1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Jante si anvelope la Audi A5 - ce alegem - ce se potriveste

Discuție în 'Jante / Anvelope' creată de schitimus, 22 Aug 2008.

  1. Adi24

    Adi24 5th Gear Member

    Înscris:
    10 Oct 2017
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A5 2.0tdi quattro 2014 CGLC
    Pai pentru zgomot ti-am raspuns.
     
  2. AlexxB 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Iun 2017
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A5, 2.0, 2013
    Mersi Adi24, deci tu spui MICHELIN PILOT SPORT 4 255/35R19 96Y ar fi cel mai nezgomotos.
    Il vad aicia cu 71dB, da repet nu stiu cat de mult conteaza diferenta de 2dB, desi eu sunt din pacate foarte pretentios si incapatzanat, mai am si fixurile mele, deci ma mai dau pe net sa vad exact modelu de care spui tu.
    Pana acuma m-am uitat la toate reviewurile posibile la DUNLOP SPORT MAXX RT 2 255/35R19 96Y XL care imi place ca pe langa ca are 69dB (cel mai mic procent pe care l-am gasit) are si protectie pentru jante care imi este de folos deoarece m-am obisnuit cu cele de la Bridgestone Potenza.

    Ce am gasit sunt tehnologiile astea iar dunlop la care ma uit eu ar avea "noise shield" respectiv "Acoustic" pentru Michelin samd.
    https://www.tirerack.com/tires/tiretech/techpage.jsp?techid=336

    Diferenta dintre Michelin si Dunlop are fi de 159 de lei/cauciuc total 636, nu e o avere mai ales ca ma intereseaza neaparat zgomotul.
    Deci daca mai are cineva vreo idee poate sa scrie aicia linistit.
    Multumesc.
     
  3. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Tot ce vezi ca si date scrise si mentionate ca volum de decibeli in brosurile producatorilor de anvelope sunt niste "Fake News". :) Ce vrei tu nu iti poate spune nimeni. Iti spun eu asta dupa ce am testat zeci de modele de anvelope in peste 30 ani de condus. Sunt atat de multe criteri de luat in considerare incat intrebi degeaba. In plus, acele anvelope sunt testate in conditii ideale care tu nu le vei intruni niciodata in viata ta oricat ai merge tu cu masina in orice conditie de trafic. Daca vrei sa-ti fac un scurt rezumat (despre cum insala producatorii sau cum testeaza iei anvelope si altelelegate de anvelope) lasa telefonul aici (se va sterge ulterior) ca nu stau sa scriu romane :)
     
  4. stonez

    stonez 2nd Gear Member

    Înscris:
    23 Oct 2017
    Locație:
    Târgu Mureş
    Masina:
    Audi A5, Sportback, Quattro, 2.0, 190hp, Euro6
    @RaduB - la referire ce ai spus ca jantele acelea pe care le doresti tu nu exista este o propozitie falsa. Cu 8 postari mai sus am postat poza cu janta exact ce doresti tu cu et 29 pentru A5, deci prin urmare exista, si mai mult de atat exista si in ro ! Acum 1 luna aveam 2 seturi identice in fata mea caci vroiam sa le cumpar, dar am luat atlceva (Y-Design :arco: PS: cred ca si eu de la "colegul" acesta de pe forum am achizitionat jantele :D, dar am dat de el in alta parte, dar daca el e e 100% de incredere )

    Daca cauti cu siguranta vei gasi ce doresti, dar cum zicea @Cata_ADC , daca ai totul explicat frumos de la reprezentanta cu negru pe alb de ce ai pune altceva decat ce scrie acolo ? :haha:

    @AlexxB Eu iti spun care e treaba fast. Am cumparat Y-Design care cere 8,5J 255/35/19.

    Am cerut oferte de pret la gume, de la o firma renumita si f okay de cauciucuri (furnizor ro), care in principiu mi-a recomandat 3 tipuri de gume:

    1) MICHELIN 255/35 ZR19 96Y PILOT SPORT 4 S XL
    2)CONTINENTAL 255/35 R19 96Y CONTISPORTCONTACT 5P XL
    3)DUNLOP 255/35 ZR19 96Y SPT MAXX RT 2 XL MFS

    Normal ca am ales DUNLOP.

    Iti spun de acum, nu is zgomotoase deloc (parerea mea personala!), au aparatorul, e un design nou cu tehnologie de ultima generatie !

    Is cauciucuri categorie premium, pretul e cel mai bun dintre astea 3, si ca bonus am avut noroc ca am prin si oferta de 300 ron, care la o adica e 10% ... just sayin', dar fiecare sa cumpere ce vrea intr-un final.

    Pentru mine cel putin e clar castigator DUNLOP.

    Uite o poza: :w00t:

    [​IMG]

    Bafta !

    PSS:

    Si numa ca idee, nu am absolut nici o problema cu balonu de 35, mi-am facut filme aiurea in cap gen ca va fi prea mic (coborand de la balon 45) !

    Cumparati 19" ca e no problem :D
     
    Ultima editare: 22 Mai 2018
  5. AlexxB 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Iun 2017
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A5, 2.0, 2013
    Cristi, mersi frumos de raspuns, ma gandesc ca au marja de eroare toate review-urile si testele de pe net si ca traseul meu e fiferit fata de cel in care se fac testele.
    La Bridgestone Potenza pe care le am pe masina e o galagie mare, unii zic ca din cauza ca e audi e mare, alti ca 19 e prea mare samd, poate mai liniste nu o sa fie cu nici un cauciuc de pe lume dar totusi eu incerc sa il gasesc pe cel mai nezgomotos, deci multumesc!

    stonez, nu ca ma las usor influentat, dar dupa ce am citit ce mi-ai scris, m-ai convins, nici nu ma mai uit la alt model.
    Astazi am sa le comand.
    Ce m-a deranjat ieri cand am sunat la 4 firme din ro diferite care au furnizor extern niciuna nu mi-a putut spune exact DOT-ul, ba mai mult unul spunea ca e posibil sa aiba 3 anvelope din mai 2017 si unu din ianuarie 2017. Eu inteleg ca toate sunt noi doar ca imi imaginam sa fie toate 4 identice, cauza fiind fixurile mele.
    Deci multumesc frumos de raspuns si informatie!

    O zi faina sa aveti!
     
  6. stonez

    stonez 2nd Gear Member

    Înscris:
    23 Oct 2017
    Locație:
    Târgu Mureş
    Masina:
    Audi A5, Sportback, Quattro, 2.0, 190hp, Euro6
    @AlexxB - ma bucur ca am putut sa te ajut !

    Iti spun curat, la ale mele is dot 32/16 toate 4. Nu e panica.

    Aici e alta chestie, trebuie sa stii ca furnizorii din stocuri de undeva scot gumele care sunt NOI si NERULATE, dar in aceeasi timp toate gumele ce is mai tinere de 4 ani se considera NOI si se vand ca atare.

    Asta inseamna ca unele poate sa stea intr-un depozit 1-2 ani, mai ales astea de 19 si in sus care se cumpara mai greu.

    Chestia asta mi se pare normal sa fie asa. Daca vrei dot 18 eventual direct de la fabrica unde se produc dar aia nu ne baga in seama :P

    Acum din punctul meu de vedere, eu am luat gumele astea pentru masina proaspat achizitionata cu care am sa umblu cel putin 3-4 ani. Asta inseamna ca gumele astea eu o sa le folosesc pana se uzeaza de tot. Deci no problem.

    Daca lafel e in cazul tau atunci nu prea conteaza dotul, dar daca vrei sa umblii cu masina cateva luni si sa o vinzi peurma, atunci normal ca vrei dot cat mai nou.

    Luand in considerare ca mi-au dat discount din start ca ma inteleg bine cu ei, si plus am si prins discountul de 300 ron de la dunlop romania iara nu e nici o problema.

    Eu zic sa nu te stresezi aiurea, suna undeva de unde poti abtine un discout cat mai bun, si sa fie dotul lafel daca se poate daca nu asta e nu e stres...
     
  7. AlexxB 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Iun 2017
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A5, 2.0, 2013
    @stonez
    Nu vand nimic :D
    Am condus destul 10 ani golfuletzu meu 4 din NFS!
    Da as fi vrut dot 2018 dar din ce am inteles sunt doar din 2017 (furnizor germania).
    Dot 2018 am gasit la PIRELLI P ZERO NERO GT 255/35R19 96Y XL dar pica pentru mine din cauza de dB si plus ca nu m-am uitat la reviewuri si parca nici protectie nu are la janta.
    Eu am facut comanda si daca nu se schimba pretul pana ajung miercurea viitoare o anvelopa costa 685 de lei, nu vreau sa fac reclama la site poate ca nu e nici voie. Din ce am vazut promotia de care zici tu era intre 15 martie - 15 mai, deci batman.
    Cum ziceam , multzam fain!
     
  8. stonez

    stonez 2nd Gear Member

    Înscris:
    23 Oct 2017
    Locație:
    Târgu Mureş
    Masina:
    Audi A5, Sportback, Quattro, 2.0, 190hp, Euro6
    @AlexxB - no problem

    Pai stai putin ce sa se schimbe ?! Daca ai oferta de pret la o suma... aia asa ramane

    In fine nu stiu ce intelegere ai cu ei, dar eu daca cer o oferta de pret si o confirm, dupa care ei sa incerce sa ridice pretul, ii trimit departe departe, si nu platesc normal
     
  9. AlexxB 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Iun 2017
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A5, 2.0, 2013
    Pai initial pe site era livrare 24-48 ore, la telefon mi-ai spus ca ajung pe saptamana viitoare, ele find din germania, mail de confirmare nu am mai primit.
    Da, normal este sa nu mai se schimbe niciun pret, dar sti vorba aia "traim in romania...".

    O zi faina!
     
  10. stonez

    stonez 2nd Gear Member

    Înscris:
    23 Oct 2017
    Locație:
    Târgu Mureş
    Masina:
    Audi A5, Sportback, Quattro, 2.0, 190hp, Euro6
    Mda, asa e... sper sa rezolvi, astept o poza cu masina ;)
     
  11. AlexxB 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Iun 2017
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A5, 2.0, 2013
    Dupa spusele doamnei de la capatul liniei telefonice astazi trebuia sa le am deja puse pe masina, cand de fapt practic cauciucurile nici nu au ajuns in Bucuresti din Germania.
    Deja a trecut o saptamana, nu stiu daca mai am rabdare sa ii astept sau sa caut din alta parte, dar cand am sa le iau, revin sigur cu poza aici.

    O zi faina!
     
  12. Serban Marius 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Aug 2017
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Q7, 3.0TDI 2017
    Salut, ar fi problema la un set de jante pe 18in 8j et 35 cu anvelopele standard de 245/40 18? Ar atinge pe undeva?
     
  13. stonez

    stonez 2nd Gear Member

    Înscris:
    23 Oct 2017
    Locație:
    Târgu Mureş
    Masina:
    Audi A5, Sportback, Quattro, 2.0, 190hp, Euro6
    Nu ar atinge nicaieri, dar la 18 audi cere et 29, prin urmare jantele cu et35 vor intra mai inauntru in masina si o sa arate urat, plus suprafata de rulare o sa fie mai “ingusta” a masinii care nu este foarte indicat.
     
  14. Serban Marius 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Aug 2017
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Q7, 3.0TDI 2017
    Multumesc, asa ma gandeam si eu dar nu gasesc un set de jante cu ET 29.
     
  15. stonez

    stonez 2nd Gear Member

    Înscris:
    23 Oct 2017
    Locație:
    Târgu Mureş
    Masina:
    Audi A5, Sportback, Quattro, 2.0, 190hp, Euro6
    Sunt, trebuie sa insisti putin.
     
  16. AlexxB 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Iun 2017
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A5, 2.0, 2013
    Am revenit.
    Cauciucurile au venit intr-o saptamana cum mi s-a spus la telefon, doar ca fancurierul si firma nu m-a anuntat nimic, am sunat eu sa intreb, au stat 5 zile in depozit.
    Pretul a ramas la fel, cauciucurile le-am si montat, all good.
    Am mers cam 200 de km de cand le-am pus si vreau sa spun ca DA sunt mult mai silentioase, in ideea ca nu mai aud cauciucul deloc si acuma aud doar motorul si vantu de afara, dar nu mai aud acel sunet enervant din spate.
    Deci da, DUNLOP rulez!!!
    Am pus si poze cu cauciucurile montate + una cu masina!

    Sa avem o zi faina!
     
  17. stonez

    stonez 2nd Gear Member

    Înscris:
    23 Oct 2017
    Locație:
    Târgu Mureş
    Masina:
    Audi A5, Sportback, Quattro, 2.0, 190hp, Euro6
    @AlexxB - Ma bucur ca ai rezolvat cu bine si ca ai ales Dunlop ca si mine, si eu tineam la faptul sa nu faca galagie.

    Masina ta arata fain, sa ai grija la parcari pentru ca observ rotorul julit putin :)
     
  18. AlexxB 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Iun 2017
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A5, 2.0, 2013
    Da, Bridgestonurile ce le aveam eu erau gata, aratau putin mai bine la aspect dar faceau galagie si erau uzate fizic (DOT 2015).
    Putin mai mult da asa au fost cand am luat masina, am avut grija cat am putut.
    O zi faina!
     
  19. TalosCosmin

    TalosCosmin Platinum Member

    Înscris:
    12 Feb 2013
    Locație:
    Sălaj
    Masina:
    A4 B5 Avant Facelift, AJM , fab. 2000
    Buna seara! Stie cineva daca aceste jante vin in specificatiile de 7.5j pe 17?
     
  20. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Eu nici nu stiu sa existe modelul respectiv pe 17''.
     

Distribuie pagina asta