1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Stropitori parbriz si faruri - stergatoare si brate - vas lichid parbriz la Audi A4 B8

Discuție în 'Audi A4 B8 (2008 - 2015)' creată de Ursu, 18 Mar 2009.

  1. Călin Paul

    Călin Paul 1st Gear Member

    Înscris:
    21 Iun 2016
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    A4 B8 S4
    Buna,
    Detin un A4 B8 si am urmatoarea alerta in bord: wipers defective , desi functioneaza. Aceasta alerta a aparut odata cu cea de lipsa lichid. Dupa alimemtare cu lichid de parbriz a ramars doar cea cu problema la stergatoare. Stie cineva ce poate fi ?
    Multumesc
     
  2. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Fa diagnoza si vezi ce scrie acolo.
     
  3. Călin Paul

    Călin Paul 1st Gear Member

    Înscris:
    21 Iun 2016
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    A4 B8 S4
    Bine , mulțumesc
     
  4. flawyl31

    flawyl31 4th Gear Member

    Înscris:
    25 Iul 2017
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    Audi A4 Avant B8, 8+1 LLA, CAGA
    stie cineva daca se potriveste bratul stergator spate de pe audi a6 pana in 2011 pe a4 b8?
     
  5. Călin Paul

    Călin Paul 1st Gear Member

    Înscris:
    21 Iun 2016
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    A4 B8 S4
    Am facut diagnoza la Audi iar acestia mi-au spus ca bratele si motorasul sunt "pe duca". Motorasul functioneaza si este pe duca ? Clasic ...
     
  6. AlexandruStn

    AlexandruStn 2nd Gear Member

    Înscris:
    15 Apr 2018
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A4 1.8 TFSI CDHA 102010
    Salutare

    Stie cineva sa imi zica de unde pot sa comand diuzele de spalare parbriz after market... Am pozat ce am eu pe masina...

    Mersi

    upload_2018-7-16_16-38-11.png
     
  7. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    After market sau de tip perdea? Costul lor in reprezentanta nu este asa mare, dar pentru o mica diferenta poti comanda de pe AliExpress sau ebay.
     
  8. dreiutz

    dreiutz 6th Gear Member

    Înscris:
    13 Mai 2014
    Locație:
    Luxemburg
    Masina:
    Audi A4 B9 2.0 TDI DETA 2016
    Ia-le din reprezentanta, sunt foarte ieftine. Vorbesc serios, am dat pana intr-o suta de lei pe ele.
     
  9. iEmil 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Iul 2018
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B8 , Motor Caga 143 hp , 2009
    Salut , ma poate ajuta si pe mine careva cu un sfat pentru cablajul diuzelor incalzite ? Precizez ca nu am incalzire in stropitori si am comandat de pe aliexpress undele cu incalzire si as vrea sa imi trag cablurile pentru incalzire.
    Un coleg care a facut treaba asta ma poate indruma de unde sa iau curentul si pe unde se poate cabla ?
    Multumesc
     
  10. MDU

    MDU Gold Member

    Înscris:
    30 Oct 2017
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 quattro, 2.0 TDI CGLC, 2014
    Pentru ca stergatoarele originale ale masinii dadeau semne de oboseala le-am schimbat acum o luna cu niste SWF, dupa ce am citit pe aici.
    Insa dupa ce am facut asta am constatat o problema: stergatoarele urca si coboara normal la inceput de cateva ori, dupa care urca normal dar de coborat coboara in suturi sau altfel spus, ‘agata’. Initial am crezut ca e din cauza aplicarii cu ceara lichida, asa ca la ultima spalare nu am dat deloc cu ceara insa problema persista.
    Am si pus iarasi stergatoarele vechi, parca nu agata la fel de tare la coborare dar tot nu coboara normal.
    Mentionez ca la ultima diagnoza nu aveam erori.
    Vreo idee/sugestie?
     
  11. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Incerca sa speli bine si sa degresezi parbrizul. De obicei acel efect il face cand este parbrizul murdar.
     
  12. MDU

    MDU Gold Member

    Înscris:
    30 Oct 2017
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 quattro, 2.0 TDI CGLC, 2014
    Am condus cam 900 km week-end-ul asta si a plouat destul de mult, m-as fi asteptat sa se curete cumva parbrizul si sa inceteze 'agatatul' asta. O sa incerc totusi si cu degresarea si revin
     
  13. USuser

    USuser 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Sep 2018
    Locație:
    Alba
    Masina:
    Audi A4 B8
    Salutare. Ma poate indruma cineva cum reglez pozitia de repaos la stergatorul de la luneta? Din anumite motive e mai jos decat ar trebui. Trebuie scoasa masca haionului?
     
  14. flawyl31

    flawyl31 4th Gear Member

    Înscris:
    25 Iul 2017
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    Audi A4 Avant B8, 8+1 LLA, CAGA
    Teoretic ar trebui desfacut surubul cu o tubulara de 12 scos bratul si mutat putin mai sus. Dar poti incerca sa fortezi cu mana sa il ridici mai sus.
     
  15. USuser

    USuser 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Sep 2018
    Locație:
    Alba
    Masina:
    Audi A4 B8
    Am gasit merci, era doar un capac de plastic :D. E rupt inelul de plastic de aceea avea o pozitie ciudata, trebuie altul nou.
     
  16. MDU

    MDU Gold Member

    Înscris:
    30 Oct 2017
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 quattro, 2.0 TDI CGLC, 2014
    Am degresat parbrizul doar ca de ceva vreme nu am mai prins ploaie; ocazia s-a ivit astazi si rezultatul a fost asa: circa o ora stergatoarele au mers ok (in principal ploaie usoara in perioada asta); chiar imi ziceam ca am scapat de problema :D
    Insa apoi au inceput iar sa tremure/dardaie, odata cu intensificarea ploii si implicit a miscarii lor pe parbriz. Ciudat este ca dupa ce ploaia s-a mai domolit stergatoarele nu si-au revenit.
    Cred ca o sa-mi iau alt set de stergatoare, dar totodata ma gandesc ca s-ar putea ca problema sa fie in alta parte (la motorase de ex). Pareri, sugestii sau experiente anterioare?
     
  17. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Schimbi stergatoarele. Cand incep sa topaie pe parbriz asta este semn ca lamela "este pa". Alte lamele = stergatoare
     
  18. MDU

    MDU Gold Member

    Înscris:
    30 Oct 2017
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 quattro, 2.0 TDI CGLC, 2014
    Asa o sa fac atunci. Desi astea de care vorbesc sunt noi-noute; poate am nimerit eu un lot mai dubios. In orice caz o sa revin cu impresii.
     
  19. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Schimba producatorul cu ocazia asta. Pentru ca sa ai termen de comparatie.
     
  20. MDU

    MDU Gold Member

    Înscris:
    30 Oct 2017
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 quattro, 2.0 TDI CGLC, 2014
    Corect, la asta m-am gandit si eu.
     

Distribuie pagina asta