1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Inmatriculare autoturism importat/cumparat din Olanda

Discuție în 'Probleme inmatriculare' creată de Florentin Al., 30 Oct 2014.

  1. Florentin Al. 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Oct 2014
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A3 8V, 2.0 TDI CRLB, 180 CP Stage 1, 2015
    Buna seara,

    Deschid acest thread in speranta ca voi gasi raspunsuri la problemele mele aici.
    De curand(aproximativ 3 luni), sunt proaspat posesor de Audi a3, adus din Olanda. Am folosit cele 3 seturi de numere rosii iar acum doresc sa o inmatriculez insa am intampinat doua mari probleme la serviciul de inmatriculari si mai exact:

    Problema 1: Mi s-au cerut 2 documente fiscale, atat a soferului, care a adus masina din Olanda, pe roti, cat si a persoanei de la care am cumparat-o. Pe RDW(DELL II) apare numele soferului iar pe contractul de vinzare-cumparare(cel din Olanda) apare numele persoanei X de la care am cumparat masina. Primul set de numere rosii a fost scos de persoana X la Cluj iar celelalte doua de mine. Certificat fiscal de la persoana X am, insa e nevoie de certificatul fiscal si de la sofer? De precizat ca soferul nu a inregistrat masina la fisc.

    Problema 2: Mi s-au cerut atat brief-urile mici(DELL IA, DELL II) + brief-ul mare DELL II cat si cardul masinii(fara care nu se poate inmatricula masina) dupa cum spun cei de la inmatriculari.

    Pentru cei care nu stiu ce este acest card: Din data de 1 ianuarie 2014, serviciul de inmatriculari din Olanda(RDW) a inceput sa faca tranzitia de la certificatele clasice de hartie(DELL 1A respectiv DELL II) la cardul cu cip, de tip cartela telefonica. O masina poate sa aiba fie cele 2 bief-uri mici + brief-ul mare DELL II, fie cardul + brief-ul mare DELL II.

    Daca masina are card, automat nu are brief-urile cele mici si invers.
    Masina figureaza si pe site-ul RDW, fara card, deci sunt in perfecta regula cu actele. Cei de la inmatriculari zic insa contrariul, ca este nevoie si de card pe langa brief-urile de hartie.

    Stiti poate cum as putea sa rezolv problema pe cale amiabila? Ce e de facut?
     
  2. cobi

    cobi Gold Member

    Înscris:
    14 Mar 2011
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    Ex :Audi
    La problema 1 : vei suporta tu plata impozitului pe perioada cat a fost pe primul cumparator ( primul rand de nr rosii ) , vei plati si amenda de 30 de lei pt nedeclararea la timp . ( n ai cum fenta fiscul )
    Problema 2 : daca zici ca n are card ( desi ar trebui - conform militiei romane ) cere in scris ( de la militie ) procedura prin care se poate face inmatricularea masinii tinand cont de situatia data ; probabil ca va trebui sa le scrii la RDW si sa astepti raspuns ( pe mail ) ...
    totusi inainte sa cumperi o masina - sa dai banii din mana efectiv - nu te ai gandit sa vezi daca poti s o inmatriculezi sau nu ?
     
  3. Florentin Al. 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Oct 2014
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A3 8V, 2.0 TDI CRLB, 180 CP Stage 1, 2015
    Multumesc cobi, insa find prima mea masima nu am stiut exact ce anume trebuie sa urmaresc atunci cand achizirionez un autorism adus din afara.

    Am apelat la aceasta comunitate, in speranta de a gasi raspunsuri la probleme mele, nicidecum de a primi pe langa raspunsurile binevenite si critica mentionata.

    Accept critica si autocritica insa aici, am nevoie de sfaturi sugestii.

    Pentru problema nr 1, iti multumesc pentru raspuns insa pentru problema nr 2 se pare ca nu esti indeajuns de informat.

    Nu sunt rautacios insa, pe siteul RDW , in documentele oficiale scrie negru pe alb ca nu e posibil ca o masina sa aiba si briefurile de hartie cat si cardul. Cardul inlocuieste briefurile. Totodata, pe site-ul oficial al politiei romane scrie clar ca la inmatricularea unui masini sunt necesare toate actele de provenienta nicidecum ca e nevoie de briefurile de hartie + cardul.

    Cititi legislatia si informati-va!
     
  4. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Florentin daca nu iti convine raspunsul du-te si cauta solutia in alta parte nu aici pe forum, fara sa ne jignesti. Colegul care ti-a raspuns a cautat sa te ajute in masura cunostintelor lui. Asta nu inseamna ca daca nu iti convine tie raspunsul sau nu este conform legii tu trebuie sa ne jignesti pe noi care incercam sa te ajutam asa cum stim.

    Ti-am editat mesajul din cauza jignirile aduse la adresa colegului. Cautat-ti rezolvarea in alta parte si lasa figurile din cap si limbajul de mahala la adresa noastra.
    Cat tupeu ai ca membru nou inscris sa ne jignesti in loc sa multumesti si atat, pentru faptul ca primesti un raspuns (bun sau prost) cum o fi el.
    Asa cum ti-a spus si colegul cobi iti spun si eu: data viitoare casca ochii bine la ceea ce vrei sa faci/sa cumperi pentru ca altfel o sa casti buzunarul sau mai grav o sa ramai cu o gramada de fiare in posesie la care o sa stai doar sa te uiti. Trebuia sa apelezi la niste cunostinte sau prieteni care se ocupa cu asa ceva (vanzari-cumparari si inmatriculari auto) ca sa nu ai probleme ulterioare.

    Ca sa-ti raspund la intrebare: daca nu vor sa-ti inmatriculeze masina prima data faci plangere/sesizare scrisa la D.R.P.C.I.V. - Iasi si soliciti numar de inregistrare. Daca nci asa nu se rezolva iti angajezi un avocat (specializat pe litigii privind legislatia auto) care sa te reprezinte si ii dai in judecata daca ai toate documentele in regula si toate documentele necesare pentru a inmatricula pe numele tau autoturismul cumparat.
     
  5. Florentin Al. 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Oct 2014
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A3 8V, 2.0 TDI CRLB, 180 CP Stage 1, 2015
    Imi cer scuze pentru tonul si limbajul folosit.Dupa mult stres si probleme cu aceasta masina, am luat-o razna. Nu am vrut sa jignesc sau sa supar pe cineva.

    Incerc luni varianta cu politia. Multumesc
     
  6. Florentin Al. 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Oct 2014
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A3 8V, 2.0 TDI CRLB, 180 CP Stage 1, 2015
    Problema a fost rezolvata.

    Rog un moderator ca sa inchida acest subiect.
    Multumesc.
     
  7. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    In primul rand era normal sa mentionezi si cum ai rezolvat nu doar punem intrebari si pe urma cand ne vedem cu sacii in caruta ne vedem de drum. O intrebare fara raspuns nu reprezinta nimic si nu are nici un sens.

    Data viitoare nu mai pune intrebari inutil daca nu mentionezi si rezolvarile pentru ca pe viitor userii sa stie cum sa abordeze problema.

    In al doilea rand topicul nu se inchide pentru ca cine mai aduce masini marca Audi, din Olanda, macar sa stie unde sa intrebe daca are nelamuriri.

    O zi buna
     
  8. Florentin Al. 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Oct 2014
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A3 8V, 2.0 TDI CRLB, 180 CP Stage 1, 2015
    Te-ai suparat degeaba aici.
    Intentionez sa prezint masina pe forum si sa explic acolo rezolvarea problemei...

    Am inceput cu stangul pe acest forum, asa este, insa intentia mea este sa ne cunoastem mai bine si de ce nu, sa imi fac si prieteni, nicidecum sa jignesc sau sa ma cert.
     
    Ultima editare: 14 Noi 2014
  9. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Nu m-am suparat (cand ma supara oricum mesajele dispar instantaneu si nu numai) si nu te-am jignit cu nimic. Doar ti-am atrasa atentia cum ar fi si normal sa procedezi. Scrie aici in topic rezolvarea nu pe topicul tau de prezentare a masinii pentru ca acolo topicul are alte destinatie si nu toata lumea citeste acea arie. Bafta.
     
  10. Aurelian1974 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Iul 2015
    Locație:
    Fetesti
    Masina:
    vw golf 1.6 litri, 2003
    masina cumparata din olanda

    am cumparat o masina din olanda ! mi s-a dat : brieful mic dell 1, cardul masinii dell 1 si brieful mare dell 2. din brieful mic si card reiese prima inmatriculare in olanda iar brieful mare e pe numele unui cetatean roman cu o valabilitate ce a circula limitata . masina am luat-o direct din olanda de la cetateanul roman (contract de vinzare cumparare in limba olandeza) si adusa in tara pe platforma . Am tradus toate actele masinii, eu i-am scos primele numere rosii si cind am inceput procedura de inmatriculare finala, dupa efectuare RAR ( l-am trecut fara probleme) la primarie imi solicita certificatul fiscal de la cel care am cumparat-o ! Nu am asa ceva si nu cred ca mai pot face rost de el ! ma puteti ajuta ?
     
  11. dhan67

    dhan67 Silver Member

    Înscris:
    26 Aug 2014
    Locație:
    LOGROÑO,LA RIOJA,ESPAÑA
    Masina:
    Audi A6/C7 Avant, 2.0 tdi 177 cp,multitronic, an fab. 2014,luna octombrie
    In mod normal si obligatorio,certificatul fiscal trebuia sa ti-l dea vinzatorul.
    Ia legatura cu el si spunei sa ti-l trimita prin posta.
    Daca ati fi facut contractul de vinzare cumparare pe formular tipizat in fata autoritatilor competente sigur cereau acest certificat.
    Cel putin asa este aici in Spania si nu cred ca legile sunt foarte diferite.
    Cred ca contractul tau este o simpla foaie intre tine si vinzator.
    Ia legatura cu vinzatorul,nu cred ca aici te poate ajuta cineva cu ceva
     
  12. Aurelian1974 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Iul 2015
    Locație:
    Fetesti
    Masina:
    vw golf 1.6 litri, 2003
    cum sa-mi dea fiscal daca nu a fost insrisa masina in tara din toate punctele de vedere ! am luat-o direct din olanda fiind inscrisa pe numele lui in olanda !
     
  13. dhan67

    dhan67 Silver Member

    Înscris:
    26 Aug 2014
    Locație:
    LOGROÑO,LA RIOJA,ESPAÑA
    Masina:
    Audi A6/C7 Avant, 2.0 tdi 177 cp,multitronic, an fab. 2014,luna octombrie
    Cum o masina inmatriculata in Romania are certificat fiscal,acelasi lucru il are o masina inmatriculata in Olanda.Trebuia sa ceri certificatul fiscal de Olanda cu care se demonstreaza ca masina are impozitul fiscal platit la zi in Olanda.Pentru asta iti trebuie acest certificat.Il traduci si legalizezi si asa esti cu totul in regula.
    Eu la acest aspect m-am referit in primul meu post.Cred ca ai inteles gresit sau nu te-ai informat bine
     
  14. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Nu e adevarat, nu iti trebuie certificat fiscal din Olanda. De ce i-ar interesa pe cei din Romania daca proprietarul din Olanda a platit impozitul sau nu ?
    O inscrii la primarie pe baza contractului de vanzare-cumparare (tradus/legalizat).
    Mie la ghiseu la inmatriculare mi-a cerut sa fac dovada cum a fost adusa masina in tara. Ori chitanta de la platforma, ori o declaratie la notar data pe propria raspundere ca masina a intrat in tara prin vama X pe platforma cu nr. de inmatriculare xx-xx-xxx.
     
  15. Aurelian1974 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Iul 2015
    Locație:
    Fetesti
    Masina:
    vw golf 1.6 litri, 2003
    Multumesc ! asa a fost ! am dus la primarie declaratie de la notar si talonul celui care mi-a adus masina pe platforma si mi-a acceptat tot \! am platit taxa , mi-a vizat fisa ! mai am anaf-ul si asigurarea si am toate actele
     
  16. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Ma bucur ca ti-ai rezolvat problema. :)
     
  17. PavelFlorescu 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Feb 2012
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Seat Toledo,1.6 16v, 2004
    Am incercat recent, in ian. 2016, sa cumpar o masina adusa din Olanda cu numere de export si am aflat de la vanzator ca nu are card. A incercat el sa ma linisteasca, afirmand ca masina nu a avut in Olanda mai multi proprietari si din aceasta cauza nu i s-a emis masinii cardul respectiv, ca nu este nicio problema si ca la inmatriculare nu se cere cardul.

    Insa eu in martie 2015, deci acum un an, am ajuns la Rotterdam si am adus o masina cu numere de export de Olanda, la care, desi nu avea card, ci acte de tip vechi, mi s-a emis card cand mi s-au dat numerele de export cu brief-ul (Deel II) pe 15 zile pe numele meu, asigurare securizata, tablite de export securizate, contract de cumparare si dovada ITP cu rulajul real si tot am avut mari emotii la ghiseu, cand oficiantul verifica online si bifa incruntat fiecare rand din actele masinii, chiar mirat si el ca totul era OK.

    Eu care varianta sa o cred? Trebuie sau nu trebuie card? Eu, ca persoana care deja am adus si inscris in RO o masina de Olanda, credeam ca stiu toate raspunsurile si procedurile.
    Chiar daca nu voi primi vreun raspuns, consider ca e mai bine sa renuntam la a cumpara vreo masina fara sa fim siguri ca avem toate actele in regula, intreband direct la serviciul inmatriculari, nu la birouri de acte auto, unde nici ei nu stiu clar ce si cum.
     
  18. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Exact asta ar trebui sa faci, de multe ori ce gasesti pe internet nu mai este valabil la data curenta.
    Da un telefon sau mai bine fa-le o vizita celor de la inmatriculari si te lamuresc ei, asa numai stai cu emotii sau retineri. :)
     
  19. B.Gabi 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Oct 2017
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    Audi A3
    Buna ziua,
    Scria cineva mai sus ca nu poate inmatricula masina adusa din Olanda, la fel mi s-a intamplat si mie. Am toate actele in regula aici in Romania, dar Olanda nu da acceptul pentru inmatriculare. Nu mi s-a spus ca ar fi cerut vreun act, doar ca nu a dat acceptul si trebuie sa trimita actele scanate la cei din Olanda si sa astept sa dea acceptul. Nu inteleg care ar fi problema.
     
  20. Denis Haaturk

    Denis Haaturk 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Oct 2017
    Locație:
    Constanta
    Masina:
    Mercedes 2.2 2011
    Va salut! Imi cer scuze daca repet aceleasi intrebari puse de alti colegi, dar din postarile citite nu mi-am gasit raspunsuri.
    Situatie: Maine trebuie sa ma intalnesc cu un Olandez, sa-i cumpar masina. Eu sunt deja in Amsterdam, am gasit anuntul ieri pe un site si l-am sunat. Precizez ca nu este dealer. I-am cerut sa ma asiste pentru numerele de export si asigurare (actele necesare pentru a pleca din olanda cu masina pe roti) si mi-a zis ca nu este dealer si ca nu prea stie cu ce sa ma ajute...bun, acum urmeaza ajutorul vostru (cei care stiu exact ce este de facut in situatia asta, adica un coleg de forum care a fost si a cumparat o masina direct de la proprietar din Olanda)
    Intrebari:
    1) Ce acte trebuie sa-mi dea vanzatorul?
    2) Unde anume ma duc cu actele masinii, contract etc... ca sa-mi scot numere de export+asigurare
    3)Care sunt actele necesare cu care trebuie sa ma intorc in tara pentru a merge mai departe cu inmatricularea masinii.
    Va multumesc anticipat!
     

Distribuie pagina asta