1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Lampa numar inmatriculare la A4 B6 - demontare- inlocuire lampa - inlocuire becuri

Discuție în 'Audi A4 B6 (2001 – 2005)' creată de audiheart, 3 Mai 2010.

  1. smailly_razvan

    smailly_razvan 5th Gear Member

    Înscris:
    11 Sep 2012
    Locație:
    Hunedoara
    Masina:
    AUDI A4 B6 2.0i 131 CP
    Îmi bipaie in bord cu roșu când pun contactul PLATE NUMBER LIGHT, iar după aceea îmi mai arată cu galben semnul de bec ars cu X pe el, care ar putea fi problema? Mulțumesc.

    Astea sunt becurile care le-am montat.
     
  2. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Sunt "becuri" proaste fara Can-bus. Au consumul sub 5w si le "vede" ca arse. Ori pui becuri normale, ori pui anulatori.
     
  3. smailly_razvan

    smailly_razvan 5th Gear Member

    Înscris:
    11 Sep 2012
    Locație:
    Hunedoara
    Masina:
    AUDI A4 B6 2.0i 131 CP
    Ce sunt acei anulatori daca te rog? Multumesc.
    Aceste becuri care le am acum au functionat, problema a aparut recent.
     
  4. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Le montezi pe alea originale cu LED adica astea 4H0 943 021 si 4H0 943 022. Le cumperi de unde vrei tu - costa in jur de 30 Euro setul - si le gasesti ca si imagine pe Google. La masina ta cele mentionate nu dau eroare ca la A4 B7.
    Ce ti-ai montat tu la numar sunt niste mizerii asa cum ti-a spus si Marian. Daca intrebi ce sunt anulatorii, e clara treaba. Citeste pe forum si citeste pe Google.
     
  5. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Ai spus ca ai becuri. Alea nu sunt becuri. Ori diferenta e enorma intre exprimarea ta si ce e pe masina.
     
  6. AlexPTB

    AlexPTB Platinum Member

    Înscris:
    14 Iul 2017
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B6 2oo4 1.9 AVF
    Salutare,
    Nu-mi functioneaza becurile la numarul inmatriculare, problema clasica si am decis sa-mi comand maner nou, doar OE :( am gasit. Il voi monta saptamana aceasta.

    De la dezmembrari nu avea rost, a facut un amic trei drumuri pana a gasit unul bun. Solutia ieftina care ar putea merge: schimbate lampile cu unele noi.

    Ei bine, la mine sunt mancate de rugina suruburile, trebuie sa sparg lampile si sa le scot asa sau sa demontez manerul (tot acolo ajung).

    Ar exista sanse sa nu fie neaparat de la maner ? Adica sa-l pun pe cel nou si sa nu functioneze?
     
  7. AlexPTB

    AlexPTB Platinum Member

    Înscris:
    14 Iul 2017
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B6 2oo4 1.9 AVF
    Am revenit. Nu am facut nimic cu lampile noi, suportul cu maner era problema. In alte cazuri problema e de la cablaj intrerupt (dar la mine a fost manerul) trebuie verificat pe traseu. Am schimbat manerul cu unul nou si acum mi se vede numarul. :)

    xNZzZZJ1.jpg ptzkiPk2.jpg
     
  8. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Cand mai atasezi poze le atasezi cu programul de atasare poze existent pe forum (asa cum am editat eu mesajul tau acum) nu cu link-uri externe care ulterior se pot sterge din alte cauze (se modifica politica acelul site de hosting, etc., etc.). Multumesc.

    Nu de alta dar poze vechi postate cu un anume site de hosting au disparut de pe forum, din pacate.
     
  9. Dragoi Sebastian

    Dragoi Sebastian 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Noi 2017
    Locație:
    Lugoj
    Masina:
    Audi a4 b6, 1.9 tdi 131 cp anul fabricatie 2003
    Buna ziua,
    Azi dimineata am constatat ca cineva a vrut sa imi fure lampile de la numar si fiindca nu a reusit una din ele mi-a rupto si a ramas surubul blocat in interior. Nu stiu cum as putea sa demontez ansamblul sa vad daca o pot scoate sa o inlocuiesc sau sa o schimba cu totul.

    Va multumesc!

    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG] IMG_20180213_095135.jpg IMG_20180213_095129.jpg IMG_20180213_095119.jpg
     
  10. danutzu_2001

    danutzu_2001 Bronze Member

    Înscris:
    16 Dec 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B9 2018 2.0 Diesel IF-14-MHB
    S.a mai discutat. Degripant mult si rabdare sa il faci sa se miste. Miscari scurte inainte.inapoi.

    Sent from my SM-A520F using Tapatalk
     
  11. iondarie

    iondarie 5th Gear Member

    Înscris:
    11 Noi 2015
    Locație:
    Otopeni
    Masina:
    A4, BRB, 2007
    pentru demontarea ansamblului:

     
  12. Dragoi Sebastian

    Dragoi Sebastian 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Noi 2017
    Locație:
    Lugoj
    Masina:
    Audi a4 b6, 1.9 tdi 131 cp anul fabricatie 2003
    Multumesc frumos pentru raspunsuri si va multumesc pentru video!
     
  13. AlexPTB

    AlexPTB Platinum Member

    Înscris:
    14 Iul 2017
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B6 2oo4 1.9 AVF
    Ce cretini.. pentru 25-30 lei s-au obosit sa fure.. mda, asta-i tara in care traim. Cuiva in parcarea unui magazin au incercat sa-i fure grila, n-au reusit decat s-o rupa insa tot au luat-o. Daca-i prinzi trebuie sa le rupi degetele.

    Eu am incercat sa-mi schimb o lampa, au reusit sa desfac surubul dupa mult chin, insa tot n-a functionat, erau prea oxidate contactele din maner. Am luat unul nou, dupa doua incercari nereusite cu manere din dezmembrari care cica 'mergeau'.
     
    z1daru apreciază asta.
  14. Dragoi Sebastian

    Dragoi Sebastian 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Noi 2017
    Locație:
    Lugoj
    Masina:
    Audi a4 b6, 1.9 tdi 131 cp anul fabricatie 2003
    Cam asta e tara in care traim... mai bine furam decat sa ne cumparam.... Iti dai seama ca daca ii prind le rup mainile.
     
  15. alexx_spirit

    alexx_spirit 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Mai 2016
    Locație:
    Tîrgu Mureș
    Masina:
    audi a6 c7 2012, 2.0 tdi, 177 cp
    Salut,
    Am inlocuit suportul pentru lampi + clapeta de deschidere a portbagajului + butucul de unde se deschide portbagajul cu cheia (toate noi). Problema este ca nu se aprind luminile de la numar (clapeta functioneaza). Cei de la service-ul unde am dus masina mi-au spus ca au mers luminile cand au montat lampile si ca au verificat daca sunt fire intrerupte si ca nu au gasit nimic si ca problema ar fi de la modulul lumini.
    Imi poate spune cineva daca aceasta poate fi problema sau cei de la service m-au dus de nas. Mentionez ca m-au tot amanat cu masina cand ii intrebam daca au facut ceva la ea, ba ca nu e aia, ba ca nu au gasit piese si tot asa.
    Am un audi a4 b6 2002 AWX 131 cp. Multumesc!
     
  16. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Cand ai probleme la electrica masina se duce la un electrian profesionist nu la mecanic auto. La electrician auto profesionist, nu un agarici, ai fost ? Cine are diagnoza trebuie sa cunoasca ELSA si ETKA pe de rost si sa fie si un bun electrician auto care are scule si care stie sa-ti desfaca masina si sa rezolve problema adica stie exact de unde este eroarea si cum o remediaza, nu numai ca o ai.
    Cine nu indeplineste conditiile astea are degeaba diagnoza aia daca el doar iti arata cu degetul ca ai o eroare dar nu iti si rezolva problema. Concluzia: mergi la un profesionist in electrica auto nu la service. Meseriasii = profesionistii lucreaza singuri, nu la service.
     
    alexx_spirit și AlexPTB apreciază asta.
  17. alexx_spirit

    alexx_spirit 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Mai 2016
    Locație:
    Tîrgu Mureș
    Masina:
    audi a6 c7 2012, 2.0 tdi, 177 cp
    multumesc!
    am sa o duc la un electrician....sper sa gasesc unul serios....ca multi doar se fac ca repara ceva doar sa-ti ia banii!
     
  18. Ursuuu87 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Iun 2018
    Locație:
    Pitesti
    Masina:
    Audi a4 1,9 2002
    Buna seara,
    La un audi A4.2002 B6 am demontat lampile numar inmatriculare, cele vechi și am vrut sa pun unele cu led dar am constatat ca nu functioneaza ambele. Am încercat din nou cu becuri normale degeaba. Ce trebuie sa fac ? Mulțumesc
     
  19. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Verifica sigurantele. Trebuie sa montezi unele lampi originale cu LED. Ai codurile aici pe forum. Nu mai monta toate mizeriile chinezesti.
     
  20. AlexPTB

    AlexPTB Platinum Member

    Înscris:
    14 Iul 2017
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B6 2oo4 1.9 AVF
    Lampile sunt acelasi model, fie ca e limuzina, fie ca e combi. Fa ce a spus Cristi.

    Daca tot vrei LED, mergi pe becuri LED Philips/Osram. Eu am pus astfel de becuri si sunt multumit de cum se vad, lumineaza frumos. Am vazut si tiganii puse, cu 15-20 lei bucata/setul, luminau.. insa in prostie, extrem de puternic si respectivii erau luati la ochi.. una e sa pui cu bun gust, alta sa exagerezi.

    O lampa noua OEM costa ~50 lei iar un set Philips/Osram intre 60-90 lei, insa sigur va fi ceva frumos.

    https://i.imgur.com/k8ONxpm.jpg

    https://i.imgur.com/dV5awdS.jpg
     
    Ultima editare: 5 Iun 2018

Distribuie pagina asta