1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Lampa numar inmatriculare la A4 B7 - Bec ars - surub blocat - etc. ..

Discuție în 'Audi A4 B7 (2005 – 2008)' creată de BRT, 8 Oct 2008.

  1. BRT

    BRT 6th Gear Member

    Înscris:
    6 Apr 2008
    Locație:
    Piatra Neamt
    Masina:
    Audi Q5 2.0 2012
    Am o vreme de cand mi s-a ars unul din becurile de la nr spate si nu pot da jos lampa intrucat s-a blocat surubul si daca fortez o sa-i distrug capul...Surubul intra intr-un plastic asa ca daca folosesc degripant o fac degeaba...ce sa fac???...ca m-am saturat de martorul din bord aprins...IMI STA PE CREIER!!!
     
  2. xaby69

    xaby69 Gold Member

    Înscris:
    16 Oct 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A4 2.0i
    la fel a patit si musicdok... am dat 1 saptamana cu degripant si nimic... capul surubului intra in plastic si etanseaza destul de bine! am incercat cu o gramada de surubelnite care mai de care si nimic... in final am luat o bormasina cu un burghiu de 2 mm si am dat gaura in capul surubului pana sa rupt capul de tot si am putut scoate plasticul care acopera becul... faza nasoala e ca surubul nu-l mai poti scoate... dar am rezolvat prinderea plasticului cu o picatura de silicon! bafta!

    P.S. si eu am un bec care lumineaza cand are chef... dar in weekend am sa rezolv si problema asta!
     
  3. radu82

    radu82 4th Gear Member

    Înscris:
    31 Ian 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 2.0 ALT 2002
  4. leo

    leo 6th Gear Member

    Înscris:
    4 Noi 2007
    Locație:
    Galați
    Masina:
    Audi A4 B7 2005 2.0TDI 140CP BLB Multitronic GYJ
    Merge greu mai ales ca nu e pozitie in lungul axului surubului. Recomand sa dai nr si placa de la numarul de inmatriculare jos si sa folosesti o surubelnita in cruce pe masura capului altfel o sa ajungi ca si colegul xaby69. Cumpara becuri de firma sa te tina mai mult ca sa nu fii nevoit sa umbli des. Daca e dus capul si totusi l-ai scos cauta sa schimbi surubul ca de intrat intra usor dar mai tarziu....
     
  5. BRT

    BRT 6th Gear Member

    Înscris:
    6 Apr 2008
    Locație:
    Piatra Neamt
    Masina:
    Audi Q5 2.0 2012
    Cred ca o sa desfac capitonajul de pe capacul portbagajului ca sa pot scoate plasticul ala negru lung in care vin lampile (ca sa nu lucrez pe masina ca e mult mai incomod si riscant sa zgarii tabla) si incerc sa-i dau gaura cu un burghiu mai subtire si sa scot surubul...si clar o sa schimb surubul...ar fi bine daca as gasi si o scula de extras...Vad eu...sa isi revina putin vremea si ma bag...o sa fac poze...Daca aveti alte idei va rog sa le postati!Multumesc!
     
  6. xaby69

    xaby69 Gold Member

    Înscris:
    16 Oct 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A4 2.0i
    eu nu ti-as recomanda sa desfaci din interior, daca nu ai de lucru... ai sa-ti faci, iti spun sigur!! sunt o gramada de desfacut pe acolo si se pun greu la loc + ai o pozitie foarte defavorabila din interior! acum decizia iti apartine!
     
  7. gaby1773

    gaby1773 Banned

    Înscris:
    14 Mar 2008
    Locație:
    iasi
    Masina:
    A4 B6 2003 1.8T Sport - evolutie continua
    Si eu am avut aceasta problemuta, si daca nu aveam indicator de bec ars in bord nici ca ma apucam de schimbat becurile. Insa cum m-a stresa nespus eroarea, am decis sa ma apuc de treaba.
    Initial credeam ca va fi foarte usor, dar surubul buclucas mi-a dat de furca. Sincer nu ma asteptam, cu atat mai putin la masini mai noi ca a mea.
    La unul din suruburi, m-am chinuit intai cu o surubelnita cu cap de dimensiunea surubului, insa am reusit sa stric aproape de tot capul. Pana la urma mi-a venit si mie ideea cu datul jos al suportului de numar mentionata de colegul de mai sus. Am pus mana pe o surubelnita cu cap mai mare si cu capota portbagajului la 90' (tinuta de cineva) am apasat cu putere in capul surubelnitei si am desfacut pana la urma surubul.
    La cel de-al doilea (am vrut sa am ambele becuri identice) am indoit o surubelnita (i-am facut un "U") astfel incat sa pot apasa perpendicular pe surub si pot s-a zis ca l-am scos chiar usor.
    Ambele suruburi (capete) au fost nefolosibile, asa ca eu le-am schimbat cu altele cu cap drept, nu inainte de a da cu putin WD40 ca tot aveam la indemana.

    Nu te apuca de desfacut prin interior nimic, ca dupa aia nu o sa stii de unde se aud diferite zgomote, sau o sa iti para rau cand vei rupe nu stiu ce clema sau nu vei sti unde vine vre-un surub. Iti cauti degeaba de lucru...

    VAD ca inca nu ai stricat capul surubului. Eu nu vad motivul pentru care nu ai incerca metoda clasica de desfacere, inainte de a te complica cu bormasina si gauri... Daca nu poti prin metoda clasica, atunci regurgi la altceva.
    La o surubelnita pe baterii te-ai gandit? De aia care folosesc tamplarii pentru a infileta holtzsuruburi in lemn (mobila)? Eu m-am gandit, insa am rezolvat mai simplu.

    In attach ai un "prototip" al surubelnitei design propriu :drag:
     
    Ultima editare: 8 Oct 2008
  8. BRT

    BRT 6th Gear Member

    Înscris:
    6 Apr 2008
    Locație:
    Piatra Neamt
    Masina:
    Audi Q5 2.0 2012
    Ideea e ca am incercat prin metoda clasica dar nu merge...se roteste surubelnita in capul surubului deformand crucea...o sa mai incerc o data cu rubelnita si daca nu merge o sa incerc cu un burghiu...dau un inceput de gaura apoi sa dau in sens invers,adica in sensul de desfacere al surubului ca poate se desface prin forta de rotire a burghiului...
     
  9. xaby69

    xaby69 Gold Member

    Înscris:
    16 Oct 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A4 2.0i
    sansele sunt foarte mici... dar stii cum e vorba ceea: incercare moarte n-are!

    mai poti sa dai gaura cu un burghiu subtire si apoi cu unul mai gros ca astfel reusesti sa rupi capul surubului si de aici problema ca si rezolvata!
     
  10. BRT

    BRT 6th Gear Member

    Înscris:
    6 Apr 2008
    Locație:
    Piatra Neamt
    Masina:
    Audi Q5 2.0 2012
    Nu vreau sa-mi ramana surubul inauntru, asta e chestia...ca as fi facut ceea ce zici ca sa rup capul surubului...
     
  11. xaby69

    xaby69 Gold Member

    Înscris:
    16 Oct 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A4 2.0i
    pai bafta atunci... sa ne spui finalul!
     
  12. DODO

    DODO 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Dec 2007
    Locație:
    CONSTANTA
    Masina:
    AUDI A4 avant
    surub

    si em avut aceias prb.si am dat cu o bormasina direct in el si am scimbat cu altele:angrymod::angrymod:
     
  13. Fanutz

    Fanutz 3rd Gear Member

    Înscris:
    17 Iun 2008
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    Audi A6 4G 3.0 TDI [CLAB 2012]
    si eu aceeasi problema am avut-o. si la fel cu o bormasina si cu o surubelnita doua am tot insistat pana i-am rupt capatul la surub. pe urma am scos capacelul, si cu un patent am desfiletat ce-a mai ramas din surubelul ala. akm mi-am pus becuri pe leduri sa nu se mai arda. :))
     
  14. Sini

    Sini Silver Member

    Înscris:
    17 Iul 2008
    Locație:
    BUCURESTI
    Masina:
    A4 B6 / A3 8L
    Ai mai facut vreo modificare petrnu a pune led-uri?
    Nici la mine nu se deschide un surub si as vrea sa pun led-uri dupa ce desfac lampa
     
  15. Fanutz

    Fanutz 3rd Gear Member

    Înscris:
    17 Iun 2008
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    Audi A6 4G 3.0 TDI [CLAB 2012]
    nu ..absolut niciuna ..becurile sunt la fel ..numai ca acelea au 4 leduri in interior..si se vede alb ..nu galben. ;)
     
  16. BRT

    BRT 6th Gear Member

    Înscris:
    6 Apr 2008
    Locație:
    Piatra Neamt
    Masina:
    Audi Q5 2.0 2012
    E buna si asta dar numai sa am noroc sa ramana ceva din surub afara ca sa pot sa-l prind cu patentul...incerc sambata sa vad ce pot rezolva...Ms...
     
  17. adi599

    adi599 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Oct 2008
    Locație:
    Lugoj
    Masina:
    A4 1,9TDI 131CP
    si eu am un bec la numar, care cand vrea, cand nu. Vechiul proprietar a cam paradit surubul de nu mai stiam ce o fi: cruce, imbus sau torx. Cum posed capacul de rezerva, incerc urmatoarea varianta: cu o turbina cu disc subtire (ca alea cu care dentistii ne taie maselele) sa-i fac o taietura in capul surubului, pt. o surubelnita dreapta, chiar daca tai putin si din plastic. Daca merge va dau de veste.;)
     
  18. BRT

    BRT 6th Gear Member

    Înscris:
    6 Apr 2008
    Locație:
    Piatra Neamt
    Masina:
    Audi Q5 2.0 2012
    In cazul asta cu siguranta tre sa tai si din plastic ceea ce eu nu as vrea...sper sa-l pastrez intact...costa cam 55 lei dar daca il schimbi tre sa il schimbi si pe celalalt ca asta va fi nou si lumina mai puternica...
     
  19. BRT

    BRT 6th Gear Member

    Înscris:
    6 Apr 2008
    Locație:
    Piatra Neamt
    Masina:
    Audi Q5 2.0 2012
    Rog inchideti!
     
  20. deocamdata

    deocamdata Audi Expert

    Înscris:
    15 Dec 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    ALLROAD: 2009 3.0 TFSI ; 2006 3.0 TDI; RR Autobiography 4,4 SDV8
    Nu-l inchidem ... poate e de folos si altui membru si nu are rost sa deschida alt thread. ;)
     
    Florin MfC apreciază asta.

Distribuie pagina asta