1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Intretinere Chedere din Cauciuc - eliminare zgomote cheder

Discuție în 'Detailing' creată de dannyb, 21 Ian 2009.

1. dannyb 2nd Gear Member

Locație:
    viseu de sus
    Masina:
    Audi Q5
    Buna..stie cineva o solutie ptr scartaiala de la chederele de la usi? la fiecare denivelare sau groapa scartaie chederele si ma dispera cand sunt pe un drum mai rau...multumesc...

2. premieru

premieru 2nd Gear Member

Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Mercedes C220
    Salut,

Solutia cea mai simpla este siliconul. Am avut si eu problema asta si am scapat de ea.

Numai bine,

3. 4AUDI Silver Member

Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 Avant, 2003, 1.9TDI, 131CP
    am vazut in magazine ceva de la NIGRIN(sper ca nu gresesc). solutia e buna si impotriva inghetului.

ps. rog un moderator sa mute topicul la intretinere.

4. Catalin_1987

Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Este bun si siliconul,dar asta ca sa scapam de zgomot,nu de problema in sine.Ideea este ca ai usile lasate,sau reglate prost.Spun asta pentru ca la mine asa era(poate la tine nu),dar atunci cand usa nu este bine reglata scartaie la orice denivelare,urcare\coborare de bordura.

5. 4AUDI Silver Member

Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 Avant, 2003, 1.9TDI, 131CP
    dupa parerea mea, exista mai multe situatii.
    una din ele ar fi cea descrisa de suntzmeu, iar alta ar fi cea in care mergi f. incet peste denivelari unde masina face un balans destul de mare(de ex. un drum de tara cu gropi sau cand cobori f. incet o bordura inalta). in situatia asta apar torsiuni in sasiu/caroserie si se aude un scartait de la chedere daca nu-s tratate cu nimic. aici nu cred ca mai poate fi vorba de usi lasate sau dereglate. pur si simplu e un fenomen normal.
    in schimb, daca sacartaie la orice denivelare atunci problema e la usi care sunt slabite si joaca pe verticala.

6. Bocanelu

Bocanelu 4th Gear Member

Locație:
    Bacau
    Masina:
    Audi A4 2.0 TDI multitronic 7 trepte
    Ajuta mult sa reglezi usile. Eu am schimbat cele 2 macarale de la geamurile din fata si dupa ce mi-au fixat masca de portiera aceasta nu mai statea pe locul ei si atingea bordul masinii. La fiecare denivelare scartaie.

7. boresque

boresque Gold Member

Locație:
    E60
    Masina:
    A6 4B-C5, sedan model 2000, 2.5TDi AKN 110Kw(150hp), c.v. M6-DQS
  8. buss

buss 1st Gear Member

Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A3 2001 1,9TDI
    Am mai intrebat si pe alt thread.. intreb si aici.. mie imi scartaiau geamurile cand le deschideam/inchideam.. am cumparat un lubrifiant pe baza de silicon pt chedere, garnituri, elemente cauciuc, etc de la 2+2. Acu nu mai scartaie dar imi lasa dare pe geam ...

daca aveti idee de vreun produs pt ambele probleme.. adica si impotriva scartaitului geamurilor si eventual degresare acum?

9. TTR 1st Gear Member

Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A3 Sportback 2.0TFSI quattro
    Eu folosesc Sonax Gummi pentru chedere. E foarte bun. Le reda elasticitatea, le curata si e waterproof.

10. jony

jony Gold Member

Locație:
    craiova
    Masina:
    audi a4 2004, 1.9TDI, 131 cp, 6 trepte
    si eu am aceasta problema cu chederele:banghead:...si nu cred ca am usile lasate deoarece mi se inchid foarte usor...o sa imi aduca cineva maine ulei de masina de cusut, daca nu tine o sa cumpar solutie de la sonax, iar daca nici asa nu merge o sa ma duc sa imi reglez usile din fata sa vedem daca este acolo

11. ypeo

ypeo 1st Gear Member

Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A6 - 1.9TDI - AFN - 110CP - '99 - VIOLET INCHIS :D
    Hatz si eu cu chederele...

Cand am luat masina pot sa spun ca geamurile fata mergeau 50% doar coborau si nu mai urcau decat ajutate agresiv. Am pus macarale noi la recomandarea unui meserias care pune folie autorizata, acum cel de pe stanga merge... asa si asa iar cel de pe dreapta urca, doar cand vrea el, pana sus (la coborare nu am probleme). Inca o observatie, cand este vreme ploioasa/umeda merge mai greu cel de la sofer desi tipul unde am schimbat macaralele a uns chedere, culise etc. M-am gandit sa schimb si chederele dar au un pret de zici ca-s facute de casa Versace asa scumpe sunt. La recomandarea lui boresque am sa incerc cu spray de chedere de la Sonax, daca credeti ca gresesc astept recomandari.

12. boresque

boresque Gold Member

Locație:
    E60
    Masina:
    A6 4B-C5, sedan model 2000, 2.5TDi AKN 110Kw(150hp), c.v. M6-DQS
  13. jony

jony Gold Member

Locație:
    craiova
    Masina:
    audi a4 2004, 1.9TDI, 131 cp, 6 trepte
    salut...trimite si mie pm un link cu spray-ul de la sonax ca vreau sa imi cumpar si eu

14. ypeo

ypeo 1st Gear Member

Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A6 - 1.9TDI - AFN - 110CP - '99 - VIOLET INCHIS :D
  15. deocamdata

deocamdata Audi Expert

Locație:
    Ro
    Masina:
    ALLROAD: 2009 3.0 TFSI ; 2006 3.0 TDI; RR Autobiography 4,4 SDV8
    Ultima editare: 5 Ian 2010
  16. TTs

TTs pasionat Audi

Locație:
    Piatra Neamt
    Masina:
    Audi TT Quattro 1,8T
    L-ai folosit Alin?Acum mi-am comandat de pe ebay,chederele mele dupa 14ani chiar au nevoie de intretinere:sunt coapte,zgomotoase la viteze mari,etc

17. deocamdata

deocamdata Audi Expert

Locație:
    Ro
    Masina:
    ALLROAD: 2009 3.0 TFSI ; 2006 3.0 TDI; RR Autobiography 4,4 SDV8
    Da.
    Astazi.
    L-am cumparat de cateva saptamani dar il tot uitam la birou.
    Zilele trecute mi-au cam inghetat chederele si era cazul sa fac ceva.
    Spre surprinderea mea, cu toate ca masina nu are inca un an, si la mine sunt ceva crapaturi in special la cel de la usa mea (a soferului).
    Rezultatul: chederul ramane de un negru proaspat, sanatos (daca pot spune asa). As vrea sa aplic si maine al doilea strat.
    Eventual pot sa fac niste poze pt ca la usa din stanga nu am dat (lene si foame - abia asteptam sa ajung acasa) :)

seven apreciază asta.
  18. TTs

TTs pasionat Audi

Locație:
    Piatra Neamt
    Masina:
    Audi TT Quattro 1,8T
    Te asteptam cu poze si sa ai pofta:);)

19. Cata_ADC

Cata_ADC Moderator Staff Member

Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    I3 , e-drive, 2018 / S3 8V sedan ,CVUA, 2018 , S5 sportback ,CWGD , 2017
    Si eu folosesc de ceva vreme mai ales iarna aceste produse destinate intretinerii chederelor. Nu am avut probleme sa inghete si au trecut testul pe temp de -20 grade si mai jos.
    Va recomand Sonax

20. TTs

TTs pasionat Audi

Locație:
    Piatra Neamt
    Masina:
    Audi TT Quattro 1,8T
    Ieri am folosit acest produs pe chederele mele batrane de 14ani si prima impresie este ca dupa folosirea produsului acestea aratau ca noi;ramane de vazut pe parcurs dak mai dispar greierasii produsi de chedere,orisicum nu ma astept la rezultate spectaculoase dupa o prima folosire.

Distribuie pagina asta