1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Lane assist la Audi Audi A5 - Montare ulterioara si Codare - diverse probleme si rezolvari

Discuție în 'A5 B8 (2007-2016)' creată de Catalin Mateut, 27 Ian 2018.

  1. Catalin Mateut 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Mar 2016
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A5 2.0 TDI 143 cp.
    Buna ziua,
    Adresez o întrebare cunoscătorilor: mașina mea este dotata cu camera pentu Line Assist dar nu are butonul de activare dezactivare de pe maneta stânga.
    Menționez ca parbrizul este original nu a fost schimbat niciodată și nu pare a fi montata camera ulterior. Și nu as crede ca așa a ieșit din fabrica.
    S-ar putea monta o maneta cu butonul de activare dezactivare Line Assist și sa și funcționeze Line Assist. Dacă m-a poate ajuta cineva aștept un răspuns. Mulțumesc

    533DAADB-31D4-4CDA-9861-072850736A1B.jpeg
     
  2. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    Se poate monta dar pentru asta trebuie sa stim pentru ce model. Completeaza-ti profilul cu datele masinii, asa cum au marea majoritate a membrilor forumului si vino cu niste detalii suplimentare daca vrei sa afli ce implica un retrofit de Lane Assist.
     
  3. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    N-are nici o camera pentru Lane Assist. El nici nu stie ce optiuni are pe masina.

    Are senzor de ploaie/lumina si camera pentru High Beam Assist.

    Camera pentru Lane Assist. arata ca in poza atasata.
     
  4. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Catalin te rog, sa modifici/completezi profilul tau cu masina care o detii (in speta Audi), adica: tipul masinii, model, an de fabricatie, tipul motor/capacitate cilindrica si obligatoriu cod motor pentru ca data viitoare, daca mai pui intrebari, sa nu stam sa ghicim despre ce tip de masina si motorizare vorbesti. Uita-te la profilul meu si ai sa intelegi, cum trebuie sa arate si profilul tau. Multumesc.

    Si invata repede ce sisteme ai pe masina si cum utilizezi toate sistemele din masina adica citeste manualul de utilizare si intretinere pentru masina care o ai.
    Nu are nimeni rabdare sa te invete, dupa atatia ani de forumuri, cum se utilizeaza un audi si cum functioneaza toate butoanele, functiile si sistemele din masina.
     
  5. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    @Catalin Mateut, oglinda ta este cu HBA (High Beam Assist). Camera pentru Lane Assist/Lane Departure Warning, arata ca in poza postata de @audi66. Partea buna, in cazul tau este ca nu trebuie sa schimbi CAN gateway-ul pentru ca al tau are deja extended CAN si suporta Lane Departure Warning. A4 B8 preFL are optiunea de Lane Departure Warning, in timp ce A4 B8 FL are Lane assist. La modelul tau nu poti avea decat avertizare la parasirea neintentionata a benzii de circulatie adica Lane Departure Warning, diferit de Lane Assist care face si corectiile de aducere inapoi in banda de mers.
     
  6. Cristi Ivanciu

    Cristi Ivanciu 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Sep 2019
    Locație:
    Calarasi
    Masina:
    A5 , 2.0 TDI 2013
    Salut, detin un Audi A5 2013 2.0 TDI. Am o mica problema la care nu gasesc rezolvarea. Am cumparat masina din Germania in septembrie. Am optiunea de lane assist. Problema mea este ca in Romania nu mi-a functionat deloc ( apas pe buton, se face galben in bord dar nu se inverzeste ). Ma poate ajuta cineva?
     
  7. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Da, se face diagnoza. Adica la electrician auto profesionist, nu un agarici, ai fost ? Cine are diagnoza trebuie sa cunoasca ELSA si ETKA pe de rost si sa fie si un bun electrician auto care are scule si care stie sa-ti desfaca masina si sa rezolve problema adica stie exact de unde este eroarea si cum o remediaza, nu numai ca o ai.

    Am mai spus, o diagnoza competenta nu inseamna doar citirea codurilor de eroare. Cine nu indeplineste conditiile astea are degeaba diagnoza aia daca el doar iti arata cu degetul ca ai o eroare dar nu iti si rezolva problema.
     

Distribuie pagina asta