1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Jante si Anvelope pentru A4 Allroad B8 - ce se potriveste si ce alegem

Discuție în 'Jante / Anvelope' creată de Salmos, 15 Mar 2016.

  1. Salmos

    Salmos 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Feb 2015
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi
    Salut,
    Unde gasesc ce alternative am la jante si anvelope pentru A4 Allroad din 2010 ? Acum am de iarna 255/55R17 iar vara 245/45 R18.
    As vrea sa pun anvelope de vara 235/50R18 cred ca ar fi mai confortabile peste toate denivelarile din oras. Se poate ?
     
  2. Alexandru Bârbu

    Alexandru Bârbu 5th Gear Member

    Înscris:
    31 Ian 2018
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi rs4
    Salut. Am și eu o rugăminte dacă cineva are cunoștințe despre anvelopele Goodyear Eagle F1 Asymmetric 3255/45 R18 103Y XL SCT, cu protectie de janta (MFS). Dacă a folosit cineva și dacă sunt mai ok decât Michelin Pilot Sport 4. Merci anticipat!

    [​IMG]
    [​IMG]
     
  3. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Da eu... Nu sunt mai ok ca și Michelin insa nu sunt diferențe mari dacă mergi normal
    Dacă ești sportiv atunci alege Pilot Super Sport Sau Cup 2

    Altfel as merge pe Goodyear dpdv financiar

    Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk
     
  4. borsy

    borsy Audi Expert

    Înscris:
    4 Noi 2013
    Locație:
    România
    Masina:
    Audi A6 C7 avant/S-tronic/2.0 TDI ultra-140kw CNHA
    Sunt anvelope de top. Michelin dpmdv sunt nr. 1.
     
  5. Alexandru Bârbu

    Alexandru Bârbu 5th Gear Member

    Înscris:
    31 Ian 2018
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi rs4
    Mulțumesc pentru feedback.
    @Cata_ADC preturile sunt la fel. Ba chiar goodyear sunt mai scumpe(vb de cauciucuri noi)
     
  6. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Cu placere
    Goodyear încă mai sunt pe masina de 3 sezoane
    Michelin au o uzura mai pronunțată insa după 2 veri au fost în limita minima de uzura, grip mai bun precum și aderenta mai mare pe ploaie

    Vorbesc din utilizarea lor cotidiana nu din teste sau altele.
    Dimensiunea folosita de mine este
    235/40 R18



    Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk
     
  7. Alexandru Bârbu

    Alexandru Bârbu 5th Gear Member

    Înscris:
    31 Ian 2018
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi rs4
  8. arazvan2002

    arazvan2002 Audi Expert

    Înscris:
    1 Iul 2010
    Locație:
    București/Fieni
    Masina:
    A4 B8 allroad 2.0TDI CAHA
    Sunt 5*100 si nu merg la tine. Cu siguranță nu intra nici pe butuc. Cauta jante de pe platforma A4 B8, A5, A6 C7, etc. Nu orice intra pe butucul de B8.

    Sent from my ASUS_Z00UD using Tapatalk
     
  9. Alexandru Bârbu

    Alexandru Bârbu 5th Gear Member

    Înscris:
    31 Ian 2018
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi rs4
    Am înțeles. Mulțumesc mult. Făcusem comanda de unele identice cu ceva timp in urma dar nimeni nu m-a contactat. O sa rectific atunci comanda. Mulțumesc @arazvan2002
     
  10. arazvan2002

    arazvan2002 Audi Expert

    Înscris:
    1 Iul 2010
    Locație:
    București/Fieni
    Masina:
    A4 B8 allroad 2.0TDI CAHA
    Cu plăcere! Vezi ca trebuie sa ai si ET mic. Jantele mele de allroad pe 18 au ET28, ca sa iasa in afara, altfel arata urat.

    Sent from my ASUS_Z00UD using Tapatalk
     
  11. r3dart 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Noi 2018
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi a4 allroad 2014
    Salut,
    Am schimbat recent anvelopele de vara marimea 245 40 r19 cu 225 50 r17 cu tot cu jante. Problema e ca jantele pe care le-am cumparat au anvelope montate ce sunt doua firme diferite, Dunlop 3 mm profil si Pirelli 5 mm profil. As vrea sa stiu daca diferenta de firme si diferenta de profil imi poate afecta tractiunea Quatro a masinii, geometria sau altceva grav. O alta problema mai am la anvelopele de vara: am schimbat o bucata cu unul din alta firma run flat, celelalte trei nefiind run flat. Cu ce imi poate afecta masina aceasta schimbare, ce imi recomandati ? Multumesc cu respect.
     
  12. tavistavi 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Iul 2012
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 2.0 TDI QUATTRO (BRD)
    Salutari!

    De cateva zile sunt fericitul posesor al unui A4 Allroad 2.0TDI, fabricatie 2018.
    Ma intereseaza daca exista vreun model de roata de rezerva de dimensiune redusa care sa incapa in locasul special din portbagaj.
    Midocar zice ca nu exista...insa locul din porbagaj pare sa permita....daca scoti kitul de reparatie.

    Multumesc
     
  13. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Daca o sa citesti, fara sa intrebi nimic, topicul dedicat A4 B8 (este aceeasi masina) din aria asta unde trebuia sa citesti fara sa deschizi topic nou aiurea si inutil o sa afli ce trebuie sa cumperi si cum sa procedezi ca sa ai o roata de rezerva cu dimensiunea de care ai intrebat.
     
  14. tavistavi 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Iul 2012
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 2.0 TDI QUATTRO (BRD)
    Multumesc
     
  15. heretic

    heretic 4th Gear Member

    Înscris:
    30 Mai 2010
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 Allroad, 2.0TDI - CGLC, 2014
    Salut,
    Vreau sa achizitionez o roata de rezerva + accesorii aferente (cric, carlig, etc.) cu suport. Din stickerul de pe usa trag concluzia ca am nevoie de roata de rezerva cu dimensiunea 175/55/19.
    La mine, in locasul rotii, este si subwooferul. Nu stiu ce suport trebuie sa achizitionez sau daca trebuie sa modific ceva.
    Multumesc
     
  16. Dragus Vlad 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Mai 2021
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    A4 allroad, 2.0 TDI, 2015
    Cei care aveti jante pe 19 ce anvelope aveti ? Eu momentan am niste jante Rotor pe 19 cu anvelope 255/35/r19 iar masina tinde sa o ia in toate directiile pe denivelari. Si din cate am inteles e din cauza jantelor/anvelopelor nepotrivite. Sunt curios la iarna cand o sa pun jantele cu care a venit masina, pe 17", daca o sa fie vreo diferenta.
     

Distribuie pagina asta