1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Lumini interioare - Portiere - Podea - Plafon - Guri ventilatie - la Audi A6 C8

Discuție în 'Audi A6 C8 (2018 - prezent)' creată de traian si decebal, 12 Mar 2021.

  1. TDR

    TDR 5th Gear Member

    Înscris:
    27 Mar 2010
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A6 40 TDI Quattro 2019
    Da asa face si a mea...si totusi nu inteleg unde e problema
     
  2. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
  3. TDR

    TDR 5th Gear Member

    Înscris:
    27 Mar 2010
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A6 40 TDI Quattro 2019
    Sincer cred ca ar trebui sa o vinzi. Vad ca nimic nu iti place la ea. lumini nasoale, matrix e degeaba chiar deranjant, cutie praf, erori peste erori, da sa moara. Zic sa te scapi de esecul asta de masina si sa o dai cuiva care sa se bucure de ea
     
    Mitiy și audi66 apreciază asta.
  4. traian si decebal Audi Expert

    Înscris:
    4 Feb 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C8 45tfsi Quattro, Maserati Grecale Modena
    @TDR
    @audi66

    Nu inteleg de ce sunteti irascibili.
    Iertati-ma, dar pt mine e total anormal. Pot intelege ca la descuierea masinii este initial intuneric, apoi alb (probabil au gandit-o sa ai mai multa lumina interioara sa iti pui in masina ce ai de pus) si apoi lumina trebuie sa treaca din punctul meu de vedere in culoarea setata.
    Dar de ce ma trece prin mov si prin bejul ala portocaliu, chiar nu pot sa inteleg. Ce cauta aceste culori la mine in masina ?
    Eram ferm convins ca e o problema de software.
    Inteleleg ca fara pachetul de lumini optionale, standardul e alb. Cu lumini optionale, culoarea este cea setata de mine, nu initial mov deschis, apoi se sting, apoi bej spre portocaliu, apoi iar se sting si la final culoarea pe care am vrut-o.
    Am inteles acum, "asa face toate".
     
  5. TDR

    TDR 5th Gear Member

    Înscris:
    27 Mar 2010
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A6 40 TDI Quattro 2019
    Nu sunt irascibil doar ca te plangi de masina de dinainte sa o iei.
    Luminile asa sunt setate, probabil pana isi incarca setarile, nu stiu, nici nu sunt prea curios. Masina e model nou, e normal sa mai aibe bug-uri iar din comentariile tale la cum pui problema nu reies intrebari doar dezamagiri. Asa ca sfatul meu e da-o si treci la ceva ce sa iti aduca un zambet pe buze
     
  6. traian si decebal Audi Expert

    Înscris:
    4 Feb 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C8 45tfsi Quattro, Maserati Grecale Modena
    Revenind la subiectul cu luminile ambientale, eu cred ca mai trebuie investigat comportamentul lor, pentru ca sigur nu asa au fost programate.
    Daca si la tine se manifesta astfel, probabil e un bug. Sper sa ma vina si altii cu un feedback pentru ca eu refuz sa cred ca asa au fost gandite si nu gasesc nicio logica in felul in care se manifesta. Le pot accepta totusi astfel, ca doar acum 25 de ani ma duceam la porumb pe jos sau cu caruta si nu aveam lumini ambientale.

    Modelul nu mai e nou de mult. Are 3 ani deja iar la anul apare faceliftul.
     
  7. TDR

    TDR 5th Gear Member

    Înscris:
    27 Mar 2010
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A6 40 TDI Quattro 2019
    Nu, nu trebuie sa te ingrijorezi, suntem doar cativa aici pe aria asta cu modelul asta de masina si toti cu experiente diferite.
    Pentru lumini poti intreba la reprezentanta dar nu e niciun bug. Asa e si pe A7 si la Q7, cel putin la astea am vazut eu.
    Iar modelul este nou chiar daca are 3 ani si majoritatea "problemelor" se rezolva la facelift
    Nu ma intelege gresit, forumul pentru asta e facut sa ne lamurim sau sa cautam rezolvari pentru diverse probleme dar masina ta ca si a mea e prea noua si reprezentanta e cam cea mai buna solutie. Doar ca masina ta nu are o problema. E vorba doar de cateva functii pe care tu nu le agreezi.
    De acolo si pana la o problema reala, mai e mult.
     
  8. traian si decebal Audi Expert

    Înscris:
    4 Feb 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C8 45tfsi Quattro, Maserati Grecale Modena
    Nu ma intelege gresit, masina imi place la nebunie si ma felicit pentru culoarea aleasa chiar daca la vreo luna dupa dupa comanda am avut dubii pentru culoare si in tot timpul pana la livrare am stat cu frica cutiei de viteze pe care lumea o critica.
    Si nu am de ce sa ma ingrijorez: discutam totusi despre niste rahaturi de becuri de interior despre care poate ar fi fost cazul, in opinia mea, sa fie mai bine "finisate"

    I-am scris si tipului de la reprezentanta care mi-a vandut masina despre zapaceala asta cu diferite culori in masina pana masina se hotaraste sa ajunga in sfarsit la culoarea aleasa de mine. O sa vad ce o sa spuna.

    Mie personal mi se pare ca puterea comparatiei ajuta ca sa iti ridici semne de intrebare si sa intelegi daca se putea mai bine ori ba. O sa fac diseara un video si despre cum se manifesta luminile ambientale si cele de pe plafon la "ceilalti".
     
  9. TDR

    TDR 5th Gear Member

    Înscris:
    27 Mar 2010
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A6 40 TDI Quattro 2019
    De putut mai bine cu siguranta se putea, orice se poate imbunatati dar maniera in care ai relatat "problemele" dadea impresia de tragedie. Astea nu sunt probleme sunt doar mici asteptari pe care nu le-ai gasit in masina. Probleme sunt diferential spate schimbat de 2ori in garantie, turbo crapat la 125k , greierasi in bord, si culmea nu la un Audi, defapt la niciunul din cele 3 A6 pe care le-am avut pana acum ci la singutul BMW pe care l-am cumparat in viata mea...primul si ultimul...Inconveniente gasesti la orice marca. Plusuri si minusuri..important e ca plusurile sa fie mult peste minusuri
     
    bobalex18 și Aurel G apreciază asta.
  10. traian si decebal Audi Expert

    Înscris:
    4 Feb 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C8 45tfsi Quattro, Maserati Grecale Modena
    Am descoperit si ce e cu acel presupus haos al luminilor ambientale. Am deschis un topic pe forumul audiworld

    Pentru masinile cu camere perimetrale exista un sistem suplimentar de siguranta.

    Daca esti cu masina parcata si vrei sa deschizi portiera, iar pe langa tine trece un pieton, biciclist, masina, lumina ambientala pe portiera se transforma in acel rosu/portocaliu pe care l-am reclamat eu cu scopul sa iti arate ca e o situatie periculoasa. Ba chiar da si semnale intermitente.
    Suplimentar, manerul de deschidere a usii nici nu functioneaza pentru cateva secunde. Cred totusi ca trebuie sa ai si softclose ca sa nu functioneze manerul. Nu am reusit sa imi dau seama de asta, insa nu ma mai intereseaza.

    In momentul in care pui contactul, acel presupus haos al luminilor ambientale de fapt este o initiere a sistemului de siguranta, sa ii arate soferului ca este activ.

    Eu nu am camere perimetrale si softclose, insa evident ca nu era necesar ca Audi sa faca o configurare a modului de initiere a luminilor ambientale in functie de fiecare configuratie a masinii. Ca atare, initierea luminilor ambientale este identica pentru fiecare masina.

    Ceea ce ma mira este reticenta oamenilor de pe forum pentru a intelege lucruri.
    Daca iti ridici intrebari la care nici ei nu au raspunsuri, fie esti prost (e mai comod asa), fie esti banuit ca le ataci masina, marca pe care o apara fara obiectivitate.

    De fapt, ceea ce mie mi se parea anormal, este un lucru perfect normal, insa nu m-am lasat pana nu am aflat cauza manifestarii.

    @lowlife, uite ca facand trimiteri (pe care le sanctionai pe topicul de prezentare) si la cealalta masina, scoate la lumina lucruri.
    Daca si ceilalti producatori aveau acest sistem suplimentar de siguranta (este drept ca el functioneaza doar daca ai si alte optionale pe masina), nu imi mai ridicam aceste intrebari.
    Tot tu sugerai sa intreb la dealer pentru eventualele nelamuriri dar aia sunt mai nepregatiti ca cel mai nepregatit om de pe acest forum.
    I-am intrebat despre functionarea luminilor ambientale, insa habar nu aveau. Nu stiau care este rolul buretelui pe care il am pe interiorul anvelopei, nu stiau ca functia de easy entry in care scaunul soferului se da spre spate la descuierea masinii, se poate dezactiva si asa mai departe.
     
    Ciprian.Mod și Caprita Emanuel apreciază asta.
  11. LukaMissy 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Feb 2017
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    Audi A6 C8 Avant, 3.0 TDI 286 hp, 2019
    Salut,
    Ma intereseaza si pe mine aceasta iluminare a partii superioare a bordului. Nici la mine nu se aprinde. Aceasta dotare are legatura oare cu anul de fabricatie ?
     
  12. traian si decebal Audi Expert

    Înscris:
    4 Feb 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C8 45tfsi Quattro, Maserati Grecale Modena
    Se pare ca este doar la A8.
    Anyway, e indeajunsa lumina ambientala in masina...get over it.
     
  13. Red_

    Red_ Gold Member

    Înscris:
    7 Feb 2010
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A4 Allroad
    Salutare,

    A facut cineva retrofit la partea de lumina ambientala la Audi A6 C8 ? As fi interesat de acest retrofit si de piesele necesare.

    Am calculatorul de usa sofer cu codul: AM1 959 793 J, oare suporta lumina ambientala ?

    20220604_105957.jpg

    Mai am si "Ledul" in capul fibrei optice, aditional de cel rosu pentru avertizare, cu codul 4K0 947 355. Este cel cu multinuanta adica RGB ?

    20220604_115446.jpg

    Multumesc
     
    bobalex18 apreciază asta.
  14. Aurel G

    Aurel G Audi Expert

    Înscris:
    19 Mai 2011
    Locație:
    Italia - Vicenza / CHISINAU - Rep. Moldova
    Masina:
    AUDI A6 C7, 2.0TDI, CNHA ,QUATTRO, 2016.
    4M1959793J este codul corect.
     
  15. Red_

    Red_ Gold Member

    Înscris:
    7 Feb 2010
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A4 Allroad
    Multumesc pentru raspuns @Aurel G. Stii cumva si codul corect pentru modulul RGB ? Merci.
     
  16. Trasnea Alexandru 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Feb 2021
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A6 ,3.0 , 2019
    Buna seara,
    La masina din profil un Audi A6 C8 an 2019 ma interesează dacă se poate monta / modifica calculatorul de lumini (interior cred) ? Adica la masina mea luminile de ambient sunt albe (adică smd/led de pe usi sunt doar albe) și nu am nici in MMI planșă de modificare a culorilor.
     
    onutu98 apreciază asta.
  17. ova_future 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Dec 2017
    Locație:
    București
    Masina:
    C8 40 2019
    Salutare,
    Vi se intampla si voua, atunci cand lasati masina afara, in caldura foarte mare, la accesul in masina, luminile din plafoniera sa ramana aprinse cateva zeci de secunde, fara sa le poti stinge ?
     
  18. B591VLD

    B591VLD 4th Gear Member

    Înscris:
    18 Dec 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C8, 3.0 TDI 235 HP, 2019
    Salut! Este cineva care a facut retrofit la lumini ambientale RGB pe C8? Momentan nu am niciun pachet de lumini, nici macar cele albe, am doar sistemul de avertizare cu banda led rosie pentru deschiderea usilor cand se apropie ceva din spate.

    Ca si codari intelegerea mea este ca se face destul de simplu, am gasit ce ar trebui activat in OBD11, dar nu stiu daca am pe masina calculatorul care sa suporte luminile RGB. Atasez un SS din OBD11, nu stiu daca ajuta, dar nu am desfacut inca usa sa vad exact calculatorul.

    Are cineva o lista cu toate codurile pentru ledurile si piesele necesare pentru retrofit?

    Multumesc!
     
  19. RZW-A6 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Mar 2024
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 55TFSI 2020
    Salut,
    Vin si eu cu o intrebare “prosteasca”: exista model A6 C8 2020 fara lumini ambientale ?
    Am un audi A6 C8 55 TFSI si nu m am gandit ca o masina premium nu are aceste dotari in standard. Singurele lumini sunt cele din plafon si la picioare (culoare alba). Va multumesc.
     
  20. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Da, este posibil sa NU ai un anumit pachet de lumini. La masinile marca Audi in special si in tot ingrupul VAG in general totul este optional si trebuie sa stii deja asta. Asa ca cel mai bine, cum ti-am mai spus, este sa afli ce dotari optionale ai, din decodarea VIN Number. Exista topic dedicat pentru a afla optionalele masinii. Bafta
     

Distribuie pagina asta