1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

LED-uri si/sau Neoane montate in usi si/sau sub masina

Discuție în 'Exterior' creată de wrw, 22 Noi 2008.

  1. wrw

    wrw 3rd Gear Member

    Înscris:
    30 Iun 2008
    Locație:
    gorj
    Masina:
    Audi A4 B8 3.0 Quattro. 240 hp.2008
    Va salut pe toti.....
    Si in acelas timp va cer si eu niste pareri referitor la optiunea mea pt masina...
    Vreau sa pun si eu sub ea neoane rosii...am vazut la unu cu un a4 si da super bine..era frumoasa rau de tot.......siiiiii......
    De unde sa iau unele cu leduri k ma gandesc ca sunt mai rezistente decat alea cara sunt casante din tub de neon,,,,si unde sa la montez...
    Va astept cu pareri.....
    Sunt din judetul gorj....pentru cei care ma pot ajuta cu montajul.....
    Va multumesc antiipat......va doresc drumuri cat maii bune si fara evenimente..:footy::icon_thumright:
     
  2. Rapier

    Rapier Gold Member

    Înscris:
    22 Aug 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A5 Sportback, 2.0 TDi (CNHA), 2016
    De montat pe cele laterale, le poti pune in santurile din caroserie din spatele pargurilor. Exista spatiu acolo pentru asta. Pe cele fata/spate...nu stiu, trebuie sa te uiti pe sub masina sa vezi unde ar fi mai potrivit.

    Daca erai din Bucuresti, iti spuneam de unde poti lua...asa, cred ca numai de pe internet...din Romania sau e-bay.

    Trebuie sa te gandesti ca vei da gauri in podeaua masinii (altfel este cam greu sa le prinzi si va trebui sa fie protezate pt ca daca ai atins cu ele de ceva, chiar daca sunt pe LED, tot o sa le strici.

    P.S. Si stii ca sunt ilegale, nu?:) Daca te opreste politia, are un bun motiv sa-ti ia talonul si sa-ti dea o amenda...am zis ca e bine sa stii. Am vrut si eu odata sa-mi pun...si cand am aflat am renuntat. Imi zicea cel cer le vindea: "Pai au intrerupator si le poti stinge si nu se vad"... FOARTE TARE...imi pun neoane ca sa merg cu ele stinse:):):) Am zis PASS. Dar poate ai noroc si la tine in zona nu sunt asa de rai politistii sa te purice ...
     
  3. robi

    robi 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Ian 2009
    Locație:
    brasov
    Masina:
    A4, 2002, 1.9 Tdi, 131 cp
    Oare nu se pt omologa neoanele la RAR??? ca foliile
     
  4. LevY

    LevY Gold Member

    Înscris:
    26 Dec 2008
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A6 C5 Avant , 1.9 TDi , AVF , 131 Hp , CV 6+1
    :p Nu cred .... :)
     
  5. robi

    robi 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Ian 2009
    Locație:
    brasov
    Masina:
    A4, 2002, 1.9 Tdi, 131 cp
    :sob: speram si eu....da tot o sa dau o fuga pe la rar sa ma interesez...macar nu mor prost:lazy:
     
  6. LevY

    LevY Gold Member

    Înscris:
    26 Dec 2008
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A6 C5 Avant , 1.9 TDi , AVF , 131 Hp , CV 6+1
    Daca s-ar omologa nu crezi ca ai fi vazut cam peste tot prin oras ?!
    Eu zic ca bati drumu degeaba .... Dar daca esti incapatanat .. da un telefon ... :)

    Pe urma ne spui si noua ce raspuns ai primit !

    Noroc .
     
  7. robi

    robi 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Ian 2009
    Locație:
    brasov
    Masina:
    A4, 2002, 1.9 Tdi, 131 cp
    nu dau telefon ca acolo te expediaza repede.... ma duc peste ei sa vad...sa fac pressing :) maine va dau un raspuns
     
  8. V8TDI

    V8TDI Gold Member

    Înscris:
    21 Noi 2007
    Locație:
    la casa
    Masina:
    Q7 4.2 TDI. De la Abt.
    Nu vreau sa fiu carcotas, dar "underground" parca insemna "sub pamant" cand m-am uitat ultima oara in dictionar. Un pic mai multa atentie la alegerea titlurilor de threaduri va rog :busted_cop:.
     
  9. LevY

    LevY Gold Member

    Înscris:
    26 Dec 2008
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A6 C5 Avant , 1.9 TDi , AVF , 131 Hp , CV 6+1
    Robi ai fost ?! Ce ai aflat ?! :p
     
  10. robi

    robi 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Ian 2009
    Locație:
    brasov
    Masina:
    A4, 2002, 1.9 Tdi, 131 cp
    Am fost :notme:, deci raspunsu unui inginer a fost clar: Daca ar fi legale 3 sferturi din masini le-ai vedea cu neoane :sorry:.... m-au expediat repede :p dar macar am incercat. Da' eu tot m-as risca sa-mi pun...ma mananca in c*r, da poate o sa le legalizeze si la noi candva ca cica in uniune e legal. Pacat!!!
     
  11. adrian.M

    adrian.M 3rd Gear Member

    Înscris:
    21 Apr 2009
    Locație:
    -
    Masina:
    -
    Sunt cam kitch neoanele...mai bine dati banii aia pe altceva, parerea mea.
     
  12. V8TDI

    V8TDI Gold Member

    Înscris:
    21 Noi 2007
    Locație:
    la casa
    Masina:
    Q7 4.2 TDI. De la Abt.
    Nu e legal nici in uniune. In aia europeana cel putin. Poate in aia a statelor americane. Dar nici acolo nu e in toate statele. Iar la cum arata drumurile de la noi, ar trebui sa speli masina de 3 ori pe saptamana ca sa se vada neoanele...
     
  13. robi

    robi 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Ian 2009
    Locație:
    brasov
    Masina:
    A4, 2002, 1.9 Tdi, 131 cp
    Aia da :p:p
     
  14. GTRs

    GTRs 3rd Gear Member

    Înscris:
    19 Feb 2008
    Locație:
    Neamț
    Masina:
    Audi A6, 2.0TDI,140 cp, 2006, motor BLB
    Cand aveam a4 am pus leduri pe sub el (poze la masina mea) si nu am avut nici un fel de problema cu politia, dar nici nu am mers decat in Piatra Neamt si in Bacau.
     
  15. black sheep

    black sheep Banned

    Înscris:
    13 Apr 2009
    Locație:
    England
    Masina:
    A4 2.0 TFSI S-LINE & A2 ~ MB Aclass 170CDI~Subaru Legacy 2.0L 4WD
    neoane sus AUDI=kitch:blownose:
     
  16. dtbsz

    dtbsz 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Iun 2010
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    Audi A4
  17. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Nu am vazut la noi in tara dar sigur vor aparea.
    In ce priveste omologarea si implicit trecerea in talon la rubrica observatii, da-mi voie sa fiu foarte reticient.
     
  18. dtbsz

    dtbsz 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Iun 2010
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    Audi A4
    led

    ...super, deci degeaba apar ca o sa fie illegal si daca te prinde domnul orgasm' iti da o amenda mica faina.

    I just love this country more and more pe zii ce trece... :banghead:
     
  19. alex_flo

    alex_flo Silver Member

    Înscris:
    13 Sep 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI 80 1.8S, PM, 1990, EURO2
    Teoretic se poate omologa INDIVIDUAL (artizanal) cam orice pe masina, dar:
    - numai in anumite limite tehnice de gabarit, greutate, consum de carburant si/sau curent electric, aspect etc
    - trebuie facuta o inspectie tehnica la RAR pentru modificarile (adaugirile) facute; pentru aceste inspectii si omologarile oficiale trebuiesc platite niste sume de bani; numai la RAR se poate afla cat.

    Ideea de baza e ca trebuie dati niste bani, de multe ori,poate, mai mult decat ar merita unele modificari.

    Stiu ca pentru lumini sub masina (neoane, led-uri) s-au retinut multe taloane, dar nu pentru ca n-ar omologa RAR-ul asa ceva, ci pentru ca nu cred ca s-a ostenit cineva sa le omologheze individual. Nu cred ca va face vreun importator omologare de produs sau de tip de masina pentru chestii d-astea dupa legislatia romaneasca, de aceea singura varianta este si cred ca va fi mult timp, omologarea individuala.
     
  20. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Legea nu e clara, unii politisti vor retine talonul pentru ca nu e trecut la observatii. Alti vor lua omologarea de buna. La fel e cu foliile omologate... sunt legale dar nu sunt trecute in talon deci, sunt si ilegale totodata.
     

Distribuie pagina asta