1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Lumini in interior (plafoniere, usi, picioare, interior portbagaj) la A6 C6

Discuție în 'Audi A6 C6 (2004 - 2011)' creată de catalinktn, 4 Aug 2010.

  1. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Deci. Si eu am keyless.

    Cand intri in masina, fara sa pui contactul, iti functioneaza doar luminile ambientale de pe usile fata, respectiv de la picioare din fata.

    Fara contact, plafoniera functioneaza diferit in functie de becurile folosite, normale sau led.

    Odata ce pui contactul, se aprind si luminile ambientale (usi si picioare) din spate, plafoniera functionand corect indiferent de becurile folosite (normale sau led).

    La mine, luminile ambientale de la picioare sunt din fabrica pe led, luminile plafonierelor le-am schimbat eu cu led COB, la luminile din usi am pus led mai mare.
     
  2. Marin Luculescu

    Marin Luculescu 2nd Gear Member

    Înscris:
    19 Oct 2017
    Locație:
    Italia / Neamț
    Masina:
    A6 C6 4F 2.0BLB
    Salutare tuturor!

    După diverse upgrade-uri duse la bun sfârșit datorita ajutorului și experiențelor colegilor, m-am apucat și de cablarea luminilor la picioare pentru locurile din spate Rear Footwell light, W45 si W46 din pinii 23 și respectiv 14 din mufa "B" a modulului 46 Central Conv cu codul: 4F0 910 289 D. Până aici totul bine. Leg două lămpi cu LED si ...nimic... Ok, zic, poate vrea filament. Schimb ledul cu bec și...nimic. Ok, zic hai să vedem ce zice diagnoza...nimic... Hai sa fac un test...și pe cele două canale de test 30 secunde primesc același răspuns: Refused by Control Module...

    De precizat că în 09, am deja setat front footwell pe led.

    Daca are cineva vreo idee, aștept să mă luminez! Va mulțumesc anticipat!

    IMG-20200322-WA0057.jpg IMG-20200322-WA0056.jpg
     
  3. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Adauga un 8192 la 133-ul ala.
     
  4. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Trebuie montate toate 4 pentru a functiona. In caz contrar functioneaza sporadic.
    Eu in momentul de fata le-am scos pe cele din spate pentru un test pe alta masina si au incetat sa functioneze si cele din fata.
     
  5. Marin Luculescu

    Marin Luculescu 2nd Gear Member

    Înscris:
    19 Oct 2017
    Locație:
    Italia / Neamț
    Masina:
    A6 C6 4F 2.0BLB
    ovidiutm, prea frumos să fie și adevărat. Doar că +0008192 NU este acceptat de modul și pentru acest fapt ambientul la mine funcționează din ledul de la deschidere ușa intern...

    audi66, probabil asta ar puteam să fie cauza. Pe față sunt momentan dezactivate/demontate, doar că mi se pare un răspuns prea radical din partea modulului 46 "refused by modul ... "

    Mulțumesc mult pentru gândul bun și doresc tuturor să treacă fără probleme de acest "log" in mersul covid19.
     
  6. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Marin, din cate stiu eu nu toate modulele suporta functia asta.
    Si, lampile de la picioare se alimenteaza din modul insa de pe alti pini decat luminile de la deschidere usa.
     
  7. tattady

    tattady 2nd Gear Member

    Înscris:
    2 Feb 2017
    Locație:
    Alba Iulia
    Masina:
    a6, 2.0 tdi cagb, 2009
    Buna
    Ma poate ajuta cineva cu schema calculatoarelor din usile spate sau sa imi spuna in ce pini se conecteaza luminitele de la scrumierele din ușile spate
    Multumesc
     
  8. mihaicristian

    mihaicristian Gold Member

    Înscris:
    8 Iul 2008
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A6 Avant 3.0TDI Quattro BMK tiptronic 2006
  9. tattady

    tattady 2nd Gear Member

    Înscris:
    2 Feb 2017
    Locație:
    Alba Iulia
    Masina:
    a6, 2.0 tdi cagb, 2009
    mihaicristian am rezolvat aseara. Multumesc frumos
     
  10. marianu

    marianu Silver Member

    Înscris:
    31 Aug 2011
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    A6 2019 2.0 204 cp
    Salutare,
    Ma poate ajuta cineva: cum pot creste intensitatea la lumina ambientala ? In meniu la MMI nu o am. Multumesc.
     
  11. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Activeaza-ti meniul cu VCDS, e pusa in topicul dedicat codarea.
     
  12. Andreidan

    Andreidan 2nd Gear Member

    Înscris:
    5 Ian 2016
    Locație:
    Spania / Roman - Romania
    Masina:
    Audi a6 4f 2006 3.0 ASB quattro
    Salut,
    La masina din profil un Audi A6 C6 am montat benzi led la usi, am schimbat calculatoarele, am pus unele care suporta functia de lumina ambientala cu terminatia in E, dar nu reusesc sa activez sa ramana aprinse cu portierele inchise. Cele de pe spate cand deschid portiera raman aprinse, cele de pe fata doar 3-4 secunde. Daca adaug in codare +32 la fiecare usa, dupa, nu se mai aprinde niciuna nici daca adaug nunarul 81. Nu mai tin minte exact care nu ma lasa. Am optiunea sa reglez intensitatea din MMI dar nimic. Trebuie sa schimb oare calculatorul de confort ? Al meu are terminatia cu F si am gasit ceva cu N, G. Multumesc.
     
  13. Abstract1 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Ian 2020
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    Audi A6, 2006, 2.0 TDI Audi Q5 2010
    Salut,
    Apar si eu dupa 9 ani aici. Cum ai schimbat ledurile, sunt foarte slabe cele originale
     
  14. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Dai bandourile jos, scoti mufa ledului, scoti banda transparenta, maresti diametrul gaurii cu un burghiu la 3-3.2mm, pui led-urile noi si gata.

    Ledurile originale sunt de 3mm, poti pune de maxim 5mm (inclusiv).

    Noaptea este o diferenta notabila intre 3 si 5mm, plus ca reglajul din MMI va functiona la fel ca inainte, fara nici un impediment.

    Daca vrei sa faci “discoteca”, scoti bagheta transparenta si pui banda de led-uri, cam “kitsch” dupa parerea mea.
     
    Abstract1 apreciază asta.
  15. Andreidan

    Andreidan 2nd Gear Member

    Înscris:
    5 Ian 2016
    Locație:
    Spania / Roman - Romania
    Masina:
    Audi a6 4f 2006 3.0 ASB quattro
    Salut baieti! Am reusit sa activez luminile ambientale din usi, am optiunea sa reglez intensitatea din mmi, totul ok dar cand deschid partierele din fata se sting, si fac flashuri.. E posibil sa fi conectat ceva rau? Sau sa am un scurt? Nici nu mai pot umbla la oglinzi.. Sau sa fi codificar rau calculatoarele de pe fata? Inainte aveam 522 parca si acum 554 daca nu ma insel.. MC mult
     
  16. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Daca conectai ceva rau, nu mergea.
    Daca aveai scurt se ardea o siguranta si iar nu mergea.
    Ai codat prost cel mai probabil. Cu atat mai mult ca zici ca nu mai poti umbla nici la oglinzi.
     
  17. Andreidan

    Andreidan 2nd Gear Member

    Înscris:
    5 Ian 2016
    Locație:
    Spania / Roman - Romania
    Masina:
    Audi a6 4f 2006 3.0 ASB quattro
    Inainte aveam 522 daca nu ma insel, am adaugat plus 32 care ar fi luminile ambientale si nimic. Am sa mai incerc si daca nu functioneaza, am sa desfac portiera sa ma uit bine. Cand am montat calculatoarele noi aveau codul 1770 din ce retin, am sa incerc sa le las cu codul asta sa vad. Merci.
     
  18. ianculets

    ianculets 5th Gear Member

    Înscris:
    17 Ian 2017
    Locație:
    Buzau/Ploiesti
    Masina:
    A6 C6 3.0TDi Avant /A̶4̶ ̶B̶8̶ / A̶3̶ ̶8̶L̶
    Salut
    De 2 zile am o problema destul de enervanta la un Audi A6 C6 an 2006: ramane lumina din torpedo mereu aprinsa (o vad prin grila de ventilatie din partea pasagerului). Nu stiu exact ce s-a intamplat insa si cand deschid torpedo-ul sare dintr-o data, inainte doar se deschidea si trageam eu de el in jos (stiu ca e problema cu un arc sau ceva, dar nu mi s-a parut important si nu am rezolvat). Batai de cap, in schimb, imi da lumina aia care sta in permanenta aprinsa, trebuie sa incui masina de fiecare data pentru ca sa se opreasca.

     
  19. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Ai probleme la pistonas (s-a rupt tija), tot el e raspunzator si de problema luminii.

    Pe langa faptul ca este o problema comuna la C6, apare preponderent iarna, cand plasticul devine casant si se rupe destul de repede.

    Aflai asta daca citeai topicul dedicat torpedoului.
     
  20. catacata 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Iul 2021
    Locație:
    Bacău
    Masina:
    A6 2005
    Salut,
    La al meu A6 C6 am MMI basic plus si am incercat sa activaez meniul de background light, desi nu pot adauga +8192 in modulul de comfort pentru ca acesta nu o suporta, deci luminile ambientale din usa nu le pot activa.
    Pentru luminile de la picioare se poate face ca sa fie reglate de MMI fara a activa extended light cu VCDS sau ODIS ?
     

Distribuie pagina asta