1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Jante originale vs. replica

Discuție în 'Jante / Anvelope' creată de Audi-07-Sil, 15 Mai 2008.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. mircea-teodor

    mircea-teodor Silver Member

    Înscris:
    17 Noi 2008
    Locație:
    Făgăraș
    Masina:
    A6, 2.0TDI, CAHA, 200CP , 2011 , 4FB , SLine int.
    Mersi mult.Poti sa-mi spui si la acestea?
    Sunt de pe A4 B5.
    Mersi
     
  2. cozmino

    cozmino Bronze Member

    Înscris:
    28 Noi 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    1995 RHD A4 B5 1.9TDI (1z) - If it ain`t rubbin` you ain`t dubbin
    Asta e codul jantei din poza: 8D0601025M (Z17) .

    Nu stiu codul capacului central
     
  3. mircea-teodor

    mircea-teodor Silver Member

    Înscris:
    17 Noi 2008
    Locație:
    Făgăraș
    Masina:
    A6, 2.0TDI, CAHA, 200CP , 2011 , 4FB , SLine int.
    Mersi.Ce program folosesti?
     
  4. cozmino

    cozmino Bronze Member

    Înscris:
    28 Noi 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    1995 RHD A4 B5 1.9TDI (1z) - If it ain`t rubbin` you ain`t dubbin
  5. Teko

    Teko Gold Member

    Înscris:
    27 Iun 2008
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    VW Passat 3C5 2.0 tdi (BMP) 2007 + VW Golf 7 1.6
    jante

    Cautati si aici : www.audifelgen.de
    Sunt o gramada de modele cu tot ce vreti, numai ca trebuie putina atentie :)
     
  6. Step 2nd Gear Member

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    iasi
    Masina:
    a6 2.5 tdi 163 cp, vw t4 caravelle 1.9 td 68 cp
    Cum deosebim jantele Originale de jantele Replici

    imi poate spune si mie cineva care e diferenta intre o janta originala de audi a8 si o replica?e adevarat ca replicile sunt mai grele?
     
  7. MMA8 5th Gear Member

    Înscris:
    16 Dec 2009
    Locație:
    timisoara
    Masina:
    S8. 5,2. 2008 B&O,ceramic.
    Nu stiu daca sant mai grele dar de o calitate mult inferioara sant 100%!
     
  8. rac

    rac Silver Member

    Înscris:
    13 Sep 2008
    Locație:
    braila
    Masina:
    audi a4 b8
    jantele originale au cod oem ,au stantat sigla audi (in relief)
    pe cele replica scriu'' NOT ORIGIONAL ECHIPAMENT'', sunt mai grele decat cele oem,si de obicei scriu china ,sau italy.
     
  9. tiberius_roman

    tiberius_roman 4th Gear Member

    Înscris:
    20 Aug 2009
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi
    Cum a spus si colegul Rac, mai este de adaugat ca replicile se stramba foarte repede mai ales pe drumurile patriei
     
  10. mircea_glontzu

    mircea_glontzu Audi Expert

    Înscris:
    11 Sep 2008
    Locație:
    Târgu Mureș
    Masina:
    Allroad 2011 CAHA
    nu stiu daca pe colegul nostru il ajuta inainte de cumparare faptul ca i-ati spus ca jantele replica sunt mai slabe calitativ si se indoaie mai usor.. (ceea ce e adevarat) :p
    lucrul acesta cred ca-l banuia si el.. ;)

    cred mai degraba ca il intereseza detalii de genul pe care colegul rac i le-a spus
     
  11. tiberius_roman

    tiberius_roman 4th Gear Member

    Înscris:
    20 Aug 2009
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi
    Eu am spus, datorita faptului ca am intalnit foarte multe persoane care mi-au spus ,,Tot jante sunt'' si am prezentat unul din dezavantaje.:salute:
     
  12. rac

    rac Silver Member

    Înscris:
    13 Sep 2008
    Locație:
    braila
    Masina:
    audi a4 b8
    si nu in ultimul rand ,sa nu uitam diferentra de pret intre cele oem si cele replica.
     
  13. Step 2nd Gear Member

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    iasi
    Masina:
    a6 2.5 tdi 163 cp, vw t4 caravelle 1.9 td 68 cp
    va multumesc tuturor pentru raspunsuri!!!am si uitat ca am deschis acest thread:laugh:!!am si eu o intrebare:am fost sa vad jantele de a8
    cu gume de 225/40/18!!ma rog,m-am uitat pe spate la janta,iar acolo scria ceva de genul 690kg:wtf:
     
    Ultima editare: 16 Mar 2011
  14. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Este greutatea suportata de 1 janta. Inmulteste cu 4 si afli cata greutate suporta la incarcare aceste jante. Adica 2760 kg. Peste aceasta greutate risti sa se deformeze jantele.

    Tine cont ca A6 are cam 1700kg mai mult sau mai putin. Iti ramane sa pui o diferenta de aproximativ 1 tona greutate in masina. Ceea ce cred ca nu o sa fie cazul niciodata sa incarci (sa care) masina ta din semnatura 1 tona. :)


    O seara buna
     
  15. diesselxxl16 2nd Gear Member

    Înscris:
    8 Mai 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6, 3.0 TDI quattro, 2004
    Baietii daca tin bine minte sunt din Arad. Foarte seriosi. Am luat eu asta vara 4 jante pe 17" replici de RS6 (cu 5 spite triple), au venit prin curier in 1-2 zile, cu tot cu prezoane, instructiuni si capacele. Jantele respective le-am dotat cu Nokian WR G2 pt iarna, le-am folosit toata iarna, s-au comportat foarte bine, le-am verificat asta primavara la Autosoft, si desi luasem o groapa-doua, nu s-au indoit deloc. Sunt de fabricatie Italia (Threeface tuning parca se numeste). Din cate tineam minte aveau niste oferte postate si pe un anumit site popular pe la noi (nu stiu daca e permisa reclama, dar cred ca stiti la care ma refer ;) ), preturi mai mici decat cele postate pe site la ei direct, si la telefon le-am zis ca am vazut oferta pe site-ul respectiv si pretul a fost cel redus. Plata la ramburs, jantele ambalate frumos in cutii de carton si cu inele de plastic sa le protejeze buza, ce sa mai, nimic de reprosat.

    LE: acum am vazut ca postarea e din martie anul trecut , oricum poate informatia mai ajuta pe careva :)
     
  16. cri.2002

    cri.2002 1st Gear Member

    Înscris:
    21 Sep 2010
    Locație:
    Focsani, VN
    Masina:
    A4 B8 Multitronic 8+1 2.0 TDI
    Sunt in cautare si eu de un set jante replica RS6, m-am uitat pe ejante.ro, dar n-am vazut replici cum zice colegul diesselxxl16. A cumparat cineva replici de pe 4tuning.ro de la dl. Stefan Turcu din Dolj? Ce impresie v-au facut? E serios omu'? Multumesc! Astept informatii si sfaturi daca aveti.
     
  17. maxim ionut 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Apr 2012
    Locație:
    cisnadele
    Masina:
    audi 2.7 2009
    Salut,
    Sunt nou pe aici, am o mare dilema: vreau sa imi achizitionez niste jante pentru Audi. Cum fac diferenta intre cele originale si facaturi. Stie cineva ?
     
    Ultima editare de un moderator: 9 Apr 2012
  18. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Ionut citeste acest topic de la inceput unde am mutat mesajul tau initial si o sa vezi care este diferenta intre replici si originale. Data viitoare te rog foloseste functia Cauta a forumului si scrie mesajele in topicurile potrivite. Multumesc de intelegere.
     
    Gabriel-Aurel Buliga apreciază asta.
  19. maxim ionut 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Apr 2012
    Locație:
    cisnadele
    Masina:
    audi 2.7 2009
    Salut,
    Am vazut mai sus la un coleg ca deosebirea celor originale fata de facaturi e acel cod oem si stanta de la audi in relief. Ce este acel cod oem si acel cod de unde stim ca nu e stantat pe o replica ?
     
    Ultima editare de un moderator: 9 Apr 2012
  20. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Acel cod OEM inseamna codul de piesa inscriptionat de catre fabricant pe toate piesele componenente ale unei masini.

    Referitor la stantarea pe o replica a acelui cod OEM inscriptionat pe jante, este greu de reprodus plus ca pe o janta originala mai sunt si alte coduri de siguranta in afara de acel cod OEM, ca de exemplu sigla firmei Audi. Bafta.
     
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta