1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Intretinere caroserie - produse folosite - cum procedam - Aplicare folie transparenta pe caroserie

Discuție în 'Detailing' creată de alex.petrariu, 25 Noi 2007.

  1. deocamdata

    deocamdata Audi Expert

    Înscris:
    15 Dec 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    ALLROAD: 2009 3.0 TFSI ; 2006 3.0 TDI; RR Autobiography 4,4 SDV8
    Foarte tare informatia :icon_thumright:
    Timp sa fie pt citit si bani pt swissvax (dupa cum se stie produsele nu sunt "chiar" ieftine) :)
     
  2. Teko

    Teko Gold Member

    Înscris:
    27 Iun 2008
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    VW Passat 3C2 1,9 tdi (BKC) 2006 + VW Passat 3C5 2.0 tdi (BMP) 2007
    Swissvax.....

    Ceva super pentru pasionati, dar ce pacat ca in RO dupa o zi toata munca este in zadar :)
    Am vazut la FiftGear ceva asemanator cu un tip din Anglia care folosea asa ceva la un Aston Martin. Belea !
     
  3. adialexpop

    adialexpop 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Apr 2010
    Locație:
    Alba Iulia
    Masina:
    Audi A4 Avant, 1.9 TDI, 96 KW,2003, 6 viteze
    eu folosesc o solutie din Germania, se numeste Turbo Lack Reiniger, costa cam 9 euro dar face toti banii si nu e abraziva deloc, incercati, merita banii.
     
  4. cornelp 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Dec 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Opel Astra GTC, 1600cmc, 2006
    Din pacate urmele lasate de gainatul de pasare sunt mai grave sau mai putin grave in functie de cat de coroziva este "mizeria". Uneori chiar daca il indepartezi destul de repede e posibil sa fi marcat deja lacul si scoaterea lui necesita corectie fie cu polis abraziv si uneori se poate ajunge si la smirghel.
    Pentru a indeparta usor si in siguranta, folosit o solutie "quick detailer". Aceste solutii se folosesc pentru curatarea masinii de praf foarte fin si inmoaie foarte usor si eficient gainatul de pasare. Va recomand sa pulverizati putin direct pe gainat, dupa care puneti o bucata de servetel si mai pulverizati si peste servetel. Lasati putin si pe urma indepartatil cu servetelul. Daca a fost mai vechi si e intarit bine, repetati operatiunea.

    Produse de genul asta gasit la noi de la Sonus (Sonus Acrilic Spritz sau Sonus Carnauba Spritz) sau de la Meguiars (Megs Quick Detailer si Nxt Speed Detailer). Un mic google si da-ti peste ele ;).

    va recomand sa folositi asa ceva pentru ca va lasa si o mica protectie dupa ce le folositi. Oricum cel mai sigur si va evita in mare masura, petele lasate in lac de gainat, e sa aplicati un sealent sau o ceara auto in mod regulat pe masina.

    bafta
     
  5. barladi

    barladi Gold Member

    Înscris:
    10 Dec 2008
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A7 3.0 Tdi (CDUC)- cca 300 CP
    Pentru a nu mai crea alt topic, voi posta o intrebare aici, pentru ca se incadreaza destul de bine la topic:

    Am un polish de culoare de la turtlewax si vroiam sa-mi achizitionez si o ceara solida. Stie cineva daca le pot folosi pe amandoua? As fi vrut sa dau cu polish-ul de culoare pentru inlaturarea micilor zgarieturi si pentru intensificarea culorii, si sa dau cu o ceara solida peste, pentru o protectie mai buna la "unghii" si pentru stralucire in plus.

    Sau nu se impaca una cu alta?
     
  6. blueinc 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Apr 2009
    Locație:
    Cluj Napoca
    Masina:
    Audi A4 1,9 tdi
    Praf pe masina,chiar dupa spalare.

    Salut,

    Am urmatoarea problema:masina mea e de culoare verde inchis(noaptea se vede ca neagra) iar praful se depune foarte rapid. O duc la spalat si dupa 2-3 km de drum romanesc se vede praful pe masina.

    Este ceva solutie? sau doar e o problema a masinilor de culoare inchisa?
     
  7. Ronie

    Ronie 5th Gear Member

    Înscris:
    27 Apr 2010
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    Singura solutie e sa schimbi culoarea la masina :p
    Si eu inebunesc cand o vad murdara la o zi dupa ce o spal. Asta e nu avem ce ii face. :)
     
  8. TTs

    TTs Pasionat Audi

    Înscris:
    1 Sep 2008
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi TT Quattro 1,8T
    Si eu am aceeasi culoare si nu prea e multe de facut,se vede orice pe ea;o ceruiesc o data la 2luni,plus intre spalari o dau cu ceva protector(ice synthetic spray detailer).Chestiile astea ajuta la protejarea vopselei,dar praful se vede imediat,so live with that,cum zic americanii.Si pe toate masinile de culoare inchisa se vad cel mai usor zgaraieturile,praful si punctele de vopsea sarita de la pietricele;eu pana acum am avut numai masini deschise la culoare(pot sa zic ca sunt antijeg),asta e prima si ultima de culoare inchisa,e f greu si pretentioasa la intretinut.
     
    Ultima editare: 22 Mai 2010
  9. kuciu9

    kuciu9 4th Gear Member

    Înscris:
    23 Iul 2008
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    Audi A4 B7 2.0 TDI
    Romania tara de vis...... acum 2 ani am plecat in Austria. Am aspirat-o si spalat-o si pe ploaie pana la Arad. A fost muci.... murdara in doar 5 ore. Pe autoband in Germania ploua torential si la prima oprire intr-o benzinarie am observat ca masina se curatase:arco:. Dupa o saptamana nu se vedea praful pe masina, praf care in tara apare dupa iesirea din spalatorie.

    Am avut ceva regrete cand mi-am cumparat masina ca nu am gasit-o cu tot ce am vrut ( dotari) iar primul lucru la care am renuntat a fost culoarea. Nu-mi pare rau deloc deoarece am o vopsea "anti-jeg" este un albastru deschis si se vede mai repede mizeria pe geamuri decat pe masina.

    Din pacate traim intr-o tara minunata......:no:
     
  10. florentinn26

    florentinn26 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Dec 2009
    Locație:
    bruxelles
    Masina:
    a6,2.0,2007
    acest produs este fff eficient in indepartarea oxidarii,petelor,hologramelor si a "panzei de paianjen" acele mii de cerculete cauzate de spalarea necorespunzatoare; eu il folosesc si il recomand .el se numeste ultimate compound(depinde de unde il achizitonezi)
     
    Ultima editare: 27 Sep 2010
  11. colin 2nd Gear Member

    Înscris:
    16 Ian 2010
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Kia ceed, 1.4, 2008
    by colindetailing

    Astazi am avut la detailing, un audi a6 all road, propietarul(colegul vostru Deocamdata) si-a dorit o pregatire de iarna cu toate bunatatile incluse. Practic un detailing complet exterior, fara partea de corectie a vopselei.

    Masina la predare:

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    Am mers pe un traffic film remover de la Autoglym prin lancea de spumare:

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    Masina a fost lasata la inmuiat circa 5 minute, dupa care am spalat folosind metoda celor doua galeti si samponul Optimum Car Wash& Sonus SheepSkinWashMitt.

    Am mers mai departe cu decontaminarea masinii. Am inceput ca de obicei cu capota motorului, dupa jumatate de capota:

    [​IMG]

    Aceeasi imagine m-a incantat cam pe toata masina, argila se umplea extrem de rapid, si dupa circa jumatate de masina am fost nevoit sa arunc batonul de sonus clay bar. Am mers mai departe cu Griots Garage Clay bar.

    Un lucru mi-a atras atentia, si mi-a dat gata argila:

    [​IMG]

    Ei bine nu stiu daca realizati, dar ceea ce vedeti acolo este doar contaminarea dupa ambele oglinzi de la acest audi all road. :o :o :o :o


    Am decontaminat de bitum masina folosind Einszett MultiWash.

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    Si acum piesa de rezistenta: Aquartz Iron X.

    Un produs exceptional pentru contaminarile cu pilitura de fier. Insa dupa cum o sa vedeti mai jos, cu limitarile lui.

    Am aplicat doua trei fas-uri pe o roata si am asteptat "baia de sange"

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    La sfarsit Iron X a indepartat 90% din contaminanti. Am insistant in cele din urma din nou, unii dintre contaminanti s-au dovedit a fi pete de rugina :(.

    [​IMG]

    Imaginea de mai sus prezinta janta care "sangera" peste tot dupa ce am tratat-o cu Iron X.

    Dupa.....

    [​IMG]

    Am mers inauntru si am tratat masina cu Paint Cleaner Sonus.

    Dupa, plafonul:

    [​IMG]

    50/50 pe capota motorului

    [​IMG]

    Usa din stanga imaginii a fost curatata cu Paint Cleaner Sonus, cea din dreapta nu, inca prezenta urmele contaminarii cu fier dizolvate de Iron X.

    [​IMG]

    Ornamentele cromate inainte de tratare:

    [​IMG]

    Jantele dupa:

    [​IMG]

    Am tratat cauciucurile cu Poorboy's Bold'n Bright, in doua straturi pentru protectie indelungata.

    [​IMG]

    Pozele de final, in care toate elementele masinii au fost curatate pana la perfectiune:

    Am ales ca protectie Jet Seal 109, iar deasupra un strat de Opti Seal, pentru protectie indelungata.

    Inainte de Opti Seal:

    [​IMG]

    Pozele finale

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    Va multumesc pentru vizionare.
     
  12. deocamdata

    deocamdata Audi Expert

    Înscris:
    15 Dec 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    ALLROAD: 2009 3.0 TFSI ; 2006 3.0 TDI; RR Autobiography 4,4 SDV8
    Din nefericire pt mine nu am putut sa ma bucur de aspectul final pt ca vremea de afara este infecta :( dar sunt extrem de incantat de comportamentul apei pe suprafata tratata :) (revin cu poze)
    Cat despre contaminariile jantelor care ti-au dat de furca ... sunt normale avand in vedere vitezele detsul de mari la care ruleaza de obicei masina in cauza, mai ales ca doar ce s-a intors din Germania unde a potolit setea de adrenalina a proprietarului :p (stim toti portiunile fara limita de viteza unde a rulat cu 250 pe cruise control) (bine ca sotia nu este membru clubaudi) ;)
     
  13. colin 2nd Gear Member

    Înscris:
    16 Ian 2010
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Kia ceed, 1.4, 2008
    Sa inteleg ca si data viitoare o sa iasa "o adevarata baie de sange" din rotile tale?. :)
     
  14. deocamdata

    deocamdata Audi Expert

    Înscris:
    15 Dec 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    ALLROAD: 2009 3.0 TFSI ; 2006 3.0 TDI; RR Autobiography 4,4 SDV8
    Data viitoare (adica in primavara cand urmeaza un polish "ca la carte") .. poate nu pt ca urmeaza iarna si in general pe vreme nefavorabila sunt destul de prudent :)
    Dar cum niciodata sa nu spui niciodata ... ;)

    Oricum ... incredibil de bine arata rotile acum ... abia astept o zi cu soare :)
     
  15. colin 2nd Gear Member

    Înscris:
    16 Ian 2010
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Kia ceed, 1.4, 2008
    Wolf Day la atelierul colindetailing

    Astazi am avut enorma placere de a testa produsele Wolf Chemicals

    [​IMG]

    Prin amabilitatea lui Apollo Auto din Ungaria am avut ocazia sa testez unele din cele mai reprezentative produse din gama WOLF.

    Ce putea fi mai potrivit decat o masina nespalata de 6 saptamani (numai buna sa ii fac pomana :P).

    Iata unul din cei doi canditati:

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    Candidatul a primit o baita cu Autoglym TFR(Traffic Film Remover), oricum protectie nu mai era.

    Astfel ca dupa TFR(Traffic Film Remover) masina mea arata cam asa:

    [​IMG]


    Acum sa trecem la metoda celor doua galeti folosind 40 ml de sampon Wolf White Satin la 20 litri de apa, impreuna cu doua galeti umplute cu apa calda.

    Samponul are o putere mare de spumare, ce vedeti aici este de la un flux de apa foarte slab obtinut de la instantul de incalzit apa. Daca as fi folosit furtunul sau aparatul cu presiune, spuma ar fi fost cu siguranta mai consistenta.

    [​IMG]

    Cateva cuvinte despre Samponul Wolf White Satin.
    - La 40 ml/20 litri de apa oferta o lubrefiere foarte buna,
    - Este primul sampon care m-a fortat efectiv sa bag mana in manusa, deoarece imi aluneca prea tare din mana si nu puteam sa o plimb in siguranta pe vopsea.
    - Este un sampon care desi am observat ca nu contine agenti de clatire, se clateste foarte usor de pe vopsea.
    - Initial masina ramane spumata, insa in cele din urma clatirea necesita destul de putina apa.
    - Ajungand seara acasa ma uit la mainile mele si observ ca nu mai sunt asa aspre ca atunci cand foloseam Citrus Wash and Gloss. Deci pot afirma ca este un sampon mai delicat cu mainile utilizatorului.
    - Mirosul pare a fi aproape inert.
    - Nu am avut in fata o masina cu protectie, insa va voi tine la curent cum se comporta pe masina mea imediat ce voi aplica Wolf Nano Paint Sealant

    Sa trecem mai departe:

    Am decontaminat masina folosind ONR pe post de lubrefiant pentru argila, iar ca argila am folosit argila Einszett Blue Clay(90 RON/200 grame). Acest produs nu este inca disponibil pentru vanzare, momentan suntem inca in faza de teste.

    Iata cum arata argila dupa ce masina a fost decontaminata in prealabil cu Einszett Acrysol si Aquartz Iron X. (Stiati ca Iron X inlatura petele de calcar de pe vopsea?)

    [​IMG]

    Datorita faptului ca Iron X impreuna cu Acrysol a inlatura majoritatea contaminantilor seriosi. Decontaminarea cu argila a fost o joaca de copii.

    Cateva cuvinte despre Einszett Clay Bar(Blue)

    - Este o argila cu care decontaminarea se incepe dificil. Trebuie incalzita bine in mana la fel ca si Sonus Blue Clay.
    - Pana cand nu se incalzeste este destul de putin maleabila.
    - Argila este de tip ultrafine, aduna foarte rapid contaminantii, si se potriveste de minunte cu ONR. Parca s-au vorbit intre ei fabricantii......
    - Einzett afirma ca se poate folosi ca lubrefiant Einszett Cokpit Premium sau chiar orice detergent de parbriz din gama Einszett. UAU!!!!!!. Evident nu am incercat, dar daca cineva doreste sa faca asta.....este asteptat cu victima, ah pardon cu masina la mine la garaj :).
    - La pretul anuntat de circa 90 RON/200 grame, pare a fi mai ieftina decat orice argila din piata Romaneasca. Vorbim desigur strict de rentabilitate, nu de pretul per baton.

    Candidatul nr 2(Ii multumesc lui Mugur de la TCM Turbo pentru ca si-a lasat masina cobai :))) , si masina cu jantele de aliaj ce a suferit o mica interventie cu ajutorul lui Wolf Brake Duster(Gel) si Wolf Nano Wheel Cleaner.

    Una din roti in timp ce Wolf Nano Wheel Cleaner actiona:

    [​IMG]

    Produsul curata fara atingere facand schimb de locuri cu mizeria, iar la sfarsit obtinem un sheeting foarte pronuntat pe roti!

    Roata dupa:

    [​IMG]

    Produsul a fost lasat sa se usuce efectiv pe roata dupa care am inlaturat cu jet sub presiune. Roata nu a fost atinsa cu nici un fel de pensula. Totul s-a curatat fara atingere!

    Wolf Brake Duster:

    Roata in timp ce substanta de tip gel actiona:

    [​IMG]

    Ceva mai tarziu:

    [​IMG]

    La final:

    [​IMG]

    Poza indeaproape:

    [​IMG]

    Ce este misto:

    - Efort 0 la curatarea jantelor pline de praf de placute,
    - Maxim de distractie!
    - Masina parca sangereaza datorita contaminantilor de pe roti
    - Se poate lasa sa se usuce complet pe roata, ba chiar producatorul o recomanda pe rotile mai contaminate!. Eu am clatit dupa circa 5 minute. Cu rezultatul de mai sus.

    Masina nr 2 de test, avea nevoie de ceva protectie, asa ca am decis sa merg pe Wolf Wash and Wax(Agent Orange).

    Am pus circa 55 ml la 20 litri de apa.

    [​IMG]

    Galeata cu sampon avea o consistenta laptoasa, iar spuma era destul de minima, desi in poza vedeti spuma este datorita agitarii galetilor.

    Samponul are acelasi calitati ca si Wolf White Satin doar ca dilutia pare a fi ceva mai mica.

    O poza cu masina dupa spalare:

    [​IMG]

    Desi masina nu avea protectie anterior, se pare ca dupa spalare un sheeting destul de slabut a inceput sa apara. Semn ca adauga ceva protectiei.

    Mai departe am tratat cauciucurile cu Wolf Tire Dressing:

    [​IMG]

    [​IMG]

    Marea caracteristica a acestui dressing este ca se poate aplica direct dintr-un spray, necesitand foarte putin buffing. Uscarea se face foarte rapid!

    Pe geamuri am incercat un paint cleaner care se numeste Wolf Nano Polish:

    [​IMG]

    In partea din dreapta am folosit aplicatorul Sonus Sfx Pro, impreuna cu Wolf Nano Polish

    Geamul a fost curatat de calcar foarte usor. Mai ales ca calcarul era acolo de cateva luni(iulie mai precis :))

    Mai multe pe masura ce am timp sa testez pe masina mea sau a prietenilor restul produselor. Mai am Trim Dressing, Sealant, si Polishuri.....


    Stati aproape
     
    Ultima editare: 14 Oct 2010
  16. Teko

    Teko Gold Member

    Înscris:
    27 Iun 2008
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    VW Passat 3C2 1,9 tdi (BKC) 2006 + VW Passat 3C5 2.0 tdi (BMP) 2007
    spalatorie auto ......

    Foarte interesant!
    Explica, te rog, ca nu am inteles termenii : TFR(Traffic Film Remover), sheeting, dressing, buffing, trim Dressing. :think:
     
  17. colin 2nd Gear Member

    Înscris:
    16 Ian 2010
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Kia ceed, 1.4, 2008
    Pe scurt insa TFR - inlatura toata mizeria de pe masina(in teorie).

    Sheeting, cade apa de pe masina fara sa faca brobonele.

    Dressing - Se aplica pe orice suprafata, este de obicei denumirea unei substaqnte menite sa protejeze: Pielea, plasticele, vopseaua, geamurile

    Buffing - stergerea de pe suprafata vopsita a unei ceri/sealant uscat.

    Trim - ornamentele din plastic, dressing........vezi mai sus.

    Bafta
     
    Ultima editare de un moderator: 15 Oct 2010
  18. colin 2nd Gear Member

    Înscris:
    16 Ian 2010
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Kia ceed, 1.4, 2008
    VW TIGUAN @colindetailing

    Andy at vwforum a vrut astazi sa isi cosmetizeze masina care la prima vedere arata foarte bine. Astfel ca incepand cu ora noua am avut de facut pregatirea pentru iarna la una bucata VW Tiguan.

    Masina a fost deja spalata de colegul Andy, din pacate la spuma activa, asa ca a trebuit ca eu sa o iau de la capat cu o spalare in toata regula.

    Iata masina la prima inspectie:

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]


    Aparent foarte curatica, deoarece propietarul abia ce o spalase cu o zi inainte.

    Am mers mai departe decontaminand partea de sus a masinii cu Einszett Blue Clay Bar, am folosit ca lubrefiant ONR diluat 15 ml/un litru de apa.

    Masina era foarte contaminata datorita faptului ca a fost spalata in majoritatea timpului la spalatoriile de cartier cu spuma activa.

    Iata cateva poze cu argila:

    Dupa jumatate de capota:

    [​IMG]


    Dupa jumatate de plafon:


    [​IMG]
    Am mers mai departe decontaminand de bitum partea de jos a masinii, am folosit aici Einszett Acrysol.

    [​IMG]

    [​IMG]

    La sfarsit am sters depunerile cu o laveta curata si am clatit cu apa zona respectiva

    [​IMG]

    Dupa ce am decontaminad partea de jos pentru bitum, am mers mai departe si am curatat jantele de aliaj cu Wolf Brake Duster.

    [​IMG]

    Am lasat solutia sa actioneze pana ce aceasta s-a uscat complet pe jante, timp in care am spalat masina cu metoda celor doua galeti si samponul Wolf White Satin.

    Dupa ce am spalat corect masina, am constatat depuneri destul de serioase de fier in special pe jantele din spate. Probabil placutele sunt mai dure decat discurile cauzand.......

    Am ales sa folosesc o solutie pentru dizolvarea depunerilor de fier, pe numele ei Aquartz Iron X.

    [​IMG]

    Substanta la lucru:

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]


    Dupa ce intreaga masina a fost curatata pana la cel mai mic detaliu, am mers cu masina inauntru pentru a aplica Wolf Nano Polish ce serveste ca baza pentru Wolf Nano Sealant.

    Pentru cei care nu cunosc:

    Asa cum acasa dam cu amorsa pentru ca lavabila sa faca priza. Asa si pe masina trebuie sa decontaminam si sa aplicam o baza pentru protectie( Ceara sau Sealant)

    Iata ce se intampla cand curatam meticulos vopseaua inainte de ceara:

    Partea curatata cu Wolf Nano Polish:

    [​IMG]

    Si partea necuratat cu Wolf Nano Polish:

    [​IMG]

    Am hotarat impreuna cu Andy ca era cazul sa stergem putin plasticele de pe la motor pentru a capata un aspect mai dezirabil:

    Inainte:

    [​IMG]

    Dupa ce am sters cu o microfibra curata si ajutat de Plastic Deep Cleaner:

    [​IMG]

    In timp ce Wolf Nano Polish se usca am mers mai departe pentru a trata ornamentele de plastic, iata o diferenta intre ornamentul curatat bine si cel tratat cu Wolf Trim Sealant:

    [​IMG]

    Partile Cromate au fost si ele lustruite folosind Optimum Metal Polish

    Am ales Meguiars Metal Polish pentru esapamentul masinii. Iar pentru jante am ales sa le protejez cu Wolf Rim Sealant. Pe cauciucuri am folosit Wolf Tire dressing.

    Wolf tire dressing se aplica dintr-un spray cat mai fin direct pe cauciucuri fara a mai necesita stergere sau buffing, se usuca foarte rapid iar cauciucurile raman negru mat. Daca se doreste un aspect lucios se aplica in mai multe straturi pana ce se atingere nivelul dorit de luciu.

    Geamurile au fost si ele curatate de petele de apa cu ajutorul Einszett Glass Polish. Dupa o stergere cu Alcool Izopropilic am aplicat Wolf Glass Sealant pe toate geamurile.

    Wolf Glass Sealant sigileaza suprafetele din sticla necesitand foarte putin efort pentru aplicare si stergere:

    Se aplica pe geam cu ajutorul unui burete cu microfibra, sau burete de bumbac( nu va recomand aplicatoare din spuma), se lasa la uscat circa 1 minut, dupa care cu o laveta de microfibra putin umezita inlaturam cu mare usurinta sealantul de pe geamuri.

    Am fost absolut uimit sa vad cum wolf nano sealant imi aduna foarte multa mizerie pe aplicatorul din microfibra desi masina fusese decontaminata exemplar inainte. Producatorul imi spune ca este absolut normal, datorita faptului ca nano particulele din sealant fac schimb de locuri cu contaminantii la nivel de nano particule. UAU!!!!!!!!!

    Iata pozele finale cu masina:

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    Va multumesc pentru atentie,

    Intrebarile legate de produse si tehnicile folosite le puteti adresa mai jos
     
    Ultima editare: 15 Oct 2010
  19. albinatrevel 2nd Gear Member

    Înscris:
    5 Aug 2010
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi A6 Avant 2.0 TDI 140 cp BRE,multitronic, 2007
    Salut. Imi place cum lucrezi, e o arta si asta. Eu am fost foarte dezamagit dupa un detailing complet facut la o firma de profil din Timisoara. Niste zgarieturi care se puteau scoate erau tot acolo, tapiseria ,respectiv scaunul soferului aproape la fel de murdar, toata tapiseria foarte umeda, in fine, un dezastru.
     
    Ultima editare de un moderator: 1 Iul 2013
  20. Cristian Pop

    Cristian Pop 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Iun 2010
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    VW Touareg, 2500, 2007
    Cum se vinde serviciul de polish prin demonstratie


    Pentru Detaileri


    Majoritatea oamenilor care fac din detailing o afacere se concentreaza, uneori exclusiv, asupra abilitatilor tehnice de a face detailing. Si astfel ajung foarte buni tehnicieni. Cei mai multi dintre ei…
    Pentru cat timp insa?

    Statisticile arata ca nu mai putin de 80% dintre toti cei care incep o afacere de detailing o parasesc in primii 5 ani. Culmea!:w00t:, dintre cei 20% care scapa in primii 5 ani - tot statisticile arata - alte 80 de procente se “cer afara” in urmatorii…5 ani. Trist, dar adevarat! (…nu uita asta cand te simti pe val…)

    De ce se intampla asta?

    Din mai multe motive si nu este locul aici, desigur, sa le trecem macar in revista. Dar unul dintre cele mai importante este acela ca, desi invata foarte bine sa faca detailing, operatorii nu invata niciodata sa vanda aceste servicii de retail.

    Nu intamplator mai mult de o treime din cursul meu de detailing profesional se ocupa de trainingul in vanzari, in customer service si in merchandising.
    Caci, stiti cum se spune, poti sa stii sa dansezi excelent, dar daca nu te invita nimeni la dans…:confused:

    Aici, in filmul care este postat mai jos, veti gasi una dintre cele mai elementare tehnici de vanzare a detailingului - si totusi este de foarte multe ori trecuta cu vederea…
    Cand clientul vine pe la tine, foloseste-te de acest pretext/prilej si fa-i un mic serviciu gratuit. Acest bonus ii va atrage atentia asupra ta, dar cel mai important: iti va da posibilitatea sa-ti demonstrezi maiestria!
    Ce te costa? Cateva minute de munca…

    Bineinteles ca putem detalia si putem explica puterea acestui instrument (demonstratia/bonusul), dar aici am sa va spun doar atat: nu numai ca nu trebuie sa pierzi vreo ocazie de a face o demonstratie si de a oferi un bonus, dar ar fi bine sa fii mereu - in mod creativ! - preocupat de a gasi noi si noi modalitati de a face acest lucru.

    Pentru Clienti

    Cei care citesc aceste randuri nu sunt niste clienti obisnuiti (aceia nu frecventeaza forumuri ca acesta). Voi sunteti dintre putinii oameni AVIZATI in domeniul detailingului. De aceea, atunci cand veti discuta cu viitorul prestator al serviciilor de detailing, pe langa controlul pe care trebuie sa-l faceti in privinta cunostintelor lui de detailing si a tehnicilor utilizate, solicitati si o demonstratie a serviciului de care sunteti interesati.

    Bineinteles ca demonstratia va va ajuta sa va faceti o idee de cum va arata intreaga masina la sfarsit. Dar, in plus, va va da si masura profesionalismului celui pe care il aveti in fata.
    Daca acesta nu va da curs cu placere solicitarii voastre, daca va gasi un pretext sau altul sa se fofileze, ati putea sa va ganditi ca puteti gasi un alt detailer mai bun…

    Nu-i numai vorba de profesionalism aici, dar daca cineva nu demonstreaza in avans nici macar atata grija pentru mine, ca si client, ca sa-mi arate - pana la urma… - ce stie sa faca, de ce sa-mi imaginez ca dupa ce-i voi da sau promite niste bani, el chiar va avea grija de masina mea?!
    Cel mai probabil, acelasi interes pe care mi l-a aratat mie ca si potential client il va arata si pentru masina… :p:haha:

    http://www.youtube.com/watch?v=ZVAYfSQGMIg
    Tehnicile de vanzare nu sunt pentru extraterestrii, sunt pentru o mai buna relatie intre oameni.
    Iar detailingul, paradoxal pentru unii, poate: NU este o afacere doar cu masini, ci este IN PRIMUL RAND o afacere cu oameni… :friends:
     
    Ultima editare de un moderator: 1 Iul 2013

Distribuie pagina asta