1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Lumini in interior (plafoniere, usi, picioare, interior portbagaj, praguri luminate) la A6 C7

Discuție în 'Audi A6 C7 (2011 - 2018)' creată de dentimarius, 13 Aug 2016.

  1. Daser

    Daser 3rd Gear Member

    Înscris:
    24 Mar 2015
    Locație:
    e.u.
    Masina:
    Audi A6
    @Yoromica merci pt lămurire

    Alta întrebare daca mă poți sfătui.

    Din căutări pe forumuri, am citit că inversarea celor 2 fire de la banda ambientala, rezultă culoarea roșie, fapt ce îl pot confirma.
    Cu toate astea, intensitatea luminii este cam la jumătate, așa trebuie sa fie sau trebuie adaptat ceva ?
    Pe A8 se pot comuta 3 culori la aceeași intensitate.

    Altă chestie, ledul de la mâner, pinul 3, este foarte scăzut la intensitate, îl pot lega, de exemplu, la iluminarea butonului pt geam?

    Mulțumesc!
     
  2. Yoromica

    Yoromica Silver Member

    Înscris:
    16 Mai 2018
    Locație:
    Castelnuovo Scrivia-Italia
    Masina:
    A6 C7 3.0 tdi CDUC s-tronic Golf 6 1.4 tsi CAVD DQ200 Polo 9N BBY
    Artificii n-am făcut. Nu stiu să-ți răspund. Pana la urma poti proba cu ledurile. Luminile de la picioare, cele 4 benzi din usi si cele 2 benzi de pe consola centrala chiar dacă sunt reglate la maxim din MMI în momentul în care deschizi usa mai cresc în intensitate. Deci daca cauti bine prin vcds s-ar putea sa găsești de unde sa le mai crești.
     
    Daser apreciază asta.
  3. Daser

    Daser 3rd Gear Member

    Înscris:
    24 Mar 2015
    Locație:
    e.u.
    Masina:
    Audi A6
    Am dat peste cap VCDS-ul la cat am cautat prin module, nu cred ca se poate, cel putin nu din VCDS.

    Am gasit pasii de activare pt lumina ambientala de la A8, cu 3 culori, alb rosu galben.

    La mine nu a functionat, nu pot citi canalele de pe 5F.


    Pana acum, cam asa a iesit, ramane sa mai bibilesc.
     
    Ultima editare: 24 Iul 2019
    bobalex18 apreciază asta.
  4. Yoromica

    Yoromica Silver Member

    Înscris:
    16 Mai 2018
    Locație:
    Castelnuovo Scrivia-Italia
    Masina:
    A6 C7 3.0 tdi CDUC s-tronic Golf 6 1.4 tsi CAVD DQ200 Polo 9N BBY
    Ce lămpi ai pus acolo ? În gaura aia dreptunghiulară de lângă locul unde ai pus tu lămpile trebuia sa le pui. Sunt super ieftine originale. Trebuia să le cumperi de la Audi.
    4G0 919 390 asta este codul lampilor.
     
    Ultima editare: 24 Iul 2019
  5. D@ni3l

    D@ni3l 4th Gear Member

    Înscris:
    22 Iun 2018
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 C7.5 2016 Avant 2.0 Ultra 190 CP
    Colegul se pare ca a ales sa monteze lampi de footwell :ermm:
     
  6. Daser

    Daser 3rd Gear Member

    Înscris:
    24 Mar 2015
    Locație:
    e.u.
    Masina:
    Audi A6
    Lămpile alea mi-au rămas în urma unor modificări, am ales să le folosesc, sunt lafel de ok, am văzut la colegii ruși că au pus și au dat bine.
     
    bobalex18 apreciază asta.
  7. Yoromica

    Yoromica Silver Member

    Înscris:
    16 Mai 2018
    Locație:
    Castelnuovo Scrivia-Italia
    Masina:
    A6 C7 3.0 tdi CDUC s-tronic Golf 6 1.4 tsi CAVD DQ200 Polo 9N BBY
    Nu-i problema ,principalul este ca luminează și esti multumit. Mie sincer imi pare rau după fata de usa ca ai tăiat-o.
     
  8. Daser

    Daser 3rd Gear Member

    Înscris:
    24 Mar 2015
    Locație:
    e.u.
    Masina:
    Audi A6
    O mica atentie si pentru lumina ambientala de la manere.
    In poza arata ca lumina ar fi mai puternica, dar este la intensitate perfecta, i-am pus o rezistanta (500)
     
    Danyelnr1 și bobalex18 apreciază asta.
  9. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Intrebare: de cate tipuri sunt pragurile iluminate ? Eu am gasit simple, S6, RS6 si allroad. Cu S-line nu exista?
     
  10. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    A incercat cineva sa inverseze polaritatea de la LED-ul ambiental de pe usa sau consola? Am auzit ca din alb se face rosu.

    257712229_24983.jpg IMG_20191027_135532_517.jpg
     
    SteeL88 apreciază asta.
  11. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Marian, e 50 centi un led. :)
     
    Cipi1982 apreciază asta.
  12. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Nu stiu cat este un LED, dar nu vroiam sa bricolez nimic. Eu am doar banda de pe usa si vreau sa adaug si pe cea de la tunel. Dar daca se poate face in rosu doar inversand doua fire... am zis de ce nu? Dupa ce am vandut fetele de usa am aflat de treaba asta, alfel incercam deja. :(
     
  13. Aurel G

    Aurel G Audi Expert

    Înscris:
    19 Mai 2011
    Locație:
    Italia - Vicenza / CHISINAU - Rep. Moldova
    Masina:
    AUDI A6 C7, 2.0TDI, CNHA ,QUATTRO, 2016.
    Din ce stiu eu , la led schimband polaritatea nici nu se aprinde , avind continuaitate de curent continuu, adica unica directionala. Dar mai stii ce combina astia de la audi.
     
  14. Daser

    Daser 3rd Gear Member

    Înscris:
    24 Mar 2015
    Locație:
    e.u.
    Masina:
    Audi A6
    Am postat mai sus, daca plus si minus sunt inversati, rezulta culoarea rosie. Treaba testata. de. mine.
     
  15. pamfilie2006

    pamfilie2006 3rd Gear Member

    Înscris:
    30 Aug 2014
    Locație:
    Sărmașu
    Masina:
    A6 C7 2015 S-Line 2.0 TDI ULTRA CNHA
    Salut. Am facut un upgrade la plafoniere Led si as avea nevoie sa ma conectez cu un fir la magistrala LIN (LIN Bus sau cum i-o zice) deoarece nu se mai aprind becurile la deschidrea usilor. Ma poate ajuta cineva cu o informatie despre aceasta problema deoarece am cautat prin zona plafonierei si a oglinzii si nu am gasit nici un fir de culoarea violet +alb. Masina este cea din profil. Multumesc anticipat.
     
  16. pamfilie2006

    pamfilie2006 3rd Gear Member

    Înscris:
    30 Aug 2014
    Locație:
    Sărmașu
    Masina:
    A6 C7 2015 S-Line 2.0 TDI ULTRA CNHA
    Am rezolvat. Am tras fir de la modulul din portbagaj.
     
  17. D@ni3l

    D@ni3l 4th Gear Member

    Înscris:
    22 Iun 2018
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 C7.5 2016 Avant 2.0 Ultra 190 CP
    Adica din BCM2? Si eu vreau sa fac acest retrofit dar din cauza ca trebuie sa trag fir tocmai din spate, am ezitari.
    La modelele non-FL cu HBA, exista fir de lin in mufa camerei din parbriz, la FL au schimbat functionalitatea si au renuntat la acel fir. Nu am cautat sa vad daca este ceva prin bcm1.
     
  18. pamfilie2006

    pamfilie2006 3rd Gear Member

    Înscris:
    30 Aug 2014
    Locație:
    Sărmașu
    Masina:
    A6 C7 2015 S-Line 2.0 TDI ULTRA CNHA
    D@ni3l exista si in BCM1. Mufa 4 (culoare bej) fir violet alb, dar mai usor tragi din spate.
     
  19. D@ni3l

    D@ni3l 4th Gear Member

    Înscris:
    22 Iun 2018
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 C7.5 2016 Avant 2.0 Ultra 190 CP
    Asa este, cine cauta conexiune de Lin in BCM_1 se poate folosi de mufa "C-16-Pin Connector -T16c- , brown" - pinul 4 - culoare vi/ws = violet/alb.
     
  20. dhan67

    dhan67 Silver Member

    Înscris:
    26 Aug 2014
    Locație:
    LOGROÑO,LA RIOJA,ESPAÑA
    Masina:
    Audi A6/C7 Avant, 2.0 tdi 177 cp,multitronic, an fab. 2014,luna octombrie
    Buna ziua,cineva a montat benzile led pe consola centrala?M-am hotarit sa montez ambient light in masina mea si nu reusesc sa gasesc un tutorial de cum se demonteaza consola centrala pentru a putea monta benzile led laterale.
    Stie cineva cum se demonteaza sau un tutorial ceva?
    In rest nu e problema,am tot materialul pregatit,codificarile facute pentru reglarea intensitatii din mmi,singurul lucru care imi lipseste este demontarea consolei.
    Va multumesc anticipat
     

Distribuie pagina asta