1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Intretinere caroserie - produse folosite - cum procedam - Aplicare folie transparenta pe caroserie

Discuție în 'Detailing' creată de alex.petrariu, 25 Noi 2007.

  1. lucianboncea

    lucianboncea Silver Member

    Înscris:
    10 Noi 2009
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    Audi A4, 2002 2.0i 131CP ~ ALT
    Foarte interesant si frumos,cel mai tare imi place fraza aceasta " Iar detailingul, paradoxal pentru unii, poate: NU este o afacere doar cu masini, ci este IN PRIMUL RAND o afacere cu oameni… "
     
  2. benjyro

    benjyro 4th Gear Member

    Înscris:
    11 Sep 2010
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    Audi A4, 1.6 ADP, 1996
    Anticoroziune

    buna seara! stie cineva ce se poate face pentru a proteja caroseria de sare, pietricele pe timp de iarna (am inteles ca afecteaza foarte tare si apare rugina rapid)? multumesc anticipat!
     
  3. alistar

    alistar 3rd Gear Member

    Înscris:
    29 Sep 2008
    Locație:
    Campina
    Masina:
    ex A4 1.9 tdi 131HP AVF 2003 new Bmw X3 2005
    Sincer cred ca cel mai bine pt masini ar fi sa le tinem in garaj iarna decat sa le scoatem pe strazile pline de sare sau cine stie ce solutii ieftine folosite de ADP-uri. Cat despre pietricele sarite in fata masinii,eu am incercat sa tin o distanta mai mare fata de cel din fata mea,cred ca asta ar fi singura solutie. normal nu ar trebuii sa existe asemenea pietricele daca drumurile ar fi curatate si cei ce ar intra pe ele ar avea masinile curate ex(tiristi care se dau mari soferi,dar uita sa spele anvelopele cand ies cu mastodontii lor cu 10 roti din noroie si intra pe un drum asfaltat). Ma gandesc oare cand vor lua o masura sigura si concreta dragii si prea maritii nostri incompetenti de conducatori??????
     
  4. Audi_R

    Audi_R 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Feb 2010
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi
    Ce caterinca e "fereastra" :))) Se cunoaste clar ca e ceva dat pe langa ca sa pare foarte curata acea ferestra
     
  5. Cristian Pop

    Cristian Pop 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Iun 2010
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    VW Touareg, 2500, 2007
    Audi_R Multumesc pentru parerea ta impartasita aici.
    Cand ai timp insa, treci te tog pe la una dintre locatiile noastre ca sa-ti facem o demonstratie pe masina ta. "Fereastra" o vei putea pipai dupa aceea si saptamana urmatoare si celelalte, o vei putea "studia" pe indelete...

    Oricum, subiectul filmului era o tehnica de vanzare si nu se referea la cum se face polisharea demonstrativa.

    Este interesanta si ideea ca mi-as fi batut atata capul ca sa produc un fals. Eu nu pot sa-mi dau inca seama la ce mi-ar fi folosit...?!?
     
    Ultima editare de un moderator: 1 Iul 2013
  6. Dr. Gabriel

    Dr. Gabriel Audi Expert

    Înscris:
    26 Iun 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    A6,1.8T AWT,2001
    AM gasit un fel de ceara la Sonax . Ce parere aveti ? Eu vreau doar sa-mi dau cu ceara pentru protectie UV si pentru perioada iernii impotriva zgarieturilor .
     
  7. colin 2nd Gear Member

    Înscris:
    16 Ian 2010
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Kia ceed, 1.4, 2008
    Daca ne zici care e aceasta ceara, cu cea mai mare placere te ajutam sa iti spunem daca e buna sau nu

    Bafta
     
  8. RevHard

    RevHard 6th Gear Member

    Înscris:
    18 Sep 2009
    Locație:
    -
    Masina:
    1998 A4 1.8
    Foarte placuta prezentarea. Felicitari.

    Ai mai folosit collinite? Este chiar asa de buna/rezistenta?
     
  9. colin 2nd Gear Member

    Înscris:
    16 Ian 2010
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Kia ceed, 1.4, 2008
    Am mai folosit pe masina mea si multe alte masini, am trecut bine de jumatatea cutiei.

    E mai buna decat se zice. Totul tine de pregatirea inainte de aplicare
     
  10. Dr. Gabriel

    Dr. Gabriel Audi Expert

    Înscris:
    26 Iun 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    A6,1.8T AWT,2001
    SO 216200 Ceara solida extreme sonax
     
  11. colin 2nd Gear Member

    Înscris:
    16 Ian 2010
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Kia ceed, 1.4, 2008
  12. Dr. Gabriel

    Dr. Gabriel Audi Expert

    Înscris:
    26 Iun 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    A6,1.8T AWT,2001
    ce fel de abazive contine ceara COLLIN ?
     
  13. colin 2nd Gear Member

    Înscris:
    16 Ian 2010
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Kia ceed, 1.4, 2008
    Ceara este ceara,

    Polish-ul este polish.

    Ceara o aplicat pentru protectie nu pentru a corecta suprafata lacului.

    Polishul trebuie sa fie abraziv pentru a corecta micile imperfectiuni din suprafata lacului.

    In concluzie ceara Collinite, dar si cea de la sonax(zic eu), nu contin abrazive.

    Daca iti doresti o ceara care sa acopere zgarieturi, exista cea de la sonax pe care o am si eu in atelier, si vine pe culoarea masinii. Acopera si protejeaza dintr-un foc
     
  14. sam 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Apr 2010
    Locație:
    suceava
    Masina:
    2005,motor 2.5,a4.163hp
    da diferentele se vad dar cat timp rezista o astfel de polish profesional.........si la cat timp trebuie sa o faci din nou si mai ales zgarieturile alea nu o sa iasa la suprafata dupa prima spalare ..................si in concluzie cat iti garantaeaza ei ca o dureze?
     
  15. bh99mes

    bh99mes 5th Gear Member

    Înscris:
    30 Dec 2010
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    A4 avant 1.9 AFN 1997
    a iesit super frumos polish-ul!
    am mai facut si eu dar nu pentru inreaga masina (ca nu am avut rabdare :) )
    insa am lustruit stopurile ca era cam mate. din pacate nu am facut poza si inainte de polish, doar dupa
    iata rezultatul:
     
    rotitza apreciază asta.
  16. MMA8 5th Gear Member

    Înscris:
    16 Dec 2009
    Locație:
    timisoara
    Masina:
    S8. 5,2. 2008 B&O,ceramic.
    Arata-ne si noua cum arata acest produs si de unde se poate cumpara. Super rezultatul!
     
  17. Cristian Pop

    Cristian Pop 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Iun 2010
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    VW Touareg, 2500, 2007
    De ce ARE masina ta nevoie de detailing?

    De ce ARE masina ta nevoie de detailing?

    Astazi multa lume vorbeste despre detailing, dar in realitate sunt putini cei care stiu cu ce se ocupa detailingul, cat de necesar este, care sunt rezultatele lui specifice, iar altii nici nu-l pot deosebi exact de spalatoria auto.
    De aceea, am decis realizarea acestei inregistrari audio pe care v-o propun astazi si care se ocupa de NEVOIA DE DETAILING in general, dar si in diferitele sale ipostaze specifice.
    Ce vei obtine ascultand acest Podcast?

    Vei fi capabil sa identifici cateva nevoi cosmetice ale masinii tale de care este probabil ca nu ai fi avut habar.
    Vei afla de studiul statistic al carui rezultat uimitor arata cert ca: desi peste 95% dintre automobilele care ruleaza pe sosele au nevoie de cel putin un serviciu de detailing, doar 5% dintre automobilisti au cumparat in realitate un astfel de serviciu si numai 10% stiu despre ce este vorba.
    Restul de 90% dintre automobilisti, atunci cand sunt informati, identifica foarte rapid nevoia de detailing pentru masina lor.

    Vei descoperi care este diferenta evidenta, dar contra-intuitiva, dintre serviciile de spalatorie si cele de detailing.
    Vei afla de ce, desi detailingul este foarte putin cunoscut si a aparut pe piata noastra de foarte curand, are perspective deosebite de dezvoltare.
    Si cum evolutia industriei auto il pune tot mai mult in valoare (practic, il pozitioneaza ca pe un star in devenire)

    Prin prisma informatiilor si a distinctiilor care se vor face aici Podcast, vei putea sa determini daca un detailer este un adevarat profesionist, daca stie intr-adevar ce face, in ce business si industrie este implicat, iar in final daca va fi capabil sa-si faca treaba bine sau este, de fapt, doar unul dintre multii laudarosi de pe piata, atat de incantati de rezultatele lor mediocre.

    Si nu in ultimul rand poate, vei afla ca detailingul este una dintre acele activitati speciale care raspunde SIMULTAN unei multitudini de nevoi, care se impart in doua categorii distincte: nevoile masinii si nevoie automobilistului.
    Cineva ar putea spune acum, un carcotas: ha, ha! Adica nevoile noastre sunt diferite?! Nevoile masinii mele nu sunt aceleasi cu ale mele si invers?
    Iar eu raspund: da! Vrei sa afli mai multe, asculta Podcast.
     
    Ultima editare de un moderator: 1 Iul 2013
  18. lucian15a 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Ian 2011
    Locație:
    Satu Mare
    Masina:
    a4,19tdi,1997
    Sfatul meu este sa nu va apucti singuri acasa sa lucrati cu paste abrazive pe masina ca s-ar putea sa trebuiasca sa o revopsiti dupa acea la mine in atelier vin des " meserias " care au investit in paste si aparatura de polishare ( care au costat mai mult decat un polish ) si a trebuit revopsita sau relacuite procesul de polish are niste pasi care trebuie urmati .
     
  19. Cristian Pop

    Cristian Pop 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Iun 2010
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    VW Touareg, 2500, 2007
    Cele mai costisitoare 7 Greseli pe care le fac Cumparatorii de Detailing

    Cele mai costisitoare 7 Greseli pe care le fac Cumparatorii de Detailing

    Fapt: desi peste 95% dintre automobilele care ruleaza pe sosea au nevoie de detailing, doar 5% dintre automobilisti au cumparat vreodata un astfel de serviciu si numai 10% stiu despre ce este vorba, cand se discuta despre detailing.

    Fapt: cei mai multi dintre automobilistii care ajung sa cumpere un serviciu de detailing nu stiu cum sa-l controleze, nu stiu ce sa ceara prestatorului si de pot primi.

    Fapt: daca produsele fac acelasi lucru si au aceleasi caracteristici, ele poti fi diferentiate prin pret; serviciile nu sunt niciodata identice. Cand cumperi un serviciu trebuie sa urmaresti alte aspecte, pentru evaluare, decat in cazul produselor.

    Concluzie: majoritatea larga a autmobilistilor nu stiu ce este detailigul si cum se executa, nu stiu cum se cumpara, cat ar trebui sa coste si cum se controleaza, ce trebuie sa ceara de la un prestator si ce sa urmareasca la primirea masinii.

    Cum poti alege cel mai bun centru de detailing - sau macar unul decent - atunci cand iti lipsesc atat de multe informatii?!
    Aici nu ne vom ocupa in nici un fel de aspectele tehnice ale detailingului. Pe cei mai multi, cum este si firesc, nici macar nu-i intereseaza asa ceva. Deci, acest film pe care vi-l propunem mai jos nu se adreseaza celor care fac polish sau detailing in general, ci cumparatorilor acestor servicii.
    Cu toate acestea, nimic din ce-l intereseaza cu adevarat pe client nu ar trebui sa fie strain prestatorului.

    Asta am facut noi de-a lungul anilor: am intervievat zeci si sute de clienti si am incercat sa aflam care sunt secretele celor care obtin in mod constant mai multe servicii, mai multa valoare si mai multa satisfactie, pentru aceiasi bani pe care ii platesc pentru serviciile de detailing.

    Am identificat nu mai putin de 7 greseli pe care clientii neinitiati le fac in mod repetat, sabotandu-se practic singuri si platind mai multi bani pentru mai putine servicii.

    Inainte de a te invita sa vizionezi filmuletul de mai jos, vom mai face o precizare. De ce va dezvaluim aceste greseli – secrete! – ale cumparatorilor neinitiati, atata vreme cat noi insine suntem prestatori de servicii de dertailing, la randul nostru? De ce riscam sa ne atragem oprobiul colegilor de breasla facand publice aceste detalii “secrete”? De ce ii invatam ce au de facut pe cei care, de obicei, sunt considerati ca fiind de cealalta parte a baricadei?
    Pentru simplul motiv ca noi – la fel ca orice alt prestator onest – ne dorim clienti informati. Noi stim ca numai un client informat poate aprecia la adevarata ei valoare munca noastra.

    Doar cine cumpara in cunostinta de cauza, doar cei informati pot lua o decizie inteligenta si corecta, profitand mai mult de pe urma serviciilor achizitionate.
    Si inca un ultim motiv pentru care ne preocupa informarea, educarea in domeniul detailingului a automobilistilor: este mai usor cand vorbim aceeasi limba si cand ne pozitionam, de fapt, de aceeasi parte a baricadei.
     
    Ultima editare de un moderator: 31 Mai 2011
  20. bogdan_TM

    bogdan_TM 3rd Gear Member

    Înscris:
    19 Dec 2010
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A4 B8 | 2008 | 2.0 TDI (CAGA)
    Vreau si eu sa imi fac un polish local, in spate la portbagaj... Stiti cumva pe cineva care face treaba profesionala in Timisoara? Sau ati auzit de cineva?
     

Distribuie pagina asta