1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Jante si anvelope pentru A3 8V Berlina si/sau Sportback - ce se potriveste si ce alegem

Discuție în 'Jante / Anvelope' creată de vibeup, 1 Iul 2015.

  1. vibeup

    vibeup Silver Member

    Înscris:
    1 Mar 2015
    Locație:
    Stuttgart
    Masina:
    A3 8Y 2022, 2.0TFSI Quattro
    Salutare,
    jantele astea ce model sunt ?
     
  2. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Nu sunt sigur insa eu cred ca sunt jante de A3 8V.

    Vezi codurile astea:
    8P0 601 025 CC
    8V0 601 025 BP
    8P0 601 025 BM
     
    Ultima editare de un moderator: 2 Iul 2015
  3. vibeup

    vibeup Silver Member

    Înscris:
    1 Mar 2015
    Locație:
    Stuttgart
    Masina:
    A3 8Y 2022, 2.0TFSI Quattro
    salutare,
    jantele astea provin de pe a3 s-line?
     
  4. meghitz

    meghitz 6th Gear Member

    Înscris:
    24 Iun 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    VW Passat Variant 2.0TDI 170cp DSG 2008 + AUDI A3 Sportback 2.0TDI 140cp DSG 2008
    Da, de A3 sunt.
     
  5. vibeup

    vibeup Silver Member

    Înscris:
    1 Mar 2015
    Locație:
    Stuttgart
    Masina:
    A3 8Y 2022, 2.0TFSI Quattro
    Ultima editare de un moderator: 10 Apr 2021
  6. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    @vibeup Tu stai in DE, poti sa mergi mult si bine cu jante pe 18 fara sa schimbi un capat de bara, la ce strazi sunt acolo in comparatie cu Romania.
    Eu am trecut de la 16'' la 18'' si consumul a crescut cu aprox. 1l. Se simte un pic si la demaraj, la plecarea de pe loc.
     
  7. vibeup

    vibeup Silver Member

    Înscris:
    1 Mar 2015
    Locație:
    Stuttgart
    Masina:
    A3 8Y 2022, 2.0TFSI Quattro
    s-au cam topit si pe aici strazile mai ales acuma ca au fost 3 zile de caldura 42 grade si asta iarna a fost destul de frig. strazile incep sa aratate destul de urat gropile au fost acoperite repede ca astia suna si fac plangere ca si-au strambat jentile mai toti au asigurare de avocat si da statu in judecata imediat. In romania inca nu avem acces la avocat din cauza costurilor dar aici vad ca este o chestie foarte buna si nu costa mult pana in 150euro pe an iar daca ai probleme te salveaza de cateva mii chiar si probleme cu garantia la orice .
     
  8. Giuliano1897 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Feb 2015
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A3 Sportback, 1.4 TFSI, 2013
    Dimensiuni jante aliaj 16'' 8V

    Salut,

    Din martie, ma pot mandri cu un exemplar de 8V de care sunt foarte multumit, dar vine iarna si vreau sa echipez masina corespunzator.

    Am jante de 17 si ma bate gandul ca pentru anvelopele de iarna sa iau niste jante aliaj de 16, pentru a avea balonul anvelopei mai mare si ceva mai multa eficienta pe zapada.

    Problema e ca nu am gasit dimensiunile recomandate de jante 16'' pentru 8V (am gasit totusi multe informatii utile din topicurile de 8P), iar anunturile de vanzari jante sunt foarte evazive, se prezinta jante care s-ar potrivi si pe A3 si A4 si A6, chiar si pe unele modele VW, desi ma cam indoiesc. Adica, o janta de A4 de 16, cu latime de 7.5J, nu cred ca e recomandata pentru A3 8V. Din cate stiu, ar trebui sa fie mai ingusta (6.5-7J).

    Puteti sa ma ajutati cu ceva mai multe detalii (J, ET, diametrul gaurii)? Prinderea stiu ca trebuie sa fie clar de 5x112.

    PS: mai sunt si altii cu roti de vara de 17, care au optat pentru iarna pentru 16, merita efortul financiar de a mai lua un set de jante?
    Eu asa am avut la vechea masina si am fost foarte multumit de rezultat, dar poate ca la fel de multumiti sunt si cei care folosesc aceleasi jante si iarna si vara.

    Multumesc!
     
  9. vibeup

    vibeup Silver Member

    Înscris:
    1 Mar 2015
    Locație:
    Stuttgart
    Masina:
    A3 8Y 2022, 2.0TFSI Quattro
    cel mai bine 2 seturi. iarna poti pune chiar de tabla cu capace. acuma depinde daca ai spatiu sa depozitezi si plus ca le cari mereu la schimbarea sezonului. sa cari doar cauciucurile este mult mai usor :D. pe usa soferului ai un sticker cu ceva informati de compatibilitate. poza in atasament.
     
  10. Giuliano1897 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Feb 2015
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A3 Sportback, 1.4 TFSI, 2013
    Multumesc de reply, vibeup. Am vazut si eu colantul de pe usa, dar se refera la anvelope, nu la jante.

    Nu stie nimeni dimensiunile recomandate pentru 16'' la 8V sau un site pe care as putea gasi informatii?
     
  11. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Dimensiunile jantelor pentru masina ta adica ET-ul si J-ul sunt trecute in C.O.C.-ul (Certificat Of Conformity) care are seria ta de sasiu / VIN-Number. Bafta.
     
  12. Giuliano1897 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Feb 2015
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A3 Sportback, 1.4 TFSI, 2013
    Multumesc de raspuns, dar nu am acest COC. O sa merg la un dealer, poate ma lamureste. Numai bine.
     
    Ultima editare de un moderator: 17 Oct 2015
  13. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Da, trebuie sa mergi la importator pentru C.O.C. sau o hartie cu anvelopele omologate pentru modelul tau de masina. Bafta.
     
  14. vibeup

    vibeup Silver Member

    Înscris:
    1 Mar 2015
    Locație:
    Stuttgart
    Masina:
    A3 8Y 2022, 2.0TFSI Quattro
    salutare,
    ma puteti ajuta si pe mine cu un cod de capace pentru janta asta 8P0071496G.
    multumesc anticipat.
     
  15. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Nu am gasit codul cu G, decat cu H, daca asta e janta. Ai si specificatiile si codul capacului in imagine.

    LE. Uite, sunt acolo la tine,la oferta:)
     
    Ultima editare: 24 Oct 2015
  16. airden

    airden 3rd Gear Member

    Înscris:
    22 Oct 2014
    Locație:
    Germania
    Masina:
    2015 A3 8V Sportback 2.0 TDI CRLB Ambition
    Reinviem topic-ul cu o întrebare către colegii care au acces la cataloage/documentație accesorii originale: există jante de 18 Zoll OE cu lățime 8J ? Desigur pentru A3 8V.

    Extras din COC, desigur nu sunt menționate și 8Jx18.

    20210410_114223.jpg

    Înțeleg ca pe COC nu sunt trecute chiar toate dimensiunile disponibile, ci doar cele omologate pentru modelul meu de mașină, și de exemplu pentru S3 / RS3 8V exista și 8 J / 18 sau 8.5 J x 19.

    Am găsit de vânzare 8Jx18 ET46 codul 8V0601025 AN, inclusiv cu mențiune din partea Audi că respectivul cod se poate monta pe 8V.

    Pentru un posibil viitor upgrade m-ar interesa niște coduri OE, să știu ce caut. După cum scriam și pe jurnal, 7.5 J x 18 mi se par prea înguste, și cel puțin din anumite unghiuri arata jalnic.

    Mersi anticipat.
     
  17. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Le poti monta dar la un eventual control, accident, control in trafic sau alt incident vei avea mari probleme pentru ca tipodimensiunea respectiva nu este mentionata in C.O.C.-ul masinii tale. Bafta.
     
    airden apreciază asta.
  18. airden

    airden 3rd Gear Member

    Înscris:
    22 Oct 2014
    Locație:
    Germania
    Masina:
    2015 A3 8V Sportback 2.0 TDI CRLB Ambition
    Mersi pentru feedback, în condițiile astea nici cu roțile de iarna nu sunt chiar 100% in legalitate, jantele fiind de pe 8P și având un offset "un pic" mai mare, 56 față de 51 cât au cele originale de 8V.
    Vizual doar un cunoscător poate observa detaliul iar dpdv legal nu am fost niciodată controlat chiar atât de amănunțit.

    In ce privește roțile de vară, dacă nu găsesc un set original pe 18 cu lățimea "corectă" de 7,5J în stare excelenta și la preț rezonabil, probabil că voi opta pentru un set nou de anvelope pe 17 și rămâne în configurația din fabrică.
     

Distribuie pagina asta