1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Inchiderea centralizata la A6 C4 - probleme - cauze si rezolvari

Discuție în 'Audi A6 C4 (1994 – 1997)' creată de hypn0zis, 28 Sep 2010.

  1. hypn0zis 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Oct 2008
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    Audi A6 C4 1.9 TDI 1z 90 Cp
    Am inchiderea originala pe vacuum. Initial problema parea a fi clara, in sensul ca am auzit un fasait la inchidere/deschidere de la portbagaj...Am desfacut capitonajul si era rupt burduful de la actuator. L-am inlocuit si totul parea ok, masina se descuia si incuia normal. Apoi iarna trecuta am reusit sa stric yala de la sofer, inghetase si am fortat-o. Dupa cateva luni de inchis si deschis ba de la portbagaj, ba din dreapta am decis sa instalez o alarma sa scap de chin. Totul parea a fi ok, pana intr-o zi cand nu a vrut sa se mai deschida din telecomanda. Am crezut ca iar am probleme cu actuatorul de la portbagaj, am verificat tot circuitul vacuum si nimic. Momentan functioneaza dupa bunul plac, ba deschide/inchide normal, ba nu functioneaza. As dori un sfat, eventual o solutie alternativa.
     
  2. cata_wow 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Iun 2011
    Locație:
    barlad
    Masina:
    audi a4 avant,19tdi 110cp,'97
    Salut,

    Te-as ruga daca ai rezolvat problema, vad ca e mai vechi post-ul. Cum ai facut, ce era defect, ca aceeiasi problema o am si eu si nu stiu ce sa-i mai fac. Cand merge, cand se blocheaza singura. M-am saturat si mi-e frica sa nu uit vreodata cheile in masina, ca am pus-o pentru ca nu stiu cand o apuca sa se blocheze. :(
     
    Ultima editare de un moderator: 12 Iun 2011
  3. maryuzzz 5th Gear Member

    Înscris:
    29 Oct 2010
    Locație:
    Radauti
    Masina:
    A6 C4 avant ,2.5 TDI 103kw,1996
    Probleme de la inchidere se impart in:
    probleme de circuit electric
    probleme de vaccum.
    probleme de circuit apar indeosebi daca intra apa sau este umed locul in care sta modulul de inchidere.El este situat langa baterie langa portiera din dreapta.
    Problemele de vaccum apar de la imbatranirea garniturilor de cauciuc de pe acuatori sau strangularea/taierea furtunelor de vaccum.Mai pot sa fie si palele compresorului uzate sau chiar o defectiune mecanica a compresorului.

    Daca atunci cand actionati inchiderea sunetul de la compresor este unul mai lung insemna ca aveti o problema de vaccum.

    Daca se inchid usile aleatoriu sau se deblocheaza cand vor ele...insemna ca aveti o problema electrica.
     
  4. robert28

    robert28 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Mar 2011
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B5, 1.8T 2001 AWT (Ex. A6 C4 2.5 TDI AAT)
    Salutare,
    Incerc sa va descriu urmatoarea situatie:
    -cand inchid masina din portiera soferului se inchid toate usile foarte frumos;
    -cand vreau sa deschid masina trebuie sa dau din cheie cam de 4-5 ori ca sa se deschida toate usile;
    Pompa este modelul cu 3 mufe,am verificat rotita de grafit cu tot cu pale si este in regula,am verificat lipiturile reci si par in regula.La deschidere usile incep sa se deschida in secventa urmatoare: usa dreapta fata,usa dreapta spate,usa spate stanga si usa fata stanga.Este posibil sa fie scapari de aer pe instalatie si de unde sa incep cu verificarea,un sfat cat de mic ar fi de mare ajutor.
    Multumesc,
     
  5. maryuzzz 5th Gear Member

    Înscris:
    29 Oct 2010
    Locație:
    Radauti
    Masina:
    A6 C4 avant ,2.5 TDI 103kw,1996
    Salut vezi ca daca ai pierderi pe la un burduf de la inchidere iti intarzie deschiderea celorlate.deci verifica care pare sa se deschida mai greu,acolo sigur ai probleme.
     
  6. robert28

    robert28 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Mar 2011
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B5, 1.8T 2001 AWT (Ex. A6 C4 2.5 TDI AAT)
    Maryuzzz am desfacut portiera soferului pentru ca ea se deschide mai greu dar nu am vazut nimic in neregula.Este posibil ca broasca in sine cu tot cu partea electrica sa aiba probleme? La deschidere pompa de vacuum cand actionez cheia sa deschid functioneaza,adica face un bzzz foarte scurt de 2 sec. si iar trebuie sa ii dau comanda sa se deschida pana ce toate usile se deschid. Butucul spate de pe portbagaj nu il pot folosi pentru ca este blocat,am incercat sa il curat dar degeaba,oare are vreo importanta cu problema descrisa de mine?
     
  7. maryuzzz 5th Gear Member

    Înscris:
    29 Oct 2010
    Locație:
    Radauti
    Masina:
    A6 C4 avant ,2.5 TDI 103kw,1996
    Daca zici ca timpul de functionare a motorasului e scurt,adica ajunge la presiune sau la vaccum repede(2-3 secunde) atunci nu ai probleme cu el.poti verifica intradera angrenajul cat de usor se inchide si se deschide manual(trage pur si simplu de el in sus sau apasal ptr a inchide.Daca ti se pare mai greu decat celalalte atunci e clar ca din sistemul de inchidere e o problema.
     
  8. robert28

    robert28 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Mar 2011
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B5, 1.8T 2001 AWT (Ex. A6 C4 2.5 TDI AAT)
    In dimineata asta am facut cum ai spus si anume am apasat si ridicat manual fiecare usa in parte de acel pin si toate functioneaza usor. Acum chiar nu stiu cum sa mai testez sa vad unde este problema. Iti multumesc de ajutor Maryuzzz.
     
  9. popicu 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Noi 2012
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    a6 c4, 2.5 TDI, 1995
    Salut, am aceeasi problema la actuatorul din portbagaj, am rugamintea sa-mi spui de unde ti-ai procurat burduful de cauciuc de pe tija actuatorului? Multumesc anticipat.
     
  10. robert28

    robert28 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Mar 2011
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B5, 1.8T 2001 AWT (Ex. A6 C4 2.5 TDI AAT)
    Popicu cu acel burduf de cauciuc am avut si eu probleme dar nu am gasit sa il schimb cu ceva similar asa ca am cumparat actuatorul cu totul pe original la 180 Ron.
     
  11. jon audi 100 2.5 tdi 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Mar 2011
    Locație:
    falticeni
    Masina:
    audi a6c4 ael
    Eu as avea un alt tip de problema, tot cred legat de inchiderea centralizata. De curand am schimbat al meu 100 cu un a6 din 95. Pe cheia de contact am buton de inchidere si am schimbat si bateriile. Ledul emite un impuls de infrarosu dar masina cu raspunde la comanda. Stie cineva cum pot remedia problema?
     

Distribuie pagina asta