1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Lumini in interior (portiere/usi - plafoniere - la picioare -ambientale) la A8 D3 - probleme diverse

Discuție în 'Audi A8 D3 (2003 - 2010)' creată de poke2011, 30 Apr 2011.

  1. poke2011 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Apr 2011
    Locație:
    Valcea
    Masina:
    Audi A8 3.0d
    Buna ziua,

    Am achizionat de curand un Audi A8 4.0 tdi 2004. Inca nu am invatat toate functiile meniului dar sunt optimist ca voi reusi curand. :)
    Am o problema, luminile ambientale din plafon (fata-spate) nu se aprind. Am vb cu un prieten si imi spune ca este posibil sa fie din meniu. ma puteti ajuta?
    Multumesc
     
  2. isvaly

    isvaly Gold Member

    Înscris:
    25 Aug 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    A4,A6,A8,Q7,
    Cat si butonul de aprindere pe fata cat si cel de pe spate .. au trei poziti:
    1: oprit
    2: aprins
    3: se aprind cand o usa este deschisa
    Si merg independent.
    Acum Poate este apasat butonul de inchis si de aceea nu se aprinde sau poate sunt arse becurile SAU o siguranta arsa... Sau masina a avut ceva incidente si cineva a uitat sa mai puna firul de alimentare pe spate sau este firul intrerupt ..
    Acum sunt multe ipoteze .. sper sa fie cea legata de apasarea butonului care le tine inchis.
    Din meniu nu se pot configura stinse sau aprinse ... se pot configura cu lumina mai slaba sau mai puternica in concordanta cu ledurile de sub lemnul de mahon (dupa caz) care si acelea pot face sa lumineze mai putin, mai mult sau inchise (dar doar la ledurile de sub mahon se pot inchide din meniu!)
    Ma rog ne anunti :P
    Pe tester nu cred ca da erroare de bec plafon ... la modelul din 2004
    PS: Par complicate functiile din meniu la inceput .. la prima vedere .. daca stai cateva ore .. o sa le visezi .. cu ochii inchisi o sa butonezi :P
    Bafta, bine ai venit pe forum(ai multe de invatat de la colegi nostri) aici si felicitari pentru noua masina.
     
    Ultima editare: 30 Apr 2011
  3. poke2011 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Apr 2011
    Locație:
    Valcea
    Masina:
    Audi A8 3.0d
    Multumesc mult. eu ma refeream la luminitele rosii care trebuiesc sa se aprinda in mod normal ca si cele de pe bord. Luni ma duc cu ea la reprezentanta sa rezolv problema. Multumesc mult de ajutor:kiss:
     
    Ultima editare de un moderator: 1 Mai 2011
  4. isvaly

    isvaly Gold Member

    Înscris:
    25 Aug 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    A4,A6,A8,Q7,
    Cu mare placere ..
     
  5. ionut2madalin

    ionut2madalin 2nd Gear Member

    Înscris:
    21 Iul 2008
    Locație:
    Buzau
    Masina:
    Audi A8 4.2i
    Lumini ambient

    Salutare,
    De curand am cumparat un Audi A8 D3 4.2i, din 2004 si mi-am pus folie pe geamuri. De atunci banda aceea luminoasa de sub mahon de la usi nu se mai aprinde, se aprind doar ledurile de la manerul si cele de la buzunarele de la fetele de usi.
    Inainte sa pun folia cand aprindeam noaptea luminile se aprindeau si acele benzi luminoase, acum se aprind doar cand deschid usile la masina, in rest stau inchise.
    Cum sa fac ca sa mearga iar, am incercat insa nu am stiut exact unde anume sa intru iar din calculatorul masinii nu am gasit nimic, nu ma pricep prea bine. Daca ma poate ajuta cineva cum sa fac. :doctor:
    Multumesc !
     
    Ultima editare de un moderator: 3 Apr 2012
  6. ionut2madalin

    ionut2madalin 2nd Gear Member

    Înscris:
    21 Iul 2008
    Locație:
    Buzau
    Masina:
    Audi A8 4.2i
    ma poate ajuta cineva? multumesc
     
  7. Stefan

    Stefan Audi Expert

    Înscris:
    9 Oct 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4 B5 Avant, 2001, PD, AJM, 116+ CP by arazvan2002
    Posibil sa fie ceva legat de un senzor de lumina obturat de folii.
    Fetele la portiere au fost desfacute?
     
  8. ionut2madalin

    ionut2madalin 2nd Gear Member

    Înscris:
    21 Iul 2008
    Locație:
    Buzau
    Masina:
    Audi A8 4.2i
    da,fetele de la usi au fost desfacute,iar de vreun senzor nu cred ca poate sa fie legat pentru ca se aprind ledurile de la maner si cel de la buzunarul de pe usa,insa acestea de pe sub acel mahon nu stiu ce au de nu merg :(
     
  9. ArthurB

    ArthurB 2nd Gear Member

    Înscris:
    20 Mar 2008
    Locație:
    Dumbrăvița
    Masina:
    Audi A8 3.0TDI 2008
    Poate este iesita mufa... cum a dat jos fetele..
     
  10. ionut2madalin

    ionut2madalin 2nd Gear Member

    Înscris:
    21 Iul 2008
    Locație:
    Buzau
    Masina:
    Audi A8 4.2i
    sall

    Nu are cum sa fie mufa iesita pentru ca atunci cand deschid usile se aprind si nu cred ca are 2 mufe separate. Din cate stiu eu are o singura mufa care se baga pe undeva pe langa boxa. Este o mufa generala. Eu cred ca este de undeva din setari, dar eu nu am gasit nici o setare prin meniu in care sa specifice de luminile acestea. :(
     
    Ultima editare de un moderator: 5 Apr 2012
  11. MMA8 5th Gear Member

    Înscris:
    16 Dec 2009
    Locație:
    timisoara
    Masina:
    S8. 5,2. 2008 B&O,ceramic.
    Este din setari. Intensitatea luminii ambientale cat si a celei de la picioare tot din setari se regleaza. N-am mai butonat de mult meniul si nu mai tin minte exact sa-ti spun pasii unde sa intrii, dar daca nu te descurci ma uit maine.
     
  12. ionut2madalin

    ionut2madalin 2nd Gear Member

    Înscris:
    21 Iul 2008
    Locație:
    Buzau
    Masina:
    Audi A8 4.2i
    sall

    Daca poti te rog sa te uiti,pentru ca nu ma descurc prin meniu sa gasesc,am cautat eu pe acolo insa...nu am gasit nimic,multumesc
     
  13. MMA8 5th Gear Member

    Înscris:
    16 Dec 2009
    Locație:
    timisoara
    Masina:
    S8. 5,2. 2008 B&O,ceramic.
    Apesi pe CAR-systems-background lightning, si aici gasesti high way, city, etc. Le reglezi pe pe fiecare dupa placul tau. Bafta.
     
  14. ionut2madalin

    ionut2madalin 2nd Gear Member

    Înscris:
    21 Iul 2008
    Locație:
    Buzau
    Masina:
    Audi A8 4.2i
    sall

    Am fost la masina sa vad daca gasesc asa ceva si nu am asa ceva acolo la sistem, tot ce am este battery level, central locking, exterior lighting, instrument cluster, vehicle id number, windows si windscreen wipers :(
    Sa fie oare problema de la softul masinii ? am inteles ca exista posibilitatea de a face un update ? la cei de la audi ? eu cred ca de cand este masina (2004) nu este facut nici un update nimic la ea si e posibil sa nu am unele setari. Pentru ca imi spune ca si verificarea amprentei nu este instalata, nu ma pricep exact ce inseamna asta, dar cred ca este de la soft de undeva.
     
    Ultima editare de un moderator: 6 Apr 2012
  15. MMA8 5th Gear Member

    Înscris:
    16 Dec 2009
    Locație:
    timisoara
    Masina:
    S8. 5,2. 2008 B&O,ceramic.
    Ciudat... Mai ales ca ai gasit exterior lightning.... Cauta un priceput care sa i-ti activeze meniul secret.
     
  16. ionut2madalin

    ionut2madalin 2nd Gear Member

    Înscris:
    21 Iul 2008
    Locație:
    Buzau
    Masina:
    Audi A8 4.2i
    sall

    are si asa ceva?un meniu secret? ce e nasol ca pe aici prin buzau nu prea au multi A8 si cei care au nu stiu cum sa faca ce am eu nevoie :( Toti mi-au spus ca sa merg la buc la audi,insa nu vreau sa bat drumul degeaba pana acolo,doar pentru atat.nu as putea sa fac eu asa ceva?sa activez acest meniu secret?
     
  17. ionut2madalin

    ionut2madalin 2nd Gear Member

    Înscris:
    21 Iul 2008
    Locație:
    Buzau
    Masina:
    Audi A8 4.2i
    sall

    am gasit eu acest meniu secret,insa nu reusesc sa ii dau de cap,pentru ca nu imi intra pe masina,imi intra doar pe mmi,tunner si navigatie.pe cd si masina nu imi intra.eu cred totusi ca am o versiune prea veche a softului,pe net am vazut ca la majoritatea arata o versiune peste 3000 iar eu am 0309.cred ca un drum la audi ma va ajuta foarte mult. e mult prea complicata masina asta :think:
     
  18. drid

    drid Silver Member

    Înscris:
    17 Oct 2008
    Locație:
    Buzău
    Masina:
    Audi A8 3.0 Tdi 2012**Audi A3 Sportback 2.0 Tdi 2011**Vw Touareg 2.5 Tdi 2006
    fai un update la soft mmi
     
  19. Pufftgv 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Sep 2011
    Locație:
    Targoviste
    Masina:
    A8 , 2997, 2007
    Am si eu o problema la un A8 D3: nu se mai aprind ledurile de la maneta de viteze si nici cand e pe D sau R. Stau foarte vag aprinse.
     
    Ultima editare de un moderator: 5 Oct 2012
  20. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Fa o diagnoza la masina. Bafta
     

Distribuie pagina asta