1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Jante si Anvelope Audi A4 B8 - ce alegem - ce se potriveste - discutii diverse

Discuție în 'Jante / Anvelope' creată de VorteXz, 31 Mar 2009.

1. Sergio

Sergio 6th Gear Member

Locație:
    Brasov
    Masina:
    Audi a4 b8 2.0 TFSI
    Salut. Le-am avut si eu pe B8, tot AO. Le-am ținut doar 2 sezoane pentru ca doua dintre ele s-au deformat si băteau destul de tare. Le-am trimis la garanție, dar nu au vrut sa le schimbe deși au recunoscut ca este un defect. Am avut si Hankook de iarna si am fost dezamăgit de ele. Poate am fost doar eu ghinionist.

2. AndreiF92

AndreiF92 Silver Member

Locație:
    Arad-Bucuresti
    Masina:
    A4 B8 2009 2.0 TFSI 265 HP CDNC
    Idem. In octombrie am luat Evo3 245/40/18 si unu dintre ele bate. Am fost la reechilibrare si degeaba, mi-a zis baiatul de acolo ca unul pe spate e problematic. Incepand de la 120 km/h imi tremura curu :))
    Ca si aderenta ud/uscat, nimic de reprosat.

3. traian si decebal Platinum Member

Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    BMW 520xd-G30 si Audi A6 C8 45tfsi Quattro
    Probleme sunt peste tot. Pe un alt forum era un tip care a luat un set de anvelope iar una avea diametrul cu peste 1cm mai mic...efectiv vizibil cu ochiul liber.
    Era tot o marca consacrata. Si-au recunoscut greseala iar rezultatul a fost ca nu i-a schimbat anvelopa.
    Un apropiat de-al meu are o firma cu un profil de activitate de genul.
    O gramada de anvelope Michelin pe care efectiv nu le poate echilibra pe roata, desi cu siguranta are cea mai performanta masinarie pt roti din Romania(20.000 euro a costat).
    Am avut constinental sport contact si dupa 1000km am luat o groapa care era mai mica decat alte 1000 de gropi luate in viata mea de sofer. Galma direct.
    La urmatoarea groapa, culmea, mi-a pocnit anvelopa de pe spate, desi logica spune ca aia de pe fata ar fi trebuit sa pocneasca.

Exemplele punctuale nu cred ca sunt relevante, important este ca marea masa sa fie multumita :)

4. MRR

MRR Silver Member

Locație:
    Oradea
    Masina:
    Audi A4 B8 Avant 2.0 TDI CR (CAGA),143 CP,2009
    @AndreiF92 Da, dar era vorba de Evo2, nu Evo3 care e modelul nou.:)
    Si mai e un aspect, poate sa fie orice marca de anvelopa, defectul e tot defect!
    In fine, hai sa nu deviem de la subiectul acestui topic.
    Cazuri izolate sunt si vor mai fi. ;):)

Ultima editare: 19 Iun 2021
    Andu333 apreciază asta.
  5. AndreiF92

AndreiF92 Silver Member

Locație:
    Arad-Bucuresti
    Masina:
    Nu am aruncat cu pietre :) Sunt constient ca toate marcile premium/mid/low vin cu probleme.
    In rest, sunt foarte multumit de ele. Au aderenta buna pe ud/ploaie si franeaza bine. Mai incerc o reechilibrare dupa ce se mai tocesc. Poate dispare tremuratul.

MRR apreciază asta.
  6. smurff

smurff Gold Member

Locație:
    Bacau
    Masina:
    Audi A4 (B8,5 - CGLC, B8 - CAGB, B7 - BRD, B6 - AWX)
    Va mulțumesc frumos.

7. Marius07 2nd Gear Member

Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,2.0 TDI 170CP,2007
    Salut,
    Are cineva un C.O.C. de la Audi A4 1.8 TFSI 170 cp an 2014 ? In Cartea de Identitate eliberata de R.A.R. a fost trecuta o singura dimensiune 205/60/R16. Mi se pare ciudat ca s-a trecut o singura dimensiune.

8. Cristi Staff Member Staff Member

Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Nu ai ce face tu la masina ta cu alt C.O.C. C.O.C.-ul este unic si individual conform seriei de sasiu. Mergi la importatorul Audi in Romania si vei obtine hartie pentru omologare alte jante si anvelope. Ai toate datele de contact in topicul dedicat omologarilor jantelor si anvelopelor din aria asta, topic pe care nu l-ai citit.

9. AndreiF92

AndreiF92 Silver Member

Locație:
    Arad-Bucuresti
    Masina:
    Imi retrag cuvintele. Anvelopele sunt absolut perfecte.
    Am fost la 3 vulcanizari diferite pentru reechilibrare si nici unul de acolo nu mi-a zis ca, de fapt, aveam o janta stramba. Am fost la AutoSoft si din prima mi-a zis ca am janta stramba, fara sa o puna pe aparat. Le-a verificat pe toate, le-a intreptat si mi-a confirmat ca anvelopele sunt cat se poate de bune. Acum nu mai tremura nimic :D

Caprita Emanuel și arazvan2002 apreciază asta.
  10. ionutkir

ionutkir 6th Gear Member

Locație:
    Ramnicu-Valcea
    Masina:
    Audi A4 . B8 . 2.0 TDI S-Line 2012
    Salut,
    Am pe mașina anvelope vara 255/35/19 și doresc sa achiziționez aceiași mărime și pentru sezonul de iarna, dar pe stickerul de pe usa e specificata aceasta mărime doar de vara. Sa mă risc ? Mașina e cea din profil Audi A4 B8.

11. audi66

audi66 Audi Expert

Locație:
    Bucuresti / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Ne intrebi pe noi daca te risti tu sau nu ?
    Cred ca este strict alegerea ta.

pronet apreciază asta.

Distribuie pagina asta