1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Lampa numar inmatriculare la A4 B7 - Bec ars - surub blocat - etc. ..

Discuție în 'Audi A4 B7 (2005 – 2008)' creată de BRT, 8 Oct 2008.

  1. Scorpyon

    Scorpyon Silver Member

    Înscris:
    10 Iun 2011
    Locație:
    Maramures
    Masina:
    A4 B7, 1.9 TDI
    Un raspuns va rog.
    Ce siguranta este la becurile de la numar ? Daca stie cineva unde se afla (pozitia si de cati Ah). Deoarece nu mai merg deloc becurile din senin. :readit:
     
  2. Damici

    Damici 2nd Gear Member

    Înscris:
    2 Oct 2015
    Locație:
    Belgia
    Masina:
    A4, b7, 2.0 140cp, cod motor BPW, 2007
    Salut,
    Am o problema cu lampa nr de inmatriculare. La becul din dreapta, lamele de contact din interior se misca pentru ca plasticul care le sustin este spart. Trebuie inlocuit tot ansamblul sau se gaseste componenta din foto? Stie cineva codul piesei sau al ansamblului?
    Multumesc!

    27711328_1968907373136898_574768161_o.jpg
     
    PaulBogdann apreciază asta.
  3. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Trebuie inlocuit tot.
     
  4. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Se inlocuieste absolut tot manerul care vine cu tot cu lampi. S-a mai scris asta in topic (ori aici ori in alte arii) dar nu ai citit
     
  5. Damici

    Damici 2nd Gear Member

    Înscris:
    2 Oct 2015
    Locație:
    Belgia
    Masina:
    A4, b7, 2.0 140cp, cod motor BPW, 2007
    Puteti sa ma ajutati cu codul?
    Multumesc.
     
  6. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Nu ai nevoie de cod. Il comanzi la orice magazin de piese auto nou pe original nu AfterMarket (nici nu cred ca il face cineva in afara de fabrica) pe baza seriei de sasiu a masinii.
     
  7. cris_rcc

    cris_rcc 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Dec 2015
    Locație:
    ploiesti
    Masina:
    audi a4 b7 1.9tdi 2007 brb 116cp
    Buna ziua tuturor! Imi poate spune cineva cum se scoate butucul inchidere portbagaj ? trebuie sa inlocuiesc suportul lampilor pt iluminat numar si nu am reusit sa scot butucul.
     
  8. K3nT Platinum Member

    Înscris:
    1 Oct 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4B6 1.9TDI AVF 2003 Berlina 155HP 1BV ; A6C7 Avant Quattro 2,0 TDI -DDDA-2018
    Decuplezi cablul ce vine in el(acel cablu metalic ce are in cap o capsula...nu mufa) si il rotesti spre stanga daca nu ma insel, incerci stanga/dreapta..o sa iasa usor.
     
    cris_rcc apreciază asta.
  9. cris_rcc

    cris_rcc 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Dec 2015
    Locație:
    ploiesti
    Masina:
    audi a4 b7 1.9tdi 2007 brb 116cp
    Multumesc.
     
  10. A4_98RRS

    A4_98RRS 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Apr 2019
    Locație:
    Focsani
    Masina:
    Audi A4 B7 Avant, 2.0 TDI BPW, 2007
    Salutare! Sunt nou pe aici, sper sa nu gresesc postul. Referitor la problemele cu becurile arse deasupra placutei de inmatriculare, problema cu surubul blocat am reusit sa o rezolv, problema mea persista intr-o prostie destul de iritanta, am schimbat becul si am realizat ca, contactele/lamelele cum vreti sa le spuneti nu mai fac contact cu lamelele de la bec. Efectiv imi apare eroare in bord de bec ars la placuta si nu apare o data si sa zici ca ramane martorul in bord, nu el palpaie in continuu. Poate a mai intalnit cineva acest fenomen, daca este nevoie revin si cu un update, ceva video sa ma fac inteles. Nu stiu ce sa fac, am inteles ca sa desfac toata mocheta sau partea din spate al portbagajului risc ca dupa finalizare sa aud tot felul de zgomote, alta metoda de a ajunge la acele contacte nu este? Sau se gasesc de inlocuit ?
     
  11. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Intrebati aiurea fara sa cititi nimic pe forum. Pentru a schimba tot blocul unde stau lampile trebuie inlocuit cu tot cu maner. Daca ai erori asta trebuie sa faci si trebuie sa cumperi acel bloc complet nou si original nu mizerii AM sau alte mizerii SH pentru ca risti sa le iei la fel de proaste si defecte. Si da, se desface toata tapiteria de pe capota portbagajului se scoate yala si asa mai departe. Nu ramai cu nici un zgomot daca stii ce trebuie sa faci, nu rupi nimic pe acolo si folosesti scule dedicate pentru demonatat clipsurile.
     
  12. TrapZox 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Apr 2019
    Locație:
    Constanta
    Masina:
    S4B7
    O problema am și eu. Am schimbat lămpile de iluminat numărul de înmatriculare acum 5-6 luni, am luat ceva led cu tot cu suport, au venit bn sunt etanșe corect luminează destul de puternic. Ideea e ca de 1 sapt îmi da în bord eroare de bec ars, în mers din când în când, ca și cum când merge când nu merge, deci nu rămâne eroarea aprinsa. M-am gândit ca poate s-a slăbit ceva și nu mai face atingere bine la hopuri gropi canalizări de la drum... Dar ce sa vezi trag în fata porții și la fel face piuie din când în când dar ma uit în spate la lămpi și nu licoare nu joaca lumina sta perfect aprinsa. De la ce naiva o fi ca e stresant și face de 2 3 ori pe minut.
     
  13. lmdany

    lmdany 2nd Gear Member

    Înscris:
    17 Ian 2017
    Locație:
    Iași
    Masina:
    a4 2.0tfsi '05
    Lampile au in interior niste rezistori care consuma curent cat un bec normal. Unii rezistori se ard in timp si curentul consumat este mai mic. Fluctuatiile de rezistenta dau eroarea.
    Solutia: schimbi lampile. La fel patesc si eu. Merg cateva luni si se strica.
     
    TrapZox apreciază asta.
  14. TrapZox 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Apr 2019
    Locație:
    Constanta
    Masina:
    S4B7
    Merci frumos!
     
  15. alinut

    alinut 3rd Gear Member

    Înscris:
    27 Oct 2009
    Locație:
    Târgu Mureș
    Masina:
    Audi A4 B7 2.0TFSI , 2005 , motor BPG / Audi A4 B8 2.0TFSI , 2009 , motor CDNB
    Vă salut băieți ! Sper că nu-i bai că postez aici. Mă poate ajuta cineva cu o informație? Ce siguranță fuzibilă protejează circuit iluminat număr ? Nu am iluminat deloc și suspectez siguranța , iar în ce am găsit pe net nu scrie explicit. Multumesc.
     
  16. AlexPTB

    AlexPTB Platinum Member

    Înscris:
    14 Iul 2017
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B6 2oo4 1.9 AVF
    Asadar nu exista siguranta pentru ele. Tu ai acolo una din urmatoarele probleme:

    - circuit intrerupt

    - manerul cu defect (lamele oxidate) - poate esti norocos si vor functiona daca le cureti temeinic; poate rezolvi problema cu un maner sh sau unul nou OEM

    Apropo, vezi ca acele becuri (daca sunt normale, nu LEDURI) au polaritate. Incearca sa le inversezi la 180* sa vezi daca nu cumva aici e buba. Succes
     
  17. alinut

    alinut 3rd Gear Member

    Înscris:
    27 Oct 2009
    Locație:
    Târgu Mureș
    Masina:
    Audi A4 B7 2.0TFSI , 2005 , motor BPG / Audi A4 B8 2.0TFSI , 2009 , motor CDNB
    Am înteles ! Sunt becuri clasice sofită ! Verific și revin cu rezultatele ! Mulțumesc !
     
  18. Ionut T

    Ionut T 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Ian 2016
    Locație:
    Galați
    Masina:
    Audi A4 B7 2.0 170 CP BRD QUATTRO DPF OFF 2007
    A pus cineva bec led ca cel din poză în locul becului incandescent din lampa normală de iluminare a nr. de înmatriculare? Bec led număr înmatriculare.jpg
     
  19. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Iti trebuie obligatoriu anulatori pentru eroare bec ars cand montezi LED-uri in lampa penttru numarul de inmatriculare la acest model de Audi. Irelevant daca a mai montat cineva. La cat costa un bec din ala adica "2 lei" il montezi tu si ne spui si noua cum se vede. Citeste acest topic integral
     
  20. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Pentru cei care aveti probleme, atasez schema pentru lampile de la numarul de inmatriculare pentru Audi A4 B7, ilustratia 60/5.
     

Distribuie pagina asta