1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Intretinere Jante si Anvelope -Dressing Anvelope / Curatare jante si Ceara solida pentru jante

Discuție în 'Detailing' creată de glumaretzuu, 26 Sep 2008.

  1. glumaretzuu Gold Member

    Înscris:
    16 Mar 2008
    Locație:
    Bacău / Iași
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0TDI
    Asa cum scrie si in manualul masinii e recomandat a se da cu ceara solida jantele,mai ales ca vine iarna cu sare,antiderapant.Eu nu am vazut pana acum asa ceva,voi intreba si la dealer daca au asa ceva. Am mai gasit si la Expert Detailing acest serviciu. Ce firme au acest tip de produs si sunt interesat daca ati folosit asa ceva.
     
  2. ddx

    ddx 3rd Gear Member

    Înscris:
    17 Mar 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    A3 2008
    e un site din Ro (dai search pe google) care are produse sonax si am vazut acolo ceara solida pt jante.
    io nu am folosit niciodata asa ceva
     
  3. sab197

    sab197 Silver Member

    Înscris:
    11 Mai 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0 tdi multitronic, MY 2009
    Daca vei folosi asa ceva da-mi si mie de stire de rezultatele obtinute
     
  4. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Hmm am auzit si vazut parca la o spalatorie.
    Oricum nu este mare lucru si nici efect de mare impact nu poate avea (e apa de ploaie parerea mea)
    Daca vrei sa faci ceva bun iti schimbi jantele cu unele de tabla si gata rezolvi problema mult mai simplu si fara batai de cap ;)
     
  5. CristiAuD

    CristiAuD Silver Member

    Înscris:
    30 Dec 2008
    Locație:
    Ro
    Masina:
    alta marca
    Curatare solutie adeziva pt plumbii de pe jante

    stie cineva o solutie de curatat urmele ramase pe jante de la plumbii folositi la echilibrat rotile?le-am echilibrat zilele tecute si baiatul la care am fost i-a pus pe interior dar au ramas unele vechi pe exterior!bafta!
     
  6. deocamdata

    deocamdata Audi Expert

    Înscris:
    15 Dec 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    ALLROAD: 2009 3.0 TFSI ; 2006 3.0 TDI; RR Autobiography 4,4 SDV8
  7. cornelp 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Dec 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Opel Astra GTC, 1600cmc, 2006
    Solutiile indicate de deocamdata ajuta sa cureti dar va fi mai greu. Ca sa inmoi respectivele benzi adezive incearca putin diluant sau o solutie de indepartat bitum ( o gasesti prin benzinarii sau cauta Einszett Anti-Insekt Bug & Tar Remover). Aplici putin solutie si lasi usor sa se inmoaie, iar cu o spatula de plastic moale incerci sa indepartezi usor usor... grosul.
    Pentru a indeparta restul urmelor cureti cu diluant sau cu solutia pentru indepartat bitum, eventual cu ajutorul unei lavete de microfibra.

    Bafta
     
    1 persoană apreciază asta.
  8. colin 2nd Gear Member

    Înscris:
    16 Ian 2010
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Kia ceed, 1.4, 2008
    Un exemplu unde am folosit Einszett Anti-Insekt Bug + Tar Remover.
    Folosirea: se aplica nediluata pe partea cu adezivi sau bitum, se asteapta 30 secunde dupa care se agita cu o pensula moale. Dupa aceea se indeparteaza cu jet slab de apa, iar la sfarsit rezultatele vorbesc de la sine. Daca urmele care se doresc a fi indepartate sunt mai vechi repetati procedeul de doua trei ori pentru un rezultat bun.

    Din pacate la Golf nu am avut foarte mult timp la dispozitie deci rezultatul nu este cel ideal.

    Dupa un jet de apa asa aratau rotile, ele nefiind atinse cu nimic in afara de APC, care apropos nu a fost agitat.

    [​IMG]

    Solutia pentru jante de la Einszett aplicata:

    [​IMG]
    Dupa, dar inainte de a fi eliminate urmele de bitum
    [​IMG]
    Urme care se vad in imaginea de mai jos
    [​IMG]
    Dupa curatarea cu solutia pentru bitum

    [​IMG]
    [​IMG]

    Anumite puncte au ramas nevand timp decat pentru o singura trecere cu solutia pentru jante si inca o trecere cu solutia pentru bitum
     
    Ultima editare de un moderator: 8 Feb 2010
  9. Stelian99

    Stelian99 2nd Gear Member

    Înscris:
    17 Oct 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    2003 BMW M3 E46
    Ca ceara solida pt jante eu recomand Swissvax Autobahn deoarece are in continut si teflon pentru protectia marita a jantelor impotriva murdariilor, etc.
     
  10. glumaretzuu Gold Member

    Înscris:
    16 Mar 2008
    Locație:
    Bacău / Iași
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0TDI
    De unde ai cumparat ceara mentionata?
     
  11. Stelian99

    Stelian99 2nd Gear Member

    Înscris:
    17 Oct 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    2003 BMW M3 E46
    O puteti achizitiona de la spalatoria din Baneasa (de pe linia de tramvai). Ei sunt importatori oficiali Swissvax in Romania. Pretul este in jur de 150 RON pt o cutie cu 50 ml de ceara solida, ce ajunge la 12 aplicari.
     
  12. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Eu ceruiesc jantele cam odata pe luna,la fel si masina.Folosesc ceara solida de la MaFra si este ok.Dupa aplicare praful de la placute nu se mai lipeste de jante,iar ce ramane pe ele se curata foarte usor la spalatorie,fara sa se insiste pe jante,sau sa se foloseasca alte solutii.Ideal este sa aplicati ceara si pe interiorul jantei,insa asta o fac doar cand schimb rotile iarna-vara.
     
  13. colin 2nd Gear Member

    Înscris:
    16 Ian 2010
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Kia ceed, 1.4, 2008
    O sa radeti, insa ceara pentru jante nu este mereu bine sa fie ceara pentru jante.

    Eu desi am ca si pushtiu Swissvax Autobahn, Folosesc un sealant pentru vopsea care este foarte rezistent la chimicale.

    Se numeste Sonus SFX 4 sealant.

    Am incercat si ceara pentru jante de la Poorboys si RIMVAX de la Smartwax si Wheel Guard, si mai multe produse, insa toate m-au lasat rece. Dupa doua trei spalari cu sampon cu ph neutru efectul era 0.

    Pe de alta parte cu sealant se pare ca am avut mai mult succes, 4 spalari si inca face beading frumos.

    Explicatia este simpla, sealantul acesta contine agenti rezistenti nu la temperaturi inalte ci la chimicale, care fac mai mult rau decat orice protectiei de pe jante

    Bafta
     
  14. Stelian99

    Stelian99 2nd Gear Member

    Înscris:
    17 Oct 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    2003 BMW M3 E46
    Am aplicat saptamana trecuta pe una din rotile unui Porsche 911 Turbo, 1 strat de sealant CG Jetseal 109 si 1 strat de Swissvax Autobahn. Sunt curios care va fi durabilitatea lor.
     
  15. BogdanDE Silver Member

    Înscris:
    3 Dec 2015
    Locație:
    Schmalkalden
    Masina:
    AUDI A4 8K , Avant 2.7 TDI (140 kW) 2011
    Jantele sunt deja "coapte" din cauza prafului placutelor de frana :gun2:.

    Le-am spalat dar nu mai arata deloc frumos din cauza prafului incins care l-am lasat :tumble: pe jante!

    Ce pot incerca sa scot galbeneala de pe jante ? Imi puteti recomanda ceva pentru ele ?

    :racer:
     
  16. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Sunt cautarea unui alt dressing bun pentru anvelope dupa ani buni la rand in care am utilizat Sonax in toate variantele spray si gel
    Ultima data am luat chitul tyre gloss si cea mai mare nemultumire este ca se duce foarte repede in timp in conditia in care masina sta si in garaj parcata mereu. Nu imi imgainez daca in cazul meu e asa atunci pentru o masina ce sta afara ...
    Am cautat inlocuitori si pareri bune am de la Chemical Guys New Look Trim Gel sau mai bine as merge spre Gyeon Q2 Tyre
    Voi ce folositi ?
     
  17. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    De 2 ani folosesc numai Finish Kare top kote 108 si am fost foarte multumit, spre deosebire de CG NL trim gel care e un magnet de praf....Nu l-am testat pe cel de la Gyeon care am auzit ca e bunisor, dar parca nu imi vine sa las FK-ul :)

    finishkare108.jpg

    71.jpg
     
    Alex_WeS, Andu333 și Cata_ADC apreciază asta.
  18. ovimatrix

    ovimatrix 6th Gear Member

    Înscris:
    7 Ian 2011
    Locație:
    Celalalt capat al lumii, HD
    Masina:
    Audi A4 B6, 1.9TDI, 2003, AVF
    Cam tarziu stiu, insa pentru cineva care se mai trezeste tarziu ca si mine...si mie imi place Finish Kare top kote 108 la nebunie. E foarte usor de aplicat, rezistent in timp si ieftin. Consider ca si raport pret-calitate e extraordinar insa desigur Chemical Guys New Look Trim Gel mie personal mi se pare putin peste Finish Kare. Insa, desigur, este ceva mai greu de aplicat, fiind sub forma de gel fata de Finish Care care este ca apa si destul de scump. De aceea cand vine vorba doar de dressing la anvelope folosesc Chimical Guys iar pentru interior Finish Kare fiind foarte usor de aplicat si rezistent.
     
    Cata_ADC apreciază asta.
  19. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    O soluție bună pentru înlăturarea bitumului de pe jante folosita și testata de voi, ce recomandați?


    Sent from my Pixel XL using Tapatalk
     
  20. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Einszett Acrysol, CarPro tar X, fac treabă amândouă, îndepărtează și SFE-ul dar sa fie ceva light.
     

Distribuie pagina asta