1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Intretinere caroserie - produse folosite - cum procedam - Aplicare folie transparenta pe caroserie

Discuție în 'Detailing' creată de alex.petrariu, 25 Noi 2007.

  1. TA2A2

    TA2A2 Banned

    Înscris:
    22 Ian 2008
    Locație:
    GRANTHAM ENGLAND UK.
    Masina:
    AUDI A4 1.8TURBO-SPORT PACK(163)
    Le gasesti pe EBAY.
     
    Ultima editare de un moderator: 18 Dec 2012
  2. cristi_61

    cristi_61 3rd Gear Member

    Înscris:
    5 Iul 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4 Avant, 131hp, 6 gang,bose sound
    gainatul de pasare de pe capota!! se mai ia?

    salutare
    sunt tampit ce sa mai .... dar acu tot ce pot sa fac e sa va intreb poate totusi se mai poate face ceva

    am avut un gainat de pasare pe masina si nu l-am sters de pe capota, cred ca a stat cam 2 zile cu gandul ca sa nu o zgarii.. si ca o duc la spalatorie

    supriza.. nu iese adica a ramas asa o pata.. voi cred ca ati mai auzit cazuri..
    se mai poate face cea sa curat acolo?:(:(:(:(:(:(
     
  3. specter

    specter 4th Gear Member

    Înscris:
    30 Oct 2007
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    A4 b7 20tdi 2007
    daca a stat in soare poate doar cu un polisat desi e posibil sa nu mai iasa nici asa...eu am patit asta cu prima mea masina un golf 4 si a trebuit sa revopsesc capota...
    pe viitor sterge cat de repede poti....mai ales vara...
     
  4. glumaretzuu Gold Member

    Înscris:
    16 Mar 2008
    Locație:
    Bacău / Iași
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0TDI
    La mine a functionat cu WD 40(e un spray) dupa ce in prealabil am folosit polish Sonax 3 si nu a iesit in totalitate(am frecat vreo jumatate de ora pe 3cm patrati,am crezut ca iau si vopseaua:)).
     
  5. Montella

    Montella 2nd Gear Member

    Înscris:
    4 Aug 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 3.0 TDI Quattro Cabrio
    Aceeasi mica problema am rezolvat-o azi , si tot pe capota era aceea materie :).Avea vreo 2-3 zile vechime, dar mergand cu alta masina, am neglijat subiectul. Am curatat locul cu un simplu lichid pt spalat geamuri dar l-am lasat sa actioneze 1 min..sau cel putin l-am lasat sa inmoaie suprafata murdara. N-a ramas absolut nicio pata.
     
  6. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Despre acest pericol chiar nu am stiut:)
    Sincer majoritatea masinilor au fost de culoare argintie si nu stateam sa pazesc toate dejectiile de pasare. Cred ca la o culoare inchisa afecteaza mai ales datorita continutului lor (factor important poluarea ):):)
    E bine de stiut acest lucru si mai ales la cei ce au masini inchise.
    Atentie insa cu frecatul si cu polisharea sa nu ajungeti la spritchit ;)
     
  7. glumaretzuu Gold Member

    Înscris:
    16 Mar 2008
    Locație:
    Bacău / Iași
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0TDI
    La mine e culoare deschisa-Liquid Blau si totusi se vedea(e adevarat ca mai mult ochiul meu vedea din anumite unghiuri si totusi sunt sanatos si nu am halucinatii:)). Intr-adevar un polish f abraziv nu e bine de folosit prea mult ca practic se ia din stratul de lac. Concluzia este ca trebuie sa ne luam fiecare pusca pt pasarele(nu va ganditi la prostii;)) sau sa ne uitam atent si sa spalam norocul.
     
  8. Montella

    Montella 2nd Gear Member

    Înscris:
    4 Aug 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 3.0 TDI Quattro Cabrio
    deci a mea n-a iesit , am vazut-o mai bine azi cand am spalat-o :gun2::faint::faint:
    Voi cauta niste modalitati zilele astea de a scapa de ea, si te voi anunta
     
    Ultima editare: 11 Aug 2008
  9. cristi_61

    cristi_61 3rd Gear Member

    Înscris:
    5 Iul 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4 Avant, 131hp, 6 gang,bose sound
    iupiiii :footy: eu am scapat ca prin minune de acea pata !!!
    nu stiu daca are vro legatura dar... sambata am spalat-o .. am vazut pata..am lasat-o asa , apoi duminica a plouat.. si niste copilasi asa la vro 5 anisori de pe strada de la mine sau jucat du degetelele pe caroseria masinii mozolindo (ea fiind umeda)
    si luni a trebuit sa o spal ca arata jalnic .. numai cerculete si liniute pe ea
    si ......
    stupoare .. NICI urma de pata !!! s-a luat tot fara sa le zic ca am o pata celor de la spalatorie

    p.s nu stiu daca ploaia a avut vro influenta :anbet::anbet:
     
  10. adibose

    adibose 6th Gear Member

    Înscris:
    1 Aug 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    2007 - A4 B7 Avant 1.9TDi
    pt asa ceva, eu am in portbagaj mereu PUFul cu apa si o carpa...niciodata nu las asa ceva pe masina..indiferent cat de mic este
     
  11. Montella

    Montella 2nd Gear Member

    Înscris:
    4 Aug 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 3.0 TDI Quattro Cabrio
    Am tot felul de "cosmetice" in portbagaj, dar puful si apa nu :p revenind la pata mea, am scos-o cu un polish ieftin de 170 mii de la omv, totusi cam mult pt un gainat :) Daca vreti sa folositi alte marci mai scumpe, aveti grija sa nu fie prea abrasiva acea pasta.
    Cristi_61 eu zic sa te mai uiti din diferite unghiuri asupra locului cu pricina ;)
     
    Ultima editare: 14 Aug 2008
  12. boresque

    boresque Gold Member

    Înscris:
    3 Sep 2008
    Locație:
    E60
    Masina:
    A6 4B-C5, sedan model 2000, 2.5TDi AKN 110Kw(150hp), c.v. M6-DQS
    Nu mai iese gaineatul!!!

    Daca nu l-ai spalat imediat si au apucat acizii din gaineat sa intre in masa lacului, nu mai iese decat cu tot felul de solutii abrazive.
    Daca folosesti solutii abrazive, trebuie sa le folosesti pana iei tot lacul de pe masina si risti sa te trezesti cu puncte de rugina in timp in locul afectat.
    Nu credeam ca se lipeste asa de bine spurcaciunea asta, dar m-a convins o gasca de porumbei saptamana trecuta...
    Nu credeam nici ca au ditamai rezervoarele in ei porumbeii astia...
    Acum le cred pe amandoua !!!
     
  13. TTR 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Sep 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A3 Sportback 2.0TFSI quattro
    Eu am folosit o solutie speciala de la Sonax si s-a luat perfect. E foarte buna. O recomand.
     
  14. TTR 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Sep 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A3 Sportback 2.0TFSI quattro
    Vezi publicitate Mobil Clean, Cosmetica auto mobila exterior/interior
     
  15. Bogdan.IS

    Bogdan.IS Audi Expert

    Înscris:
    6 Sep 2007
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A6 C5 1.9 TDi , Audi 80 B3 1.6 D
    Am auzit de o groaza de cazuri de genu . Daca nu stergi repede gainatzu , el va ataca vopseaia , si va duce la formarea unei pete destul de nasoala .:(
     
  16. dan_cta

    dan_cta 3rd Gear Member

    Înscris:
    14 Apr 2008
    Locație:
    Constanta
    Masina:
    Audi A6 4F
    nu fii asa bucuros, sigur nu a iesit prin minune... uita-te mai bine cand e curata si in umbra. Asa se intampla la culorile inchise, se vede orice.
     
  17. Sini

    Sini Silver Member

    Înscris:
    17 Iul 2008
    Locație:
    BUCURESTI
    Masina:
    A4 B6 / A3 8L
    Stie cineva unde gasesc polish 3M?
     
  18. glumaretzuu Gold Member

    Înscris:
    16 Mar 2008
    Locație:
    Bacău / Iași
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0TDI
    polish 3M

    Incearca pe la spalatorii profesioniste sau vopsitorii bune. In comert eu am cautat si nu am gasit.Pe ebay se mai gasea,dar e cam complicat cred eu... Oricum am inteles ca polish-ul 3M e cel mai adevarat.
     
  19. beatmort 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Aug 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4, 2006, 2.0 TDI
    Cred c-a stat 3 zile maxim cu petele de pasare pe ea si azi cand am spalat-o am observat ca sunt vreo 4-5 pete care inca se vad dintr-un anumit unghi. Am ce sa-i fac sau trebuie sa ma obisnuiesc cu ideea ? Exista vreo solutie cu care sa dau si chiar sa aiba rezultate bune?:banghead:
     
  20. glumaretzuu Gold Member

    Înscris:
    16 Mar 2008
    Locație:
    Bacău / Iași
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0TDI
    Am scris in prima pagina a acestui topic cu ce a iesit la mine:spray WD 40.
     

Distribuie pagina asta