1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Lampi si stopuri spate la A4 B8 - demontare - inlocuire becuri - Codari aprindere becuri

Discuție în 'Audi A4 B8 (2008 - 2015)' creată de JAMB, 6 Noi 2012.

  1. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Exact.
     
  2. Amboo

    Amboo 2nd Gear Member

    Înscris:
    21 Iun 2020
    Locație:
    Bacău
    Masina:
    A4 B8 CAHA 2010 Quattro
    Am cerut la magazinul de piese al unui prieten o oferta de pret pentru stopuri Hella dar mi s-a spus ca ori OE ori Magneti Marelli le da programul.
    Poate posta un coleg codurile de Hella ?
     
  3. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Pe baza codului de original gasesti tu singur codul stopului Hella.
     
  4. alex30 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Sep 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B8.5 quattro 190 CNHA
    Salutare,
    Stie cineva daca la un Audi A4 B8.5 se poate coda viteza de semnalizare ? Practic as vrea sa maresc timpul de aprindere al semnalizarii LED pe stopurile spate. Merci
     
  5. alinix1 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Apr 2017
    Locație:
    Scornicești
    Masina:
    audi A4 , 2.0 143 HP , 2010
    Salut,
    Aceeași problemă, dar la A4 B8 avant. Nu stiu și nici nu am găsit nimic pe forum referitor la faptul cum poate fi desfăcuta lampa. Ceva sugestii ?
     
  6. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    De ce va bateti capul si nu cumparati altul nou Hella ? Nu costa o avere si macar stiti ca este nou.

    Trebuie desfacut cu grija la cald, inlocuit toate led-urile si lipit inapoi cu aceeasi grija ca la desfacere (pentru a nu se aburi, infiltra apa, umezeala, etc.).
     
  7. rotitza

    rotitza Pasionat Audi Staff Member

    Înscris:
    7 Oct 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 C7 Allroad - 3.O BiTDI quattro - 2O13 ~ max torque @ 650Nm
    Ca si informare general valabilă:
    Ledurile care se “ard” sunt in proporție de 99% din stopurile de pe haion.
    Motivul?
    Trantitul capacului de portbagaj.

    Cu putina atentie se poate scapă de costuri neprevăzute. ;)
     
  8. ionutS4

    ionutS4 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Iun 2018
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi A4 S-Line, Quattro, 2.0 TDI, 105kw, 2009
    Salut,
    Am citit topicul in intregime dar nu am gasit informatia, astfel: poate cineva pune codarea pentru a se aprinde si lampile de pe haion (lampi cu bec) la apasarea franei pentru Audi A4 B8 Avant ?
     
  9. Peto

    Peto Silver Member

    Înscris:
    14 Iun 2019
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A4 B8
    Salut
    Eu am făcut asta când aveam stopuri cu bec. Sa nu adaugi + 6 pentru ca e prea mare intensitatea . Încerci cu + 3 și dacă nu merge bine, mai scazi
    Eu am pus + 3 și când semnalizam se aprindea și stopul pe haion, după care am scăzut la + 2 și s mers totul normal și când franam se aprindea și pe haion. Succes
     
  10. Peto

    Peto Silver Member

    Înscris:
    14 Iun 2019
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A4 B8
    Salut,
    Mă poate ajuta cineva cu un sfat sau codarea de la stopul din stânga ? Acum am observat ca nu îmi arde linia dreapta din stopul de pe aripa din stânga, va atașez doua fotografii pentru a va putea da seama. Dacă codare care o am este bună atunci sa fii murit ledurile ? Mulțumesc.

    L.E.:

    Am gasit si problema: un fir rupt
     
  11. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Fir rupt fara eroare in bord ?
     
  12. Peto

    Peto Silver Member

    Înscris:
    14 Iun 2019
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A4 B8
    Din câte îmi aduc aminte am codat cu 0 (sa nu imi arate eroare) din cauza ca am pus pe marche-arriere leduri și îmi dădea eroare.
     
  13. Awy 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Feb 2019
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A4 B8 , 2.0 TDI , 2008
    Salutare,
    Am un Audi A4 B8 8K WAUZZZ8K48A009780 Sedan, la care i-am facut un retrofit de la stopuri cu becuri halogene la stopuri marca Depo Led, ca si cel din link-ul de mai jos. Stopurile de pe porbagaj, vin cu 2 becuri halogene: pentru mersul inapoi si ceata/pozitie.
    Problema cu care ma confrunt e ca datorita umezeli placa/suport/socul de becuri s-a oxidat si avand 10 ani + si plasticul s-a defromat
    Am cautat peste tot online si la magzine de piese dar nu reusesc niciunde sa gasesc placa/suport/socul de becuri, gasesc doar pentrut stopul fara led, care are 3 becuri si nu se potriveste, codul de pe suportul actual 17-446-1312L-B ma duce la toata lampa.

    Ma poate ajuta cineva cu un cod/link, cum sau de unde as putea procura placi noi de becuri si eventual si cablajele sau cum le pot identifica ?

    https://www.bestautovest.ro/stop-sp...V0vBdeenSKJOHGiLseM-Kj8CYQr6g24hoC5ZYQAvD_BwE
    Cod OE referinta : 4461312RUE; 8K5945094K; 8K5945094B; 2TP010086101

    Multumesc !
    Dragos
     
  14. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Cand ? Acum zece ani ? De ce NU mentionezi cand ai facut retrofit ? Ce cauti tu NU se vinde separat daca acel suport pentru becuri este atasat stopului DEPO (de altfel niste mizerii chinezesti de stopuri). Cum de alegeti sa va montati niste mizerii chinezarii pe asemenea marca de masina doar voi stiti. In fine, cumperi lampa cu totul, aceeasi mizerie asta daca o mai gasesti (ceea ce nu cred). Cauta in China (pe site-urile de vanzari din China si poate ai noroc) pentru ca marca DEPO sunt niste produse Made in China.

    Daca vrei suportul OE = original il gasesti la orice reprezentanta sau magazin de piese auto pe baza seriei de sasiu.

    Invata sa te exprimi mai clar cand intrebi ceva si cand ceri ceva pentru ca de exemplu din mesajul tau anterior greu isi da seama cineva ceea ce vrei adica niste elemente dintr-un stop marca DEPO. Inca ceva: vezi ca nu se admit mesaje ca ale tale pe forum adica sa intrebam de unde ne cumparam piese (pentru ca NU le cumparam de la cofetarie). Noi facem acelasi lucru ca si tine: cautam pe internetul asta infinit.

    Asta gasesti in ELSA. Descarci ELSA de pe forum si iti cauti singur schemele OE pe baza seriei de sasiu pentru a face asocierile necesare identificarii cablajului.
     
  15. Awy 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Feb 2019
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A4 B8 , 2.0 TDI , 2008
    Salut Cristi,
    Merci pt recomandare cu ELSA
    Daca te uiti pe lik-ul ce l-am pus, aceste stopuri se vand ( inca sunt disponibile in multe magazine ) fara placa de becuri, in consecinta presupun ca vin de undeva placile astea. Aceasi situatie e si pe Hella sau alte branduri de after market, vin fara suportul de becuri.

    Am incercat si la reprezentant cu seria mea de sasiu si le da varianta cu 3 becuri pt stopuri full halogen cum era OE si nu mi-au dat variant pe led
    De la magazine am primit raspunsul ca nu au/nu aduc, asta ar fi motivul pt care am intrebat de unde
    Pe OE eu am gasit codul 171005-02 THK223 ( poza atasata,daca citesc eu bie codul ) dar nu le gasesc niciunde, am incecat si Amzon sau eBay fara success

    Daca nu reusesc sa gasesc placile si trebuie sa schimb lampile, care ar fi niste after market-uri bune ca sa nu iau iara mizerii ? OE LED nu pot pune pt ca nu se potrivesc

    Multumesc,
    Dragos
     
  16. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Hella sunt stopurile OE. Asa ca aici NU ai dreptate. Fiind cele din fabrica se potrivesc soclurile originale = OE cele pe care le vinde reprezentanta sau orice alt magazin de piese auto.

    Ba se potrivesc stopuri OE LED dar trebuie sa refaci cablaj conform ELSA si sa schimbi niste mufe. Ai un kit la Kufatec inclusiv cu cablaj refacut si cu dongle (activator) si mai gasesti aici: https://www.cars-equipment.com/en/shop/audi/
     
    Awy apreciază asta.
  17. Awy 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Feb 2019
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A4 B8 , 2.0 TDI , 2008
    Salutare,

    Am reusit in sfarsit sa gasesc si sa cumpar soclurile de becuri OE si las codurile atasate in caz ca mai are cineva nevoie. Se potrivesc pe A4 B8 8K Sedan:
    8K5945258F - dreapta
    8K5945257F - stanga
     
    Amboo apreciază asta.
  18. cogdao

    cogdao Platinum Member

    Înscris:
    8 Sep 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B8.5 2.0 TFSI QUATTRO TIPTRONIC
    Salutare,
    Stiti cumva daca stopurile led de la A4 B8.5 berlina model USA difera constructiv de cele EU sau sunt la fel si conversia la EU se face din VCDS ?
    Ma intereseaza in special semnalizarea, pentru a fi in regula la R.A.R.
     
  19. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    America si Canada au P/N diferit de EU, deci 99% difera ceva fizic.
     
    cogdao apreciază asta.
  20. cogdao

    cogdao Platinum Member

    Înscris:
    8 Sep 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B8.5 2.0 TFSI QUATTRO TIPTRONIC
    Un pinout al stopurilor led de berlina facelift pentru Audi A4 B8.5 incepand cu 2012, model european are cineva ?
     

Distribuie pagina asta