1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Lumini si becuri lampi/stopuri spate si portbagaj/hayon A6 C6 - probleme si rezolvari

Discuție în 'Audi A6 C6 (2004 - 2011)' creată de Luci, 7 Noi 2007.

  1. bx3m

    bx3m Gold Member

    Înscris:
    5 Mai 2016
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0 (CGQB), 2013
    Ok, o sa revin cu update dupa rezolvare. Mersi!
     
  2. bx3m

    bx3m Gold Member

    Înscris:
    5 Mai 2016
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0 (CGQB), 2013
    Salutare, revin cu un update - a inlocuit baiatul asta rezistentele (cele originale de pe stopul dreapta erau de 470 ohm) cu unele de aceeasi capacitate, dar cu rezistenta mai mare. Acum, comparand stopul dreapta care nu are nimic, imi spune ca se aprind ledurile doar cam la 75% din putere, deci se pare ca mai e ceva in neregula, dar nu reuseste sa gaseasca buba, avand in vedere ca in afara de cele 2 rezistente, nu mai era nimic in neregula pe acolo. A mai intalnit cineva situatia asta?
     
    Ultima editare: 2 Feb 2021
  3. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Al meu isi revenea dupa o palmuiala buna. :)
    De acolo am tras concluzia ca este un contact rece pe placa.
    Poate si la tine este aceeasi problema.
    Se rezolva refacand lipiturile acolo unde ti se pare ca sunt slabe.
     
  4. bx3m

    bx3m Gold Member

    Înscris:
    5 Mai 2016
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0 (CGQB), 2013
    Pai tocmai, ca nu e niciun contact cat de cat slab pe placa aia... Ce-i drept, mi-e drag de el si nu l-as lua la palme :)))
     
  5. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    E o adevarata aventura reparatia unui stop.

    Faptul ca nu se aprinde la intensitate maxima este o problema comuna (atat pe facelift cat si pe non-facelift), doar ca nu stiu daca si-a batut cineva capul sa o rezolve.

    Sfatul meu, ori pui stop nou Hella (ai garantie 2 ani), ori incerci sa o rezolvi in continuare cautand un stop spart si ii iei placa, sa vezi daca rezolvi ceva.
     
  6. bx3m

    bx3m Gold Member

    Înscris:
    5 Mai 2016
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0 (CGQB), 2013
    Deocamdata, nu sunt presat de timp, mai pot merge cu cealalta masina si saptamana viitoare, asa ca are timp sa se joace. Daca iese, foarte bine, daca nu, asta e, m-am pregatit de la inceput ca in cazul in care ceva nu merge, sa iau altul.
     
  7. bx3m

    bx3m Gold Member

    Înscris:
    5 Mai 2016
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0 (CGQB), 2013
    Salutare, problema a fost rezolvata. Se pare ca mai era un traseu pe acolo puscat - lipit, totul in regula!
     
  8. DaBenjamins 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Mar 2021
    Locație:
    Satu Mare
    Masina:
    Audi A6 C6 3.0 TFSI 2009
    Salut
    Cum pot sa scot butonul inchidere de pe portbagaj / hayon ? N-am gasit nici descriere, nici video.
     
  9. bx3m

    bx3m Gold Member

    Înscris:
    5 Mai 2016
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0 (CGQB), 2013
    Prima data demontezi capitonajul haionului, are 4 suruburi daca nu ma insel, apoi tras usor usor afara, incepi dintr-un capat. Apoi ai acces la buton.

    Ai incercat totusi sa intri prin lateralul butonului cu o surubelnita subtire ? Teoretic ar trebui sa poti sa il dai jos si fara capitonaj demontat. Ar trebui sa fie prins in acelasi fel in care sunt prinse si lampile de la picioarele soferului, sau cele de pe usa, cu un clips care tine butonul prins de plastic acolo.
     
  10. DaBenjamins 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Mar 2021
    Locație:
    Satu Mare
    Masina:
    Audi A6 C6 3.0 TFSI 2009
    Multumesc.

    La asta m-am gandit si eu, ca teoretic as putea rezolva si asa. Oricum prima data voi incerca cu o surubelnita.
     

Distribuie pagina asta