1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Lumini interioare - portiere/usi - plafoniere - la picioare / Indicator usa deschisa la A6 C5

Discuție în 'Audi A6 C5 (1997 - 2004)' creată de Merlin, 8 Ian 2008.

  1. Merlin

    Merlin 3rd Gear Member

    Înscris:
    17 Dec 2007
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    Audi A6 3.0 tdi quattro , 4f bmk
    O mica problema: cand deschid portiera de la sofer nu se mai aprinde becul din masina si nici cele din portiera laterala jos , in rest toate celelalte merg fara probleme. Ma gandeam ca e de pe la vreun senzor dar .... mie groaza sa desfac portiera ....

    mersi anticipat
     
    Ultima editare de un moderator: 6 Ian 2012
  2. TARONE

    TARONE 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Ian 2008
    Locație:
    PITESTI
    Masina:
    AUDI A8 QUATRO 3.0 TDI TIPTRONIC ,250 CP
    verifica sigurantele, daca nu la doctor cu ea.
     
    Ultima editare de un moderator: 6 Ian 2012
  3. sad 2nd Gear Member

    Înscris:
    16 Dec 2007
    Locație:
    IS
    Masina:
    A6 2.7 TDI QUATTRO
    Posibil sa fie o siguranta dar la fel de posibil poate fi si calc de portiera ( scump si neplacut) .
     
    Ultima editare de un moderator: 6 Ian 2012
  4. IonutIT 3rd Gear Member

    Înscris:
    2 Iul 2007
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A3 2003 1.9 TDI/100CP
  5. jacobson

    jacobson 4th Gear Member

    Înscris:
    23 Dec 2007
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 3.0 quatro
    daca era un senzor atuncea cand deschideai usa respectiva nu se mai aprideau celelalte becuri care ai zis ca merg. deci senzorul ala eu zic ca isi face treaba, adica aprinde lumina cand deschizi unsa doar ca becurile alea nu merg sunt arse sau o siguranta sau varianta mai scumpa. :(
     
    Ultima editare de un moderator: 6 Ian 2012
  6. sad 2nd Gear Member

    Înscris:
    16 Dec 2007
    Locație:
    IS
    Masina:
    A6 2.7 TDI QUATTRO
    Calculatorul de portiera 6806 din reteauna can , ca sa fiu extrem de explicit. Verifica si masoara J 393/5a \A din manunchiul de fire care intra in portiera .Daca ai nevoie iti trimit poze .
     
    Ultima editare de un moderator: 6 Ian 2012
  7. Merlin

    Merlin 3rd Gear Member

    Înscris:
    17 Dec 2007
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    Audi A6 3.0 tdi quattro , 4f bmk
    sad multumesc cred ca ar prinde mai bine daca stiu dupa ce sa ma uit exact ,
    astept
     
  8. kAndrrei

    kAndrrei 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Aug 2007
    Masina:
    Dacia Logan - 1.6MPI - stage II
    Se numeste U C H sau mai pe intelesul tuturor Unitate Centrala de Habitaclu...
    in functie de marca masini are alta denumire dar are cam aceleasi functii.
    de exemplu la peugeot se numeste BSI <nu stiu de l ace vine>.
    UCH-ul e cel care iti aprinde becul in bord pentru portiere deschise, iti da averizarea de ice alert, centura necuplata, faruri uitate aprinse, recunoste cipul de pe cheia masinii, iti inchide gemaurile daca apesi mai lung butonul de inchidere al usilor.
     
    Ultima editare de un moderator: 6 Ian 2012
  9. audidms 1st Gear Member

    Înscris:
    21 Dec 2007
    Locație:
    vaslui
    Masina:
    audi 80 2.0i 1992
    este de la un senzor care este bagat in yala. este ca un intrerupator. trebuie sa dai fata de usa jos,apoi yala si daca ai un electrician bun o repara. eu am avut asa la amandoua usile de pe fata. m-a costat 100 ron fiecare usa. fata de usa se da jos foarte simplu. desfaci suruburile si ridici de ea in sus. cu yala e mai greu. trebuie sa gasesti pozitia si iese foarte simplu. cel mai bine la un service. succes
     
    Ultima editare de un moderator: 6 Ian 2012
  10. GTRs

    GTRs 3rd Gear Member

    Înscris:
    19 Feb 2008
    Locație:
    Neamț
    Masina:
    Audi A6, 2.0TDI,140 cp, 2006, motor BLB
    am si eu problema asta, se desface foarte usor usa si la fel si yala, dar la mine senzorul e problema, este crapat si nu se poate schimba decat cu tot cu yala si ajunge a vreo 400 ron...
     
    Ultima editare de un moderator: 6 Ian 2012
  11. audidms 1st Gear Member

    Înscris:
    21 Dec 2007
    Locație:
    vaslui
    Masina:
    audi 80 2.0i 1992
    eu stiam ca e in jur de vreo 600 ron (cel putin asa era cand m-am interesat eu). incearca pe la dezmembrari, poate gasesti.
     
    Ultima editare de un moderator: 6 Ian 2012
  12. GTRs

    GTRs 3rd Gear Member

    Înscris:
    19 Feb 2008
    Locație:
    Neamț
    Masina:
    Audi A6, 2.0TDI,140 cp, 2006, motor BLB
    dar problema e ca si cele de la dezmembrari pot fi uzate si deci mai bine iei unu nou
     
  13. dinel1959 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6
    Salut,
    si eu am o astfel de problema: la deschiderea portierei de la sofer nu se mai aprind becurile nici din interior si nici becul din bord "usa deschisa" se pare ca este senzorul. eu nu am reusit sa desfac fata de la usa
     
    Ultima editare de un moderator: 6 Ian 2012
  14. IonutIT 3rd Gear Member

    Înscris:
    2 Iul 2007
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A3 2003 1.9 TDI/100CP
    Daca ajuta pe cineva, am avut aceeasi problema, cu senzorul, se pare ca e un fel de "consumabila" senzorul asta. Ideea e ca mie imi face pe dos: cand inchideam usa de la sofer, imi ramaneau aprinse plafonierele, in bord in semnaliza ca am usa deshisa, tot asa. Dar toate astea doar la frig....
    Eh, ideea e ca am schimbat broasca cu totul si o am pe cea veche. Daca il tenteaza pe careva sa o repare... o dau ieftin, dar nu moca :) .
     
  15. ManiAcuV6 Banned

    Înscris:
    31 Aug 2007
    Locație:
    IASI sau BOTOSANI
    Masina:
    Audi A4 B6 2001 AWX
    Pentru cei cu probleme : am rezolvat cateva probleme de genul la Passat B5 B5.5 Golf 4. Deci se poate face. :icon_thumright:
     
  16. andreipit

    andreipit 3rd Gear Member

    Înscris:
    26 Ian 2008
    Locație:
    PITESTI
    Masina:
    Audi A6 2.0 TDI, 140 CP, 2005
    Am si eu aceeasi problema

    cand deschid portiera dreapta spate,nu se aprinde nici lumina in interior nici becul rosu din portiera,iar stare portierei deschis/inchis pe comp de bord nu mai functioneaza,o arata in permanenta ca fiind inchisa! ce este diferit fata de ceea ce ati spus voi este faptul ca atunci cand incui/descui portierele de la telecomanda, becul rosu din portiera dreapta spate se aprinde in acelasi timp si fel cu semnalizarile!Inchiderea centralizata merge,sunetul se aude si in difuzoarele din usa respectiva.
    As dori sa imi spuneti si mie care credeti ca ar fii cauzele si costurile.
    multumesc anticipat!
     
  17. andrein

    andrein Bronze Member

    Înscris:
    21 Aug 2007
    Locație:
    piatra
    Masina:
    Audi
    este vorba de un micro-switch care cu timpul cedeaa. Are un principiu mecanic. adica o tija care la inchiderea portierei acea tija intra la locul ei. In momentul cand se intampla cum patiti voi sa nu se mai aprinda becurile nici pe portiera, nici in bord, sau cand ramane aprins becul pe portiera si in bord semanlizeza ca este deschisa usa , desi ea este inchisa, atunci inseamna ca acea tija s-a blocat ori pe deshis ori pe inchis.

    Ceea ce e de facut este sa se dea fata de portiera jos si se incearca schimbare switchului sau chiar reconditionarea lui prin punerea unui manson (o bucata de izolatie de cablu) pe acea tija pt a-i da fermitate. Ce e cel mai nasol este accesul la acel switch ...
     
    Sudokuuu apreciază asta.
  18. andrein

    andrein Bronze Member

    Înscris:
    21 Aug 2007
    Locație:
    piatra
    Masina:
    Audi
    daca stii ce sa cauti .se gasesc la magazine de piese electronice ..cu 1 leu :yes:
     
  19. ManiAcuV6 Banned

    Înscris:
    31 Aug 2007
    Locație:
    IASI sau BOTOSANI
    Masina:
    Audi A4 B6 2001 AWX
    Merlin daca vrei sa rezolvam problema call me :). :icon_thumright:
     
  20. fever

    fever 3rd Gear Member

    Înscris:
    25 Mai 2008
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    Audi A4 1.9 TDi PD 131CP
    andreipit Salut! Ai rezolvat problema? cum ai reusit? anunta-ma si pe mine! Mersi
     
    Ultima editare de un moderator: 6 Ian 2012

Distribuie pagina asta