1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Intretinere caroserie - produse folosite - cum procedam - Aplicare folie transparenta pe caroserie

Discuție în 'Detailing' creată de alex.petrariu, 25 Noi 2007.

  1. paul14

    paul14 Platinum Member

    Înscris:
    28 Dec 2015
    Locație:
    Târgu Jiu / Timișoara
    Masina:
    Audi A4 B5 Avant Quattro, 2.5 TDI AKN, 2000
    Poate am gresit la pregatire, nu zic nu, dar am facut aceleasi operatii ca si la Aquapel. Am folosit lavete de hartie si microfibra, solutie geamuri de la Sano si frecat bine pana ramanea laveta alba.
    De la 60-70 km/h chiar nu mai era nevoie de stergatoare.

    Cred ca o sa-i mai dau o sansa la ProX, dar sunt reticent.
     
  2. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Nope... ProX este un bullshit care nici măcar nu se poate compara cu un Aquapel, a ținut cred 2 luni după care dus a fost

    Eu țin tratamentul Aquapel 1 an pe masina cu spălat făcut integral de mine
    La aplicare spal pur și simplu masina, după care degrezez cu alcool tehnic si mai apoi fac buff cu un șervețel de hârtie bun laveta cu mai multe straturi.
    Nimic greu, nimic sa va pună în dificultate

    Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk
     
    Kspic apreciază asta.
  3. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Despre intretinere parbriz si geamuri avem topic dedicat. Nu mai amestecati problemele ca iese o varza din topic. Multumesc.
     
    Cata_ADC apreciază asta.
  4. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Nu sunt un priceput, insa invat documentandu-ma / incercand produse.Atat in Bv, cat si in B locuiesc la bloc, iar self-wash este singura varianta pentru mine.Spal masina la self in ideea de a o mentine in stare buna si folosesc de la ei doar apa.Din fericire in Bv am 2 variante de self : una decenta, alta super ok.
    Constrans de situatie m-am indreptat catre cele 2 atomizoare de mai sus si sunt multumit de rezultate.Exista si alte variante de atomizoare cu capacitati de peste 5L, asemanatoare cu cele de gradinarit, insa nu ma vad carand butelia in casa.
    Dpmdv o lance buna te ajuta sa acoperi masina cu o spuma suficient de densa cat sa reziste 15-20 de minute pe masina, fara efort si cu o economie de produs.Atomizoarele de mai sus fac acelasi lucru, insa presupun un efort fizic si un consum de produs mai mare : eu folosesc cam 2L de apa si 100-120ml Magifoam pe masina(un prieten face 2 masini cu 100ml in lance).
    Pentru mine prespalarea este foarte importanta, insa o lance buna nu face minuni : vad mai importanta spuma si presiunea apei din vap.Sigur ca recomand oricui sa foloseasca lancea daca are posibilitatea, insa nu consider ca este piesa de rezistenta.
    [​IMG]
    Mai departe cu feedback-ul produselor utilizate :
    *decontaminare caroserie : chimic - Sonax Full Effect, Tar Remover cumparat de prin Lidl si IPA 50-50 la final.
    Am folosit SFE cam pe toata masina dupa prespalare si spalare.L-am diluat cu 30% apa pentru a fi mai usor de pulverizat uniform si l-am lasat sa actioneze cam 5 minute.Zonele contaminate au fost : partea din fata, plafonul si o zonele din jurul rotilor.In cazul meu, masina avea 3 luni de la revopsire si nu s-a facut toata rosie[emoji3].
    Pentru petele de Bitum am folosit spray-ul de la Lidl astfel : pulverizat direct pe pata, lasat 2-3 min si apoi sters cu o microfibra imbibata in solutie.Pana acum au iesit fara efort - presiune.
    IPA 50-50 : am luat 2L de alcool izopropilic de la Prodetailing(pret de aur Vs Maica Domnului, dar bun pentru puturosi) si il diluez 1:1 cu apa distilata.Il folosesc inainte de aplicarea unei protectii noi, dar si pentru geamuri : pulverizat pe carpa si apoi sters fara presiune.
    *decontaminare mecanica : am folosit argila Soft de la Bilt Hamber.Am ales produsul din urmatoarele considerente :
    -nevoie : argila cat mai prietenoasa cu masina, fiind revopsita recent.
    -calitate : am citit pe forumuri si avea review-uri bune.
    -utilizare : usor de utilizat, teoretic doar cu Apa, fara lubrifiant.
    -pret/cantitate : o cutie are 200g si este suficienta pentru 3 masini lejer.Ce ramane, poate fi pastrata in cutia de plastic cu care vine.
    Este o argila buna, usor de folosit si de modelat : la 15-20 de grade am lucrat cu ea.Aluneca bine pe masina daca este folosita cu apa si strange mizerie chiar si de pe o vopsea noua.Folosita cu apa din belsug( 7-8L de apa pulverizata la o masina) lasa urme foarte fine pe o vopsea fara defecte / panza, desi nu am apasat pe ea.Folosita cu apa si sampon / Qd pe post de lubrifiant, are tendinta sa se sfarame.Probabil pe o masina cu urme fine de carpa, nu se observa zgaraieturi dupa decontaminare, insa pe o vopsea fresh se vad in unele conditii.Zonele contaminate au fost : praguri si zonele din jurul rotilor, capota si plafonul(cam cel mai rau).
    [​IMG]

    Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
     
    Ultima editare: 9 Apr 2018
    stefan550, Kspic, Iulian321 și încă o persoană apreciază asta.
  5. Kspic

    Kspic Platinum Member

    Înscris:
    20 Iul 2015
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A3 1.4 TFSI
    ProX la mine a ținut cam 3 luni cu spălare la self wash cu spuma activa .
    Nu tine mult e adevărat asta dar prețul pentru un flacon compensează lejer 1 an de efect .
    Nu e un produs wow dar e accesibil pentru toți și un punct de plecare in materie de detailing . Greu e până iei microbul , după ajungi la produse de top :p

    Oricum acum am fusso și pe geamuri . Sunt curios cum se prezintă pe ploaie .

    Mașina a mai primit un strat de fusso fiind în total doua straturi .
    După 4 spălări cu Koch magic shampoo și 4 prespălare cu același koch protectia avea același efect hidrofob .
    Deci mă declar mulțumit de șampon cât și de fusso.
     
    bobalex18 apreciază asta.
  6. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Continuam cu procesul spalarii :
    -uscare : folosesc mai multe prosoape de microfibra :
    Zona de deasupra pragurilor : 90X60 si probabil 4-500 gr/m2

    [​IMG]

    http://www.pro-detailing.ro/pro-detailing-prosop-uscare-auto-90x60-cm-p-1987.html?page=5
    Prosopul asta are o fata cu fire lungi ideala pentru vopsea si o fata cu fire scurte, mai potrivita pentru geamuri.
    Avantajul prosopului este dimensiunea mare ce ma ajuta sa il folosesc impaturit pana la dimensiunea 30x30 : rezulta 3-4 cm de microfibra moale intre vopsea si mana ce inevitabil apasa pe carpa.
    Pentru ca il am de 2 ani, am testat capacitatea lui de a usca o masina de dimensiunea lui A4 B6 :
    -masina uda fara protectie aplicata : ajungi sa storci prosopul.
    -masina uda cu protectie aplicata : stergi fara sa storci, insa la limita.
    -masima uda, cu protectie aplicata si spalata cu samponul Sonax prezentat mai sus : este o joaca sa stergi masina cu prosopul asta.
    Cand sterg masina : doar dupa o spalare ce include ambii pasi : prespalare + spalare 2bm.Daca masina este prafuita si nu am timp, ma rezum doar la prespalare si clatire cu apa teoretic dedurizata de la self, insa nu o sterg.
    Cum arata carpa dupa spalare : la fel ca inainte, doar ca este uda.
    Inainte de stergere:

    [​IMG]

    Dupa stergere:

    [​IMG]

    Daca dupa stergere observati urme/ pete / jeg pe prosop, masina nu a fost spalata corect.Daca situatia se intampla la fiecare stergere, este clar ca vopseaua se va umple de panza.
    Revin cu zona pragurilor / bari / solutie de protectie aplicata in procesul de stergere.

    Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
     
    Ultima editare: 16 Apr 2018
    Cata_ADC, Adi24, vladmang și alți 4 apreciază asta.
  7. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Praguri si zona inferioara : Laveta 40X40 si 900gr/m2[​IMG] http://www.pro-detailing.ro/pro-det...aveta-microfibra-900-grm-40x40-cm-p-1833.html
    Este o laveta suficient de groasa cat sa stergi 50% din masina, desi are dimensiuni mici.
    Cel mai important aspect in opinia mea este intretinerea carpelor de microfibra.Eu spal carpele /manusile dupa fiecare folosire cu detergent lichid de rufe.Apoi le las la uscat si le bag in pungi cu sistem de inchidere.Procedand asa, carpele folosite pe vopsea arata ca noi, desi le folosesc saptamanal.[​IMG]
    Observ la self tot mai multi oameni ce au descoperit microfibra pentru stergere, insa fie folosesc carpe ordinare(10lei 5pack), fie o carpa aruncata prin portbagaj.Microfibra are proprietatea de a aduna si ingloba jegul, insa aduna si din portbagaj.
    Cu ce dau pe masina la stergere : Qd Sonax Brilliant Shine.Este un produs ce ofera stralucire si face apa sa alunece de pe masina foarte bine.Din experienta am vazut ca rezista pana la 3 spalari pe o masina fara alta protectie.
    Cum?Dau un fass pe fiecare piesa inainte de stergere si apoi intind produsul pe toata suprafata.[​IMG]http://www.pro-detailing.ro/sonax-xtreme-brillantshine-quick-detailer-p-1258.html
    Atentie atunci cand il folositi pe o masina spalata incorect : este un produs relativ vascos si te "obliga" sa il intinzi.Daca pe masina a ramas jeg, pe langa zgaraieturi, mai raman si pete sub acest Qd.Nu recomand excesul de produs : se intinde greu, raman urme si pete.
    Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
     
    Ultima editare: 17 Apr 2018
    Cosmin ZKG, paul14 și bobalex18 apreciază asta.
  8. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Cosmin ZKG apreciază asta.
  9. waf

    waf Platinum Member

    Înscris:
    15 Apr 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    oooo A4,2003,1.9 TDI quattro,AVF 131cp; Vw Golf IV,2003,1.9 TDI 4motion,ARL 150 cp
    Ar fi de mare ajutor daca s-ar putea trage o concluzie, de catre cei care au folosit diferite solutii si produse, pentru a compune un kit cu cele mai bune dintre ele. La kit ma refer inclusiv la perii, prosoape, pulverizatoare ... etc cat si la solutii pentru intretinere caroserie

    Acel post ar putea fi sticky, ca sa vina in ajutorul celor care nu au experienta pe partea de detailing. Bineinteles ca acel 'top' se poate schimba pe masura ce apar noi produse mai bune si eficiente.
     
  10. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    @Cata_ADC : nu sunt in masura sa fac un versus si nici nu imi doresc.Povestesc cu voi ce am testat eu si imi notez sugestii.

    Bsd este QD, produsul tau este sealant lichid.Inteleg ca se aplica la fel, insa proprietatile sunt diferite.
    Eu folosesc Bsd din 2 motive :
    *pret : cred ca am dat in jur de 80 lei pe 2L la group buy.Cand dai pe masina saptamanal cu 4-5 solutii, pretul unei spalari in regim propriu devine interesant.
    *efect/ usurinta de utilizare / durabilitate : ofera luciu, se intinde usor, ofera efect hidro WOW pentru un Qd si tine 2 spalari cu soda caustica.... garantat.
    Din ce inteleg eu, un Qd trebuie sa te ajute la stergerea masinii atunci cand este uda, dar si uscata : cand ai un rahat de porumbel spre exemplu.Protectia lasata pe masina nu este un criteriu neaparat pentru un Qd, insa Bsd depaseste asteptarile.
     
    paul14, Adi24, gutza25 și alți 2 apreciază asta.
  11. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Cata nu a facut nimeni un versus
    Daca vrei sa folosesti un produs bun la stergerea masinii ( vopseaua umeda imediat dupa spalare ) Sonax-ul tau nu este ceea ce trebuie
    E ok doar daca ii mai aplici o stergere pe caroseria uscata insa la recomandarea unui prieten eu am luat o ceara inlocuitoare
    http://www.pro-detailing.ro/ceara-lichida-meguiars-synthetic-xpress-spray-wax-378l-p-3405.html?keyword=ceara meguiar
    [​IMG]

    de care sunt extrem de incantat si care are un efect hidro asemenei unui sealent aplicat cu laveta

    Fiecare spala masina in mod diferit si foloseste anumite produse pe care le considera bune

    @waf foarte bine ai punctat topicul este destul de stufos si putem ajuta incercand sa le punem intr-o ordine care sa ajute

    Incep eu cu ''the best '' din tot ceea ce am utilizat pana acum la spalare

    - spuma activa aplicata cu lancea LS
    Autobrite Magifoam cu o dilutie de 100 ml la 1l apa sau 150 maxim 200ml daca masina este contaminata
    http://www.pro-detailing.ro/autobrite-direct-magifoam-spuma-prespalare-auto-1l-p-1908.html?keyword=autobrite ma

    ca aleternativa mai este Valet Pro aprox aceeasi dilutie
    http://www.pro-detailing.ro/valet-p...-spuma-spalare-auto-ph-neutru-1l-p-1829.html?
    filter_name=valet%20pro&page=2

    - sampon folosit cu metoda celor 2 galeti the best atat ca pret
    Koch Chemie Nano Magic Shampoo
    - dilutie 50ml la 10 L apa atentie la galetile folsoite eu am de 19L
    http://www.pro-detailing.ro/koch-chemie-nano-magic-shampoo-sampon-auto-cu-nano-protectie-750ml-p-2253.html?keyword=nano magic
    are un miros extrem de placut si curata extrem de bine , exista varianta la 10L pt group buy 37 ron / litru e big deal trust me
    o alta varianta pentru pretentiosi pe care eu o folosesc este
    Meguiar's Gold Class Car Wash Shampoo & Conditioner - Sampon Auto
    http://www.pro-detailing.ro/meguiars-gold-class-car-wash-shampoo-conditioner-sampon-auto-p-1330.html?keyword=sampon meguiar
    - dilutia aici este ciudata pentru ca ei recomanda ceva care dpmdv este mult prea mult pentru o spalare iar pretul este unul GOLD :p
    (galeata http://www.pro-detailing.ro/galeata...ty-bucket-19l-p-4135.html?filter_name=galeata )

    - manusi de microfibra
    Gyeon Q2M Smoothie
    http://www.pro-detailing.ro/gyeon-q2m-smoothie-manusa-spalare-auto-p-2809.html?keyword=manusa gyeon
    sau varianta mai ieftina de la
    Lupus
    http://www.pro-detailing.ro/lupus-premium-wash-mitt-manusa-microfibre-spalare-auto-p-1708.html?keyword=lupus manusa

    - prosop uscare microfibra
    Gyeon Q2M Prosop Uscare 80x60
    http://www.pro-detailing.ro/gyeon-q2m-prosop-uscare-auto-soft-dryer-80x60cm-p-2777.html?page=3
    nu va mai dau alte variante pentru ca am probat minim 5 deloc ieftine si degeaba

    - la stergere folosesc Gyeon Q2M Cure aplicat pe prosop , e listat mai sus

    Suplimentar in functie de timp dupa fiecare spalare aplic ceara Meguiars de mai sus cu o laveta de microfibra pe vopseaua proaspat spalata si uscata.

    Petele de apa le tratez cu QD -ul de la Finish Kare
    http://www.pro-detailing.ro/finish-kare-425-extra-slick-final-body-shine-916ml-p-3041.html?keyword=finish kare slic

    Cam atat pe partea de intretinere si spalare caroserie ;)

    Absolut toate produsele sunt folosite si testate intens de mine

    Sper sa fie de ajutor si sa zgariati cat mai putin masina daca nu chiar deloc
     
    Ultima editare: 19 Apr 2018
    TalosCosmin, gutza25, Adi24 și alți 5 apreciază asta.
  12. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Eu m-am intersectat cu partea asta de ingrijire a masinilor mai acum 10 ani, cu produse de prin raioanele auto ale magazinelor mari.Cumparam in functie de pret si mereu imi faceam sperante : produsul asta o sa faca minuni frate!Dupa am dat de magazinele online mai acum 3-4 ani si cumparam Branduri pe principiul :astea chiar sunt altceva....
    In ultimii ani(sau ultimul) am inceput sa mai citesc si sa mai urmaresc pe youtube si apoi sa cumpar.
    Concluzia : toate sunt bune, mai ales cand le folosesti corect.....mai greu sa faci lista "perfecta".
    Iti recomand sa urmaresti review-ul urmator, dar si canalul tipului.Eu am vizualizat cam toate video-urile tipului si il consider cinstit si dezinteresat de numele produselor :


    Pentru mine, Bsd este un produs foarte bun, daca este utilizat corect.Am scris mai sus ce efecte naspa produce cand nu este utilizat corect (vezi pe site la Pd un video cu aceeasi descriere).

    Este X Wax de la Megs naspa?Cu siguranta nu, mai ales daca esti constient de ce iti ofera.
    Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
     
    Ultima editare: 19 Apr 2018
    Cosmin ZKG și bobalex18 apreciază asta.
  13. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    ca o paranteza, Catalin eu acum mai bine de 12 ani vindeam Sonax direct de la supplyer la service cand nu exista piata on-line si asteptam 1 sapt pt un burete sau un anumit produs, mai ales din gama profiline a lor ... :)
    sunt multe pe piata cu marketing puternic care dpmdv nu isi merita banii si Sonax au dat rateuri nenumarate vezi ceara la culoare

    Lista mea de mai sus este un fel de tips&tricks folosita de mine nu este the best sau ultimate car care guide
    La fel ca si tine testez si verific mult ceea ce se vinde/foloseste iar crede-ma sunt extrem de pretentios , nu recomand ceva daca nu sunt multumit


    In materie de detailing dpmdv the best in it's class este Larry de la Ammo , un om care are mult skill nu promoveaza un anume brand ci te invata mereu cum sa fi mai bun
     
  14. Adi24

    Adi24 5th Gear Member

    Înscris:
    10 Oct 2017
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A5 2.0tdi quattro 2014 CGLC
    @Cata_ADC ai recomandat intr-un topic sonax Xtreme protect+Shine hybrid npt-sealant vopsea ca ar fii mai ok ca bsd, pentru o masina fara protectie il recomanzi?
    Ms
     
  15. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Da Adi, este bun NPT Sonax deși eu mai degrabă as folosi un sealent lichid ca și Chemical Guys JetSeal alăturat unei ceri care sa dea și luciu ca și Chemical Guys Butter WET Wax... Ori dacă vrei sa ii dai și mai multa profunzime poți începe cu un Chemical Blacklight, alăturat ulterior produselor de mai sus...
    Se dau ușor manual cu un burete, se face buff cu o laveta microfibra bună iar în maxim 1 ora jumătate ești gata...

    Fast & easy

    Depinde ce vrei, luciu, profunzime sau doar o protectie

    Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk
     
    Adi24 și bobalex18 apreciază asta.
  16. Xtremer

    Xtremer Bronze Member

    Înscris:
    15 Noi 2010
    Locație:
    Iași
    Masina:
    80, 1.9 TDI, 1993
    @Catalin_1987 Am citit postul tau cu spalarea exterioara la self wash. Daca am inteles bine :
    - dai cu foameru, il lasi 15-20 min.
    Il clatesti la turbojetu din self wash ? Sau treci direct la pasul urmator ?
    -2 BM cu Sampon + Manusa
    -Clatire in boxa self wash
    Dupa ultima clatire, mai stergi masina? Detailing spray+uscare cu microfibra? Sau o lasi pur si simplu (nu in soare, evident)

    Iar pt aplicare ceara, dupa astia 3 pasi ar trebui decontaminare cu claybar+lubrifiant si apoi aplicata ceara solida manual ?
     
  17. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Dupa spuma clatesc masina foarte bine si apoi trec la 2bm(se practica si metoda spuma + 2Bm direct, insa doar pe masinile curate de prin alte tari).Dupa o sterg cu prosopul si 1-2 puff de Bsd pe fiecare piesa.
    Daca vreau sa pun un strat de protectie, o sterg fara Bsd si dupa ce este uscata o sterg cu Alcool izopropilic diluat 50% cu apa distilata.
    In functie de starea vopselei se face decontaminare cu argila(in general se face primavara si toamna, dar depinde de multi factori: poti face un test trecand peste vopsea mana bagata intr-o punga).Inainte de argila eu am dat cu Sonax Full Effect pe caroserie pentru a curata particulele de metal si cu spray pentru bitum pe zonele afectate.
    Dupa decontaminare o speli iar, uscare, ipa si protectie.

    Pasii de mai sus sunt cei alesi de mine, nu neaparat cei mai buni.Urmarind filmele de pe Youtube gasesti mai multe variante.
    Ce mai fac eu cand nu am chef de 2 galeti : fac 1.5L de sampon in Foamer si aplic pe masina si manusa.Astfel folosesc doar o galeata pentru clatirea manusii, sau apa de la robinetul din self.Asta nu exclude prespalarea, ci usureaza munca + exclude 1-2 galeti.

    Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
     
    bobalex18 apreciază asta.
  18. Antz 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Iun 2017
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A5, 2014, 2.0 TDI, S line, Quattro.
    Salut,
    Stie cineva in Bucuresti un loc bun (sau macar decent) pentru infoliere (transparenta)? Stiu ca este de preferat marca LLumar.
    Si daca tot deschid subiectul de infoliere, protejeaza folia de impactul... iminent (in bucuresti cel putin)... al unei portiere intr-o parcare aglomerata?
     
  19. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Protejeaza oarecum vopseaua, nu si tabla.In cel mai bun caz(vopsea originala sau pe acolo) te alegi cu o indoitura, fara vopsea zgaraiata sau crapata.

    Am un cunoscut ce si-a aplicat ceramica pe masina in ideea de a o spala la perii fara "probleme".Dupa cateva spalari era convins ca ceramica este o mizerie.

    Ma scuzi, dar vad o asemanare intre cele 2 situatii.

    Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
     
    Cosmin ZKG apreciază asta.
  20. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Intervine aici o discuție care nu se va mai termina, la fel cum pui problema : BMW vs Audi, așa exista și folie la 100 lei vs folie la 10.000 lei ( vezi colegul @LAURENTE ), ceramică la 200 lei vs Modesta la 4000 lei ( vezi colegul @andyzaharia ), o ceramică low cost clar nu face mare lucru, asemenea unei folii de rahat !
    Impactul la pietricele mici îl va proteja folia , dar la un impact mai mare clar nu găsești ceva sa te satisfacă !
     
    Cata_ADC și Catalin_1987 apreciază asta.

Distribuie pagina asta