1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Intretinere Chedere din Cauciuc - eliminare zgomote cheder

Discuție în 'Detailing' creată de dannyb, 21 Ian 2009.

  1. dannyb 2nd Gear Member

    Înscris:
    27 Oct 2008
    Locație:
    Vișeu de Sus
    Masina:
    Audi Q5
    Salut,
    Stie cineva o solutie pentru scartaiala de la chederele usilor ? La fiecare denivelare sau groapa scartaie chederele si ma dispera cand sunt pe un drum mai rau. Multumesc
     
  2. premieru

    premieru 2nd Gear Member

    Înscris:
    30 Noi 2007
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Mercedes C220
    Salut,

    Solutia cea mai simpla este siliconul. Am avut si eu problema asta si am scapat de ea.

    Numai bine,
     
  3. 4AUDI Silver Member

    Înscris:
    26 Aug 2007
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 Avant, 2003, 1.9TDI, 131CP
    Am vazut in magazine ceva de la NIGRIN (sper ca nu gresesc). Solutia e buna si impotriva inghetului.
     
  4. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Este bun si siliconul,dar asta ca sa scapam de zgomot,nu de problema in sine.Ideea este ca ai usile lasate,sau reglate prost.Spun asta pentru ca la mine asa era(poate la tine nu),dar atunci cand usa nu este bine reglata scartaie la orice denivelare,urcare\coborare de bordura.
     
  5. 4AUDI Silver Member

    Înscris:
    26 Aug 2007
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 Avant, 2003, 1.9TDI, 131CP
    Dupa parerea mea, exista mai multe situatii.
    una din ele ar fi cea descrisa de Catalin, iar alta ar fi cea in care mergi foarte incet peste denivelari unde masina face un balans destul de mare (de exemplu un drum de tara cu gropi sau cand cobori foarte incet o bordura inalta). In situatia asta apar torsiuni in sasiu/caroserie si se aude un scartait de la chedere daca nu-s tratate cu nimic. Aici nu cred ca mai poate fi vorba de usi lasate sau dereglate. Pur si simplu e un fenomen normal.
    In schimb, daca sacartaie la orice denivelare atunci problema e la usi care sunt slabite si joaca pe verticala.
     
  6. Bocanelu

    Bocanelu 4th Gear Member

    Înscris:
    27 Aug 2008
    Locație:
    Bacău
    Masina:
    Audi A4 2.0 TDI multitronic 7 trepte
    Ajuta mult sa reglezi usile. Eu am schimbat cele 2 macarale de la geamurile din fata si dupa ce mi-au fixat masca de portiera aceasta nu mai statea pe locul ei si atingea bordul masinii. La fiecare denivelare scartaie.
     
  7. boresque

    boresque Gold Member

    Înscris:
    3 Sep 2008
    Locație:
    E60
    Masina:
    A6 4B-C5, sedan model 2000, 2.5TDi AKN 110Kw(150hp), c.v. M6-DQS
    Ultima editare de un moderator: 14 Oct 2020
  8. TTR 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Sep 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A3 Sportback 2.0TFSI quattro
    Eu folosesc Sonax Gummi pentru chedere. E foarte bun. Le reda elasticitatea, le curata si e waterproof.
     
  9. jony

    jony Gold Member

    Înscris:
    25 Sep 2007
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    audi a4 2004, 1.9TDI, 131 cp, 6 trepte
    Si eu am aceasta problema cu chederele:banghead: ..si nu cred ca am usile lasate deoarece mi se inchid foarte usor. O sa imi aduca cineva maine ulei de masina de cusut, daca nu tine o sa cumpar solutie de la sonax, iar daca nici asa nu merge o sa ma duc sa imi reglez usile din fata sa vedem daca este acolo.
    Are cineva un link cu site cu produse de la sonax ?
     
  10. ypeo

    ypeo 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Feb 2009
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A6 - 1.9TDI - AFN - 110CP - '99 - VIOLET INCHIS :D
  11. deocamdata

    deocamdata Audi Expert

    Înscris:
    15 Dec 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    ALLROAD: 2009 3.0 TFSI ; 2006 3.0 TDI; RR Autobiography 4,4 SDV8
    Ultima editare: 5 Ian 2010
  12. TTs

    TTs Pasionat Audi

    Înscris:
    1 Sep 2008
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi TT Quattro 1,8T
    L-ai folosit Alin?Acum mi-am comandat de pe ebay,chederele mele dupa 14ani chiar au nevoie de intretinere:sunt coapte,zgomotoase la viteze mari,etc
     
  13. deocamdata

    deocamdata Audi Expert

    Înscris:
    15 Dec 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    ALLROAD: 2009 3.0 TFSI ; 2006 3.0 TDI; RR Autobiography 4,4 SDV8
    Da.
    Astazi.
    L-am cumparat de cateva saptamani dar il tot uitam la birou.
    Zilele trecute mi-au cam inghetat chederele si era cazul sa fac ceva.
    Spre surprinderea mea, cu toate ca masina nu are inca un an, si la mine sunt ceva crapaturi in special la cel de la usa mea (a soferului).
    Rezultatul: chederul ramane de un negru proaspat, sanatos (daca pot spune asa). As vrea sa aplic si maine al doilea strat.
    Eventual pot sa fac niste poze pt ca la usa din stanga nu am dat (lene si foame - abia asteptam sa ajung acasa) :)
     
    seven apreciază asta.
  14. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Si eu folosesc de ceva vreme mai ales iarna aceste produse destinate intretinerii chederelor. Nu am avut probleme sa inghete si au trecut testul pe temp de -20 grade si mai jos.
    Va recomand Sonax
     
  15. TTs

    TTs Pasionat Audi

    Înscris:
    1 Sep 2008
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi TT Quattro 1,8T
    Ieri am folosit acest produs pe chederele mele batrane de 14 ani si prima impresie este ca dupa folosirea produsului acestea aratau ca noi. Ramane de vazut pe parcurs daca mai dispar greierasii produsi de chedere, orisicum nu ma astept la rezultate spectaculoase dupa o prima folosire.
     
  16. TTs

    TTs Pasionat Audi

    Înscris:
    1 Sep 2008
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi TT Quattro 1,8T
    Deocamdata greierasii sunt toti prezenti la apel,nu a disparut nici unul;dar dupa cum ziceam,nu ma astept la minuni din prima aplicare la chedere vechi de 14ani.
     
  17. waterman

    waterman 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Ian 2010
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Volkswagen Golf 4, 1.4 16v, 2001
    Recomandarea mea

    Eu unul foloses Gummi Pflege Stift de la einszett. Este ieftin, miroase si frumos si isi face treaba cum trebuie. Restaureaza chederele, le protejeaza de inghet. Nu mai am absolut nici o problema cu ele.
     
  18. julaikos 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Noi 2009
    Locație:
    Potigrafu
    Masina:
    oltcit,1.1T,1993
    glicerina,sau glicerina boraxata,e de consistenta mierii se aplica cu un burete si face minuni pe orice cheder
     
  19. colin 2nd Gear Member

    Înscris:
    16 Ian 2010
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Kia ceed, 1.4, 2008
    De cand am inceput sa folosesc Einszett Gummi Pflege Rubber Care Stick nu mi-au mai inghetat chederele la masina si scartaitul enervant a disparut.

    Imi place foarte mult acest produs pentru faptul ca imi hraneste cauciucul din chedere si parca ii da un aspect de nou. As putea indrazni sa spun chiar ca atunci cand era masina mea noua
     
  20. Dr. Gabriel

    Dr. Gabriel Audi Expert

    Înscris:
    26 Iun 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    A6,1.8T AWT,2001
    Am si eu o intrebare . Am gasit un spray cu silicon pentru DELCO care scrie ca poate fi folosit si la chedere . Vreau mai mult pentru inghet casa nu se rupa dar si pentru faptul ca fiind A6 si avand 10 ani , la torsionarea caroseriei mai scartaie din cand in cand dar foarte putin si insesizabil . Faza e ca am gasit si un spray pe baza de PTFE (teflon) care scrie ca se foloseste in industrie si masini , pentru ungerea pieselor de metal si plastic . Ca pate interactiona cu unlele plastice . INTREBARE . La chedere daca folosesc la ataca acest TEFLON ? Sau ...sa folosesc spray-ul siliconic pentru delco si chedere ?
     

Distribuie pagina asta