1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Inlocuire amortizoare fata - spate, arcuri, flanse si protectii la A4 B5

Discuție în 'How-to / Operatiuni de intretinere' creată de iulian_1976, 15 Sep 2010.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. Nelu Pătraşcu Gold Member

    Înscris:
    9 Feb 2009
    Locație:
    KAVARNA
    Masina:
    AUDI A6 C4 2,5 TDI motor AEL 103 kw
    Un amortizor tare, nu prea-şi mai joacă rolul. Toate şocurile le preiau punţile şi le descarcă în caroserie destul de brutal. Personal optez pentru o setare mai "soft" a suspensiei.
     
  2. iulian_1976

    iulian_1976 Audi Expert

    Înscris:
    29 Noi 2007
    Locație:
    Rhône-Alpes
    Masina:
    Audi aus Ingolstadt nicht weit von München
    Demontare amortizoare fata !

    Uitasem sa va prezint demontarea amortizoarelor fata.:)

    Inainte de toate ce este important de spus,demontarea este mai dificila comparativ cu cele de pe spate.
    Asta datorita bratelor superioare si cel inferior ce tin ansamblul amortizor-arc.

    Mod de demontare :
    -se desurubeaza 3 suruburi din zona filtrului de aer( dreapta) si de la ECU(stanga) -(poza nr. 3 se observa locul de unde a iesit ansamblul)
    -se scot pivotii bratelor superioare desigur inainte surubul ce trece prin mijlocul lor(poza nr.6 surubul era deja scos depinde mult daca este gripat sau...nu)
    -se scoate surubul si piulita ce tine amortizorul in partea inferioara( aici puteti sa va inspirati din operatiunea de schimbare a bieletelor antiruliu este identic )
    -se apasa pe fuzeta si se scoate ansamblul .


    De aici aveti 2 variante (eu recomand varianta 1):
    1.Mergeti cu ansamblul intr-un service ce este dotat cu cele necesare dezasmblarii amsamblului arc-amortizor
    2.celor care stiu deja cum se face si isi asuma riscul de demontare a arcului de pe amortizor.

    Operatiunea de demontare a amortizorului trebuie sa se faca in deplina securitate, cum multe prese nu corespund cerintelor de securitate va sfatuiesc sa faceti operatiunea de demontare intr-un service auto dotat.
     
    Ultima editare de un moderator: 29 Oct 2014
  3. ionut29

    ionut29 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Aug 2014
    Locație:
    Bacău
    Masina:
    Audi A4,B 5, 1,9 TDI , 2000
    Super bine descris totul! M-am folosit si eu de acest tutorial si am schimbat singur acasa arcurile si amortizoarele pe spate! Multumim!
     
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta