1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Inmatriculare masina in Germania

Discuție în 'Probleme inmatriculare' creată de sandadanny, 25 Dec 2016.

  1. sandadanny 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Dec 2016
    Locație:
    cluj
    Masina:
    audi a4
    Am si eu o intrebare:
    As vrea sa cumpar un Audi A4 B7 si stiu ca inmatricularea la noi e cam scumpa si ma gandeam sa o inmatriculez pe numele varului meu care locuieste in Germania.
    Stie cineva cam care ar fi costurile inmatricularii si costurile anuale in Germania ?
    Vreau niste sfaturi daca se merita sau nu
    Multumesc
     
  2. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    De ce nu il intrebi direct pe varul tau care sta acolo in Germania? Pentru costuri de inmatriculare aici in Romania exist informatii in aceasta arie foarte detaliate in topicul existent la inceputul ariei.
     
  3. sandadanny 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Dec 2016
    Locație:
    cluj
    Masina:
    audi a4
    Am vrut sa ma informez inainte, credeam ca exista cineva pe club care a facut asta sa-mi poata spuna in mare daca este ok sau nu si sa-mi dea unele sfaturi
    Am cautat si pe net dar nu gasesc informatii, netul e plin de inmatriculari in bulgaria, si pe mine ma interesa daca renteaza sa o inmatriculez pe germania, daca costurile sunt mai mici ca in Ro
     
  4. amorezatu

    amorezatu 3rd Gear Member

    Înscris:
    3 Mar 2013
    Locație:
    Austria
    Masina:
    Audi A4 Avant 2.0 Multitronic 105 KW CAG 2009
    Salut,eu locuiesc în Austria legile sunt aproape la fel,sigur nu îți pot spune dar pentru a-ți face o idee cred ca te pot ajuta.Înscrierea mașini nu te ajunge mult dacă o cumperi din Germania în jur de 180-200 euro problema va fi asigurarea obligatorie care este foarte scumpa în funcție de că-ți CP are mașina ca și idee în Austria plătești pentru 90 CP cam 80 euro pe lună.Nu cred că se merita odată ce lumea de pe aici încearcă sa înscrie mașina în România.După ce am socotit pe internet în Germania la o mașină cu 143 de CP plătești pe an 730 euro asigurarea.O zi buna îți doresc
     
    Ultima editare: 26 Dec 2016
    stefan550 apreciază asta.
  5. sandadanny 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Dec 2016
    Locație:
    cluj
    Masina:
    audi a4
    Merci de raspuns,
    Ziceai de cai putere, as vrea o masina cu motor de 2000 cmc, aprox. 160 cp din 2006
    Problema e ca in Romania inmatricularea e foarte foarte scumpa, asigurarea la fel, de accea am cerut parerea asta si m-am gandit ca scap mai usor daca o inmatriculez acolo.
     
  6. amorezatu

    amorezatu 3rd Gear Member

    Înscris:
    3 Mar 2013
    Locație:
    Austria
    Masina:
    Audi A4 Avant 2.0 Multitronic 105 KW CAG 2009
    Nu ți se va merita pe Germania,pentru 160 cp vei plăti în jur de 1000 euro pe an asigurarea depinde de mai multe criterii dar pe acolo ajungi cu bani.
     
  7. sandadanny 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Dec 2016
    Locație:
    cluj
    Masina:
    audi a4
    E enorm de mult asigurarea, am inteles
    Multumesc mult de raspunsuri
     
  8. stefan550

    stefan550 Platinum Member

    Înscris:
    19 Ian 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    Ex: S4 Quattro, CGXC 3.0 TFSI, 2013
    Ai putea, totuși, să-l intrebi si pe varul tău si sa ne dai mai multe informații, cu siguranța vor fi mai multi membrii interesați de o grila a costurilor.
     
    adi_T apreciază asta.
  9. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Nu aveti cum sa faceti o grila deoarece asigurarea si impozitul sunt influentate de mai multi factori.
     
    amorezatu apreciază asta.
  10. amorezatu

    amorezatu 3rd Gear Member

    Înscris:
    3 Mar 2013
    Locație:
    Austria
    Masina:
    Audi A4 Avant 2.0 Multitronic 105 KW CAG 2009
    Exact grila nu va fi de nici un folos pentru ca în Germania sunt mai multi factorii care influențează prețul unei asigurări prețul pe care l-am scris mai sus era pentru o persoana de 23 ani și ani,cp ce asigurari mai aveti pe langa e.t.c influențează prețul. Cert este ca nu se va merita sa înscrieți mașini în Germania sau Austria,cel mai retabil este Bulgaria și România.Dacă cunoașteți limba germană puțin puteți socoti singuri aici > https://www.cosmosdirekt.de/autoversicherung/#
     
    stefan550 apreciază asta.

Distribuie pagina asta