1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Lumini si becuri lampi/stopuri spate si portbagaj/hayon A6 C6 - probleme si rezolvari

Discuție în 'Audi A6 C6 (2004 - 2011)' creată de Luci, 7 Noi 2007.

  1. bencheacata

    bencheacata Silver Member

    Înscris:
    28 Aug 2008
    Locație:
    Bacău
    Masina:
    Audi Q7 4L 3.0TDI quattro
    S-a mai vorbit despre asta si ca sa iti spun care e buba ..... desfaci tripla cu pricina si ii cureti pinul de masa de la mufa deoarece s-a oxidat
     
    Ultima editare de un moderator: 30 Mai 2011
  2. bonsai 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Ian 2008
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    A6 3.0 tdi quattro
    Multumesc tare mult de ajutor!
    Am facut exact ce mi-ai spus si intr-adevar pinul era oxidat. Curatat, dat spray contact si totul e ca inainte ...adica o placere la condus :).
    Ma speriasera unii:vezi ca e maneta de semnalizare, vezi ca e computerul de bord etc....
    Multumesc din nou si numai de bine :rock:
     
  3. fabrizio

    fabrizio 6th Gear Member

    Înscris:
    15 Iul 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 C6 4F,2.0 TDI 2005+A6 C5 ALLROAD,2.5 TDI 2001+A8 D2,2.5 TDI 1999
    mie nu-mi face tot timpul contact pozitia stanga fata...daca ii dau o palma la far,isi revine...dar nu asta e problema,ci ca mi-e nu mi se aprinde nimik in bord...si am vz ca la toata lumea se aprinde pt orice bec cate un martor,numai mie nu.care ar putea fi buba?sa nu mai fie bun senzorul?
     
  4. lucian190

    lucian190 Silver Member

    Înscris:
    26 Oct 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A8 - 4H / D4 / 3.0 QUATTRO 250 cp. TDI 2012 cod motor CDTA
    da

    deci dupa cum vedeti fiecare masina are si bune si rele. deci am ajuns si eu in faza ca: acum 2 saptamini eroare bec ars semnal dreapta. bun schimb becul cu unul nou. o.k. 2 zile dupa care din nou acceasi eroare. dupa inca 3-4 zile eroare si pozitie si dupa inca 2 zile eroare si stop frina :jump: discoteca la bord cu pasarelele de atentionare (bip si bip si bip) pe fiecare bec in parte. in fine ieri rezolv prin schimbarea de catre un amic electrician de meserie (ai avut dreptate Gicule) a contactului mufa mama de la masa (pin mama cu fir maro) si in acest sens problema rezolvata definitiv. norocul meu ca am scapat ieftin putea fi calculatorul de confort de pe partea stinga. cred ca era frumos la pret dar in fine. puteti sa va uitati la mufa cu cei 5-6 pini numai mama a triplei de stop spate sa vedeti daca vreun contact este afumat. daca da trebuie schimbat daca nu atunci este mai rau..............o seara buna domnilor si succes.:racer:
     
  5. eduardemil 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Apr 2011
    Locație:
    Galati
    Masina:
    Audi A6 4G/3.0/ 2012 & A4 B8/2.0/2012
    Problema montaj tripla led

    Am cumparat un set de triple cu led. La montaj imi da eroare la stop frana. Stie cineva care sunt legaturile corecte pentru a nu mai da eroare?
     
  6. tucudean87

    tucudean87 Platinum Member

    Înscris:
    3 Mai 2009
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A6, C7 avant, 2012, 3.0 tdi quattro 245 cp+++ CDUC
    .

    din cate stiu eu trebuie schimbat si calculatorul de lumini din portbagaj .
     
  7. Al Bundy

    Al Bundy Gold Member

    Înscris:
    11 Ian 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    Skoda Octavia II FL, 2009, 2.0 TDI AG
    Trebuie facuta o codare pe centrala electrica.
     
  8. eduardemil 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Apr 2011
    Locație:
    Galati
    Masina:
    Audi A6 4G/3.0/ 2012 & A4 B8/2.0/2012
    Din cate am inteles, ar trebui modificate legaturile in mufa masinii. Nu am auzit de schimbat calculator de lumini sau codare pe centrala.
     
  9. Al Bundy

    Al Bundy Gold Member

    Înscris:
    11 Ian 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    Skoda Octavia II FL, 2009, 2.0 TDI AG
    Ok, fiecare cu parerea lui, tu nu ai auzit de codare dar eu am facut.
     
  10. eduardemil 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Apr 2011
    Locație:
    Galati
    Masina:
    Audi A6 4G/3.0/ 2012 & A4 B8/2.0/2012
    Nu a fost o parere (este din auzite ). Ideea este ca incerc sa-mi rezolv problema. Cu mufa masinii montata pe led, i-mi da eroare numai la frana. Daca schimb pinii in mufa i-mi ramane eroarea pe pozitie.
     
  11. Al Bundy

    Al Bundy Gold Member

    Înscris:
    11 Ian 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    Skoda Octavia II FL, 2009, 2.0 TDI AG
    +0131072 = Highline (LED Rear Lights) asta pe modulul de confort.
     
  12. bencheacata

    bencheacata Silver Member

    Înscris:
    28 Aug 2008
    Locație:
    Bacău
    Masina:
    Audi Q7 4L 3.0TDI quattro
    Este exact codarea de care zice al bundy 100% si nu este vorba de schimbarea calculatorului sau modificarea pinilor. O spun din proprie experienta si nu din auzite sau sa imi dau doar cu parerea;). Fa-i codarea respectiva la modulul de comfort si ai sa vezi ca iti merge totul perfect
     
  13. Al Bundy

    Al Bundy Gold Member

    Înscris:
    11 Ian 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    Skoda Octavia II FL, 2009, 2.0 TDI AG
    Stai ca nu e asa, m-a sunat omul si a zis ca toate sunt pe led, asa ca nu stiu daca merge codarea. Dar pana nu incearca nu are de unde sa stie.
     
  14. bencheacata

    bencheacata Silver Member

    Înscris:
    28 Aug 2008
    Locație:
    Bacău
    Masina:
    Audi Q7 4L 3.0TDI quattro
    eu am vorbit de varianta oem cu led
     
  15. eduardemil 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Apr 2011
    Locație:
    Galati
    Masina:
    Audi A6 4G/3.0/ 2012 & A4 B8/2.0/2012
    Masina este cu bixenon, lampa spate : frana-led , pozitie, semnal, marsarier-bec. Lampa care vreau sa o pun : pozitie, frana-led , semnal, marsarier-bec. Lampile au in plus fata de cele originale si ceata (stg-dr). Deci in concluzie trebuie facuta codarea? Cei care vand lampi de genul asta (firme) nu vor sa spuna cei de facut, pe motiv ca nu au fost cumparate de la ei.
     
  16. bencheacata

    bencheacata Silver Member

    Înscris:
    28 Aug 2008
    Locație:
    Bacău
    Masina:
    Audi Q7 4L 3.0TDI quattro
    daca ai ceata si stg si dr inseamna ca iti trebuie codarea pt lowline si in acest caz la din codarea care o ai actuala la modulul de comfort trebuie sa scazi codul ce l-a specificat al bundy mai inainte
     
  17. gicu

    gicu Silver Member

    Înscris:
    2 Feb 2008
    Locație:
    Gropești București
    Masina:
    Audi Allroad biTDI 2014,Mercedes ML 250 2013
    Imi pare rau dar eu unul nu pot sa inteleg cum puteti pune asemenea gunoate pe o masina care este totusi eleganta. Cat despre firmele care vand acest tip de produse fara instructiuni de instalare, numai la noi se intampla asa ceva.
     
  18. costeaval 2nd Gear Member

    Înscris:
    25 Iun 2010
    Locație:
    Galati
    Masina:
    Audi A6, Motor 2.0 TDI, 2006
    Astea sunt stopurile de care spune ''eduardemil'', nu sunt cele originale pe led. stop 2.jpg
    Sunt cu led pe pozitie, stop pe frana si ceata, avand becuri numai pe semnalizare si marsarier.
    Daca faci schimbarea dupa stopuri originale fara leduri pe stop pe frana, cu stopuri originale avand led pe stop pe frana (si invers este valabila), atunci ESTE VALABILA codarea din vag-com si o sa mearga stopurile fara probleme.
    La stopurile pe led cum le are colegul ''eduardemil'' nu este valabila setarea din vag-com.
     
    Ultima editare: 27 Apr 2011
  19. bogdan_nhc

    bogdan_nhc 3rd Gear Member

    Înscris:
    17 Iul 2009
    Locație:
    Ploiesti
    Masina:
    Audi A6 4g Avant 2.0 TDI 177 Cp Multitronic QuarzGrau , ex car Audi A6 4F 2.0 TDI BLB QuarzGrau
    iti trebuie codarea pt lowline adica de pe triple cu led pe triple fara led ca sa mearga

    ti-a dat si bencheacata mai sus solutia.
     
    Ultima editare: 28 Apr 2011
  20. eduardemil 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Apr 2011
    Locație:
    Galati
    Masina:
    Audi A6 4G/3.0/ 2012 & A4 B8/2.0/2012
    Cred ca cineva nu intelege ce vreau.
    Este simplu:
    Triple pe masina : frana- led
    pozitie - 3xbec
    semnal - bec
    marsarier - bec
    Triple care le vreau : frana - led
    pozitie - led
    semnal - bec
    marsarier - bec
    ceata - led
    Poza care este mai sus , de la colegul costeaval, este tripla pe care vreau sa o pun.
     

Distribuie pagina asta