1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Intretinere si revizii - Resetare interval Service la A3 8P 2.0TDI - 140cp

Discuție în 'Audi A3 8P (2003 - 2013)' creată de antistar, 28 Ian 2009.

  1. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Cristi de ce nu citesti manualul de utiilizare si intretine la masina ta ? Tot ce ai intrebat tu scrie in manual. Intai citim si pe urma punem intrebari. Te rog ca pe viitor sa nu mai deschizi un topic nou fara sa folosesti functia Cauta pentru ca topicul o sa fie sters fara explicatii. Adreseaza intrebarile sau opiniile tale in topicuri deja deschise. Acum mesajul tau a fost mutat unde trebuia sa scrii. Multumesc pentru intelegere.
     
  2. Cristi.F 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Mar 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B9, 2.0 TDI, Quattro
    Chiar am cautat, dar nu am gasit :(. Iar manualul nu-l am.
     
  3. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Nu ai cautat nimic sau de fapt ai fost superficial la cautare, iti spun eu. Intotdeuna citim obligatoriu toate tilurile topicurilor din aria masinii pe care o avem. Nu exista ceva despre care nu s-a discutat. Manualul o sa-l ai daca o sa cauti in aceast arie.
     
  4. ViBogdan

    ViBogdan 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Dec 2016
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A3 S-Tronic, 2.0 TDI CBAB, 2009
    Eu la un 2.0 TDI CBAB din 2009 am incercat resetarea din pinurile de la ceasuri dar nu merge decat sa resetez oil interval. Service interval nu vrea sa se reseteze. In momentul in care urmez procedura de resetare mentionata anterior, in loc sa imi reseteze Service Interval, imi sare automat la Oil Interval si mi-l reseteaza pe aceasta.

    Sa inteleg ca la mine singura varianta este prin interfata sau exista totusi o procedura "manuala"? Multumesc!
     
  5. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Doar cu VCDS se poate resetarea pentru Service Interval. Pentru Oil interval se paote face si din ceasuri.
     
    ViBogdan apreciază asta.
  6. Sageata77

    Sageata77 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Ian 2016
    Locație:
    Ilfov , Chiajna
    Masina:
    A3 2.0 /2008
    La mine Oil interval pot sa îl resetez cu butoanele de la ceasuri. Am tot cod motor CBAB.
     
  7. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Oil Interval merge, dar cel pentru Service se reseteaza cu VCDS.
     
  8. ViBogdan

    ViBogdan 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Dec 2016
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A3 S-Tronic, 2.0 TDI CBAB, 2009
    Am incercat in toate felurile cunoscute sa restez Interval Service din ceasuri si intradevar nu se poate. Doar Oil Service.
     
    bbubba2424 apreciază asta.
  9. m3dragos

    m3dragos 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Mar 2016
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    A3 8P 2012, 2.0 TDI
    Salut, vreau sa va cer o opinie, legata de revizia periodica.
    Detin un A3 din 2012, l-am cumparat anul trecut din Germania. Neamtul a facut toate reviziile la Audi, la fiecare 30.000km (asa cum scrie si in manual). Ultima revizie a fost facuta in ianuarie 2016 la 148.000km, de atunci am facut cu ea ~9.000km (da, circul mai putin). Mie imi bord imi apare ca urmatoarea revizie trebuie facuta in 200+ zile (caci 30.000km inca nu au trecut).

    Intrebarea mea este, sa fac revizia asa cum au setat-o nemtii, peste 200 zile, sau e de preferat sa o fac acum, dupa fix un an (avant in vedere si ca circul 90% in oras)?

    Ca tot sunt la acest topic, stie cineva cam cat m-ar costa sa o fac la reprezentanta, daca sunt de schimbat doar filtre/ulei? Daca nu e o suma absurd de mare nu vreau sa ma zgarcesc.
     
  10. radu20

    radu20 Silver Member

    Înscris:
    15 Oct 2011
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A6 ;2.0 TDI,2009(CAG) 136CP, Multitronic + Audi A3 8P, 2.0 TDI,2007(BMM) 140CP,DSG
    Fă-o pana în 15000 km . În reprezentantă pana în 800 lei

    Trimis de pe al meu SM-G935F folosind Tapatalk
     
    m3dragos apreciază asta.
  11. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Crezi că în reprezentanta te așteaptă vreun neamt sau un austriac ? :) Stai liniștit că pentru o revizie de rutină singura chestie care diferă sunt doar prețurile de aeroport. Consumabilele cu cat sunt schimbate mai repede cu atât mai bine, teoretic dacă nu ai depășit limita de km , ar trebui să o faci la intervalul de timp.
     
  12. m3dragos

    m3dragos 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Mar 2016
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    A3 8P 2012, 2.0 TDI
    @Cosmin ZKG Ma gandeam la reprezentanta nu pentru serviciile oferite, ci pentru a pastra "trend"-ul in cartea de service, pentru cand vine vorba de revanzare.

    Deci am sa mai astept pana trec zilele sau fac 15.000km, mersi de raspunsuri :D
     
  13. ViBogdan

    ViBogdan 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Dec 2016
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A3 S-Tronic, 2.0 TDI CBAB, 2009
    E clar ca serviciile din reprezentantele de la noi nu sunt la nivelul din Germania. Insa din proprie experienta iti spun ca knowledge-ul intr-o reprezentanta este mai bun. Chiar daca tehnicienii sunt cei care mai ieri lucrau in service-uri multimarca, de cartier, in reprezentanta au acces la mai multe informatii, comunicari din partea producatorului, etc. Nu-ti garanteaza nimeni ca vei fi rezolvat, dar ai mai multe sanse.

    Personal eram impotriva reprezentantelor din motive de cost exagerat. Insa cu timpul am trecut in cealalta tabara. Mie probleme pe care service-uri multi-marca nu au stiut sa mi le rezolve, au fost reparate pe loc de reprezentanta, deoarece stiau despre ce e vorba "first hand". Singurul loc in care primesti mai mult decat la reprezentanta din Romania este daca este sa mergi la un expert axat pe o anumita marca...chit ca lucreaza intr-un garaj mic.

    Eu te sfatuiesc sa nu mergi mai mult de 15.000 km fara o revizie. Stiu ca ei recomanda la 30.000 km pentru Germania, si masina cat este acolo acest interval este respectat, dar cum la noi conditiile de drum sunt mai dificile (de la combustibil mai slab, pana la drumuri de calitate scazuta) e recomandata o revizie mai timpurie.
     
    m3dragos apreciază asta.
  14. RZN97

    RZN97 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Oct 2017
    Locație:
    Pitesti
    Masina:
    A3 COUPE 2.0 BKD 2004
    Salutare.
    Cum resetez "SERVICE" ?
    Mentionez ca sunt posesor al unui Audi A3 2.0 BKD 140CP.
    O seara placuta!
     
  15. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Era greu asa sa scrii pe goagal ? Ca deja aflai pana acum .
     
    x.maz, gabriel moisescu și aldimit apreciază asta.
  16. Guest 86281 Guest

    Salutare,

    Chiar daca topicul e putin mai vechi, tin sa precizez ca mie unul procedura de resetare mi se pare cam ambigua, difera de la model la model si in functie de protocolul de comunicare. De curand am vrut sa modific si intervalul de service, odata cu efectuarea reviziei. Pe internet nu am gasit nimic clar, fiecare avand termenii de selectie diferiti. In cazul meu am reusit sa modific intervalul de service de la 30.000 km la 8.000 km (intervalul minim ). Atasez niste poze unde campul marcat in chenar rosu reprezinta valoarea veche, respectiv cea originala.[​IMG]

    https://postimg.cc/gallery/2p7ri2i26/

    Ulterior am respectat procedura de resetare:
    http://wiki.ross-tech.com/wiki/index.php/SRI_Reset_Procedure
     

Distribuie pagina asta