    Înscris:
    18 Oct 2010
    Locație:
    Romania
    Masina:
    Audi A6, 3.0 TDI Quattro, BMK, DPF, 2005.
    Pai vezi ? Acum spui de simpla deschidere, dar discutia era ca nu ti se mai ridica capacul singur. Am zis eu ca nu e bine sa se deschida din cheie ?
    O folosesc si eu, doar ca efectiv nu vreau sa sara capacul in sus.
    Eu nu am spus nimic contra, dimpotriva, consider si eu ca e optiune faina, de a deschide DE TOT capacul, ….dar doar atata timp cat te ajuta,…daca iti este pe plac, nu doar ca exista.
    A fost doar o opinie, in caz ca in final nu o sa reusesti sa o faci sa mearga, chiar daca o sa schimbi totul pe acolo. Că mai stii ?
    De aici si pana la faptul ca nu vrei sa te mai atingi de masina,…in fine…
    S-o lasam asa. Considera ca nu ai citit parerea mea.
    Spor la treaba iti doresc.
     
  8. catalinboss

    catalinboss 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Apr 2010
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A6, 3.0 TDI, 2006
  9. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Ai citit toata pagina asta ?
     
  10. catalinboss

    catalinboss 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Apr 2010
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A6, 3.0 TDI, 2006
    Am citit. Partea cu spray-ul vad ca nu da rezultate mereu. Vroiam sa stiu de la cei care au achimbat daca acel cod de pe piesa corespunde cu piesa... E vorba de ebay totusi :) . Merci
     
  11. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Daca citeai vedeai ca am postat acelasi cod dat de ETKA pentru masina mea. Deci, ala este.
     
  12. catalinboss

    catalinboss 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Apr 2010
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A6, 3.0 TDI, 2006
    Merci frumos! Dupa cum am scris in postul anterior am citit si am vazut codul pus de tine. Dupa acest cod am cautat si am gasit. Vroiam sa ma asigur ca nu scriu coduri aiurea chinezii.
     
  13. Buze militari 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Apr 2016
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi a6 2000tdi 2005
    Portbagaju se deschide doar cu cheia iar de la telecomanda si de la butonu din interior am incercat si nici o sansa de reusita am nevoie de putin mai mult ajutor:anbet::respekt:
     
  14. Adrian_Redmann

    Adrian_Redmann 4th Gear Member

    Înscris:
    2 Noi 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A3 Coupe, 2.0 BKD, 2004, 200+CP, 439NM
    Asa am patit si eu cu butonul de la portbagaj. Am desfacut panoul si am verificat conexiunile (care erau ok) si dupa am folosit un spray de contacte pentru a debloca butonul. De atunci merge perfect.
     
  15. Buze militari 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Apr 2016
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi a6 2000tdi 2005
    Multumesc o sa incerc si o sa revin
     
  16. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Buze militari citeste acest topic integral unde ti-am mutat mesajul si unde trebuia sa scrii.
    Intai citim pe forum aria care ne intereseaza, vedem daca exista topicuri in care trebuie sa scriem si pe urma daca nu exista topicuri deschidem altele noi.
    Te rog ca pe viitor sa nu mai deschizi un topic nou fara sa folosesti functia Cauta pentru ca topicul o sa fie sters fara explicatii. Adreseaza intrebarile sau opiniile tale in topicuri deja deschise. Multumesc pentru intelegere. Inainte de a mai scrie ceva pe forum, in oricare topic, citim obligatoriu acel topic integral. Multumesc.
     
  17. floryynxx

    floryynxx 2nd Gear Member

    Înscris:
    2 Iul 2014
    Locație:
    Germania
    Masina:
    A6 2.0 2010 170 PS CAHA
    Salut..am citit mai sus la colegul DIESSELXXL16 despre ridicarea potbagajului automat din cheie dar este pentru limuzina documentatia,pt combi ma poate ajuta cineva cu codurile pt piese?
     
  18. mihaicristian

    mihaicristian Gold Member

    Înscris:
    8 Iul 2008
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A6 Avant 3.0TDI Quattro BMK tiptronic 2006
    Din pacate, mecanismul capacului de portbagaj al sedanului, n-are nicio legatura cu cel al avant-ului. La avant nu ai arcuri spiralate, ci numai balamale plus "telescoape"(arcuri pneumatice) pentru varianta standard si plus 2 motorase pentru asistarea deschiderii/inchiderii electrice ,de la buton, ca si optiune. Cred ca unica solutie ar fi montarea tuturor componentelor electrice, motorase, mecanism blocare hayon, cablaje, buton hayon etc...
     
  19. cristi_dci 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Mai 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A6, 2.7 180CP, 2006
    Salutare, am un A6 din 2006. Pana de curand am avut probleme cu deschiderea portbagajului. Nu se deschidea decat din cheie iar de la butonul de pe usa din interior se deschidea uneori.
    De curand am rezolvat problema. Am aflat ca atunci cand scoti cheia din broasca portbagajului o poti scoate in 2 pozitii.
    Una paralela cu numarul de inmatriculare si alta perpendiculara pe numar.
    Am rezolvat problema cand am scos cheia perpendiculara pe numar.
    Revin cu poze.
     
  20. dani4AUDI 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Iun 2017
    Locație:
    arad
    Masina:
    A6 2.0 TDI CAHA 2010
    Salut,
    La A6 C6 4F Avant nu se deschide portbagajul din cheie desi pe cheie este aceasta optiune. Nu ma refer sa se ridice portbagajul ci doar sa se descuie/incuie din cheie. Mentionez ca nu am VCDS si nici ma pricep la mecanica-electrica. Multumesc
     

Distribuie pagina asta