1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Lumini in interior (plafoniere, usi, picioare, interior portbagaj, praguri luminate) la A6 C7

Discuție în 'Audi A6 C7 (2011 - 2018)' creată de dentimarius, 13 Aug 2016.

  1. Yoromica

    Yoromica Silver Member

    Înscris:
    16 Mai 2018
    Locație:
    Castelnuovo Scrivia-Italia
    Masina:
    A6 C7 3.0 tdi CDUC s-tronic Golf 6 1.4 tsi CAVD DQ200 Polo 9N BBY
    Este plin internetul.
    https://www.audizine.com/forum/show...Center-Console-and-Center-Trim-for-Audi-A7-C7
    Ai nevoie de îndemânare daca vrei sa rămâi cu toate clipsurile. De zgarieturi nu mai zic. Benzile led le montezi intre trimul superior și consola centrala. Trimul superior are șuruburi care vin de jos în sus. Cu instalația electrică te legi eventual la lumini picioare pentru ca neavând din fabrica pachetul lumini ai lipsa un panou cu mufe în stanga jos la picioare.
     
  2. dhan67

    dhan67 Silver Member

    Înscris:
    26 Aug 2014
    Locație:
    LOGROÑO,LA RIOJA,ESPAÑA
    Masina:
    Audi A6/C7 Avant, 2.0 tdi 177 cp,multitronic, an fab. 2014,luna octombrie
    Multumesc Yoromica.Exact ce aveam nevoie.Cu instalatia electrica nu e nici o problema,stiam ca trebuie sa ma leg la luminile de la picioare.Ieri am montat banda led in usa stinga fata,m-a costat un pic sa scot fata de usa dar pina la urma totul a decurs bine.
    Cind e totul gata o sa pun niste poze daca intereseaza pe cineva.Toate piesele necesare au fost comandate in reprezentanta Audi din localitatea unde locuiesc asa ca costul total al pieselor nu cred ca este relevant pentru cei din Ro.
     
    Georgian Bora apreciază asta.
  3. L_M_G

    L_M_G 4th Gear Member

    Înscris:
    23 Oct 2009
    Locație:
    Galati
    Masina:
    Audi A6 4G 2.0 TDI - 2016 - S-tronic
    Salut,

    Zilele trecute am reusit sa montez tot pachetul ambient light. Operatiunea a fost una simpla, deoarece atunci cand le-am achizitioant, vanzatorul mi-a oferit si cablajul ce vine pe portiere.
    Dupa montaj, am intrat cu vag-com pe fiecare modul si am activat bara led, luminile din buzunar si cele rosii. Problema aparuta e ca acum intensitatea luminii din instrument cluster este la jumatate iar comutatorul de reglaj al intensitatii, cel mecanic din blocul de lumini, nu mai functioneaza.
    Ma poate ajuta cineva cu o codare corecta pentru a avea in MMI posibilitatea de reglaj?
    Am atastat poze cu modulele din portiere - fata si spate
    Mentionez ca masina este FL din 2016 cu MIB2.

    Multumesc.

    Modul_spate.JPG Modul_fata.JPG IMG_4711.jpg IMG_4713.jpg IMG_4712.jpg
     
    Ultima editare: 30 Mar 2020
    Teo11 și Nap Marius Alin apreciază asta.
  4. Daser

    Daser 3rd Gear Member

    Înscris:
    24 Mar 2015
    Locație:
    e.u.
    Masina:
    Audi A6
    Cam asa arata luminile ambientale la mine, cu reglaj din MMI.
     
    SuperMario și flavius89 apreciază asta.
  5. Vlad25121995 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Mar 2019
    Locație:
    Germania / Brasov - Romania
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0 TDI 2017
    Salutare,
    Pot muta luminile ambientale de pe niște fețe de uși cu această opțiune pe altele fără. Multumesc
     
  6. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Se pot muta usor. Vezi ca trebuie sa muti si cablajul.
     
    Vlad25121995 apreciază asta.
  7. Vlad25121995 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Mar 2019
    Locație:
    Germania / Brasov - Romania
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0 TDI 2017
    Mulțumesc. După montarea luminilor trebuie făcute codări ceva, pentru a functiona totul cum trebuie ? Bateria se deconecteaza inainte de lucrare ? Le voi face cu un prieten care este mecanic, dar intreb preventiv să nu omitem ceva. Mulțumesc.
     
  8. alin_ice

    alin_ice 5th Gear Member

    Înscris:
    10 Feb 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    ex A4 B7; A4 B8 ; A6 4G FL
    Activation of Ambiante Lights la modelul FL

    Select Control unit 09 (Central Electrics)
    Control unit Long Coding
    Byte 17
    Bit 3 Activate - MMI settings
    Bit 2 Activate - front footwell lighting
    Bit 1 Activate - door lighting
    Select Control unit 5F (infotainment)
    Adaptation
    Select channel (6) Menu operation vehicle-menu_display_ambient_illumination
    value to adjust activated
    Select channel (8) Menu operation vehicle-menu_display_ambient_illumination_over_threshold_high
    value to adjust activated
    Channel (15) vehicle function list BAP interieur_light_0x08 Select
    a value to adjust activated (sunt mai multe variante, trebuie gasita una care se poate activa)

    N.B.:

    Observ ca mai nou, pe forum, a cam disparut spiritul de a ajuta, mai ales la colegii noi, incercand sa castige ceva banuti pentru informatii gasite oricum pe alte siteuri. Ideea de forum cred ca era de comunitate, de ajutor, dar care incet devine un loc de publicitate mascata pentru prestatorii de servicii.
     
    Teo11, lucaflo26, Red_ și alți 4 apreciază asta.
  9. Daser

    Daser 3rd Gear Member

    Înscris:
    24 Mar 2015
    Locație:
    e.u.
    Masina:
    Audi A6
    alin_ice

    Inainte de a posta codarile, ai verificat/testat ceva inainte ?
    Codarea postata de tine pt modulul 09, nu are nici o treaba cu A6 C7, fie NFL, fie FL. Iar codarea de pe 5F, nu este completa.

    Poftim codare pe 09, de pe A6 FL 2017, cu luminile ambientale de fabrica; probeaza cu , codarea ta (gresita), oferita gratuit de tine, cu acest coding corect, si vezi ce iese:
     
  10. alin_ice

    alin_ice 5th Gear Member

    Înscris:
    10 Feb 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    ex A4 B7; A4 B8 ; A6 4G FL
    Codarea mea "gresita" functioneaza perfect la mine, pe un A6 C7 FaceLift, dar care nu a avut pachetul extins de lumini interioare. Deci da, am testat-o inainte si codat ca mai sus cu o clona de vcds, 19.62
    Cand o sa am timp o sa verific si codarea pusa mai sus pentru comparare.

    P.S.:

    Ironic este ca tu esti unul din cei mentionati de mine, care invata si se informeaza pe forum (acesta sau altele forumuri libere) si ulterior pretinzi bani pentru orice info cerut.
     
    Teo11, boditza, tucudean87 și încă o persoană apreciază asta.
  11. Daser

    Daser 3rd Gear Member

    Înscris:
    24 Mar 2015
    Locație:
    e.u.
    Masina:
    Audi A6
    Sa zicem ca ai dreptate
    [​IMG]

    !=
    Si ce ai postat tu, am postat eu deja, aici, anul trecut.
     
    Ultima editare: 17 Iun 2020
  12. Andrey27acl 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Oct 2017
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi A6 C7 FL, 2.0 TDI CNH, 2015
    Salut,
    Am reusit sa instalez si eu luminile ambientale din portiere dar am o mica problema: intensitatea este foarte slaba, pe intuneric abia se observa. Am activat si background lighting dar in MMI nu apare functia, am MIB 2. Aveti ceva idei cum as putea rezolva ? Multumesc
     
  13. Daser

    Daser 3rd Gear Member

    Înscris:
    24 Mar 2015
    Locație:
    e.u.
    Masina:
    Audi A6
    Nu ai urmat pasii de la alin_ice ? Ar 'trebui' sa mearga 100%.
     
  14. Andrey27acl 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Oct 2017
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi A6 C7 FL, 2.0 TDI CNH, 2015
    Nu. tot ce am facut a fost sa activez bitul 3 si 4 de pe byte 16 dar in mmi nu apare functia. Pe byte 17 nu apare nimic legat de ambient light
     
  15. Andrey27acl 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Oct 2017
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi A6 C7 FL, 2.0 TDI CNH, 2015
    Pana la urma am reusit sa activez background lighting urmand indicatiile lui @alin_ice de pe canalul 5F. Problema este ca acum se regleaza doar intensitatea luminilor de la picioare. Eu m-am legat cu instalatia la ledul din manerul de deschidere. Ar fi trebuit sa ma leg la luminile de la picioare?
    @alin_ice tu ce ai varianta ai selectat? Eu am ales MIB
     
  16. alin_ice

    alin_ice 5th Gear Member

    Înscris:
    10 Feb 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    ex A4 B7; A4 B8 ; A6 4G FL
    Andrey nu retin exact ce varianta am folosit, dar oricum poti activa doar varianta care trebuie deoarece sistemul nu te lasa pentru alta varianta, ceea ce cred ca ai facut deja. Pentru legare trebuie folosita schema din ELSA, dupa care va functiona cum trebuie. Sigur problema ta are legatura cu legarea la ledul din usa.
    La postul #36 ai si schema unde trebuia legata.
     
  17. Andrey27acl 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Oct 2017
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi A6 C7 FL, 2.0 TDI CNH, 2015
    Intre timp am aflat ca trebuia legat la calculatorul din usa. Eu m-am luat dupa tutorialul ala in engleza. Nu prea le am cu schemele electrice iar la mine in oras nu stiu pe nimeni priceput. Voi apela la un coleg de pe forum cand ajung in bucuresti. Multumesc.
     
  18. mariustudor

    mariustudor 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Apr 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6, 2016
    Salut,
    Am montat la un service lumini ambientale pe A6 C7 FL 2016 pe usi si central, arata bine, functioneaza ok, insa datorita faptului ca sunt conectate la semnalul de lumina de la butoane, acestea se aprind doar cand sunt butoanele aprinse. Mi-ar placea sa se aprinda cu motorul oprit la intrare si iesire din masina noaptea. Astfel, credeti ca exista vreo posibilitate de a coda luminile interioare incat sa fie aprinse noaptea, fara sa fie nevoie sa pun contactul sau sa aprind pozitia ? Am intrebat la service acolo dar au spus ca nu se poate.
    Multumesc mult.
     
  19. Andrey27acl 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Oct 2017
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi A6 C7 FL, 2.0 TDI CNH, 2015
    Am scris si eu cu un post mai sus. Trebuie legate la calculatoarele din usi, altfel nu o sa mearga nici reglajul intensitatii. Eu le-am legat prima data la ledul din manere
     
  20. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    marius tudor vai de mama lui de service unde ai fost. Pentru retrofit la electrica si tot ce este legat de electrica auto se merge la electrician auto care lucreaza singur are ELSA si ETKA si stie sigur ce are de facut. NU se merge la service. Avem cativa colegi profesionisti in Bucuresti (ii gasesti in aria de prestari servicii) si mai buni ca toti electricienii din reprezentante si voi inca nu stiti ca trebuie sa mergeti doar la ei cand aveti probleme electrice sau cand vreti sa fecti retrofituri. Ce va mai place sa va batei joc de masinile voastre. Luminile ambientale se leaga conform ELSA obligatoriu la calculatoarele din usi si in alte parti conform schemei din ELSA, schema atasata in acest topic si care fisier cu diagrame are 40 pagini.
     

Distribuie pagina asta