1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Inchidere/Deschidere portbagaj sau Yala portbagaj la Audi A6 C6

Discuție în 'Audi A6 C6 (2004 - 2011)' creată de jacobson, 4 Mar 2008.

  1. Audiquattro6 4th Gear Member

    Înscris:
    17 Sep 2018
    Locație:
    Germania
    Masina:
    Audi a6 4f 3.0 tdi quattro 2010
    Salut. Închiderea electrică de la haion are releu?
    Intreb pentru ca totul funcționează normal,inchidere deschidere din cheie, de la butonul din masina , de la cel de pe haion, se ridică se închide singur dar...câteodată cand se închide se aude un tacanit ca de releu...uneori o singură dată alteori 2-3 secunde alteori deloc.
    Este normal ?
     
  2. Audiquattro6 4th Gear Member

    Înscris:
    17 Sep 2018
    Locație:
    Germania
    Masina:
    Audi a6 4f 3.0 tdi quattro 2010
    Da...Nici o parere.
    Sa va spun totusi la ce parere am ajuns:
    Am desfăcut capacul protector de la broasca de jos, m-am băgat in portbagaj si am ascultat. Nu se aude , cred, de la nici un releu ci de la ansamblul motor electric de inchidere . După cum vad este capsulat si nu stiu daca se poate deschide...bănuiesc că inauntru are niște rotire care posibil sa se fi cam tocit, ciudat totusi ca nu face mereu.
    Din ce vad pe net costă undeva in jurul a 200 euro nou, folosit nu cred ca rentează.
    Concluzia: cand se amplifica- schimbat cu unul nou !
    Acesta este:
    20180926_093622.jpg
     
  3. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Decat sa vorbim prostii mai bine nu zicem nimic. Daca problema ta nu a mai intalnit-o nimeni pe forum cum crezi ca se poate raspunde ? Daca motorul cu releu este capsulat cel mai bine il lasi asa pana cedeaza de tot si atunci cumperi unul nou pentru ca, asa cum ai spus, SH este o loterie. Bafta.
     
  4. Audiquattro6 4th Gear Member

    Înscris:
    17 Sep 2018
    Locație:
    Germania
    Masina:
    Audi a6 4f 3.0 tdi quattro 2010
    Nu am vrut sa fiu acid la adresa nimănui!
    Am folosit,,Da,nici o parere...exact in sensul ca poate nimeni nu a avut acest defect( cum de altfel ai spus si tu) si tocmai de aceea am descris si cum am ajuns la concluzia ca problema vine de la acea piesă.
    P.S. Dacă într-adevăr nimeni nu a mai avut problema aceasta uite ca a mai apărut o defecțiune si rezolvarea ei.
    Asfalt întins!
     
    Ultima editare: 29 Sep 2018
  5. Ciprian Petre 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Dec 2018
    Locație:
    Brasov
    Masina:
    A6, blb, 2005
    Stie cineva care e problema la portbagaj de ce nu se deschide de pe butonul de pe usa sofer? In rest se deschide si manual si din telecomanda
     
  6. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    La diagnoza in blocurile de masura o sa vezi cauza pentru care acel buton nu face serviciul = nu deschide capota portbagajului. Asta o faci (diagnoza) la electrician auto profesionist (la care tu momentan nu ai ajuns), nu un agarici. Cine are diagnoza trebuie sa cunoasca ELSA si ETKA pe de rost si sa fie si un bun electrician auto care are scule si care stie sa-ti desfaca masina si sa rezolve problema adica stie exact de unde este eroarea si cum o remediaza, nu numai ca o ai.

    Am mai spus, o diagnoza competenta nu inseamna doar citirea codurilor de eroare. Cine nu indeplineste conditiile astea are degeaba diagnoza aia daca el doar iti arata cu degetul ca ai o eroare dar nu iti si rezolva problema.
     
  7. floryynxx

    floryynxx 2nd Gear Member

    Înscris:
    2 Iul 2014
    Locație:
    Germania
    Masina:
    A6 2.0 2010 170 PS CAHA
    Salut,
    Pentru montare sistem deschidere haion electric, cine ma poate ajuta cu lista de piese si detalii ? Multumesc
     
  8. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Motorase, balamale, amortizoare, buton hayon, cablaj, daca nu ma insel trebuie si alta yala.

    Dupa mine, nu merita, costa destul de mult acest kit.
     
  9. floryynxx

    floryynxx 2nd Gear Member

    Înscris:
    2 Iul 2014
    Locație:
    Germania
    Masina:
    A6 2.0 2010 170 PS CAHA
    Multumesc..cred ca in 400€ ma încadrez
     
  10. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Intre 450 si 500 se vand aceste kit-uri. Cam pe acolo ...
     
  11. Gabi 85 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Mai 2018
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A4, 2.0 diesel, 2005
    Salut,
    Nu mai pot deschide portbagajul la un A6 C6 an 2010, berlina. Nu functioneaza deschiderea nici din telecomanda, nici din butonul de pe usa, nici manual si nu se aude nici click-ul de deschidere. Ma puteți ajuta cu vreun sfat ? Mulțumesc anticipat.
     
  12. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Rabateaza spatarul si du-te in portbagaj, da jos plasticul negru si cu o surubelnita glisezi intr-o parte blocatorul si se va deschide.

    Ulterior fuga la electrician auto profesionist ce are ELSA si stie bine ELSA sa verifice cablurile ce intra in partea de la capota portbagaj pentru ca mai mult ca sigur le ai rupte.
     
    Gabi 85 apreciază asta.
  13. Gabi 85 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Mai 2018
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A4, 2.0 diesel, 2005
    Mulțumesc frumos!
     

Distribuie pagina asta