1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Lumini interioare - portiere/usi - plafoniere - la picioare / Indicator usa deschisa la A6 C5

Discuție în 'Audi A6 C5 (1997 - 2004)' creată de Merlin, 8 Ian 2008.

  1. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Nu e vorba de suparare, ca nu superi pe nimeni, e vorba ca ne repetam inutil cu aceleasi explicatii. Multumesc.
     
  2. MiminB 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Oct 2012
    Locație:
    Botosani
    Masina:
    Audi a6 c5 avant quattro 2.5 180 cp 2005
    Salut , de curand mi-am schimbat tot interiorul cu becuri led toate bune si frumoase pana la luminile de citit . Daca deschid portiera se aprinde toate becurile daca apas butonul pentru citit nu se aprinde becul daca pun un bec normal si unul led se apind amandoua daca pun leduri pe amandoua sloturi nu mege . A mai patit cineva aceasta problema sau stie cineva o modalitate de rezolvare ?
     
  3. mare_hotz

    mare_hotz Platinum Member

    Înscris:
    3 Noi 2014
    Locație:
    Nurnberg
    Masina:
    A6 2.5tdi Avant AKN
    La fel am patit si eu,inverseaza ledurile intre ele, daca nu isi revin inseamna ca nu sunt bune
     
  4. MirceaMM

    MirceaMM 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Dec 2016
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    A6, 1.9 AJM 115cp, 2001
    Salut, am un A6 C5 din 2001 si am urmatoarea problema, in momentul in care deschid usa din stanga spate, in bord apare ca si cum ar fi deschisa usa stanga fata, daca deschid orice alta usa, nu apare nimic in bord. Doar usa stanga spate (ce apara ca stanga fata) si portbagajul ce mi le afiseaza. Am tot citit pe forum, ca ar fi de la calculatorul de confort (nu am nimic oxidat, toate mufele sunt bagate bine) sau de la switch-ul din yala, dar in acest caz ar fi trebuit sa-mi citeasca corect usa stanga spate. Dupa presupunerile mele ar trebui codate din nou usile, m-ar putea ajuta cineva cu niste coduri? Multumesc anticipat!
     
  5. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Ce IC ai, cu display mic sau mare ? Poza 1 sau poza 2 ?
     
  6. MirceaMM

    MirceaMM 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Dec 2016
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    A6, 1.9 AJM 115cp, 2001
    Prima poza.
     
  7. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    IC-ul care il ai tu arata pe display DOAR pictograma/martorul usa sofer deschisa pentru toate celelalte usi.
    La usile la care care nu iti functioneaza e defect switch-ul.
     
  8. MirceaMM

    MirceaMM 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Dec 2016
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    A6, 1.9 AJM 115cp, 2001
    deci indiferent de ce usa e deschisă in bord afișează doar usa de la șofer deschisă? Multumesc pentru informații, o sa ma interesez de switch-uri sa vad ce implica
     
  9. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Da, asta e comportamentul normal. Atata poate IC-ul care il ai.
     
  10. MirceaMM

    MirceaMM 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Dec 2016
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    A6, 1.9 AJM 115cp, 2001
    Din ce am citit pana acum am ajuns la concluzia ca switch-urile ar fi cauza problemei mele. Imi poate confirma cineva care le-a schimbat ca acestea sunt? Va multumesc.
     
  11. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Nu e ala, ai fi aflat si tu treaba asta daca te-ai fi deranjat sa citesti 2 pagini in urma unde ai atat poze cat si P/N.
     
  12. MirceaMM

    MirceaMM 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Dec 2016
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    A6, 1.9 AJM 115cp, 2001
    Pentru cei inca interesati verificati si aici , au mai multe modele, dar cred ca acesta se potriveste.
     
  13. MirceaMM

    MirceaMM 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Dec 2016
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    A6, 1.9 AJM 115cp, 2001
    Scuze pentru double-post, dar am intampinat o problema, am reusit sa schimb switch-urile la portierele din fata si nu-mi merge decat una din portiere, respectiv cea de la sofer. Initial am crezut ca trebuiesc sterse erorile, am facut asta (tot a ramas o eroare pe cea de la sofer, dar macar merge). Nu stiu ce sa fac, ce sa mai investighez.. a mai patit cineva?
     
  14. Hertzah 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Mai 2017
    Locație:
    Nasaud
    Masina:
    A6 1.8T 1999
    Salut.imi apare pe IC tot timpul ca am o usa deschisa.din discutii mi-am dat seama ca este de la switch-uri asa ca am taiat firele de la toate patru pana ce imi cumpar altele,dar tot nu dispare.bineinteles nu merg becurile din interior cand deschid usile.oare am ceva scurt undeva?multumesc mult
     
  15. Romeo_79

    Romeo_79 Gold Member

    Înscris:
    12 Iul 2008
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    A4 Allroad 2.0 TDI 177 CP CGLC 2013
    Daca la deschiderea portierei, becurile de pe aceasta se aprind, inseamna ca informatia ar trebui sa ajunga in acelasi timp si la IC?
    Cand deschid portiera de la sofer, nu se aprind luminile de pe plafoniera, si nici nu apare pictograma cu usa deschisa pe IC (FIS). Se aprind doar becurile de pe portiera.
     
  16. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Schimba switch-ul din yala sau yala cu totul. Luminile din usa nu sunt comandate de acel switch de asta se aprind.
     
    Romeo_79 apreciază asta.
  17. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Romeo s-a mai scris, despre problema ta, de zeci de zeci de ori pe forum cum rezolvi.
     
  18. Romeo_79

    Romeo_79 Gold Member

    Înscris:
    12 Iul 2008
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    A4 Allroad 2.0 TDI 177 CP CGLC 2013
    Ceea ce am intrebat eu, nu am gasit pe acest topic. Daca nu am vazut eu, atunci imi cer scuze.
    Ma interesa strict acest aspect: daca luminile de pe portiera se aprind, asta inseamna obligatoriu ca informatia de "portiera deschisa" trebuie sa ajunga si la IC, sau nu. Sa stiu daca e de vina switch-ul, sau nu.
    Nucu a inteles, si mi-a dat exact raspunsul la intrebarea mea.
     
  19. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Nu ai cautat nimic. Uite aici un topic care chiar daca se refera la alt Audi se aplica si la tine http://www.clubaudi.ro/threads/mart...-defecta-la-a4-b6-probleme-si-rezolvari.2310/
    si chiar in acest topic am scris si eu http://www.clubaudi.ro/threads/lumi...a-deschisa-la-a6-c5.21391/page-10#post-507895

    Ce va mai place sa va contraziceti aiurea si inutil in loc sa ziceti multumesc sau sa taceti din gura.

    Sa stii ca nu intotdeauna se raspunde daca exista rezolvarea. De obicei aceste mesaje sunt sterse dar acum fac o exceptie.
     
    Romeo_79 apreciază asta.
  20. Sudokuuu

    Sudokuuu 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Noi 2017
    Locație:
    Bacau
    Masina:
    A6 2.5 TDI 2003
    Salut,
    Avam sufa la geam sofer rupta, am cumparat alta si am schimbat-o iar de atunci nu mi se mai aprind luminile la ambele usi din fata, nici in bord nu mai arata usile, nici in plafoniera nu se aprind si nici nu mai se aude sunetul cand las luminile aprinse. Mentionez ca am verificat firele de la ambele usi si nu e rupt niciunul, usile pe spate imi functioneaza perfect. Multumesc
     

Distribuie pagina asta