1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Jante si anvelope la Audi A5 - ce alegem - ce se potriveste

Discuție în 'Jante / Anvelope' creată de schitimus, 22 Aug 2008.

  1. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Da sunt probleme.
    Nu
    Da.

    Cumpara ceva de buget. Iti recomand Kleber Krisalp HP3
     
    borsy apreciază asta.
  2. Rapier

    Rapier Gold Member

    Înscris:
    22 Aug 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A5 Sportback, 2.0 TDi (CNHA), 2016
    Multumesc frumos, cam asta banuiam si eu. O sa ma uit si la Kleber cele recomandate de tine dar ma voi uita si la marcile mai premium, mi-am impus ca si buget undeva la 2.000-2.500 pentru anvelope si cred ca gasesc ceva acceptabil la banii astia
     
    iulian21 apreciază asta.
  3. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Gasesti anvelope foarte bune pe 17" care se incadreaza in bugetul tau.
    Uita-te la Goodyear, Michelin, Dunlop, Nexen.
     
  4. iVladBogdan Silver Member

    Înscris:
    3 Feb 2013
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    A4 B5 1.8T AWT 2001
    Lasa Nokian in pace, ca doar lauda e de ele. Bridgestone doar pt vara, de iarna nu recomand. Yokohama sunt foarte bune (folosesc eu in prezent din gama W.drive), dar gasesti greu si sunt scumpe. La aceeasi bani cred ca as alege Michelin daca ar fi sa aleg iar. Dunlop nu as mai cumpara nici sa ma bati - se rup bucati din ele daca ai de gand sa le folosesti mai multi ani si nu le depozitezi ca la carte.
    Daca pentru vara am cumparat si probabil voi mai cumpara si anvelope mid-level, de iarna am avut mereu doar high-end si nu voi schimba asta.
     
  5. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Nokian sunt printre cele mai bune cauciucuri de iarna. Made in Finland sau Russia. Le-am avut pe 2.7, 3 ierni fara probleme.

    Dunlop la fel, singura problema cu ele este ca sunt foarte moi, se tocesc repede si daca mergi pe drum pietruit arata ca dupa razboi, numai ciupituri.
     
  6. Rapier

    Rapier Gold Member

    Înscris:
    22 Aug 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A5 Sportback, 2.0 TDi (CNHA), 2016
    De vara nu iau decat Michelin Pilot Sport 4, aici nu am semne de intrebare.

    Pentru iarna insa sunt mai multe variante pe care le consideram interesante: Bridgestone Blizzark LM001, Michelin Pilot Alpin sau Pilot Alpin 5 (dar nu le prea gasesc) sau gama mai "low" Alpin 6. La Conti era WinterContact TS 860 si la Pirelli mai vazusem un Winter SottoZero Seria 3.
    Totusi Nokian WR D4 il vazusem in top prin toate review-urile si cu performante bune atat la franare pe umed si zapada cat si la handling. Era singura anvelopa pe care am vazut-o cu rating A la franare pe carosabil ud, are 69db la zgomot (in timp ce majoritatea de mai sus au 72db) si clasa C la consumul de carburant (celelalte avand intre E si C). In plus are pret printre cele mai scazute din lista de mai sus. Nu stiu de ce unii au parere proasta despre ele dar mi se pare destul de subiectiv. O anvelopa cu rating si review-uri atat de bune cam peste tot nu are cum sa fie proasta
     
  7. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Daca esti hotarat pe ele, mergi linistit pe Nokian. Iti garantez ca sunt printre cele mai reusite anvelope de iarna la pret modest.
    Oare finlandezii nu stiu ce fabrica la ce ierni au acolo ?
     
  8. Rapier

    Rapier Gold Member

    Înscris:
    22 Aug 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A5 Sportback, 2.0 TDi (CNHA), 2016
    Multumesc de ajutor, cred ca sunt varianta cea mai buna dpdv raport pret/calitate. Ce m-a surprins este ca desi au un pret modest cum ai spus, se situeaza ca si performante peste alte anvelope mult mai scumpe. O sa vad cum se comporta, se anunta iarna mai grea anul acesta, sper sa vad ce face quattro pe zapada :)
     
    cogdao apreciază asta.
  9. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Ai grija doar sa nu ramai suprapus. :) In rest, nu-ti face probleme.
     
  10. Adi24

    Adi24 5th Gear Member

    Înscris:
    10 Oct 2017
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A5 2.0tdi quattro 2014 CGLC
    Eu am ales alpin 6 pt ca nu am vrut xl iar continentalul face doar xl la varianta ts860 (eu nu am gasit fara xl),iar cu oferta de la michelin ce o au acuma cu carburantul am iesit ca pret ca ts 850 sau nokian.
    Cel mai bun in teste a iesit ts 860.
     
  11. Rapier

    Rapier Gold Member

    Înscris:
    22 Aug 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A5 Sportback, 2.0 TDi (CNHA), 2016
    Am luat Nokian WR D4 si le-am pus deja pe masina, impresiile de inceput sunt bune dar e neconcludent cat inca nu e zapada. Pe uscat si ud s-au comportat bine inclusiv in curbe desi a scazut dimensiunea jantei si practic a scazut putin stabilitatea
     
  12. Bogdan Dascalescu 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Feb 2019
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A5 2.0 2013
    Buna ziua!

    Am un audi A5 2013 si trebuie sa ii montez pentru aspect, 4 distantiere deoarece jantele actuale pe 18’ sunt destul in interior si nu arata bine!
    Problema este ca nu stiu cum sa aleg distantierele, de 15 mm sau 20 mm sa am un aspect de fabrica/original al masinii( nu doresc sa imi stea jantele dupa montarea lor in exteriorul aripii).

    Am tot citit ca se monteaza de 15 mm pe fata si 20 mm spate, dar nu pot monta aceeasi dimensiune pe toate cele 4 roti.

    Va multumesc si astept un raspuns!
     
  13. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Da, asa trebuie, 15 mm fata si cam 20 mm spate. Asta daca jantele actuale au ET 47.
    Sau iei jante cu ET 29 si adio distantiere.
     
    snipe apreciază asta.
  14. Bogdan Dascalescu 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Feb 2019
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A5 2.0 2013
    Jantele actuale sunt modelul s line 5 spite de pe audi a4 b8, deci cred ca sunt Et 47( nu stiu cum sa imi dau seama) dar atasez o poza cu ele. Repet sunt pe 18 dar stau foarte in innaubtru la audi alA5.
     
  15. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Daca sunt de pe B8 si stau in interior, atunci asa e, au ET 47 , standardul de B8.
    La tine ai cele doua variante de mai sus daca vrei sa le scoti mai inafara, sa nu fie ca un "carucior de kaufland" ;)
     
    borsy apreciază asta.
  16. Bogdan Dascalescu 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Feb 2019
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A5 2.0 2013
    Exact, multumesc mult pentru raspuns...caut sa ii montez distantierele de sus 15 fata 20 spate!
     
  17. Lucian17

    Lucian17 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Aug 2017
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A5, B8, 2.0, 2014
    Salut, baieti! Am un Audi A5 2.0 TDI Quattro an 2013 si am cumparat masina de curand, fiind echipata cu anvelope de vara noi Triangle. Anvelopele mi se par slabute ca si performante ca sa le mai folosesc si din primavara. Desi nu prea am fost adeptul anvelopelor all season, m am uitat putin pe net si am gasit Michellin CrossClimate + cu performante foarte bune atat pentru vara cat si pentru iarna. Pentru a evita cumpararea altui set de jante de iarna, am luat in calcul anvelopele all season. Credeti ca e ok sa iau anvelopele astea all season sau sa raman pe varianta clasica roti de iarna si roti separata de vara? Multumesc
     
  18. Horatius

    Horatius 6th Gear Member

    Înscris:
    18 Mar 2019
    Locație:
    Alba Iulia
    Masina:
    Audi A4 B8.5 - 2.0 TDI (CGLC ) 177 CP
    All season nu sunt nici de vara, nici de iarna, dpdv al performantelor. Sunt ok atata vreme cat nu esti nevoit sa apelezi, doamne fereste, la performanta unei anvelope.
     
  19. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Vorbesti din cunostinta de cauza sau din auzite? Eu am all season de 6 ani pe 3 masini si nu am avut niciodata probleme de aderenta sau franare in anumite situatii. Trebuie sa fie cauciucuri de calitate, altfel si cu cele de vara sau iarna poti avea probleme daca nu sunt de calitate.
     
  20. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Marian, pune All Season si stai o iarna in Romania.
    Poate ca in anumite conditii se descurca, un drum la munte, etc. Dar mergi cu ele zi de zi o iarna intreaga si mai discutam dupa.
    Eu am pus All Season Pirelli Cinturano 16” pe o masina din familie. Sunt pe roti doar ca sa nu merg direct cu jantele pe asfalt, degeaba.
     
    MDU apreciază asta.

Distribuie pagina asta