1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Jante si anvelope pentru Audi A6 C8 - ce alegem si ce se potriveste

Discuție în 'Jante / Anvelope' creată de traian si decebal, 29 Oct 2021.

  1. traian si decebal Audi Expert

    Înscris:
    4 Feb 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C8 45tfsi Quattro, Maserati Grecale Modena
    Am si eu un soi de dilema.

    Vreau sa cumpar un set de jante si anvelope de iarna.

    Rotile de vara sunt 255/40R20, cu latimea jantei de 8.5 inch si ET43.

    Daca mi-as lua de 19 de C8, ar fi 245/45R19, ET 40 si latime 8.5

    Cu alte cuvinte, exteriorul jantei ar fi bagat mai la interior cu 3 mm, exteriorul anvelopei cu 7mm si diametrul mai mic cu 9mm.

    Rotile de 20 sunt fantastic de bine aliniate cu caroseria (dupa standardele mele), insa aia cativa mm mai la interior pentru 19 inch eu ii vad cu ochiul liber.
    Am vazut cateva A6 C8 cu roti de 19" si nu imi place deloc cum sunt aliniate la caroserie.

    O alternativa ar fi sa iau jante de 19" de A5 care ar fi cu ET 32 si late de 8.5

    Asta s-ar traduce ca janta va fi mai la exterior cu 11 mm, anvelopa cu 6 mm, insa compenseaza cu faptul ca diametrul va fi mai mic cu 9 mm...nu am frica faptului ca va freca in aripa

    Mi-e ca rotile mai scoase in afara vor da un aer cocalaresc masinii.
    Cand ma uit la jantele de 20" originale, partea lor centrala e asezata la micron in linie cu caroseria iar 11mm mai in exterior pentru 19 inch mi-e ca e prea mult.

    Chiar daca pe 19 anvelopa e mai subtire cu 10 mm fata de 20 inch, janta tot trage spre exterior cu 11mm anvelopa in zona de contact cu janta, chiar daca calea de rulare va fi cu "doar" 6 mm mai in exterior.

    O alta parere ?
     
  2. MDU

    MDU Gold Member

    Înscris:
    30 Oct 2017
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 quattro, 2.0 TDI CGLC, 2014
    ET mai mic inseamna ca janta iese mai in afara. La ET40 va iesi mai in afara cu 3mm decat la ET43.
    Poti folosi site-ul asta daca vrei sa te joci cu diverse combinatii
    https://www.willtheyfit.com/
     
  3. traian si decebal Audi Expert

    Înscris:
    4 Feb 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C8 45tfsi Quattro, Maserati Grecale Modena
    Da, da.

    Am gresit din neatentie, ca atare si calculul mi-a iesit pe dos.

    Jantele originale de 19 sunt mai iesite in afara cu 3 mm, iar calea de rulare a anvelopei este mai in interior cu 2 mm raportand la 20 inch.

    Latimea jantei si la 19 si la 20 este 8.5 rezultand ca et-ul mai mic la 19 inch cu 3mm scoate janta mai in exterior cu 3 mm.

    Calea de rulare la 19 inch este mai in interior cu 2mm fata de 20inch pt ca anevelopa are 245 fata de 255.

    Poate si A6-le pe care l-am vazut cu 19 inch avea suspensie standard, mai ridicata cu 20mm fata de a mea si de acolo mi s-a parut ca se vede anapoda.
     
  4. traian si decebal Audi Expert

    Înscris:
    4 Feb 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C8 45tfsi Quattro, Maserati Grecale Modena
    Mi-am luat corectele astea pe 19 de A5.
    Janta si anvelopa vor sta cu 8mm mai in exterior fata de 19 inch originale de A6 C8, ceea ce e bine.
    Pilot Alpin 5 pe 245/45.
    Le montez peste 2 saptamani.
     
  5. MDU

    MDU Gold Member

    Înscris:
    30 Oct 2017
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 quattro, 2.0 TDI CGLC, 2014
    O mica avere mai pe scurt :))
     
  6. traian si decebal Audi Expert

    Înscris:
    4 Feb 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C8 45tfsi Quattro, Maserati Grecale Modena
    Cumva da.

    Desi jantele le-am luat la cost. Frate-miu cu asa ceva se ocupa.
    Anvelopele le puteam si pe ele lua 4 la pret de 3 pt ca cineva apropiat mie lucreaza la Michelin, insa factura urma a fi emisa pe numele persoanei respective iar eu aveam nevoie de factura pe alt nume.
     
  7. traian si decebal Audi Expert

    Înscris:
    4 Feb 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C8 45tfsi Quattro, Maserati Grecale Modena
    Gata, le-am montat.
    Arata mult mai bine in realitate fata de ce reusesc eu sa sa prind in poze.
    Faptul ca janta si anvelopa sunt mai iesite cu putin in afara, plus designul jantei, face ca sa imi placa mai mult masina cu jante de 19 fata de 20.
     
  8. LukaMissy 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Feb 2017
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    Audi A6 C8 Avant, 3.0 TDI 286 hp, 2019
    Buna ziua tuturor,
    Doresc sa schimb anvelopele pe masina mea, A6 C8 Avant, acestea avand deja 3 ani si aproximativ 35.000 km rulati. Problema mea cea mai mare cu ele este ca sunt cam zgomotoase. Din 5 tipuri de asfalt, pe 4 au zgomot pronuntat. de aceea vreu sa le schimb. Au aproximativ 4-5 mm ramasi, anul acesta as putea sa le mai folosesc, teoretic.
    Sunt Pirelli Pzero PZ4, AO, dimensiunea 255/40 R20 fabricatie ianuarie 2019. Cu acestea a venit masina din fabrica in 2019. Conform etichetei anvelopele Pirelli pe care le am eu sunt silentioase, 69 Db, dar in realitate nu sunt.
    La schimbare ma intereseaza doar un singur lucru: sa fie cat mai silentioase posibil. Ce imi recomandati (din experienta vreau, nu dupa eticheta anvelopelor in care nu ma pot increde 100%.).
    Si tot din experienta, daca poate sa ma ajute cineva, trecerea la roti de 19" cu anvelope de 245/45, cat de mult m-ar ajuta la reducerea zgomotului de rulare ? Astept raspunsuri/sugestii. Va multumesc.
     
  9. traian si decebal Audi Expert

    Înscris:
    4 Feb 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C8 45tfsi Quattro, Maserati Grecale Modena
    Eu am Bridgestone Turanza de vara pe dimensiunea ta.
    Pe iarna am 245/45R19 pilot alpin 5 si sunt mai silentioase decat cele de vara, desi nu ar trebui.
    Incearca Pilot Sport 5 de la Michelin.

    Nu cobora la 19 inch pentru ca inseamna sa pierzi 10 mm din latimea anvelopei si la dimensiunea asta a masinii, 245 latime mi se pare o anvelopa prea subtire.
    Mai ales ca tu ai Avant si mereu la astfel de masini si la SUV-uri, privite din spate, aria partii din spate e mai mare, iar roti de bicicleta iesind de sub masina nu dau bine deloc, contrastand cu dimensiunea masinii privita din pozitia respectiva.

    Cred totusi ca problema nu e doar de la anvelope, galagia generala din habitaclu deranjandu-ma si pe mine deoarece dupa ce treci de 160 km/h ajungi practic la limita inferioara a confortului acustic.
     
  10. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Ingusta, nu subtire.

    Cu galagia generala iti dau dreptate, e foarte multa lume ce se plange de acest aspect.
    Vorba unui coleg de forum, C6-le era “frigider” cand inchideai usile, C7 si C8 fiind foarte slab antifonate.
     
  11. LukaMissy 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Feb 2017
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    Audi A6 C8 Avant, 3.0 TDI 286 hp, 2019
    Hristos a Inviat!
    Multumesc pentru raspunsuri. Pana la urma am pus roti de 19 , 245/45/R19, cu anvelope Michelin Pilot Sport AO, dot 2019 sept.care mai au 5 mm. Anul acesta o sa rulez cu acestea, la anul vedem daca ma.intorc la rotile de 20 sau le vand. Ca si impresii, a crescut confortul de rulare mai ales in oras, peste denivelarile scurte, sine de tramvai, capace de canalizare, gropi astupate de pomana, etc. La drum lung cu suspensia pneumatica, rotile de 19 sunt de vis, ai aceea senzatie de plutire. Da, am coborat de la latimea de 255 la 245 si talonul anvelopei a crescut de la 240 la 245, de aceea, la viteze mari, de autostrada germana, trebuie sa conduci un pic mai atent, sta foarte bine pe sosea, dar cu roti de 20 mergi ca pe sine. Ma ajuta si all wheel steering-ul si si diferentialul sport, dar se simte diferenta la stabilitate intre roti de 19 si 20. Dar, cum cu viteze asa de mari merg poate de 3-4 ori pe luna, restul in limite cat de cat normale, unde nu se mai simte diferenta, nu plang dupa extra stabilitatea la viteze extra mari. In mod Dinamic pe 20 eram la limita confortului, dar cu cele de 19 poti merge linistit de Dinamic si inca se simte senzatia de plutire.
    Ca aspect, intr-adevar cele de 20 arata mai...altfel, din orice unghi ai privi masina, dar din nou, confortul a crescut si zgomotul de rulare a scazut, deci pentru mine este un castig rational, per total.
    Am tot citit ca zgomotul de rulare se intensifica cum imbatraneste anvelopa, inclusiv de Michelinurile Pilot Sport am citit asta, sunt care se plang ca dupa 25-30.000km rulati deja parca se dubleaza nivelul de zgomot. La anul, in primavara cand va trebui sa cumpar anvelope noi, poate o sa am norocul sa mai scada zgomotul de rulare??? Sper sa fie asa. Pana atunci incerc sa merg pe tipuri de asfalt care sunt mai silentioase. Da asta a fost o gluma, nu ai cum sa alegi tipul de asfalt, dar chiar este o diferenta enorma la zgomot intre asfalt de un fel si de alt fel.
    DAR...cand o masina are pretul de lista de peste 100.000 euro!!!! ( a mea are 3 ani, luata anul acesta, la jumatate de pret), nu ma asteptam totusi sa fie probleme cu zgomotul de rulare si vantul, la viteze de 160-170km/h ( mai ales ca am si geamuri laterale duble). Noroc ca restul dorintelor legate de masina au fost bifate cu succes si nu ma duc zilnic cu viteze peste cea legala de autostrada, astfel ca per total sunt foarte multumit de Audi A6 Avant C8.
     
  12. tim s

    tim s 4th Gear Member

    Înscris:
    4 Apr 2008
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A6 C8 45 TFSI SPORT S TRONIC 2019 EU6 dTEMP NAVI LED ACC 245CP
    Am avut Bridgestone Turanza,acum am pus Michelin Primacy 4 AO1 cu factor zgomot de 68db. Sunt spectacol,foarte silentioase.Nu mai am A la consum,am B dar merita!
     
  13. LukaMissy 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Feb 2017
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    Audi A6 C8 Avant, 3.0 TDI 286 hp, 2019
    De unde le-ai cumparat si ce dimensiune au? Ce am gasit eu modelul acesta (245/45/R19) era cu factor zgomot 70 db. Si 2 db in plus conteaza mult, la diferenta de 3 db se dubleaza deja nivelul zgomotului.
     
  14. tim s

    tim s 4th Gear Member

    Înscris:
    4 Apr 2008
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A6 C8 45 TFSI SPORT S TRONIC 2019 EU6 dTEMP NAVI LED ACC 245CP
  15. LukaMissy 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Feb 2017
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    Audi A6 C8 Avant, 3.0 TDI 286 hp, 2019
    Multumesc, dar am nevoie de ceva pe 19, 245/45/r19, mai am si un set de jante pe 20, nu vreau sa cobor la 18, deja ar arata prea ciudat cu latimea 225, comparativ cu 255 cu cat a venit masina. Dar multumesc pentru idee, o sa ma documentez sa vad daca gasesc si pe 19 Michelin Primacy
     
  16. traian si decebal Audi Expert

    Înscris:
    4 Feb 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C8 45tfsi Quattro, Maserati Grecale Modena
    Pretul sau valoarea unei masini este aia cu care ai luat-o tu, nu cu care a luat-o altul.
    In principiu, fie ca iti iei A6 chel, masina noua la pret de lista 55.000, fie ca ca o configurezi sa ajunga la 100.000, nivelul de zgomot interior tot acelasi este. Ba s-ar putea ca aia cheala sa fie mai silentioasa la viteza mare daca are anvelope de 225 si nu de 255.
    Geamurile duble cred ca nu ajuta prea mult, ca si eu am si e haos in masina.
    Sigur suspensia pe aer ajuta la zgomot interior mai mic, insa la denivelari, nu la rulatul pe autostrada.

    Am vrut si eu sa scap de Turanza, si desi un set nou costa intre 3850lei si 5350lei in functie de dot (alea de acum 3-4 ani sunt sub sau in jurul a 4000 lei), nimeni nu imi dadea nici 2000 lei, dot de anul trecut, uzura 14800km, in jurul a 7mm ramasi.
    Ca atare, raman cu Turanza pt ca masina nu o sa mai stea la mine decat inca 35 de luni si nu are sens sa platesc pt un moft de scurta durata.

    Isi comanda nevasta-mea o masina pe la iarna si chiar ma uitam ca daca isi cumpara anvelope de iarna pe spate mai late(are posibilitatea a 2 latimi), 74dB este zgomotul....dezastru total. Alea inguste la 70dB


    LATER EDIT

    Acum m-am uitat pe factura ca alea de iarna pe care le am pe A6 sunt de 72dB si cele AO ar fi fost de 69dB.
    Stiu ca am cerut AO, insa nu mai tin minute motivul pt care mi s-a spus ca nu poate livra astfel.
     
    Ultima editare: 26 Apr 2022

Distribuie pagina asta