1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Jante si Anvelope pentru A6 Allroad C6 - ce se potriveste - recomandari ?

Discuție în 'Jante / Anvelope' creată de banatech, 16 Oct 2011.

  1. banatech Guest

    Salut!

    In talonul de la A6 Allroad (2008) dimensiunea maxima a anvelopelor data este 245 45 18. Eu doresc sa-mi cumpar anvelope de iarna cu jante cu tot, am gasit pe ebay, dar au 255 40 18, iar jantele sunt originale A6, chiar modelul S. As vrea sa-mi spuneti daca se potrivesc! Pe ebay toate anunturile cu astfel de marimi de anvelope spun ca se potrivesc pe A6 Allroad din 2008! Nu stiu dupa cine sa ma iau...

    Multumesc pt. raspuns!
    Mihai
     
  2. albertalx

    albertalx 1st Gear Member

    Înscris:
    21 Feb 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi Allroad, 3000cm, 2007
    anvelope vara pentru allroad

    spre ghinionul meu ( financiar) trebuie sa cumpar 4 anvelope de vara ( viteza+ ploaie) pentru un allroad 3.0 . vreau sa le cumpar noi, insa sunt atatea modele incat habar nu am ce sa aleg.
    Ma poate sfatui cineva?
    Cu multumiri anticipate,
    AAA
     
  3. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Depinde de bugetul alocat. Daca vrei anvelope premium te vor costa de la 200 Euro bucata in sus. Daca vrei anvelope low-cost, ca si firma, de la 150 euro bucata in sus. Acum depinde si de marimea care doresti sa o achizitionezi.

    Foloseste paginile de internet ale celor care vand anvelope si acolo ai si calculator de pret penru dimensiunile care sunt agreate de catre producator pentru masina pe care o detii. Bafta.
     
  4. albertalx

    albertalx 1st Gear Member

    Înscris:
    21 Feb 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi Allroad, 3000cm, 2007
    Buget....undeva 1000-1500 lei/bucata
    marime.. 245/45/18 indice viteza y sau z, dar sa fie ok pt ploaie si zgomot de fond redus. Am vazut atat de multe variante incat am cedat psihic, de aceea am cerut sfatul, sper avizat al unui coleg ..
    multumiri anticipate,
    AAA
     
  5. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Ca sa fii pe deplin convins ca vei face o alegere buna cumpara/alege dintre primele 3 firme clasate in testele ADAC 2012 sau testele AutoBild sau chiar acest site care testeza anvelope de la cei care scriu si le au pe masina nu ziaristi sau altii care au interes.
    Adica acest site http://www.testcauciucuri.com/

    Te uiti in acel site la tipul tau de masina sau anvelopa si vezi ce feedback dau cei care utilizeza zilnic diverse marci de anvelope.

    Tot ai au si pagina de internet www.cauciucuridirect.ro si preturi foarte bune.

    Bafta
     
  6. Petru B 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Iun 2015
    Locație:
    Hunedoara
    Masina:
    Audi A6 allroad
    A6 Allroad

    Am si eu o intrebare, pe audi-ul meu am roti 245/45 R18 si as vrea sa montez roti 235/55 R18. Se poate oare? Mentionez, allroad-ul este din 2010, 3.0 TDI, 245 CP.
     
  7. Megatron Gold Member

    Înscris:
    25 Iun 2012
    Locație:
    Franţa / Zalău - Romania
    Masina:
    Audi
    Nu se poate, e prea mare diametrul rotii.

    245 45 R18 are 677mm diametru iar 235 55 R18 are 715mm. Poti doar alea care sunt omolagate pentru masina ta. Vezi pe abtipildul de pe montantul central din partea soferului.
     
  8. Tyguana 2nd Gear Member

    Înscris:
    2 Ian 2019
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    Audi A6 Allroad, 3.0 TDI, 2011
    Salut
    Am un Audi A6 Allroad 2011, cu anvelope de iarna 215/55/r17 și pentru vara vreau să îmi pun 245/45/r18 asi putea avea ceva probleme daca trec la dimensiunea de 18"? Mulțumesc
     
  9. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Atata timp cat le ai trecute in Certificat Inmatriculare / C.I.V sau C.O.C., nici o problema.
     
  10. Tyguana 2nd Gear Member

    Înscris:
    2 Ian 2019
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    Audi A6 Allroad, 3.0 TDI, 2011
    Da, le am trecute in C.I.V.
     

Distribuie pagina asta